2024/04/24 00:04

Mapy

Część z was odnotowała fakt, że mapy anomalii dla aktualnego miesiąca przestały się aktualizować pod koniec grudnia. Było to spowodowane głównie tym, że od 14 stycznia 2015 miała pojawić się nowa wersja GFS.

Nowy GFS już jest, a mapy anomalii zaczną się aktualizować (mam nadzieję) od nowego miesiąca (konkretnie w okolicy 3-5 dnia lutego). Dodatkowo powinna się pojawić mapa średniej temperatury miesięcznej, podobna do tej poniżej:

amonMapa ta w tym przypadku nie pokazuje średniej temperatury całego miesiąca, jedynie od 21 stycznia do dnia dzisiejszego. Od lutego się to oczywiście zmieni. Warto zwrócić przy tym uwagę na fakt, że o ile w przypadku anomalii wykreślane są mapy co 6 godzin, o tyle w przypadku średniej miesięcznej temperatury są to mapy co 3h. Oczywiście model GFS nie jest uaktualniany co 3h, stąd dla terminów 03,09,15 i 21UTC wzięto dane z prognozy +3h (stąd dane dla godziny 9UTC pochodzą z prognozy z 6UTC plus 3 godziny).

Nie wiadomo, jak bardzo będzie to porównywalne z rzeczywistymi wartościami notowanymi na stacjach meteorologicznych, moim zdaniem warto to sprawdzić.

Kolejną sprawą jest sprawdzalność prognoz. Ponieważ od jakiegoś czasu model GFS na stronie meteomodel obejmuje jedynie obszar Polski i okolic, liczenie korelacji przestrzennej przestaje mieć sens. Zamiast tego generowany jest jedynie błąd bezwzględny prognozy:

240_2015011818W powyższym przykładzie mamy pokazaną różnicę pomiędzy prognozą z 18UTC 18 stycznia na 240h do przodu, a rzeczywistością. Należy tu pamiętać, że za rzeczywistość wzięto tu t+0h z modelu GFS – czyli analizę. Nie koniecznie jednak analiza dokładnie odzwierciedla rzeczywistość.

Na podstawie tak wyznaczonych błędów da się również pokazać błędy średnie dla danego terminu. Dla przykładu poniżej błąd średni T2M dla T+120h na podstawie 43 prognoz.

aOczywiście takie mapy stanowią raczej ciekawostkę, niż konkretną analizę sprawdzalności modelu, nie mniej jednak uznałem, że również mogą być ciekawe. Po za mapami T2M dostępne jest również MSLP i T850.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej z Wrocławia

Pytanie z innej grupy. Jutro we Wrocławiu ( jak i na terenie całego kraju) spadnie do ok 973-5 hPa, jaki jest rekord niskiego ciśnienia odnotowany w naszym mieście?

Ardo

Wrocław 967 hPa – 26.02.1989

4
0
Would love your thoughts, please comment.x