2024/04/20 01:04

Niż

Zgodnie z przewidywaniami modeli już sprzed kilku dni, na północnym Atlantyku pojawił się głęboki niż. Wg modelu GFS ciśnienie w jego centrum ma spaść do 938 hPa.

MSLP_05

Do wartości rekordowych jest co prawda daleko, ale mimo to jest to niż naprawdę głęboki. Oczywiście tak duży gradient ciśnienia przekłada się na wysokie prędkości wiatru.

WIND10_05

GUST_05

Prędkości wiatru mają być jak widać znaczące. Średnia prędkość wiatru na poziomie 10 m może dochodzić do 40m/s, zaś prędkość wiatru w porywie ma przekraczać 45 m/s (162 km/h).

Można więc powiedzieć, że przynajmniej na początku zimy Atlantyk jest dość aktywny. Jak będzie dalej, zobaczymy. Wg dzisiejszych prognoz dodatnie wartości indeksu NAO powinny się utrzymać co najmniej do 18-20 grudnia.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
31 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lukasz160391

Jak zwykle modele mówią o rekordowych wichurach a wyjdzie z tego tylko nieco mocniejszy wiaterek. W Gliwicach może najwyżej tak samo wiać mocno jak 5 listopada podczas halnego. Większych wichur się nie spodziewam.
Już 8 lat minie w styczniu od pamiętnego orkanu Cyryl. Przez ten czas jakoś wichury nawet się nie zbliżają do wyników z Cyryla.

Lukasz160391

Może nie rekordowych, ale bardzo silnych. Źle się wyraziłem. Ale wydaje mi się, że nawet bardzo silnego wiatru nie będzie. Może w górach i nad morzem. Ale u mnie raczej nie ma na to szans…

chochlik

Może u Ciebie Xavier powiał słabo, ale w centrum i na północy jego siła nie była jakoś specjalnie mniejsza od Cyryla.
W Łodzi w zeszłym roku średni całodobowy wiatr był przykładowo większy niż w 2007 roku, kiedy silniej powiało tylko przez kilka godzin w nocy (43km/h vs 35 km/h). Słabsze w przypadku Xaviera były jednak porywy (86 km/h vs 133km/h)

azg

Piotrze a ja z innej beczki. Wiesz może czemu w okolicach grudnia globalne anomalie temperatury zawsze (w sensie, że sprawdzam to już trzecie rok z rzędu) spadają do zera a nawet do wartości ujemnych? Czy ma to związek z bliskim już przesileniem zimowym? Czy przyczyna ykwi gdzie indziej? Cały rok anomalie są rzędu plus 30-plus 50 a tylko w Grudniu zwykle mocno spadają… Aha. Czy fakt, że obecnie Słońce jest na południu globu a na północy są największe anomalie może być uznane za jeden z dowodow na właściwości CO2? (Arktyka – noc polarna – duże anomalie na plus).

ArcticHaze

@azg Gdybym rozumiał co napisałeś to może byłbym w stanie odpowiedzieć. Czy chodzi Ci o to czemu w grudniu jest większa zmienność międzyroczna niż w innych miesiącach? Jeśli tak to przynajmniej po części efekt zmienności międzyrocznej cyrkulacji północnej półkuli, szczególnie tego co indeksują NAO i AO. Zimą temperatury umiarkowanych szerokości mają większą zmienność niż latem bo zależą w dużym stopniu od kierunku wiatru. Szczególnie nad lądami bo morza mają dużą pojemność cieplną i nie łatwo zmienić im temperaturę. A akurat na północnej półkuli jest w tych szerokościach szczególnie dużo lądów. Natomiast z powolnymi zmianami orbitalnymi, o których piszesz, nie może… Czytaj więcej »

azg

Nie… chodzi mi o to, że na mapie tygodniowych anomali globalnych (niema) zawsze pod koniec roku anomalie spadają do zera lub są nawet lekko ujemne. Teraz mamy zimę, Słońce jest na zwrotniku Raka, więc to może jest tego przyczyną? Nic nawet słówkiem nie wspomniałem o cyklach Milankovica…

chochlik

@azg
Słońce w grudniu wchodzi, ale w znak Koziorożca ;-]
O te anomalie Ci chodzi?
http://meteomodel.pl/klimat/gfsanom_glb.png
Nic w nich dziwnego, ok 0,3C ponad normę 1980/2010 to mniej więcej standard w prognozach GFS

Lukasz160391

Model UM na piątek prognozuje porywy najwyżej do 55 km/h.

Lucas wawa

W wielu rejonach kraju będzie więc można mówić co najwyżej o umiarkowanym wietrze.
Jednakże przy temp. ok. +3/+5 st. (a tyle jest przeważnie prognozowane na znacznym obszarze kraju) odczuwalna temperatura będzie niższa jak przy lekkim mrozie i wietrze rzędu 5 m/s (15-20 km/h).

Lucas wawa

@agz, @Piotr, , :

Czy nie jest jednak tak, że to o co pyta @agz może zaważyć na kwestii rekordu (lub jego braku) dot. Tśr globalnej za 2014 rok :?: :wink:

kslawin

@Lucas wawa
Nie wiem na jaki model patrzysz, ale na chwilę obecną nie widzę w kraju mniejszych porywów niż 17 m/s. 17 m/s to ponad 60 km/h. I to jest wg Ciebie umiarkowany wiatr?
Ok w 75-80% Polski, prognozowany jest wiatr stały o szybkości przekraczającej 12 m/s. 12 m/s to ponad 40 km/h. To też jest wg Ciebie wiatr umiarkowany?
Weź się człowieku p…lnij w łeb zanim coś napiszesz.

ArcticHaze

@azg

Jeśli te anomalie są liczone dla konkretnego dnia to byłoby ciekawe. Jednak jeśli to są anomalie liczone dla całego grudnia to pod koniec miesiąca może być nawet co roku ujemna anomalia. Po prostu w grudniu temperatura zwykle szybko maleje.

Saruman

@ kslawin
Nie wiem na jaki model patrzysz ale wiatr stały przekraczający 12 m/s nie jest na pewno prognozowany dla 75-80% kraju.
Nie zmienia to faktu jednak że 12 m/s to już wiatr silny, z 6 stopni B

Lucas wawa

:
Sorry, ale z osobami potrafiącymi „bluzgać” jak Ty w ostatnim zdaniu nie ma sensu dyskutować.
Czy nie można choć trochę łagodniej :?: :wink:

Lucas wawa

@Saruman, :

Nie mylmy średniej prędkości wiatru z porywami. Ja miałem na myśli średnią prędkość – bo w porywach przejściowo (przynajmniej w części kraju) faktycznie będzie można mówić o wietrze silnym. Jednak z dużym prawdopdobieństwem daleko nam będzie np. do ubiegłorocznego Xsawery’ego.

Jednakże najważniejsze, abyśmy umieli dyskutować, a nie się „obrzucać” (tu „uśmiecham się” do ). To drugie przecież niczemu dobremu nie służy. :wink:

kslawin

@Saruman
Proszę bardzo – WRF 12 km:comment image
Jest 75-80%?
Będziemy przeliczać powierzchnię?

@Lucas wawa
Dalej uprawiasz bajkopisarstwo i brniesz w łgarstwa?
Widzisz powyższą mapę?
Umiesz ją poprawnie zinterpretować?
Widzisz, że to nie sa porywy, tylko wiatr na wysokości 10 metrów?
Wiesz jaki wiatr określa sie mianem umiarkowanego?
5,5-7,9 m/s
Jaki wiatr widzisz w przytłaczającej większości Polski?
Umiarkowany?
Jeśli tak to polecam udac sie do okulisty.

Lucas wawa

:
I właśnie UM zapowiada na piątek 12.12 wiatr, który w swoim maksimum ma osiągać ok. 6-7 m/s (w porywach nieco ponad 15 m/s). Później może będzie jeszcze drugie maksimum, ale w sumie będą to dość krótkie okresy – w uśrednieniu począwszy od nocy 11/12.12 do nocy 12/13.12 zapowaidana jest średnia prędkość wiatru rzędu 5 m/s, podczas gdy np. podczas Xsawery’ego wynosiła ona ok. 2 razy więcej (przynajmniej w Warszawie).

kslawin

@Lucas wawa
Uśrednij prędkość wiatru od początku roku. Pewnie w ten sposób udowodnisz każdą swoją teorię.
Gadasz głupoty i na obronę ich wymyślasz „uśrednienia”.

Saruman

@ kslawin
Widzisz ile modeli tyle punktów widzenia, przeliczać powierzchni nie będę bo to jest bez sensu, raczej porównuje z wyliczeniami innymi, choćby ten UM.
Osobiście nie sądze, by czekała nas jakaś ogólnopolska niszczycielska wichura ;)

kslawin

@Saruman
I daj Boże, żeby rozeszły się to „po kościach”.
Póki co, prognoza WRF nie upoważnia do mówienia, że będzie umiarkowany wiatr.

Lucas wawa

@kslawin: Ależ ja niczego w tym względzie nie zakładam (abym musiał coś udowadniać). Użyłem określenia „umiarkowany”, gdyż patrząc na mapy synoptyczne z biegiem czasu zacząłem mieć podobne odczucia (oceny) co @Lukasz160391. Poza tym, cały czas mam w pamięci ubiegłorocznego Xsawery’ego, kiedy to bezwzględnie w (niemalże) całym kraju, przez (niemalże) całą dobę silnie wiało. Ale faktycznie tym razem dopiero w II połowie piątku 12.12 oraz w nocy 12/13.12 wiatr może być najsilniejszy (czyli de’facto silny) i co do tych ocen nie „idę w zaparte”. Jestem otwarty na argumenty innych i w swoich docelowych ocenach z pewnością nie przyjmuję postawy jakobym –… Czytaj więcej »

kslawin

@Lucas wawa
Nie wiem na jakie mapy patrzyłeś, ale wiedz, że poprawna interpretacja jakiejkolwiek wymaga przynajmniej minimalnej wiedzy na temat modelu za którego pomocą została ona wygenerowana.
Wielokrotnie piszesz, że uśredniasz dane z różnych modeli.
To błąd, wielki błąd.
Nie można uśredniać danych z modelu globalnego, regionalnego i lokalnego, bo zupełnie inna jakość prognozy.
To tak jakby jeden model mówił, że na obiad jest kapusta. Tymczasem drugi mówi, że na obiad jest mięso. Ty to uśredniasz i mówisz, że na obiad są gołąbki.
Tak to mniej, więcej wychodzi.

Lucas wawa

@kslawin: Wiem o co Ci chodzi – docelowo o to, że jak mamy jakieś rozbieżności, nie powinniśmy z założenia przyjmować… rozkładu normalnego:-) W tym uśrednieniu raczej chodzi o coś innego, tzn. o fakt, że odchylenie standardowe od średniej jest zawsze mniej lub bardziej (w zależności od rozkładu), ale jednak mniejsze, niż od próby (tj. danych z pojedynczych odsłon, konkretnego modelu). Powiem tak: ja się od Ciebie też dużo uczę; przyznam tylko, że trochę brakuje mi czasu na jeszcze bardziej wnikliwe analizy. Sprawy pogodowe traktuję bardziej amatorsko, niż profesjonalnie. I stąd też, nawet jak czasami wygląda to inaczej, z zaciekawaniem i… Czytaj więcej »

Arkin

twn niz nie będzie taki straszny.Ostatnim poteznym okanem był Cyryl w 2007 roku a Ola moze byc co najwyżej silnym wiatrem a nie okranem.Po mroznym poranku na Gornym Slasku teraz słonecznie choc temperatura nadal poniżej zera :)

wrocław

Niech w końcu zacznie padać śnieg w górach. Marzą mi się Święta w Sudetach, choćby z 10 cm pokrywą, choćby pow. 1000 m. O ile pamiętam, zawsze był w tym okresie śnieg, choćby tak niewielki. Prognozy są sprzeczne :???: http://meteomodel.pl/forum2/index.php?topic=1496.msg33613#msg33613

Ardo

Rekordowych? Model jeszcze nigdy nie prognozował rekordowego niżu równie samo jak w 1993 roku z 912 hPa. :wink:

31
0
Would love your thoughts, please comment.x