2024/03/28 18:03
Subscribe
Powiadom o
20 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek

Wysoczyzna Elbląska ze stacją w Milejewie zmienia wszystko:)
Przydałyby się jeszcze dane z Kościerzyny, tam było wczoraj +0,4 maksymalnie. Dane z Pojezierza Kaszubskiego mogłyby nieco zmienić obraz.

chochlik


http://meteomodel.pl/BLOG/?p=8308
Milejewo jest faktycznie reprezentatywne dla terenu wysoczyzny.. problem w tym, że sama wysoczyzna jest mało reprezentatywna dla Żuław i okolic ;-) No ale tam się udało IMGW znaleźć miejsce i tak już pewnie na wiele lat w tym regionie pozostanie.

Tomek

Wiem wiem. Chodziło mi raczej o to, że może się nam pojawić niebawem silny konkurent dla stacji położonych na północnym wschodzie. Dla Żuław reprezentatywny jest posterunek w Kmiecinie. Ja natomiast żałowałem i zgłaszałem problem braku stacji na wysoczyznach nadmorskich. W samym Elblągu różnice wysokości i co za tym idzie – temperatury, również są bardzo zróżnicowane.

Morze

W Ostrzycach było jeszcze zimniej +0,2*C a w Wieżycy pewnie i całodobowy mróz.

Tomek

Gdyby te dane interpolować, byłoby zapewne o wiele więcej błękitu na Pomorzu (mapa p. Lewandowskiego).

chochlik

A powyższa mapa to interpolowana niby nie jest?

Tomek

Jest, ale dodanie dodatkowych danych nieco zmieniłoby obraz po kolejnej interpolacji, już wzbogaconej o ww. dane.

ArcticHaze

Taka ciekawostka. Są już globalne dane w serii NCDC (NOAA). Oczywiście ten październik znów najcieplejszy w historii. Jednak najciekawsze, ze po 10 miesiącach obecny rok też jest najcieplejszy (w kategorii niepełnych „lat” styczeń – październik).

http://anomaliaklimatyczna.com/2011/08/14/czy-globalne-ocieplenie-skonczylo-sie-w-1998-roku/comment-page-7/#comment-63025

zaciekawiony

U mnie leży ok 2cm mokrego śniegu, w nocy ma znów trochę sypnąć.

Kurcze, a w zeszłym tygodniu mówiłem znajomym, że w Listopadzie zimy jeszcze nie będzie.

Arkin

na polnocy i polnocnym wschodzie powiew zimy ale coz lato tam własnie bylo najbardziej upalne i suche ,dlatego tez w sezonie zimowym powinny byc odwrotnie na poludniu suco na polnocy snieznie…

lukas

A czym w tym nowym GFSie PARALLEL
rożnią się APCP(suma opadu) od tych w parametrze PTYPE (w sensie wysokości opadów, mm/3h), bo są to inne wartości a ten APCP nie wygląda na skumulowany wynik opadów?

zaciekawiony

W zasadzie oba GFS-y widzą pewne ocieplenie od 27 listopada, nowy model sugeruje nawet całkiem ciepłe dni na przełomie miesięcy. Natomiast GEM straszy syberyjskim mrozem do -16 w tym samym czasie.

Lucas wawa

:

W uśrednieniu jednak prognozy nadal bez większych zmian:
– na W Polski dominacja późnej jesieni (przedzimia),
– na E Polski pogoda okresowo z lekką zimą, okresowo z przedzimiem.

Z tym, że w prognozach na przełom XI i XII cały czas rysuje się konfrontacja niżów atlantyckich i śródziemnomorskich z wyżem rosyjskim (rosyjsko-skandynawskim). W tej pogodowej rywalizacji na razie trudno o jednoznaczne werdykty. Może być i tak, że Polska znajdzie się na granicy różnych typów aury. No chyba, że „zwycięży” któryś z bardziej skrajnych scenariuszy… :?: :smile:

lukas

@Piotr
A co w praktyce oznacza to „natężenie chwilowe” – jest jakaś korelacja/zależność z parametrem APCP?

lukas

To dziwny ten parametr – skoro pokazuje to dużą intensywność opadów to powinna to mieć odzwierciedlenie w wysokosci opadów (APCP) a tak nie jest – np. w prognozie z 12UTC na wschodzie na jutro duże natężenie chwilowe opadów śniegu, a suma opadów bliska 0 lub nieco ponad 0 mm. Nie rozumiem…

lukas

EDIT: To chyba się coś ten PTYPE zawiesił i stąd te różnice…

20
0
Would love your thoughts, please comment.x