2024/03/29 13:03

GFS

Wspominałem już o tym w paru miejscach, ale być może informacja ta nie dotarła do wszystkich zainteresowanych – model GFS już niedługo przejdzie poważny face-lifting.

Już 9 grudnia (data może ulec zmianie) planowany jest największy upgrade modelu GFS od roku 2010. Zmianie ulegnie wiele rzeczy:

Rozdzielczość siatki modelu

W chwili obecnej model GFS jest liczony na siatce T574 (co oznacza w przybliżeniu rozdzielczość około 23km). Poprzednia zmiana w tej materii miała miejsce w lipcu 2010:

gfsresolutiontimelineOd 9 grudnia (a prawdopodobnie znacznie wcześniej, o czym dalej) siatka ta zostanie zmieniona na T1534, co oznacza zwiększenie rozdzielczości do ok. 13km.

sdsNależy zauważyć, że mimo iż model obecnie liczony jest na dość gęstej siatce, wyniki są publikowane na siatce 0.5°. To również ulegnie zmianie, mają być dostępne wyniki na siatce 0.25°, choć nie jest pewne czy od razu.

Horyzont czasowy

W 2010 GFS zmienił horyzont czasowy prognozy w wysokiej rozdzielczości z 180 do 192 godzin. W nowej implementacji horyzont ten zostanie ponownie wydłużony, tym razem do 240 godzin (czyli tyle, ile obecnie w ECMWF). Prognozy w niższej rozdzielczości nadal będą do 384h, jednak rozdzielczość całej wiązki zostanie zwiększona do T574 (czyli takiej, w jakiej obecnie pracuje GFS w wysokiej rozdzielczości do 192h).

I inne

  • Analiza SST w wysokiej rozdzielczości
  • Analiza lodu dryfującego (morskiego) w wysokiej rozdzielczości
  • Dodanie niektórych parametrów „na życzenie użytkowników”: Punkt rosy 2m, H/T/U/V na FL410¹, ozon na kilku poziomach izobarycznych, czynnik chłodzący wiatru, Heat Index oraz paru innych.
  • Zmiany w fizyce modelu

Kiedy?

Jak już wspomniałem, wdrożenie nowej implementacji modelu do pracy operacyjnej planowane jest na 9 grudnia. Nie mniej jednak, podobnie jak w 2010, będziemy mieli możliwość porównania obu wersji modelu – będą pracowały one równolegle (parallel run). Stanie się to najprawdopodobniej w ciągu najbliższych dwóch tygodni, choć tej informacji pewien nie jestem.

Obserwowanie takich równoległych prognoz może być interesujące, szczególnie w okresie przedzimowym – być może będziemy mieli okazję sprawdzić, w której wersji model lepiej „przepowie” pierwszy poważniejszy „atak zimy”. O ile mnie pamięć nie myli, takie równoległe prognozy w lipcu 2010 potrafiły być skrajnie różne, mniej więcej tak, jak różni się obecnie GFS od ECMWF.

¹) Flight Level 410.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
chochlik

TVN już pewnie zaciera ręce.. teraz będą się chwalić jeszcze wyższą sprawdzalnością 'swoich’ prognoz, a i 'autorska prognoza 16dniowa’ pewnie będzie jeszcze bardziej autorska :wink:

Lucas wawa

I tak stosunkowo dobrą sprawdzalność prognoz (choć bez szczegółów typu lokalizacja stratusów, czy komórek burzowych) będziemy mieli wówczas, gdy pokrywać się będą z grubsza zapowiedzi różnych modeli i zarazem wiązki będą mocno „skoncentrowane” – co obecnie ma miejsce na około 5 dni naprzód. Nie przypuszczam, abyśmy w tej mierze odczuli od grudnia jakąś zdecydowaną poprawę. Choć kto wie… :?: :smile: Ciekawe przy tym jeszcze, czy nastąpi (i ewentualnie jak długo potrwa) okres z przejściowym pogorszeniem się prognoz GFS po face-liftingu :?: – co miało miejsce np. w przypadku modelu UM, gdy zwiększony został horyzont czasowy z 48h do obecnych 60h.… Czytaj więcej »

chochlik

Ale przecież skoncentrowanie wiązek nie jest jakąś szczególną miarą poprawności modelu, lecz ogólną oceną stabilności układu i jego małą wrażliwością na zmiany warunków brzegowych. Wiązki zawsze będą się rozbiegały, bo każda z nich oparta jest o różne warunki początkowe.

Lucas wawa

:
Ja pisząc o koncentracji wiązek nie miałem na myśli oceny modelu (w sensie „lepszości” względem innych), lecz ocenę stabilności prognoz.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x