2024/04/20 05:04
Subscribe
Powiadom o
27 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
azg

Pierwsze dwa tygodnie września też były bardzo ciepłe, jak sprawdzałem u Ciebie. Ostatnio to było nawet plus 0,60oC. Szanse bardzo duże na rekord.

strażnik bentosu

To mnie ominęło odwołanie el nino! Cale lato głosiłem ze się rozwinął :oops:

strażnik bentosu

A co tam, Panie, w Arktyce? :wink:
Mamy kolejny rekord minimum zalodzenia?

smc

Average z tego wykresu lodu jakiś zawyżony. Większość wiązek jest pod wykresem.

ArcticHaze

El Nino chyba jednak będzie. Modele wskazywały na przejściowe trudności kolo lipca i jak widać miały rację ale już znów się ocean ociepla.

Natomiast ja już w rekord globalny w całym roku 2014 raczej nie wierzę (przynajmniej w danych GISS). Ostatnie 4 miesiące musiałyby być bardzo ciepłe. Wręcz niespodziewanie ciepłe, nawet jeśli brać pod uwagę rozwijające się El Nino. Jak to wygląda po 8-iu miesiącach roku umieściłem na końcu tego komentarza u mnie:
http://anomaliaklimatyczna.com/2011/08/14/czy-globalne-ocieplenie-skonczylo-sie-w-1998-roku/#comment-35341

ArcticHaze

To prawda. Chyba byłem zbyt dużym pesymistą (w sensie rekordów). Przyjrzałem się teraz jakie były anomalie roczne (w tej serii) dla rekordowych lat. Okazuje się, że nie za wysokie (największe to, nomen omen, 0,666 w 2010 roku). O przyczynie tego napisałeś powyżej i zgadzam się z tym.

Czyli obecnemu rokowi 2014 wystarczy mieć końcówkę cieplejszą niż dotychczasowe 8 miesięcy, a wygra. A przy rozwijającym się El Nino to nie powinno być trudne.

Iceman

tylko dlaczego historyczne dane GISS są ciągle zmieniane?

whiteskies

@smc

Sradnia nie jest zanizona, Pokarane realizacje z oststnich lat, niemal wszystkie nizsze niz średnia w długim okresie czasu. Poekslploruj dane i wykresy tu: http://nsidc.org/arcticseaicenews/

ArcticHaze

@Iceman

Jeśli pojawiają się spóźnione dane to należy ich nie dodawać? Czy też należy czekać kilka lat z publikacją średnich miesięcznych?

Iceman

Spóźnione dane z 1880r? Na dodatek w 99% te spóźnione dane okazują się na tyle znaczące, że wpływają na spadek globalnej temperatury w danym miesiącu o 0,01°C. Wystarczy zapisywać sobie dane z http://data.giss.nasa.gov/gistemp/tabledata_v3/GLB.Ts+dSST.txt co kilka miesiacy i porownywać ze sobą. tutaj „te same” dane sprzed miesiąca: http://web.archive.org/web/20140807175517/http:/data.giss.nasa.gov/gistemp/tabledata_v3/GLB.Ts+dSST.txt Tutaj zobrazowana różnica średniej globalnej temperatury stycznia z 2000 i stycznia z 1910 roku, a dokładniej, jak zmieniała się ta różnica od maja 2008 do sierpnia 2014. http://climate4you.com/images/GISS%20Jan1910%20and%20Jan2000.gif Wg mnie nie jest możliwe, że te zmiany wywołane są przez spóźnione dane. Spóźnione dane jeśli pochodzą z różnych obszarów na ziemi, nie powinny mieć… Czytaj więcej »

Iceman

troszke pospieszylem sie z tym 0,01°C, bo wpływ danych na temperaturę globalną był mniejszy, ale czasem akurat na granicy zaokrąglenia.

iceman

dlaczego te zmiany nie sa losowe, tylko wykazuja trend? Ze statystycznego punktu widzenia nie jest to chyba mozliwe.

iceman

Jakim cudem losowe zmiany wykazuja trend?

ArcticHaze

@iceman

Mogą nie być losowe bo klimat w tym czasie nie był statyczny a rejony gdzie przybyło danych mogły mieć większe zmiany niż cała planeta średnio. Mówi Ci coś termin „Arctic amplification”? To już wystarczy aby wykres zmian między wersjami przypominał wykres samej średniej temperatury.

Poza tym w serii GHCN między wersją 2 i 3 poprawiono metodologię homogenizacji danych. To jest pewnie jedno z głównych źródeł różnic. Naprawdę uważasz, że należy używać w nieskończoność tej samej metodologii korekcji danych, nawet gdy już wiemy jakie miała wady i jak ją poprawić?

ArcticHaze

@iceman

Tu masz dla przykładu raport techniczny o zmianach między wersjami 3.1 i 3.2 GHCN:
http://www1.ncdc.noaa.gov/pub/data/ghcn/v3/techreports/Technical%20Report%20NCDC%20No12-02-3.2.0-29Aug12.pdf

Okazuje się, że poprawili zwykłe błędy w procedurze homogenizacji wykryte w wyniku „lata programowania”, letniego programu dla studentów finansowanego przez Google.

Poprawione procedury ewidentnie zwiększyły trend wzrostu temperatury (zobacz Rysunek 4 w pliku). Jednak czy to jest powód aby nadal używać danych zhomogenizowanych ewidentnie błędną procedurą?

iceman

Dzięki Panowie za odpowiedzi. Zaznajomie sie z tematem.

27
0
Would love your thoughts, please comment.x