2024/04/24 10:04

Straszne rzeczy…

…można przeczytać zarówno w GeekWeek, jak i w serwisie „Twoja Pogoda„. Między innymi to, że:

Do całkowitego roztopienia się lodu na Grenlandii dojdzie jeszcze przed 2199 rokiem i wówczas poziom światowych oceanów będzie wyższy od obecnego o 6 metrów.

Nie bardzo wiem, skąd serwis „Twoja Pogoda” wziął taką informację. Jeszcze parę lat temu w Nature Climate Change można było przeczytać, że w przypadku ocieplenia o 2°C zakłócenie bilansu masy lodowca mogło by doprowadzić do jego stopienia w ciągu 50 tysięcy lat. Ocieplenie o 8°C, skróciło by ten okres  do 2000 lat. Ciężko powiedzieć, jak bardzo by musiało się ocieplić, by stało się to w mniej, niż 200 lat.

Trochę to przypomina informację krążącą w mediach przed dwoma laty – fakt, że 97% powierzchni lodowca grenlandzkiego ulegało topnieniu niektóre media zinterpretowały, jak „stopienie się 97% Grenlandii”, co dokonane w czasie jednego sezonu letniego byłoby wyczynem zaiste niezwykłym.

Nie jest jasne, skąd te informacje pochodzą, jednak zdecydowanie nie przyczyniają się do zrozumienia problemu.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
13 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lukasz160391

Ciekawe, skąd się ten lądolodód w ogóle na Grenlandii wziął. Czy z tego powodu, że centralna część Grenlandii jest mocno wyżynna?

chochlik

@Łukasz
ostatnie zlodowacenie + położenie na b wysokich szerokościach + opady z atlantyckich niżów + brak kontynentu na południu (skąd latem mogłyby przywędrować b. ciepłe masy powietrza, tak jak w przypadku północnej Kanady czy Rosji)

Lukasz160391

No właśnie. Bo w Skandynawii czy rosyjskiej Syberii, które leżą w podobnych szerokościach geograficznych co Grenlandia, jakoś nie ma lądolodu…

Lukasz160391

Jednak rekord ciepła dla Grenlandii jest dosyć imponujący (26 stopni) biorąc pod uwagę to że nie ma skąd ciepło przypłynąć. A tak w ogóle która miejscowość na Grenlandii jest biegunem ciepła? Narsaq, czy Kanqerlussuaq? Bo z tego co widzę na Wunderground, w tej drugiej miejscowości pogoda latem jest całkiem przyjemna – http://www.wunderground.com/history/airport/BGSF/2014/7/30/MonthlyHistory.html?req_city=NA&req_state=NA&req_statename=NA

Ardo

Może TwojaPogoda brała informację z tej strony? Chociaż w to wątpię.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3761614/

ArcticHaze

Skąd się wziął lądolód na Grenlandii to mało ciekawe pytanie. Przez większość ostatniego miliona lat lodowcem pokryte było prawie wszystko (z wyjątkiem o którym na końcu) powyżej 60 stopnia szerokości północnej. Ciekawsze pytanie (i pewnie tak naprawdę o to chodziło) to czemu ten lądolód nie stopniał gdy stopniał europejski i północnoamerykański. Modele są w stanie to reprodukować więc nie jest to bardzo tajemnicze ale jednak wymaga wyjaśnienia. Europejski lądolód nie miał szans gdy na początku holocenu nie dość, ze Arktyka latem była lepiej niż dziś nasłoneczniona ale jeszcze ruszyła na nowo cyrkulacja termohalinowa. Ciepły Atlantyk i zachodnia cyrkulacja atmosferyczna były… Czytaj więcej »

ArcticHaze

@Piotr Chodzi tu o ten artykuł: http://www.nature.com/ngeo/journal/v6/n9/abs/ngeo1898.html oraz o towarzyszący mu tekst typu „Perspectives”: http://www.nature.com/ngeo/journal/v6/n9/full/ngeo1919.html To oczywiście w żaden sposób nie jest w stanie wytłumaczyć obserwowanego przyśpieszenia topnienia lądolodu Grenlandii. To jedynie tłumaczy dlaczego w niektórych częściach tego lądolodu na samym jego dole występuje ciekła woda. W sumie ten wynik może pomóc w ulepszaniu modeli dynamiki lądolodu, które jak już wspominałem na razie są dość marne. Nawiasem mówiąc te strumienie ciepła geotermalnego na mapkach w artykule kończą się na 70 mW/m2 czyli 0,07 W/m2. Jeśli to porównać z wymuszeniem antropogenicznym (w Arktyce ponad 2 W/m2) to widać, że to inna… Czytaj więcej »

zaciekawiony

Chm… Może by tak napisać do Twojej Pogody i zapytać skąd biorą takie teksty? Jakoś nie widziałem aby kiedyś prostowali swoje błędy.

13
0
Would love your thoughts, please comment.x