2024/04/19 10:04
Subscribe
Powiadom o
24 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lukasz160391

Model CFS też zapowiada na okres zimowy dodatnie NAO. Czyżby druga z rzędu bardzo ciepła zima? Oby.

http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/imagesInd3/glbz200SeaInd4.gif

Lucas wawa

:
A wg tych prognoz CFS:
http://meteomodel.pl/BLOG/?page_id=8023

… najbliższych 6 miesięcy (tj. jesień i zima) mają przynieść temperatury nie odbiegającą znacząco od ‘normy’ (co oznaczałoby zimę nieco bardziej ‘zimową’, niż ‘odwilżową’).

Tyle, że są to wszystko tylko prognozy… Nie wierzę w kolejnych kilkanaście miesięcy (powiedzmy do lata 2015 r.) tak ciepłych jak ostatnich (od maja 2013 r.), natomiast w szczegółach może wyglądać to oczywiście bardzo różnie. :wink:

Mikelis

Ta prognoza sezonowa z różnych przyczyn może się nie sprawdzić. Wolałbym zimę w normie termicznej, ale za to wilgotną, bo ta ostatnia nie była zbyt mokra. Pozdrawiam :smile:

Lucas wawa

@Piotr Diaków: Wiem, że skłaniasz się ku ciepłej zimie, bo już niejednokrotnie dawałeś temu wyraz. Ja NIE WIEM jak będzie to wyglądało w szczegółach (nawet w zaokrągleniu do pełnych miesięcy lub wręcz pór roku). Wyrażam jednak wątpliwość, że przed nami kolejnych kilkanaście aż tak ciepłych miesięcy jak w ostatnich ok. 5 kwartałach (i właściwie dopiero teraz sytuacja zaczęła się nieco ‘normować’, choć na razie powoli, gdyż nie notowaliśmy jeszcze wyraźnie chłodniejszego miesiąca). Poza tym, sam kiedyś napisałeś, że analogie mają do siebie to, że nie zawsze się sprawdzają (lub coś podobnego) – w tym miejscu zaś sam je przywołujesz… I… Czytaj więcej »

Lukasz160391

Tyle, że tego lata Atlantyk w ogóle nie jest aktywny, tego sierpnia mamy rekordowo ujemne NAO. Więc szanse na dodatnie NAO zimą maleją, ale prognozy CFS oraz MetOffice na szczęście są korzystne.

ArcticHaze

@Piotr

NAO letnie i zimowe antykoreluje? Jesteś pewny? Nigdy tego nie sprawdzałem ale też nie widziałem żadnych artykułów tak twierdzących.

Wiem natomiast o metodzie Rodwella, Rowella i Follanda z 1999 roku. Oni prognozują zimowe NAO z wzorca geograficznego anomalii temperatur powierzchniowych Północnego Atlantyku właśnie teraz.

Oto obecna anomalia:
http://www1.ncdc.noaa.gov/pub/data/oisst/navy-anom-bb.gif

Jeśli to porównać z wzorcem korelacji zimowego NAO z anomalią SST późnym latem czyli Rys 2a z ich artykułu http://www.knmi.nl/cms/mmbase/attachments/71680/ea_2003_Rodwell_1999_Nature.pdf to raczej należałoby prognozować tej zimy ujemne NAO, czyli raczej zimą zimę.

Lukasz160391

Hehe, najnowsza prognoza GFS z godziny 12Z wygląda tak, jakbyśmy mieli początek najcieplejszego września w historii…

Michał

Poważnie? Max 30 stopnie to oznaka najcieplejszego września w historii?

Lukasz160391

No ale pierwszy raz widzę, żeby przez całą pierwszą dekadę września były same gorące dni. Jakby prognozy mówiły tylko o dwóch dniach z temp. do 30 stopni to przecież bym tak nie pisał…

Lucas wawa

@Lukasz160391: Tego typu bardzo ciepłe odsłony deterministyczne modelu GFS pokrywają się z ekstremalnie ciepłymi prognozami wiązek, a czasami są nawet od nich jeszcze cieplejsze. Prognozy wiązek wskazują zaś, że na przełomie sierpnia i września czeka nas ocieplenie średnio do poziomu Tmax ok. 20-23 st. oraz Tmin ok. 13-15 st. (oczywiście miejscami/okresowo może być cieplej), zaś od ok. 03-04.09 zaznacza się ponownie trend opadający Tśr – mniej więcej do poziomu ‘przez 15 st.’ pod koniec I dekady września. Przy czym, co się tyczy największych ekstremów, w prognozach do 10.09 dla Warszawy pojawiają się owszem okresowo Tmax rzędu 27 st., ale i… Czytaj więcej »

Lucas wawa

@Piotr Diaków: Ze statystycznego punktu widzenia gorąc na początku września (trwający nawet 7-10 dni) to oczywiście nic nadzwyczajnego (tak i zresztą obecny chłód). Tu raczej chodzi o odniesienie tych zapowiedzi do wszelkich innych (w tym widełek temperatury w prognozach wiązek, jak i danych prognostycznych z innych modeli deterministycznych), wynikających m.in. z potencjalnego rozwoju sytuacji barycznej w kolejnych dniach w naszej części Europy. Przy tej okoliczności przypomina mi się, jak nie jeden raz tego lata GFS w 16-dniówce prognozował powiedzmy 11-16 dni z rzędu z upałem nawet do 35/36 st. na wschodzie Polski. Skończyło się zaś na kilku pojedynczych dniach z… Czytaj więcej »

oliver57

W przeciwieństwie do ubiegłorocznego chłodnego i mokrego , wrzesień 2014 powinnien byc ciepły i suchy ,czyli dla rejonu Katowic powinnien być ze średnią temperaturą 14,5-15,5 stopni i sumą opadów około 30-40mm. Dni z temperatura 25 i powyżej około 7 :?: Sierpień 2014 wbrew powszechnej opinii (że zimny i mokry) okaże się w normie a ostatnie dni będa ciepłe ,co widać w prognozach. Kiedy nadejdzie okres pogody chłodniejszej po długotrwałej anomalii dodatniej :?: Typuję ostatni kwartał roku a szczególnie odchylenie na minus (2 stopnie) z dużymi opadami na grudzień 2014.Sezon narciarski od 04.12.2014 :smile:

robert

Wrzesień jest jednym z miesięcy gdzie odchylenia na plus czy minus do średniej miesięcznej są najmniejsze w ciągu roku.W Warszawie od początku pomiarów od 1779r różnica między najcieplejszym a najzimniejszym wrześniem wyniosła nieco ponad 7st.Więc raczej nie należy się spodiewać jakiś ekstremów w tym miesiącu. jeszcze ciekawszym wrześniem od tego z 1947r mógłbyć wrzesień z 1847r. Według strony http://www.pogodaiklimat.ru/monitor.php?id=27612&month=9&year=2013 w Moskwie średnia temperatura września wyniosła 17,8. Choć może jest to bląd na stronie bo w tym roku wrzesień w Europie środkowej był raczej lakko poniżej normy.

Michał

Z jakiego źródła korzystacie mając dane z września 1947?

24
0
Would love your thoughts, please comment.x