2024/04/25 01:04

Cyrkulacje

Takie tam drobne pytanie do czytelników ;)

W ostatnim czasie dotarłem do artykułu B. Łykowskiego, który ocieplenie w Polsce wiąże ze zmianami cyrkulacji. Artykuł dostępny jest tutaj. Pomińmy już fakt, że osobiście się z tą tezą nie zgadzam, zainteresował mnie wszak wykres częstości typów cyrkulacji SWc (Rys.1):

Bez tytułuW pierwszej chwili zwyczajnie zdziwiło mnie, że wg autora największą częstość cyrkulacji SWc zimą mieliśmy między 1950 a 1970. Wszak ta cyrkulacja absolutnie nie wiąże się z chłodniejszymi zimami, a z takimi wtedy mieliśmy do czynienia. Sprawdziłem kalendarz typów cyrkulacji dla Polski południowej (Niedźwiedź T., 2013, Kalendarz typów cyrkulacji atmosfery dla Polski południowej — zbiór komputerowy, Uniwersytet Śląski, Katedra Klimatologii, Sosnowiec.) dostępny tutaj i nijak mi podobny wykres dla SWc nie wychodzi.

A więc powstaje pytanie: co robię źle? A może powyższy wykres nie dotyczy Polski?

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
17 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
kslawin

Wygląda na to, że ów wykres jest zaczerpnięty z tej publikacji:
MIGAŁA K. 2005: Piętra klimatyczne w górach Europy a problem zmian globalnych. Stud. Geogr. 78, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław.
Patrząc na sam tytuł, zastanawiam się tak jak i Ty dla jakiego obszaru jest ten wykres.
Jeśli chodzi o publikację prof. T. Niedźwiedzia, to też trzeba na nią dość krytycznie popatrzeć.

kslawin

@Piotr Djaków
Czepiam się tych wykazywanych napływów PA w miesiącach letnich i PZ w zimowych, ale to już chyba moje zboczenie :razz:

kslawin

W tym kontekście akurat nie ma

ArcticHaze

Sam pomysł, że można globalne ocieplenie zbyć zjawiskami lokalnymi w jednym kraju jest nieco chory. Można by zapytać której części słowa „globalne” autor takiego pomysłu nie rozumie.

Lucas wawa

A może źle została wyskalowana oś czasu – tak, że lata 1950-70 powinny przypaść jeszcze na tą lewą część wykresu? :smile:

Adrian

„Interesujące jest, że temperatura zimy rośnie, chociaż w tym samym czasie trend dni z cyrkulacją W jest w zasadzie płaski.”

btw. ciekawe byłoby porównanie jak się zmieniała w czasie „średnia” temp. (bądź anomalia do okresu 1961-1990) zimą w trakcie każdego z rodzaju cyrkulacji (bądź przynajmniej grup cyrkulacji).

Bo nasuwa się pytanie, czy wzrost temperatury zimą wynika przede wszystkim ze wzrostu temp. podczas cyrkulacji W, czy też przede wszystkim ze wzrostu temp. podczas pozostałych, chłodniejszych cyrkulacji (E i N) ;)

whiteskies

Przeciez ten „artykuł” to stek bzdur. Kazdy Twoj wpis na blogu jest zdecydowanie lepiej udokumentowany….

whiteskies

@Piotr Djaków
Gdyby artykuł był poprawny choćby pod wzgledem formalnym nie musiałbyś się zastanawiac, po powinny być w nim informacje na ten temat….

17
0
Would love your thoughts, please comment.x