2024/03/28 13:03

Lipiec 2014 – anomalia do 21 lipca

201407Nie uwzględniono danych z Wrocławia z uwagi na podejrzenie systematycznego ich zawyżania.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
69 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ArcticHaze

Jak dotąd w lipcu najcieplej było w państwie Polan. Izolinia 3.5 stopnia wygląda mniej więcej jak ich terytorium plemienne sprzed podbojów Mieszka.

Adrian

A sam Wrocław aż tak mocno zawyża ? Przynajmniej z wyliczeń ogimetu, to anomalie dla tegorocznego lipca stale wychodziły minimalnie niższe niż dla Poznania, zresztą jak sam pisałeś bardziej rozsądne byłoby wyrzucenie Leszna (które zawyżało w I połowie), niż Wrocławia. btw., cały czas się zastanawiam, czy czasem rozbudowa lotniska w Strachowicach (+ budowa w odległości ok. 1 km autostradowej obwodnicy Wrocławia nie była decydującym czynnikiem (oddano do użytku w marcu 2012, budowano od 2009 ;)) Z drugiej strony, pytanie, czy podobne efekty nie wystąpiły czasem też w Poznaniu (otwarcie nowego terminala w 2013) i Warszawie i czy następny na liście… Czytaj więcej »

Lukasz160391

Ciekaw jestem, jaki będzie lipiec wg. klasyfikacji termicznej H.Lorenc na IMGW w Warszawie-Okęciu. Bardzo ciepły, czy anomalnie ciepły.

chochlik

Jeśli z Wrockiem są takie problemy to co na ten temat sądzi IMGW? Przecież przeniesienie ogródka w obrębie lotniska nie wydaje się ani specjalnie trudne logistycznie, ani nie powinno zmienić charakteru stacji, tak by zerwać ciągłość historyczną.

chochlik

@Łukasz
Jeśli chodzi o Warszawkę to bardziej zasadne jest pytanie: ciepły czy bardzo ciepły. Do anomalnie ciepłego potrzeba średniej ok 21.6C, a póki co jest 20.8, czyli chłodniej niż w 'bardzo ciepłym’ 2012.
http://wstaw.org/m/2014/07/22/okecie_07_2013_jpg_750x750_q85.jpg
http://www.weatheronline.pl/weather/maps/city?LANG=pl&PLZ=_____&PLZN=_____&WMO=12375&CONT=plpl&R=0&LEVEL=162&REGION=0001&LAND=PLW&MOD=MOA&ART=TEM&NOREGION=0&FMM=7&FYY=2007&LMM=12&LYY=2014

Dżefors

Uważam tegoroczne lato za niezbyt udane na poludniu Polski za duzo burz i deszczow i za mało dni upalnych.Lepiej było w 2012 roku latem w lipcu bylo kilka dni pod rzad do 35 stopni i bez burz a teraz tylko zachodnia Polska ma dobrze , to lato juz raczej jest stracone bo watpie by sierpien byl jakis przyjemny i suchy .Gdzie wyz rosyjski i stabilna goraca sucha aura ?

oliver57

@Dżefros. Nie wiem z jakiego regionu południa Polski piszesz ,ale w rejonie Katowic lipiec jest goracy i suchy a biorac pod uwagę srednia sumę opadów za lipiec (Katowice 98mm)to 25-40mm ,które do dzisiaj spadło w lipcu w rejonie takich miast jak Katowice, Zabrze, Gliwice czy Ruda Ślaska jest bardzo małą suma i jest zdecydowanie za sucho .Czerwiec ,lipiec i sierpień to miesiące o najwyższych sumach opadów w roku (szczególnie w południowej Polsce)i oczekiwanie,że każde lato bedzie w całości suche i gorące jest nieuprawnione.Osobiście wolę lato z temperaturami w dzień 22-25 stopni, z ciepłymi nocami ( minimum13-15 stopni ), w miarę… Czytaj więcej »

Adrian

Cóż, co prawda regiony zachodnie są uprzywilejowane pod względem pogody, to również na południu (no może poza Podhalem) trudno uznać lipiec za słaby. W Krakowie mimo, sporej liczby burz, tak naprawdę opady wynoszą jak dotąd jedynie 58 mm w Balicach i pewnie koło 70-80 mm bliżej centrum (Z czego różnica między dzielnicami to głównie efekt oberwania chmury z dnia 10 lipca, przy średniej z lat 1981-2010 wynoszącej 88 mm. Nawet porównanie z ostatnimi lipcami nie wypada źle. Fakt, faktem, w roku 2012 i 2013 było bardziej sucho, ale już w w 2011 – zdecydowanie bardziej mokro, a i w 2010… Czytaj więcej »

Dżefors

nie zmienie zdania , trudno byc kontent z tegorocznego lata na poludniu Polski.Co z tego ze dzisiaj jest pogodnie jak jutro znowu bedzie burzowo.Niektorzy maja dosyc suchej i goracej pogody a ja mam dosyc goracej i wilgotnej pogody.Najlepiej aby jakis wyz rosyjski zapanowal wtedy bedzie ze dwa tygodnie spokoju.Oby jutyrzejsze burze sie nie sprawdziły.Wystarczy tych deszczy , za niedlugo zostanie na poludniu Polski przekroczona roczna srednia opadow.

oliver57

@Dżefors. Gdzie to zostanie w lipcu przekroczona roczna suma opadów? Może lokalnie w Tatrach albo w Beskidzie sądeckim?Podaj przykład takiej miejscowosci Na pewno nie w Krakowie, Rzeszowie ,Katowicach czy Wrocławiu. Można sprawdzić na Ogimet lub Weatheronline. Np.w Krakowie od poczatku roku spadło 361mm wody przy średniej sumie za pierwsze 7 miesiecy roku 409,5 i przy średniej sumie rocznej 672mm.Czyli trochę poniżej średniej, chociaz w lipcu jeszcze popada.(żródła: watheronline.co.uk; pogodynka.pl).. Też pozostanę przy swoim zdaniu i dla lubiących bardzo ciepłe lato lipiec jest udany (nie dla mnie).Jak jest gorąco w porównaniu ze średnimi wieloletnimi widać na mapkach powyzej.

Czytelnik

Mam podobne obieckcje co Dżefors, z tym że ja mieszkam pod Lublinem. Południe Polski w tym roku ciągle jest „atakowane” przez niże z południa albo ze wschodu. Dobrze że przynajmniej jest ciepło, a nie jak w zeszłym roku +20 przez cały miesiąc.

Sebastian

Tutaj jest screen danych monitoru pogodynki z IMiGW z Wrocławia. Z racji tego, że bierze się pod uwagę dane obserwatora, jeśli jest, a nie automatu to widać tu ewidetnie próbę zawyżenia temperatury: http://przeklej.org/file/75ygNW/Monitor.pogodynka.jpg

Adrian

„Dobrze że przynajmniej jest ciepło, a nie jak w zeszłym roku +20 przez cały miesiąc.” akurat średnia w zeszłym roku też nie była zła ;) (m.in przez silną falę upałów z 3 dekady miesiąca) Z drugiej strony mocno ostatnie 20 lat mocno zawyżyło nasze oczekiwania, szczególnie okres po roku 2001 r. w latach 2001-2010 średnia lipca w Krakowie wyniosła 19.8 C – z automatu więc lipiec 2011 uznawany był za zimny, 2013 za taki sobie a i też na obecny są liczne narzekania (że chłodny) Inna kwestia, że biorąc pod uwagę niską zmienność temperatury w miesiącach letnich, szczególnie na południu… Czytaj więcej »

Adrian

Inna kwestia, że dzisiaj

obserwator raczej „zaniżał” temperatury we Wrocławiu ;)

http://monitor.pogodynka.pl/meteo/map#/Odra_do_Bobru/351160424

ArcticHaze

en przykład świetnie pokazuje dlaczego wołania domorosłych „ekspertów” od klimatu aby używać tylko surowych danych (bo wiadomo, że wszelkie homogenizacje danych to oszustwa!) to czysty absurd. Ja w surowych danych widziałem nawet ujemne wilgotności.

chochlik

@Piotr Djaków
czyli jak rozumiem obecnie na stacjach synop między godzinami 6UTC a 18UTC do ogródka obserwator nie musi już w ogóle zaglądać? Wszystko ma wyrzucane na komputer? Stan nieba, rodzaj opadu i widzialność można przecież ocenić z dowolnego miejsca. W klatkach są jeszcze zwyczajne szklane termometry (tak na wszelki wypadek)?
Po drugie, jeśli 'obserwator’ to MAWS od Vaisali to co za sprzęt kryje się pod 'automatem’?

Ardo

@Piotr, co do Leszna to wszystkie pomiary godzinne w okresie trwania wadliwego termometru były prawidłowe? Jeśli zawyżali błędne temperatury a nie sprawdzali temperaturę na szklanych termometrach to jest duża strata w historii pomiarów i trochę „zafałszowane” pomiarów w dzienniku meteorologicznym.

Ardo

Aa, nie doczytałem pozostałe komentarze. Nie ma szklanych termometrów to można w każdej chwili stracić prawidłowych pomiarów nawet przez długi okres niezauważalny.

Dżefors

Jak mozna uwazac ogolnie tegoroczne lato za udane na poludniu Polski? Nie jest udane i jezeli sierpien nie bedzie suchy i ciepły to nic juz tego lata nie uratuje.Znowu na dzisiaj sa zapowiadane burze na calym południu Polski, moze juz wystarczy tego deszczu ? Lato 2014 na poludniu jest marne marne jednym słowem daleko mu do lata 2012 nie wspominajac juz o latach 2010 czy 2006 kiedy lipiec był najcieplejszym w historii pomiarów.

Sebastian

@Dżefors Nie na całym południu Polski zapowiadają burze. Ja też jestem na południu Polski i lato jest u mnie wyjątkowo udane. Południe Polski to nie tylko Kraków czy Rzeszów.

ArcticHaze

Co jest dla jednego (plażowicza) latem nieudanym dla drugiego (rolnika) może być bardzo dobrym. Wszystkim nie sposób dogodzić.

krzycho

Lato na południu jest bardzo udane i nie ma co narzekać.

Paweł

Poziom tej dyskusji urąga autorowi bloga, serio. Trochę to żałosne.

ArcticHaze

Dlaczego? Toczymy tu przyjemną rozmowę o pogodzie niczym nieznający się nawzajem Anglicy. W porównaniu z tym co widuje się na większości blogów klimatycznych i meteorologicznych to istny Wersal. Czemu miałoby to urągać Piotrowi?

Dżefors

Lato na poludniu Polski udane ? a to dobry żart.Jerszcze kilka takich burz jak wczoraj ktore przeszły nad moim regionem i ten lipiec bedzie tak samo mokry jak lipiec 2011 a ze jest ciepło w tym lipcu to marne pocieszenie , co mi z ciepła kiedy ciagle sa burze deszcze …To lato juz jest stracone i nic tego nie zmieni.

ArcticHaze

@Dżefors

To trzeba było pojechać na wakacje do Szwecji :lol:
http://www.thelocal.se/20140722/swedish-weather-agency-issues-first-ever-heat-warning

Dżefors

no to nie jest smieszne bo tak Szwecja ma ladniejsze lato od Polski poludniowej po drugie jest bardzo niesprawiedliwe , kiedy wreszcie skoncza sie te opady na poludniu ? chyba nie tego lata , masakra :(

Ardo

Dżefors, to normalne, że na południu kraju latem częściej pada niż na północy. :roll:

chochlik

Dżefors, wg Twojego podejścia to udany sezon letni (nawet przy obecnym ociepleniu) zdarza się z raz na 5-6 lat.. 80% sezonów letnich w Polsce uważasz za stracone?

Paweł

ArcticHaze: Bo dyskusja polegała na wymianie pustych kwestii: lato na południu jest zimne. Nie, ciepłe. Nie, zimne.
Cyzli właśnie typowa stereotypowa dyskujsa o pogodzie – czytaj o niczym jak z Onetu, tylko może słownictwo na wyższym poziomie ;)

Co do anomalii w Łodzi – chciałem, żeby Tmax w tym miesiącu sięgnęła 27st w Łodzi, ale licznik zatrzymał się na 26,8 i zaczął od dziś spadać. Wątpię, by dało się to nadrobić :(

Michał

Nie tylko w Szwecji gorąco, w Norwegii będzie to chyba najcieplejszy lipiec w historii pomiarów, a jutro w Oslo mają być 33 stopnie!

Michał
ArcticHaze

Moja żona właśnie rozmawiała z kimś kto przyleciał dziś z Oslo. Podobno nie da się żyć. Oni tam absolutnie nie są do tego przyzwyczajeni, a w dodatku nikt w domu nie ma klimatyzacji.

robert

Ciekawe o ile Bałtyk jest ciplejszy obecnie niż przeciętnie powinno być o tej porze. W dużej części Bałtyku temp przekroczyła już 20 st, nawet w jego środkowej i północnej części.http://www.wetterzentrale.de/pics/Reursst.gif

chochlik

ciekaw jestem z jakiego powodu tak to odczuwają, przy non stop panującym wyżu wilgotność jest z pewnością niska, więc odczucie gorąca poniżej wartości z termometru.. może to po prostu najzwyklejsze narzekanie jak w Polsce? ja u siebie też nie mam klimy – temp. u mnie w mieszkaniu od 3 tygodni waha się między 25 a 29 stopni, przy wilgotności 50-60% (nocami zazwyczaj ok 26 stopni) i nikt z domowników specjalnie nie narzeka, okna mam otwarte (uchylone) ok 15h na dobę (czasami całą dobę)

Adrian

może to kwestia przyzwyczajenia.

W zeszłym roku pamiętam Londyńczyków b.mocno narzekających na gorący lipiec (tak, że się wg nich nie dało jeździć w metrze) – mimo, że upały nie były jakoś nadzwyczajne.

Z drugiej strony Hiszpanie, czy Włosi nie narzekają na temperatury latem wyższe od tych notowanych u nas np. w lipcu 2006 czy w Rosji w 2010 r. ;)

Ardo

E tam, Oslo miała w przeszłości 34.2 C więc 33 C to żaden rekord.

Michał

Nikt nie napisał o rekordzie ;) Jednak tak długo utrzymujący się okres z wysokimi temperaturami już pewnie można uznać za rekordowy

Lucas wawa

W ostatnim tygodniu dodatnia ‘anomalia’ termiczna wzrośnie także na E Polski… W dniach 25-31.07 zanosi się na choć częściowe zniwelowanie różnicy dot. anomalii temperatury między E a W częścią Polski (w skali miesiąca). W uśrednieniu najcieplej (najgoręcej, najbardziej upalnie) ma być bowiem właśnie na E kraju – kto wie, czy wręcz nie na… Podlasiu (!). O ile w całej W połowie Polski Tśr miesięczna nie powinna już ulec większej zmianie, o tyle na E Polski – jeżeli sprawdzą się obecne prognozy – może ona wzrosnąć jeszcze średnio o rząd 1 st. A to oznaczałoby lipiec z ‘anomalią’ Tśr ok. 3… Czytaj więcej »

ArcticHaze

Po prostu fale upałów tam się prawie nie zdarzają. A przynajmniej na tyle rzadko, że większość Norwegów ich nie pamięta. Ciekaw jestem kiedy mieli te 34 C?

To coś jak burze (z piorunami) w Szkocji. Szkocki naukowiec twierdził mi, że u nich to jest nowe zjawisko wcześniej praktycznie nie znane. Czy to rzeczywiście prawda, nie wiem ale jest o możliwe wobec ogrzania się Europy o prawie 2 C od czasów przedprzemysłowych. Granice występowania fal upałów rzędu 30 C czy burz muszą przesuwać się na północ.

ArcticHaze

OK, sam sobie odpowiem. Oslo miało te prawie 35 C w roku… 1901.

Zatem nie dziwota, że podobne temperatury mogą być zaskoczeniem dla każdego żywego Norwega.

Dżefors

chochlik powiem ci ze tak uwazam sezon letni 2014 za stracony bo jest zbyt duzo opadow i burz na poludniu Polski.A ze jest ciepło to marne pocieszenie gdyz z tego ciepla nie mozna w pelni skorzystac wlasnie przez te opady.Dla mnie ostatnie udane lato było w 2012 a jeszcze lepsze w 2006 (lipiec) nie wspominajac juz o lecie 1992 czy 1994 ale takie to sie juz nie zdarzy.Poza tym jaka to sprawiedliwosc skoro na Sualszczyznie ktora jest nazywana biegunem zimna ma byc teraz przez kilka dni ponad 30 stopni i slonecznie podczas gdy na poludniu ciagle tylko burze i deszcze.Ja… Czytaj więcej »

ArcticHaze

@Dżefors

Już nigdy nie będzie takiego lata!

A dalej to jechało tak:

„Nigdy papieros nie będzie tak smaczny,
a wódka taka zimna, pożywna.
Nigdy nie będzie tak ślicznych dziewczyn.
Nigdy nie będzie tak pysznych ciastek.”

Dżefors

panowie ja nie wiem co w tym smiesznego.Lepiej mi powiedzccie czy naprawde poludnie kraju nie ma szans na poprawe pogody tego lata ? tylko polnoc i suwalszczyzna beda uprzywilejowane ? Przykro :(

Adrian

@Dżefors nawet biorąc pod uwagę pochmurny, deszczowy i chłodny wczorejszy dzień, średnia tegorocznego lipca w Krakowie najprawopodobniej będzie zbliżona do lat 2010/2012 a być może ją przekroczy (średnia za 1-24 lipca: wg ogimetu: 19.8C, wg Weatheronline: 20.3C) w 2012: 20.2 C; w 2010: 20.4 C również te miesiące obejmowały okresy chłodniejsze (m.in 3 dekada lipca 2010 r. czy druga dekara lipca 2012 r.), związane z opadami, w tym opadami ciągłymi (lipiec 2010 .r) Poza tym w 2012 r. upałom towarzyszyły też burze, i to silne (choćby wieczór 1 lipca 2012 r.). usłonecznienie w Tarnowie (nie mam danych z Krakowa) wynosi… Czytaj więcej »

Dżefors

Adrian na Slasku okolice Katowic. i jest zle bardzo zle ,naprawde tegoroczny lipiec nie ma szans z lipcem 2012 nie wspominajac juz o 2006… nie moge byc zadowolony z lata na Gornym Slasku niestety , stad moje narzekanie na pogode.

Dżefors

porownujac lipiec 2012 i 2014 mam na mysli ilosc opadow lipiec 2012 w mojej miejscowosci byl duzo suchszy niz tegoroczny , termicznie lepszy bedzie chyba lipiec 2014 jednak.

Adrian

sprawdziłem, średnie temp. lipca 2014 (jak dotąd) dla Oslo i Sztokholmu i innych lipców

i o ile w Oslo, rzeczywiście przynajmniej w przeciągu ostatnich 10 lat jest to najcieplejszy lipiec (średnia 20.6 C)

o tyle w Sztokholmie (średnia 19.4C) cieplej było m.in. w 2006 i 2010 ;)

ArcticHaze

W Szwecji rekordy bije nie Sztokholm a rejony blisko Koła Polarnego, na przykład w Umea

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/afrykanskie-upaly-przy-kole-podbiegunowym,128745,1,0.html

(o ile można w cokolwiek wierzyć TVN Meteo)

robert

Według strony http://www.pogodaiklimat.ru/monitor2.php?id=01492 w Oslo rzeczywiście padł rekord ciepła ale dla lipca. Rekord ciepła zanotowany został ponoć w sierpniu 1982r 34,2. A w 1901r średnia lipca dla Oslo mogłabyć najwyższa w historii pomiarów dla tego miasta nawet nieco ponad 22st, ale brak danych jeśli chodzi o rekordy temperatur dla tego roku.

Michał

Nie bardzo rozumiem zbulwersowania niektórych użytkowników. Niby każdy lipiec ma być taki jak ten w 2006, który był wyjątkowo suchy i gorący, wręcz anomalny, daleko odbiegający od normalnej pogody jaka powinna w Polsce panować w tym miesiącu? To jest jakaś gwarancja, że każde lato ma być „udane”? Ja mieszkam w rejonie SE woj łódzkiego i fakt od początku lipca prawie codziennie pada, ale zazwyczaj są to krótkotrwałe, słabe opady. Tegoroczny lipiec jest za to wyjątkowo parny i duszny. Poza tym lato jeszcze się nie skończyło ;)

wrocław

A propos zawyżania temp. na stacji Wrocław-Strachwice. We Wrocławiu jest jeszcze stacja w Obserwatorium Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery, Wrocław-Biskupin http://www.meteo.uni.wroc.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=44&Itemid=36
Dane od 2008 roku, ale np. w 2013 r. niepełne.
http://www.meteo.uni.wroc.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=57&Itemid=42
Sam jestem ciekaw wyników. :wink:
Jak Ci się chce Piotrku ( a moze ktoś inny?) możesz porownać ze sobą te dane.

chochlik

@Michał
Ja mieszkam rzut kamieniem od Ciebie, bo w Pabianicach i w lipcu póki co miałem 11 dni z mierzalnym opadem (wliczając dzisiejszy), więc z deka przesadziłeś z tymi prawie codziennymi opadami :wink: Rzuciłem jeszcze okiem na Sulejów – 10 dni z mierzalnym opadem (+3 ze śladowym)

Adrian

btw. ciekawe dla jakiego okresu tam wyliczają normę: „Norma średnia temperatura lipca: 17,2 °”

jeżeli dla lat 1961-1990 – to byłaby ona zbliżona do N Polski ;)

Michał


Sporo było takich dni, kiedy kłębiły się chmury burzowe i w moim rejonie spadło z nich dosłownie kilka kropel deszczu, ale jednak praktycznie nie było dnia, żeby nawet ta kropla nie spadła. Ciężko jednak uznać, że był to opad mierzalny. Do przedwczoraj lipiec mimo tego niemal codziennego deszczu odznaczał się opadem poniżej normy, jednak te 2 ostatnie dni zrobiły swoje, ale opady raczej będą w normie.

Adrian

btw.

na ile prawidłowo liczone są średnie dzienne na tym rosyjskim serwisie ?
Są tu też dane dla Polskich miast ;)

Kraków: http://www.pogodaiklimat.ru/monitor2.php?id=12566
Warszawa: http://www.pogodaiklimat.ru/monitor2.php?id=12375
Wrocław: http://www.pogodaiklimat.ru/monitor2.php?id=12424
Poznań: http://www.pogodaiklimat.ru/monitor2.php?id=12330

Adrian

@ Piotr Djaków

akurat anomalie są jakoś dziwacznie liczone ;)

podejrzewałem okres 1981-2010,
ale to odnosi się jedynie do Poznania, ale mam wątpliwoości
przykładowo
we Wrocławiu średnia wg http://pogodynka.pl/old/polska/daneklimatyczne/

za lipiec to 19.0C, a serwis wskazuje na 18.9 C,

a dla Krakowa i Warszawy to odpowiednio 18.8C i 19.0C,
a serwis wskazuje w obu miastach na 19.2 C ;)

Pitry

lato w tym roku na południu polski w bielsku jest po prostu mierne strasznie nierozumiem osób ktore piszą ze to udane lato jak dla kogos ciągłe deszcze i zachmurzenie są udane to gratuluje :grin:

69
0
Would love your thoughts, please comment.x