2024/04/24 03:04

Rekordowe średnie temperatury dobowe

Co prawda wczorajszy dzień nie przyniósł rekordowych temperatur maksymalnych (najcieplej było w Lesznie, +22.9°C), za to średnie temperatury dobowe miejscami były najwyższe w historii obserwacji.

Tak było na przykład we Wrocławiu, gdzie średnia temperatura liczona z ośmiu terminów osiągnęła aż 16.1°C. W latach 1791-1875 najwyższą średnią dobową notowano 31 marca 1872: 15.5°C (Galle 1879). Wczorajsza średnia dobowa liczona metodą, jakiej używano w tamtych latach, osiągnęła 15.9°C. Należy przy tym dodać, że w 1872 roku temperaturę mierzono na szczycie Wieży Matematycznej UWr, co mogło wpłynąć na podwyższenie temperatury średniej w pogodny dzień (przez zawyżenie temperatury porannej i wieczornej). Klimakunde des Deutschen Reiches podaje, iż była to jednocześnie najwyższa średnia dobowa w marcu w latach 1851-1930. Wyższych średnich nie notowano również w latach 1931-1944.

W latach 1946-2012 zdarzały się w marcu temperatury maksymalne znacznie wyższe od tegorocznej, np. w 1968, czy 1974. Jednak w tych dniach znacznie niższe były temperatury nocą, co wpłynęło na znaczne obniżenie średniej dobowej – dla przykładu w najcieplejszym dniu marca, 21.03.1974, mimo iż temperatura maksymalna przekroczyła 25°C, temperatura średnia dobowa osiągnęła zaledwie 12.4°C. Przyczyną tak niezwykłej, jak na marzec średniej, dobowej temperatury, były wysokie temperatury w nocy oraz wieczorem – jeszcze o 21UTC notowano niemal 17°C.

W bazie ISH/ISD (NOAA) możemy znaleźć pomiary dla Wrocławia z 1974, niestety zaokrąglone do pełnych stopni. Możemy na to nałożyć dane wczorajsze (ogimet), by zobaczyć, co wpłynęło na takie różnice w średniej dobowej temperaturze.

1974 03 21    5.0    3.0    3.0   16.0   24.0   23.0   16.0   10.0
2014 03 21   11.8    9.7   10.8   19.4   22.3   20.6   17.6   16.7
diff         +6.8   +6.7   +7.8   +3.4   -1.7   -2.4   +1.6   +6.7

Jak widać rok 1974 stracił właściwie na wszystkich terminach, za wyjątkiem tych pomiędzy 12 a 15UTC.

Wrocławskie 16.1°C nie było najwyższą temperaturą średnią dobową odnotowaną wczoraj w kraju. Jeszcze cieplej (16.4°C) było w Jeleniej Górze, a średnie dobowe letnie notowano na znacznym obszarze kraju, aż po Łódź, Toruń i Płock.

Po dzisiejszym, jeszcze ciepłym dniu, czeka nas silne ochłodzenie, szczególnie na Dolnym Śląsku w poniedziałek, gdzie prognozuje się temperaturę w dzień niższą, niż +5°C. Oczywiście nijak się to ma do warunków z zeszłego roku, gdy maksymalną temperaturą między 6 a 18UTC 23 marca było -4.5°C, ale po tak ciepłych dniach będzie to ochłodzenie bardzo znaczące.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
36 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Hubert
robert

W wielu miastach Polski to 30 marca 1968r notowano rekordy ciepła a nie 21 marca w 1974r.

Adrian

Rekordowy, przynajnmniej w niektórych miastach może okazać się cały miesiąc. Z moich obliczeń (dni 1-22 marca, średnia dobowa z Ogimetu dni 23-31 marca – prognoza GFS z godz. 6 rano) spore szanse na taki scenariusz ma przede wszystkim Zielona Góra (średnia na poziomie 7.7 – 7.8 C, dotychczasowy rekord: 7.3C – 1990 r.) a także np. Kraków (6.9 C, dotychczasowy rekord: 6.6C w 1990 r. – btw. różnica między Krakowem i Tarnowem w porównaniu z miesiącami zimowymi spadnie do bardziej normalnej wartości. Z obliczeń, średnia calego marca to może być ok 7.4C) blisko do rekordu może być też we Wrocławiu:… Czytaj więcej »

chochlik

Automatyczna stacja w Jaworze jakieś dziwne dane przekazuje do monitora pogodynki.. 21,9mm opadu godzinowego, w marcu?! :eek: Ale, że na radarach nic takiego nie widać to musi to być błąd.

chochlik

Ale może jednak jest coś na rzeczy skoro nieco później leżący na E od Jaworu Wrocław raportuje przeszło 11 mm w godzinę. W takim wypadku radary IMGW pokazywałyby bzdury.

robert

Tymczasem w Moskwie zanosi się na nowy rekord marca o 16 tamtego czasu było tam 18,5 st, a więc o 1 st więcej niż wynoszący do tej pory stary rekord odnotowany 30 marca 2007 17,5 st.

ArcticHaze

Słusznie rządzi ich władza.

Ale i u nas władza ma sukcesy. Na przykład wójt gminy Jarocin, który wyłączył teren gminy Jarocin „z obszaru panowania wszechwładnej głupoty”, unieważniając na podległych sobie ziemiach globalne ocieplenie.

http://www.jarocin.ug.pl/viewpage.php?page_id=116

Andres74

Może chciał wyrwać swoją gminę z obszaru zapomnienia.
Nawet nie wiedziałem, że taki Jarocin istnieje.
W powszechnej świadomości jest tylko ten wielkopolski.

ArcticHaze

@Piotr

To akurat da się łatwo wytłumaczyć. To -1.0 C to norma marca, a +2.1 to średnia za 23 dni. Myślę, ze norma dla wcześniejszych 2/3 marca musi być niższa niż dla całego miesiąca. Być może wynosi naprawdę -2.0 C.

I please nie nazywaj anomalii odchyleniem!

chochlik

W Łodzi ten marzec jak do tej pory ma średnią 6,19C . Do średniej z 1990 roku 6,7C dużo brakuje, aby to pobić ostatnie 7 dni musiałoby przebić średnią 8,5C a przy obecnych prognozach wydaje się to praktycznie nieosiągalne. Ale być może inne stacje będą miały więcej do powiedzenia w tej sprawie, np Rzeszów, który obecnie ma średnią 6,78C a rekord z 1990 to 6,4C .. a jak Rzeszów to i pewnie Przemyśl. Podobnie nie bez szans jest Zielona Góra – 7,60C obecnie przy rekordzie 7,3C .. sprawa jest tu o tyle bardziej skomplikowana, że Zielona Góra w dwu następnych… Czytaj więcej »

Hubert

W Arktyce jest na tyle ciepło, że pęka lód i co… goście w mundurach muszą zwijać nanatki i żadnych ćwiczeń na lodzie nie będzie :lol: Takie czasy, niestety.
http://arcticicesea.blogspot.com/2014/03/eksplorowanie-arktyki-coraz-bardziej.html

Czytelnik

Strach pomyśleć jak ciepło będzie w kwietniu – czekają nas upały ???

robert

W Lublinie blisko jest również dla pobicia ostatnich brdzo ciepłych marców 2007r i 1990r. Według prognoz najbardziej średnią mogą jeszcze zaniżyć, dzisiejszy dzień, sobota. Niepewne są również prognozy na ostatni dzień marca. Wstępnie kwiecień nie zapowiada się najlepiej, a bywało już tak że marzec był cieplejszy od kwietnia. W Warszawie było tak np w 1938r.

chochlik

z cyklu ogłoszenia duszpasterskie:
aktualna pogoda na głównej stronie złapała jakiegoś buga w ostatnich dniach

michal

Długo Moskwiczanie nie musieli czekać na rekord miesiąca, ostatni był przecież w listopadzie.

Lukasz160391

Według najnowszych prognoz indeksy NAO i AO mają przejść na wartości neutralne, a na początku kwietnia może być podobna sytuacja baryczna jak z marca i początku kwietnia 2013 roku. Czy to oznacza powrót zimy? Zobaczymy, ale nocne przymrozki są już pewne.

Hubert

http://arcticicesea.blogspot.com/2014/03/szybkie-topnienie-po-dugim-zamarzaniu.html Szybki zjazd po długim przyrośnie między 10 a 20 marca. Ale tempo to powinno zwolnić, chyba.

ArcticHaze

W kwietniu to raczej już na to za późno. NAO ma wpływ ma pogodę w Europie głównie od grudnia do marca.

chochlik

@Łukasz
Oprócz kierunku napływu danych mas powietrza oraz sytuacji barycznej liczy się jeszcze pochodzenie tych mas. A te obecne dzisiaj nad kontynentem są bez porównania cieplejsze od zeszłorocznych. Zrobi się wyraźnie chłodniej, ale na zimę na nizinach nie ma szans.

chochlik

wydawałoby się, że oficjalne publikacje IMGW powinny być rzeczowe i wiarygodne, ale to chyba złudne wrażenie.. ot najnowszy biuletyn hydro:
http://pogodynka.pl/http/assets/products/hydro/BIULHYDTYGPDF.PDF
i na mapce temp. przy Lesznie widnieje Tmax .. z godzinówek ;-] To z Silniczki też godzinowe (choć akurat tutaj istnieje pewna szansa, że tyle samo wyniosło dobowe Tmax) . Pojawia się naturalne pytanie: to tylko jednorazowy przypadek czy ogólna niedbałość?

chochlik

Ale w przypadku Leszna Tmax przecież jest znane, zresztą wiele innych stacji Tmax ma podany prawidłowo. W przypadku stacji II rzędu jest pewnie tak jak piszesz, ale niestety w biuletynie miesięcznym IMGW raporty z tych stacji nie są już brane pod uwagę.

ArcticHaze

Dokładnie z tego powodu od kwietnia ocean przestaje ogrzewać Europę. Ląd w naszych okolicach jest już wtedy cieplejszy od tych części Atlantyku z których do nas wieje i dodatnie NAO przestaje mieć dodatni wpływ na temperaturę Polski.

chochlik

Swoją drogą ktoś ten system dziwnie zaprojektował. Obserwator na takiej stacji podaje (przynajmniej w teorii) temp. z godz 6UTC i 18UTC, która w systemie potem widnieje, ale miejsca na wpisanie temperatur skrajnych (raczej istotniejszych z punktu widzenia statystycznego) już nie przewidziano? Pytanie oczywiście rzucone ogólnie, bo wiadomo, że nie Ty za to odpowiadasz.

chochlik

@Piotr
Dlaczego Tmax w przypadku właśnie tej stacji (wyższe o 0,1*C od godzinowej) zmieniałoby homogeniczność serii? Czym Tmax z Leszna różni się od prawidłowo podanej w biuletynie Tmax ze Słubic, Legnicy czy Wrocławia?

Michał

Tymczasem GFS na 03,04 kwietnia prognozuje bardzo wysokie temperatury. Z chłodu się kompletnie wycofał.

Michał

…najnowsza odsłona ponownie chłodna.

chochlik

raczej w okolicach kwietniowej normy niż chłodna

Michał

Tamta odsłona była chłodniejsza, niż aktualna, która znowu wskazuje ciepło w dniach 03,04 kwietnia. W tej poprzedniej 1 i 2 miało być w granicach 3-12 stopni, ale głównie 4-8.

Sebastian

No i jest wysoka temparatura tego 3 kwietnia, w Tomaszowie Bolesławieckim, stacji nabliższej mojemu miastu jest 20,3 o 11 UTC, a u mnie na termometrze (w cieniu, od północnej strony) jeszcze więcej. Ale jak zwykle w oficjalnym bilansie dnia będzie informacja, że najwyższa temperatura: Słubice albo Wrocław, mimo że jest tam dzisiaj o 1-2 stopnie chłodniej.

Sebastian

O, i jeszcze:
Kraków 20,6
Nowy Sącz 20,1

36
0
Would love your thoughts, please comment.x