2024/03/28 19:03
Subscribe
Powiadom o
23 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lukasz160391

Niepewne są prognozy od niedzieli. GFS prognozuje, że będzie ciepło aż do końca miesiąca. Ale inne modele tak zgodne nie są. Zresztą napisałem to w poprzednim artykule:

Gdyby obecna, wieczorna aktualizacja GFS się sprawdziła (aktualizacja z numerkiem 12Z) to obecny marzec byłby na bank najcieplejszym marcem w historii pomiarów. Według moich danych średnia dobowa dla obecnego marca wyniosłaby 9 stopni przy normie niecałych 3 stopni… szok!

robert

Bardzo dobrze zapamiętałem prognozę pogody z 8 marca 1999r poniedziałek , wtedy to na tvp1 zapowiadali ponad 20 st ciepło na 12 marca to był piątek. Ale już 2 dni pózniej znana prezenterka pogody Elżbieta Sommer powidziała że prognozy zmieniły się i zamiast ciepła z południa będziemy mieć zimno z północy, które niestety się sprawdziły. Teraz to nie wiem ale prognozy pogody mają chyba znacznie lepszą sprawdlność niż wtedy.

chochlik

Ta odsłona GFS jest tak odjechana, że aż warto ją zachować dla potomności ;]
http://awesomescreenshot.com/0b52iforbd
Wg niej średnia dla III dekady marca zakręciłaby się gdzieś około średniej dla przeciętnego … maja ;]

Lukasz160391

Jest szansa, że obecny marzec będzie mieć taką samą średnią dobową temperaturę jak październik 2010…!

chochlik

Ciekaw jestem dlaczego większość źródeł w sieci za datę marcowego rekordu z Nowego Sącza przyjmuje 30 marca 1974, zamiast 21.03.74 >
Dane GSOD z tego dnia robią nie lada wrażenie.
http://ogimet.com/cgi-bin/gsodres?lang=en&mode=1&state=Pola&ind=12660&ord=REV&ano=1974&mes=03&day=21&ndays=31
Prosty przykład: rekord marca dla 30lecia 1980-2010 dla Lodzi to 21.0, a tamtego dnia widzimy przy Łodzi aż +24 (pytanie jak to było zaokrąglone w górę czy w dół)

Przy nich nawet powyższa bardzo ciepła prognoza GFS (swoją drogą na dokładnie ten sam dzień marca) wypada raczej blado ;-)

Lukasz160391

Dni letnie mogą się zdarzyć równiez w listopadzie. 5 listopada 2010 roku średnia dobowa temperatura u mnie w Gliwicach wyniosła 16 stopni. W nocy było aż 15 stopni ze względu na silną cyrkulację zachodnią i silny wiatr. W dzień było 17 stopni. Oczywiście 17 stopni trudno nazwać temperaturą letnią…

Lukasz160391

GFS z aktualizacji 06Z prognozuje na 25 marca 23 stopnie… WTF?!

chochlik

@Łukasz
O ile dobrze pamiętam to Piotr w którymś z artykułów sugerował, że dzień letni (choć to skrajnie nieprawdopodobne) to w teorii może się u nas w Polsce pojawić nawet w styczniu, rzecz jasna za sprawą fenu.

Ardo

„We Wrocławiu tego dnia padła najwyższa amplituda dobowa w historii obserwacji. Bodaj od -0.2 do +25.2”
Nieźle, przeskok z zimnej na letniej temperatury.
Tam potrafi a na torfowisku to samo potrafiło (a powinna być lepsza amplituda dzięki mrozowisku), ale przeskok z zimy na upał (<0/+30) to będzie ciężko i być może nie uda się dobić takiego przeskoku temperatury.

chochlik

Mały offtop z mojej strony. Nie ma ktoś z was na dysku tygodniowego biuletynu IMGW z zeszłorocznego sierpnia kiedy bite były rekordy temp?

robert

Ale w 1974 r to był tylko jeden taki dzień bardzo ciepły. Według reanalizy to wtedy powietrze napłyneło gdzieś aż z okolic Sahelu położonego na południe od Sahary. Ten dzień był również ostatnim dniem z tmax >20 notowaną w Lublinie w marcu, a więc już 40 lat. Dodam że nawet w Białymstoku notowano 20 st w 2010r w marcu.

chochlik


No kto wie czy w tym roku 20 w Lublinie nie stuknie. A okazji ku temu może być do końca miesiąca kilka.
Z drugiej strony jeśli w Lublinie byłoby 20 to wówczas w takim Tarnowie czy Krakowie musiałoby być minimum ze 23 stopnie, a to już hardcore na poziomie bliski rekordom ;]

Lukasz160391

Diametralna zmiana prognoz…
GFS prognozuje niż genueński za kilka dni i spore opady, a ze względu na niskie temperatury mogą to być opady śniegu.

chochlik

z tym, że ten niż odcięcia na południu Europy prognozowany jest od dawna.. w zależności jak się ustawi przyniesie nam albo dużo PPmc albo też chłód i opady

m-stawski

@chochlik. GFS rzeczywiście jakiś czas temu sygnalizował pojawianie się tego niżyku. Tylko teraz ma wyraźny problem z usytuowaniem jego trasy. Wczoraj dawał go na Niemcy(dla nas byłoby to lepiej) Dziś już 2 odsłona daje go nad nasz kraj co oznacza podział pogodowy i kontrast termiczny a nawet epizod zimowy. Oby tak nie było. Sytuacja się wyklaruje w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Ja czekam aż ten niż znajdzie się w zakresie prognostycznym modelu UM. Wtedy już wszystko będzie jasne także jego trasa. Bo to co wyczynia GFS to czasami woła o pomstę do nieba – co aktualizacja to niekiedy zmiana o… Czytaj więcej »

robert

Inne modele były bardziej ostrożne jeśli chodziło o pogodę na przyszły tydzień. Co ciekawe model GEM jest cieplejszy niż wczoraj czy przedwczoraj.A inne modele sugerują podział pogodowy cieplejszy wschód i południowy wschód i chłodniejsza reszta polski.

m-stawski

Piotrze. Czyli siatka w przyszłości 8 kilometrów to już niedaleko do UM, który to ma 4 kilometrową siatkę. Ciekawe czy w jeszcze odleglejszej przyszłości rozszerzą to do 4 km. A UM pewnie wtedy będzie miał siatkę 1 km. :smile:

ArcticHaze

Trzeba i tak podziwiać, że teraz modele globalne zaczynają mieć siatki na których da się (lepiej lub gorzej) prognozy synoptyczne robić.

ArcticHaze

Zmiana siatki modelu to nie jest taka prosta sprawa. To znaczy możliwa i to się robi. Jednak jest z tym trochę roboty. Trzeba zmienić wartość wielu parametrów modelu, często w nieoczywisty sposób (tzw. „tuning”). Przyczyna fizyczna jest prosta. Wszystko co się dzieje w skalach mniejszych niż siatka modelu (np. konwekcja, chmury, warstwa graniczna, itp. itd.) jest po prostu parametryzowane (liczone wzorem jako średnia wartość danego strumienia czy procesu dla oczka siatki). Jeśli zmniejszymy oczka siatki to fizyka modelu się polepszy i będzie on potrzebował mniejszych poprawek „parametrycznych”. Ale o ile mniejszych? To wcale nie jest takie oczywiste i zwykle poprawia… Czytaj więcej »

23
0
Would love your thoughts, please comment.x