2024/03/28 10:03

Znów idzie zima stulecia…

… a przynajmniej przewiduje ją Super Express ustami Waldemara Skałby z biura prognoz „Cumulus”.

Oryginalny artykuł znajduje się tutaj. W tytule wieje grozą – bo czy ktoś pamięta zimę, która rozpoczęła się już we wrześniu? Jednak, gdy zajrzymy do tekstu artykułu, dowiemy się iż:

„W kolejnych miesiącach będziemy mieli do czynienia z chłodnymi masami powietrza: zapowiada się raczej krótkie lato, które zakończy się w drugiej połowie września pierwszymi chłodami i przymrozkami – nie pozostawia nam złudzeń synoptyk.”

Nie wiem, czy Pan Synoptyk o tym wie (zakładam, że tak), ale statystycznie klimatologiczne lato w Polsce kończy na początku września – to zwykle wtedy średnie temperatury dobowe spadają poniżej 15.0°C. Również przymrozki w drugiej połowie września nie są w Polsce niczym nadzwyczajnym.

Dalej robi się groźniej:

Także jesień będzie chłodniejsza niż zazwyczaj. Większe akcenty zimy pojawią się już w drugiej połowie października – dodaje. A zima, która zawita do nas tak prędko, prawdopodobnie okaże się niestety zimą stulecia. – Możemy spodziewać się paraliżu życia na większą skalę, niż mogliśmy to obserwować w ciągu ostatnich zim – nie ukrywa Waldemar Skałba.

Muszę przyznać, że nie jestem do końca pewien co oznacza termin „pierwsze akcenty zimy”. Nie chodzi tu o przymrozki (wszak te mają się pojawić już we wrześniu), więc zapewne o pierwsze opady śniegu. O ile pierwsze opady śniegu w II połowie października do rzadkości nie należą, o tyle pokrywa śnieżna pojawia się już znacznie rzadziej – szczególnie w południowo-zachodniej części kraju.

Co do samej „zimy stulecia”, przypomnę że ostatniej jesieni przekonywano nas, że zatrzymał się Prąd Zatokowy i niechybnie grozi nam „zima tysiąclecia”. A jak będzie zobaczymy. Proponuję krótki spacer po różnych prognozach:

IRI

Prognoza sezonowa na zimę 2011/12 (Źródło IRI)

Szybka analiza? Nic konkretnego ta prognoza nam nie przekazuje. Zima raczej w normie.

Met Office

Prognoza na miesiące listopad-styczeń. Źródło: Met Office.

 Met Office prognozuje iż w okresie do listopada 2011 do stycznia 2012 (dalszych prognoz brak) temperatury będą się plasowały nieco poniżej normy – prawdopodobieństwo przekroczenia temperatury średniej wieloletniej szacowane jest na poniżej 40%.

Z innych prognoz wspomnieć można CFS v1 prognozujący chłodny październik, zimny listopad oraz zimowe miesiące w normie, CFS v2 który również prognozuje zimę w okolicach normy. Wg ECMWF zima będzie charakteryzowała się temperaturami lekko powyżej normy wieloletniej (prawdopodobieństwo przekroczenia mediany nawet do 70%), zaś EUROSIP daje temperatury lekko poniżej normy.

Należy przypomnieć, że prognoza sezonowa dla danego obszaru jest bardzo problematyczna. W zeszłym roku najlepiej sprawdziła się prognoza IRI, zaś najgorzej wypadło brytyjskie Met Office.

Zdecydowanie więcej na temat nadchodzącej zimy będzie można powiedzieć w listopadzie, a i tak będzie to w znacznej mierze zgadywanka.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ech

Ta gazeta to dno den jezeli tak mozna powiedziec,zaznaczam to tylko i wylacznie moja opinia.Taki troche sezon szkolno ziemniaczany :mrgreen: biznes i jest temat i oto chodzilo a jak bedzie pewnie w normie.

decentski

Piotr czy ty musisz być aż tak dokładny kubeł zimnej wody z rana :sad: rozumiem twoje profesjonalne podejście do tematu ale jak by nie patrzeć w końcu za 30-40 razem ktoś trafi mówiąc że będzie zima stulecia, pozwolisz że zacytuję część twojego artykułu i dam linka do całości :)

dK

Zastanawiam się, czy p.Skałba faktycznie tak powiedział, czy to SE włożył mu swoje …wnioski… w jego usta :)

Lukasz

CFS często zmienia prognozy sezonowe, nie dawno jeszcze dawał poniżej normy grudzień no i wrzesień (co do wrzesnia zmieniał prognozy wiele razy od chlodnej poprzez ciepłą do normalnej) ECMWF zawsze prawie prognozuje zime powyże normy i prawie zawsze mu się niesprawdze. Problematyczna wyjdae się prognoza po 10 wrzesnia a co dopiero na jesień i zimę. Prognozy się zmieniają tak często jak wiązki NAO I AO na stronie NOOA.

Szakal

A ja prognozuje zaskakująco ciepłą zimę z anomaliami zaskakujące opady śniegu i ciepła. Chłodny dopiero przełom styczeń/luty. Będzie ciepło ponieważ coraz większy jest zasięg cyrkulacji południkowej.Nic w tym nie ma zaskakującego. Z ubawem patrzę na prognozy” zlodowaceń, ochłodzenia klimatu ecc. Zasięg pokrywy i jej grubość systematycznie spada i w tym roku pobije rekord z 2007 r. Nie dziękujcie;)

7
0
Would love your thoughts, please comment.x