2024/03/29 12:03

Czy wraca El Niño?

W dalszym ciągu na Pacyfiku panuje La Niña. Chłodna faza ENSO powoduje zwykle obniżenie się globalnych temperatur o około 0.2° i z tym właśnie mamy obecnie do czynienia. Są jednak już pierwsze symptomy zmian.

Odchylenie temperatury w regionie 3.4 wzrosło w ostatnich dniach do wartości najwyższej od lipca 2010 roku i w oparciu o OiSST v2 wyniosło -0.67°. Wszystko wskazuje na to, że stosunkowo długa La Niña dobiega powoli końca.

Zmiany temperatury Niño 3.4 od wiosny 2007. Kliknij, aby powiększyć.

Powyższy wykres wskazuje na to, że obecna La Niña była nieco głębsza od tej z lat 2007/8. Pomimo iż ekstremalne temperatury były nieco niższe na początku roku 2008, obecnie średnie 30 dniowe temperatury niższe od -1.0° utrzymują się dłużej. Znaczne ocieplenie wód w regionie 3.4 wskazuje na to, iż panowanie La Niña najprawdopodobniej się kończy.

Potwierdza to model NASA GMAO:

 

Średnia wiązki prognoz modelu GMAO CGCMv1wskazuje na powrót El Niño od maja tego roku. Źródło: NASA GMAO.

Co więcej, ten model wskazuje na powrót dość silnego El Niño, co potwierdza rzut oka na poszczególne rozwiązania z wiązki prognoz tego modelu:

 

Wiązka prognoz modelu CGCMv1. Źródło NASA GMAO.

Średnia z poszczególnych prognoz wskazuje na odchylenie temperatur w regionie 3.4 dochodzące do 1.4° w miesiącach lipiec-październik (JAS, ASO).

Jest to jednak wariant ekstremalny – inne modele nie przewidują aż tak silnego Niño, choć niemal wszystkie wskazują na znaczne osłabnięcie La Niña i powrót co najmniej do warunków neutralnych (+0.5° – -0.5°). Widać to na zbiorczym zestawieniu wykonanym przez IRI.

 

Zestawienie prognoz ENSO. Źródło: IRI. Kliknij, aby powiększyć.

Jak widać tylko GMAO prognozuje stosunkowo silne Niño.

Można się zatem zastanawiać, jak wyglądały prognozy obecnego La Niña z marca 2010.

 

Zestawienie prognoz ENSO z marca 2010. Źródło: IRI.

Znając już teraz rzeczywisty przebieg temperatur w regionie 3.4 możemy jasno stwierdzić, że najbliżej prawdy były modele GMAO i statystyczne modele UCLA-TCD oraz CDC LIM.  A oto porównanie wiązki prognoz GMAO z marca zeszłego roku:

 

Prognozy modelu GMAO CGCMv1 z marca 2010. Źródło: NASA GMAO.

Reasumując – z dużą dozą pewności można powiedzieć iż obecna ujemna faza ENSO dobiega końca, w drugiej połowie roku będziemy mieli najprawdopodobniej warunki neutralne, lub El Niño. Na podstawie prognoz z marca zeszłego roku należałoby się wstrzymać z odrzucaniem prognoz NASA GMAO tylko z uwagi na ich rozbieżność z pozostałymi, gdyż model ten całkiem nieźle na tle innych poradził sobie z prognozą obecnej fazy ENSO. Analiza wyników tego modelu wskazuje jednak, iż z reguły przeszacowuje on wartości zarówno dla El Niño (zawyża), jak i dla La Niña (zaniża). Na tej podstawie można zaryzykować prognozę, że z dużym prawdopodobieństwem wraca niezbyt silne El Niño z odchyleniami rzędu +1.0° już od lata tego roku.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x