2024/04/19 12:04

Efekt jeziora

Ponieważ zbliża się zima (a formalnie zima meteorologiczna już jest), postanowiłem króciutko i raczej obrazowo napisać kilka słów na temat efektu jeziora.

Na początek – bardzo obrazowo, jak powstaje efekt jeziora.

Efekt Jeziora.

W bardzo wielkim skrócie – efekt jeziora powstaje, gdy zimne masy powietrza przemieszczają się nad stosunkowo ciepłym zbiornikiem wodnym, jakim może być na przykład duże jezioro. W tych warunkach silne parowanie z powierzchni jeziora powoduje powstawanie chmur konwekcyjnych przynoszących bardzo silne opady.

Tutaj przykładowe zależności:

Efekt jeziora – efekty w przypadku różnych różnic temperatur. Źródło: Wikipedia.

Jeśli mówimy o efekcie jeziora, zwykle mamy na myśli rejon Wielkich Jezior. Rzeczywiście, to stamtąd dochodzą do nas najbardziej fascynujące historie związane z tym efektem.

Z uwagi na to, iż jego główną siłą napędową są akweny wodne, efekt jeziora jest zwykle bardzo ograniczony geograficznie. Można to zobaczyć na przykładzie śnieżycy z Buffalo z początku grudnia zeszłego roku.

Mapa wielkości opadów śniegu z początku grudnia 2010. Źródło: http://french.wunderground.com/blog/weatherhistorian/archive.html?year=2010&month=12

Na powyższym przykładzie widać, że największą intensywność opady osiągnęły w wąskim pasie o szerokości 12 mil. Na jeszcze mniejszej odległości wysokość pokrywy potrafiła się zmienić od 3 stóp do zaledwie 3 cali.

Efekt jeziora z satelity. Źródło: SeaWiFS Project, NASA

Szczególną charakterystyką opadów związanych z efektem jeziora jest (jak wspomniano wyżej) ich stosunkowo niewielki zasięg przestrzenny.

Opady związane z efektem jeziora w Buffalo.
Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x