2024/03/28 18:03

Najnowsze wyniki PAGES2k

Kilka dni temu pojawiły się kolejne wyniki rekonstrukcji paleoklimatologicznych wykonanych przez konsorcjum PAGES2k.

Tym razem powstała seria globalnych zmian temperatury w ostatnich 2000 latach opiera się na 692 proxy z 648 punktów rozsianych po całym świecie, a nad jej stworzeniem pracowało 98 naukowców z 22 krajów.

Powyższy wykres przedstawia 30-letnie anomalie temperatury. Jak widać, z rekonstrukcji tej wynika, że globalnie już w latach 1971-2000 było cieplej, niż w czasie średniowiecznego optimum klimatycznego. Najprawdopodobniej okres ten był też najcieplejszy (globalnie, w poszczególnych rejonach naszego globu mogło być inaczej) w ostatnich 2000 latach. Oczywiście ostatnie 16 lat obejmujące lata 2001-2016 jest znacznie cieplejsze od lat 1971-2000. Tym samym istnieje spora szansa, że w skali globalnej żyjemy obecnie w najcieplejszym okresie Holocenu.

Przestrzenna i czasowa dystrybucja danych zawartych w bazie PAGES2k
Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Arctic Haze ☀️

Dzięki za info. Nie widziałem tego artykułu.

A co do najcieplejszego okresu holocenu to nie jest to niespodziewany wynik. Jeśli dwutlenek węgla i metan są gazami cieplarnianymi to trudno aby zwiększenie ich stężeń o kilkadziesiąt procent nie spowodowało dokładnie tego. Oczywiście co innego teoria,a co innego obserwacje (nawet takie „paleo”), ale zaskakujące to może być jedynie dla denialistów.

grzeg8

Zastanawiam się jak to się stało że jest tyle odwiertów lodowych które są bardzo drogie a nie ma jakiegoś proxy dla prawie całej północnej Afryki i Amazonii-Przypadkowy zbieg okoliczności doboru źródeł czy problem ze znalezieniem odpowiedniego proxy ?

Arctic Haze ☀️

To drugie. W tropikach na lądzie jest niewiele rzeczy, które mogą służyć za proxy temperatury. Powinny być drzewa, ale mam wrażenie, że tropikach ich przyrost odzwierciedla raczej opady niż temperaturę. A jeśli nie drzewa to co? Stalagmity? Znów ten sam problem, że w tropikach stosunki izotopowe tlenu pokażą może z jak daleka przybyła para wodna, ale nie pokażą temperatury powierzchniowej.

Tak naprawdę chyba jedynie proxy morskie (i nieliczne lodowce górskie) mówią coś o temperaturach tropików. I widać to świetnie po rozmieszczeniu kropek na mapce powyzej.

grzeg8

Bardziej myślałem o osadach jeziornych -Choćby jezioro Czad ps.w wcześniejszym poście użyłem słowa „proxy” -są to dane pośrednie np o temperaturze czy opadach. Można je uzyskać na podstawie różnych źródeł- np na podstawie przyrostu słojów drzew czy grubości i składzie powietrza uwiezionego w lodzie .Przebieg temperatur wyznacza się dzięki temu że jest jakaś zależność badanego czynnika od właściwości odkładanych poszczególnych latach warstw.Najtrudniejszą chyba rzeczą w odtworzeniu takich temperatur jest znalezienie takiego miejsca i obiektu którego ułożenie warstw jest reprezentatywne(nie ma na przykład pomieszania poszczególnych warstw) dla danego miejsca. ps2 Napisałem ps z uwagi że myślę że temat skąd mamy temperatury… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

A ja pisałem o tym, że jeśli w jakimś rejonie słoje drzew korelują się z opadami, a nie z temperaturą to temperatury z nich nie odtworzysz.

Rdzenie osadów z jezior powinny rzeczywiście dać temperatury, ale po po pierwsze jak dużo głębokich jezior z wystarczającą miąższością osadów masz w tropikach? A po drugie czy są w rejonach gdzie da się bezpiecznie robić badania? Widać na mapkach w artykule że użyto dane z dwóch jezior z tropikalnej Afryki. Niestety oba blisko siebie. Ale alternatyw za dużo nie ma.

Arctic Haze ☀️

PS. Rozmawiałem kiedyś z badaczem, który zarządzał odwiertem w jeziorze we wschodniej Turcji. Był to koszmar logistyczny i cud negocjacji politycznych. Teraz wyobraź sobie to samo w kraju środkowoafrykańskim, gdzie nic nie działa, trwa wojna domowa, a obcokrajowcy ze sprzętem wiertniczym uważani są za cenny materiał na zakładników do wypuszczenia za okupem.

grzeg8

Klimat nie bada się od dzisiaj wiec o tym aspekcie nie myślałem bo wojna nie trwa ciągle i przez tak długi czas znalazł by się bezpieczny okres -Co prawda są rejony gdzie bezpiecznie nie będzie ale dla połowy kontynentu zawsze znalazł by się jakiś obszar gdzie badania można bezpiecznie wykonać -Wiec tak jak piszesz pewnie nie ma odpowiedniego miejsca

Arctic Haze ☀️

Wszystkie głębokie odwierty w dnach jezior poza krajami uprzemysłowionymi to ostatnie paręnaście lat. I są miejsca (Nigeria, Kongo itp.) gdzie nawet jeśli dałoby się znaleźć jakieś dobre jezioro to kosztowałoby to więcej niż na Grenlandii (uwzględniając zbrojną ochronę). Zresztą nie każdy lubi pracować w takich warunkach. Z tym, że tam może nie być dobrych miejsc. Np. wspomniane Jezioro Chad prawie na pewno się nie nadaje. Jest ono bardzo płytkie, a zatem istnieje tylko dlatego, że osady się w nim z jakiegoś powodu nie bardzo akumulują (przynajmniej od dłuższego czasu bo np. czasem jest suche i wiatr je wywiewa) i pewnie… Czytaj więcej »

8
0
Would love your thoughts, please comment.x