Możliwa powódź w Grecji

Jeżeli ktoś wybrał się właśnie na wakacje do Grecji, a w szczególności do Tesalii w okolice Zatoki Pagasyjskiej, może poczuć się nieco rozczarowany. Na dzień dzisiejszy prognozowane są tam intensywne opady deszczu i burze, a suma dobowa opadu przekroczy 100 mm. Znaczna część modeli sugeruje, że Półwysep Pelion może otrzymać dobową sumę opadu w wysokości 300 mm. Oczywistym jest, że ta sytuacja oznacza zagrożenie powodziowe. Jak widać na poniższym zdjęciu z internetowej kamery, pogoda jest raczej nieciekawa.

Dla niektórych interesujący może być również fakt, że przeciętna lipcowa suma opadu w Wolos to zaledwie 15 mm. Oznacza to, że dzisiejszy opad dobowy może stanowić 700-800% normy miesięcznej. W Larissie suma dobowa opadu zmierzona dziś rano wyniosła 67.5 mm, co stanowi ok. 16% normy rocznej dla tej stacji.

Print Friendly
Category(s): Burze, Ogólne, Pogoda, Powodzie, Prognozy
Tags: , , , , , , , , , , , , ,

5 Responses to Możliwa powódź w Grecji

    podlasianin says:

    W dodatku te opady i burze są przy niesamowicie niskich temperaturach, wczoraj o 15UTC w Larisie zanotowano w czasie burzy niespełna 15 stopni… a to przecież nizina.

  1. Może śródziemne się mocno nagrzało miejscami 2-3 st ponad normę pewnie z tego powodu tak duże opady
    http://cci-reanalyzer.org/wx/DailySummary/#SST_anom

  2. W ten kawałek wybrzeża uderza wiatr znad Morza Czarnego, a więc raczej dość wilgotny. A ponieważ Grecja jest bardzo górzysta to deszcz zostaje wymuszony.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *