2024/03/29 08:03

Kolejny ciepły miesiąc

W skali globalnej marzec 2017 powinien zapisać się jako kolejny bardzo ciepły miesiąc, z anomalią (GISTEMP) wyższą niż +1.0K w odniesieniu do wielolecia 1951-1980. Przypomnijmy, że przed El Niño 2015/6 anomalie wyższe od +1.0K nie pojawiły się ani razu.

Źródło: http://www.karstenhaustein.com/climate.php

Wg analizy GFS anomalia globalna miałaby osiągnąć +0.56K w stosunku do wielolecia 1981-2010, nieco więcej aniżeli w lutym (który wg GISTEMP miał anomalię dla równą +1.10K w stosunku do 1951-1980 i był drugim najcieplejszym lutym w historii obserwacji, zaraz po lutym 2016).

W dalszym ciągu temperatury globalne są wysokie. Być może miniona La Niña była zbyt mizerna, by skutecznie je obniżyć, albo – podobnie, jak to miało miejsce po Niño 97/8 – czeka nas przeskok anomalii. W latach 1994-1996 średnia anomalia roczna w serii GISTEMP wynosiła +0.37K. W czasie El Niño 1997/8 poszybowała do 0.63K, a po La Niña z lat 1999-2000, w latach 2001-2003 wyniosła już +0.60K. Nie różniła się więc ona znacznie od wartości z rekordowo wówczas silnego El Niño. Być może podobnie będzie obecnie i średnia z kolejnych 3 lat (zakładając brak silnej La Niña) wyniesie w GISTEMP około +0.95K.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
17 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lucas wawa

Przypuszczalnie to kolejny „schodek” o rząd 0,3K średnio na kilkanaście lat. Jak na skalę globalną to sporo. A co najgorsze, zmiany w Arktyce są jeszcze szybsze…

grzeg8

Nie bede się licytować co gorsze ale pragne zwrócić uwage na biegun południowy-na Antarktydzie anomalia bardzo szybko zmieniła znak na dodatni i to pomimo że średnie albedo tego rejonu nie zmieniło się aż tak jak w Arktyce.Moim zdaniem 2017 może być bardzo anomalii z zeszłego roku -jeśli na biegunach anomalia temperatury nie spadnie tym berdziej że szybko rośnie temperatura w równikowym pacyfiku

ru

Mam pytanie.
Często słyszymy, że nie możemy przekroczyć temp. o 2 st.względem ery przedindustrialnej. Jak ten wynik ma się do powiedzmy okresu referencyjnego 1881-1910, skoro dla 1951-1980 to już ponad +1.0?

Arctic Haze ☀️

@ru

W praktyce za okres przedprzemysłowy przyjmuje się ostatnie dekady XIX wieku. Ma to sens bo to najwcześniejszy okres, w którym istniało jako takie pokrycie geograficzne Ziemi stacjami meteo, a oceanów pomiarami ze statków handlowych. Nie najlepsze ale XX wiek to już byłby żart jako okres przedprzemysłowy.

Przeliczyłem serię HadCRUT4 na okres bazowy 1870-1899 i pokazuję jej wartości od 1980 roku. Tak to wygląda:

Czyli dwa ostatnie lata (2015 i 2016) mamy zdecydowanie powyżej 1 C nad okres przedprzemysłowy (odpowiednio +1,06 i +1,07 C).

ru

Dzięki :razz:
Pytanie tylko dlaczego tak mało, skoro do okresu 1951-1980 też jest trochę ponad +1.0. Czyżby od końca XIX w. do lat 50-tych się de facto nie ocieplało?

Arctic Haze ☀️

Użyłem HadCRUT4 bo zaczyna się w 1850 roku. GISTEMP ma początek w 1880 roku, więc w XIX wieku nie zmieści się 30-letni okres bazowy.

PS. Mam wrażenie, że użycie HadCRUT4 do tego celu jest standardowym rozwiązaniem. Wprawdzie ma gorsze pokrycie obszarów polarnych ale ekstrapolacja danych ze stacji na promień 1200 km jak robi GISTEMP, nawet jeśli jest to sensowne uzupełnienie braku danych, może politykom nie przejść przez gardło (czy co oni tam mają). A przypominam, że to służy do weryfikacji traktatu międzynarodowego.

Arctic Haze ☀️

Kiedyś o tym wspominałem, że są plany korekty HadCRUT4 w dół w jego najstarszej części. Przyczyny są dwie: nadmiar danych oceanicznych w tamtym czasie (a ocean ociepla się wolniej niż kontynenty) oraz problemy z używaniem danych o temperaturze wody jako temperatury powietrza (co robi się z konieczności). A to mogłoby zbliżyć HadCRUT do BerkeleyEarth. Z tym, że rozmawiałem osobiście z człowiekiem za to odpowiedzialnym w MetOffice i wydawał mi się przerażony tym co to może rozpętać. Tu uwaga: nie powiedział mi czegoś takiego wprost, ale takie właśnie odniosłem wrażenie z treści naszej rozmowy na temat tego kiedy to ogłoszą.

zaciekawiony

Lód w Arktyce już zaczął topnienie.

chochlik

Padł rekord najmniejszego zasięgu w szczycie sezonu?

volkhen

tak, padł rekord choć z bardzo niewielkim marginesem nad 2016.

Arctic Haze ☀️
Gandalf

A jakie będą tego konsekwencje na dłuższą metę?
-Pozdrowienia
M

Arctic Haze ☀️

@Gandalf

Nieprzyjemne. Szczególnie w okolicach Arktyki, ale nie tylko. Jeśli lód stanie się sezonowy (będzie znikał latem) to morze będzie znacznie cieplejsze. A wtedy i okoliczne lądy się ogrzeją i to także jesienią. Wieczna zmarzlina zacznie topnieć z bardzo nieprzyjemnymi skutkami dla wszystkiego co na niej zbudowano. A co gorsza z tej wiecznej zmarzliny uwolni się wiele węgla, głównie w postaci dwutlenku węgla, ale także metanu. A to dodatkowe źródło gazów cieplarnianych.

Gandalf

– Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Oraz pozdrawiam wiosennie.
M

realista

Rekordowo niski zasięg lodu pod koniec lata, bo objętość już jest tragiczna.

17
0
Would love your thoughts, please comment.x