Dodatkowe tabele z danymi

Dodatkowe tabele z danymi za zeszły rok.

Tabele

 

Wartości ekstremalne pogrubiono, przy czym minima dotyczą stacji położonych do wysokości 500 m.n.p.m.

Print Friendly
Leave a comment ?

10 Comments.

 1. Darek Baranów

  Dzięki za tabele.
  Jakoś nie mogłem się dobrać do danych IMGW z bliskiego dla mnie Chorzelowa. Jak widzę, już dzisiaj ta stacja osiągnęła maksimum dla marca zeszłego roku.

 2. Fajnie zobaczyć jest dane dzięki :-) Mamy piekną wiosnę dziś u mnie w Kozienicach było 17st :-) ostatnio dużo się dzieło na blogu i dopiero teraz przeczytałem wszystko :-) co do krytyki owego Forum coz inny punk widzenia. Kto chce się uczyć będzie się uczył kto daje wiatę w wiry polarne i galaktyczne itd to wierzy w cos takiego :-) Od kwietnia wraca zima, a to zwazane z mgławicą i czarną dziurą :-) Oczywiście żart :-)

 3. Jakby nie patrzeć zima zapisała się jako ciepła. Coraz trudniej o zimną porę roku. Czy możliwe jest jeszcze chłodne lato? Kiedy mieliśmy lato poniżej normy z wielolecia?

   • @Kslawin wygląda to źle mam nadzieję, że to ocieplenie szczególnie latem zwolni. Jest taka szansa? Zima na szczęście wolno się ociepla.

    • Zima się wolno ociepla bo NAO (które bardo mocno kontroluje u naz zimę) przeszło od lat 1990-ch do 2010 roku z maksymalnie dodatnich na maksymalnie ujemne wartości. Teraz (po 2010) jakby znowu odbijało w górę i jeśli to się utrzyma to i trend zim przyspieszy.

  • @Sylwester

   Jest możliwe ale mało prawdopodobne. Średnia anomalia lipca za ostatnie 10 lat to +1.9 K w stosunku do okresu bazowego 1961-1990, a odchylenie standardowe dlatego miesiąca to 1.4 K. To oznacza tak pi*oko, że jest nadal koło 10% szansy na lipiec z ujemną anomalią. Jednak za parę lat będzie to jeszcze mniejsza szansa.

   • To bardzo nie dobrze. Najgorsze, że suma opadów spada w lipcu.

   • Jak nastąpi lipiec z ujemną anomalią to nastąpi wysyp komentarzy, jaki to był beznadziejnie zimny lipiec i że zimniejszego lipca w życiu nie pamiętali. Zresztą mnie już nic nie zdziwi, skoro niektórzy uważają, że lipce z lat 2015 i 2016 były zimne.

  • Ja bym skomentował to inaczej…
   Jak na zimę z przewagą dodatnich NAO/AO ostatnia zima wcale nie była u nas jakaś wyraźnie ciepła – oceniłbym ją jako po prostu termicznie ‘normalną’ (przynajmniej na miarę zim XXI wieku).

   A czy rok 2010 był jakimś przełomem w sensie końca dominacji ujemnego NAO/AO musimy jeszcze poczekać. Moim zdaniem będzie się uwidaczniała bardziej zmienność co kilkuletnia (niż co kilkudziesięcioletnia), ale jeszcze zobaczymy (?).

Leave a Comment


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

%d bloggers like this: