2024/03/28 15:03

Rekordowo mało aktywny początek sezonu cyklonów tropikalnych na południowej półkuli.

W historii ery satelitarnej tak mało aktywnego początku sezonu jeszcze nie było. Na południowym Pacyfiku nie powstał jeszcze cyklon tropikalny w tym sezonie, a na Oceanie Indyjskim oprócz słabego cyklonu w lipcu i w grudniu w okolicach Australii, także panuje cisza.


Na Oceanie Indyjskim i na Pacyfiku południowym, 21 stycznia minie 1/3 sezonu [sezon klimatologicznie powinien osiągnąć 1/3 całosezonowej normy ACE]. Tymczasem sezon nie rozpoczął się i są realne szanse, że sezon zapisze się jako najmniej aktywny sezon w historii obserwacji. Na to jednak trzeba jeszcze poczekać, ponieważ luty, marzec czy pierwsza połowa kwietnia to miesiące kiedy mogą się tworzyć takie formacje.

W kolejności od lewej: region, ilość tropikalnych sztormów które wystąpiły dotychczas w tym sezonie, ilość dni z tropikalnym sztormem lub wyższej siły, ilość huraganów, ilość dni z huraganem lub wyższej siły, ilość silnych huraganów, ilość dni z silnym huraganem, wygenerowana energia ACE. Wartości w nawiasie to norma dla 15 stycznia.

Na Oceanie Indyjskim tropikalna strefa konwergencji była przesunięta bardziej na północ, niż zwykle o tej porze. Dodatkowo zalegało przez długi czas dużo suchego powierza, a także… wyjątkowo zimna woda w tej części świata. Kluczowe są wody na szerokości geograficznej od 5 do 20 stopni. Cieplejsze wody na południe od wysp Reunion, nie mają już wielkiego znaczenia. Ten region i tak jest pod wpływem wyżu na południu Oceanu. Cieplejsza woda jest na południowym Pacyfiku, ale tam jest wysyłane powietrze o małej zasobności w wilgoć daleko w kierunku równika.

W tej sytuacji modele milczały w prognozach długoterminowych. Dopiero od około 3 dni GFS prognozuje cyklon tropikalny niedaleko Reunionu, gdzie panują nieco niższe uskoki wiatru. Możliwe jest więc w drugiej połowie stycznia przełamanie sezonu. Jednak na odwrócenie losów sezonu bym nie liczył. Temperatura wód oceanów nagle nie wzrośnie.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
15 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
krata

To dobrze czy źle?

krata

Pewnie powinno być w jakiejś tam normie.Czy istnieją normy dla ilości huraganów.?

krata

W takim razie czekamy aż sie uaktywnia i wypsztykaja .Zobaczymy z jakim skutkiem.

krata

Czy moze być tak ,będzie ich mniej a bardziej niszczycielskie ?

temist

Ja od wielu lat słyszę, że huraganów, cyklonów, sztormów itd będzie coraz więcej i coraz mocniejsze. Widocznie przełożenie nie jest takie proste.

Arctic Haze ☀️

@temist

Coraz więcej ich nie jest. To kaczka dziennikarska.

Jednak są przeciętnie coraz silniejsze.

krata

Są silniejsze ze względu na cieplejsze wody ?jak rozumiem.

Arctic Haze ☀️

@krata

Tak. Zarówno fizyka jak i statystyka wydają się to potwierdzać.

krata

Czy wzrost poziomu oceanow moze powodowac zmniejszenie ilosci huraganow .Rozumiem to przez topnienie lodowcow I zmiane tem.wody.

Arctic Haze ☀️

@krata

Nie.

15
0
Would love your thoughts, please comment.x