2024/04/20 09:04

Ranking niezwykłych huraganów

Przedstawiam subiektywny ranking huraganów, cyklonów tropikalnych, które pod jakimś względem zrobiły na mnie największe wrażenie. Niekoniecznie to muszą być najsilniejsze huragany, a spotykane np w specyficznych miejscach, nie słyszane w mediach. W niektórych przypadkach będzie kilka huraganów, najczęściej o podobnych osiągach w danym kryterium.

Miejsca od 5 w dół, ex aequo

Silne cyklony na Zatoce Bengalskiej i Morzu Arabskim

Silne cyklony tropikalne w tym regionie to spora rzadkość. Każdy silny cyklon to spora ciekawostka. Wymienię te najciekawsze. Odisha Cyclone – który uderzył z piątą kategorią w Indie i osiągnął ciśnienie 912 hPa, Bangladesh Cyclone  – który zabił ok. 140 tys osób, uderzając z piątą kategorią w Bangladesz, bywałe w historii także wyjątkowo rzadkie i silne cyklony w Omanie, Pakistanie czy Sri Lance.

Odisha Cyclone docierający do Indii

Tajfun Paka 1997/Tajfun Bopha 2012

Dwa bardzo silne tajfuny jak na późną porę roku na Pacyfiku NW. Tajfun Paka to ewidentny skutek El-Nino z 1997 roku, powstały nad wodami centralnego Pacyfiku i przesuwał się w kierunku Filipin. Jego długość trwania i siła były niezwykłe jak na grudzień. Ciśnienie minimalna wynosiło 920 hPa, przy okazji w znacznym stopniu zdewastowana została wyspa Guam. Natomiast Tajfun Bopha to najsilniejszy tajfun jaki uderzył w Filipiny w grudniu. Bopha spowodował znaczne szody na południowej wyspie, uderzając z prędkością wiatru 170-175 mph.

Huragan Cuba 1932

W sezonie 1932 powstał już jeden huragan piątej kategorii, ale pod koniec sezonu w listopadzie doszło do rzeczy niespotykanej do dnia dzisiejszego. Huragan Cuba z 1932 roku utrzymał status 5 kategorii najdłużej w historii obserwacji na wodach Atlantyku, 78 godzin. Drugie miejsce zajmuje Huragan Allen z 72 godzinami. Ponadto był to jedyny huragan piątej kategorii w listopadzie w tym regionie świata i najsilniejszy z ciśnieniem poniżej 918 hPa. Z ery satelitarnej Huragan Lenny i Michelle osiągnęły „jedynie” po 933 hPa.

 Huragan Isabel 2003/Huragan Ivan 2004

Dwa długo żyjące huragany o wysokiej intensywności przez długi czas. Huragan Isabel 2013 osiągnął piątą kategorie poza wodami Karaibów i Zatoki Meksykańskiej, co jest bardzo rzadkie. Huragan Ivan jest rekordzistą na Atlantyku w najdłuższym utrzymaniu statusu silnego huraganu i wygenerowanie energii ACE. Huragan Isbael wygenerował ACE w wysokości 63,3, a Ivan 70,4 co było przez jakiś czas światowym rekordem. Status silnego huraganu Isabel utrzymał 8 dni, a Ivan aż 10 dni. Rekordy tyczą się ery satelitarnej na Atlantyku. Nieoficjalnie Huragan San Ciriaco wygenerował 73,6, jednak można kwestionować tak szczegółowe dane z 1899 roku.

Trasa Huraganu Ivan

Huragan Wilma 2005/Tajfun Forrest 1980

Huragan Wilma to najgłębszy huragan zanotowany na wodach Atlantyku. Ciśnienie spadło do 882 hPa. Niezwykłe było jego nagłe pogłębienie się aż o 97 hPa w ciągu 24 godzin i 100 hPa w 30 godzin. Co to Wilma zrobiła w 30 godzin, Tajfun Forrest dokonał z 24 godziny i właśnie pogłębił się o wspominane 100 hPa. Niesamowite pogłębienie się cyklonów. Wilmie natomiast towarzyszyło rekordowo małe oko, w momencie osiągania najwyższej intensywności.

Huragan Wilma w momencie najwyższej intensywności

Huragan Labor Day 1935

Najsilniejszy huragan jaki uderzył w USA. Podczas przechodzenia nad wyspami Key West na Florydzie, ciśnienie wynosiło 892 hPa. Dało to rekord najniższego ciśnienia aż do 1988 roku i rekord do dziś najniższego ciśnienia w USA, a może na całym lądzie (trudno powiedzieć czy Tajfun Haiyan miał niższe w momencie uderzenia w Filipiny). Gdyby podobny huragan uderzył w czasach współczesnych, nie ma wątpliwości że szkody byłyby ogromne.

Trasa Huraganu Labor Day

San Diego Hurricane 1858

Huragany atakujące USA tylko od Atlantyku ? Zdarzają się niezwykłe wyjątki, huragan z 1858 roku jest tego potwierdzeniem. Analizy mówią o huraganie pierwszej kategorii, biorąc pod uwagę, że w tym regionie nie występują głębokie niże to musiał to być cyklon tropikalny. Historia pamięta w tym regionie jeszcze tropikalny sztorm z 1939 w regionie Long Beach.

Super Tajfun Haiyan 2013

JTWC określiło jego ciśnienie tylko na 895 hPa, jednak najnowsze analizy satelitarne podają 878 hPa i ta wartość może być nawet bliższa prawdy. Tajfun Haiyan to najsilniejszy tajfun pod względem prędkości wiatru w momencie wejścia w ląd, 190 mph.

 Super Tajfun Nancy 1961

Potężny tajfun który jest rekordzistą najdłużej utrzymanej piątej kategorii, bo aż 132 godziny (5,5 dnia), dodatkowo prędkość wiatru szacowana jest na 215 mph. Jednak z powodu że tajfun/huragan jest z przed ery satelitarnego monitoringu, rekordy te trzeba spojrzeć z pewną rezerwą.

 Cyclone Mahina 1899

Bardzo silny cyklon który uderzył w Australię. Początkowo oszacowano jego ciśnienie na 914 hPa, jednak ostatnie analizy wykazały, że huragan który wygenerował rekordową falę przypływową w wysokości ponad 13 metrów musi być silniejszy. Obecne szacunki podają 880 hPa, co byłoby rekordem południowej półkuli i jednym z najniższych ciśnień na lądzie.

Huragan/Tajfun John 1994

Powstały niedaleko Ameryki Środkowej, przesuwający się daleko na wschód Huragan/Tajfun John okazał się rekordowy. Jedyny huragan który przeżył w formie tropikalnej miesiąc, a dokładniej 31 dni. Podczas swojej wędrówki John pokonał 13280 km, co też jest rekordem. Przy okazji huraganowi towarzyszyła wysoka intensywność.

4 miejsce – Huragan/Tajfun Ioke 2006

Najsilniejszy Huragan na centralnym Pacyfiku, ciśnienie spadło do 915 hPa. Po przekroczeniu międzynarodowej linii zmiany daty został przemianowany na tajfun. Jego intensywność nadal była przez długi czas wysoka. Wygenerowane ACE wynosi 82, co jest światowym rekordem. Status silnego huraganu był utrzymany przez 10,25 dnia, 4 kategorii lub wyższej 8,5 dnia, są to kolejne rekordy za ery satelitarnej. Dodatkowo status 5 kategorii był utrzymany przez ponad 2,25 dnia. Niezwykła siła huraganu/tajfunu w regionie, gdzie zwykle praktycznie nie występują formacje tropikalne.

3 miejsce – Super Tajfun Tip 1979 

Rekordzista pod względem najniższego zanotowanego ciśnienia, 870 hPa. Niektóre analizy satelitarne próbują to podważyć, jednak niepodważalne jest zmierzone ciśnienie z samolotu tego tajfunu. Oprócz tego Tajfun Tip był największym tajfunem/huraganem, jego średnica to aż ponad 2200 km [wiatr o sile tropikalnego sztormu lub wyższej].

2 miejsce – Huragan Catarina 2004

Absolutny ewenement, pierwszy zaobserwowany huragan na południowym Atlantyku. Huragan Catarina uderzył w Brazylię z drugą kategorią. Nigdy przed, a ni po nie zaobserwowano. W ostatnich latach coraz częściej notuje się subtropikalne sztormy w tej części świata. Ocieplenie klimatu i wód może spowodować pojawienie się w tej części świata kolejnych huraganów….

 

1 miejsce – Huragan Patricia 2015

Rekordowy huragan pod względem prędkości wiatru 215 mph. [średnia 1-minutowa]. Rekordowo niskie ciśnienie 872 hPa na Pacyfiku NE, drugie miejsce na świecie. Pogłębienie się w ciągu 24 godzin o 97 hPa, drugie miejsce. Wzrost prędkości wiatru z 85 mph do 205 mph w ciągu doby. Najsilniejszy huragan który uderzył w Meksyk od strony Pacyfiku. Rekordowy gradient, 24 hPa/mph. Przyszłość huraganów spowodowana globalnym ociepleniem ?

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Krakus

No, zajebiste ocieplenie. Jest szczególnie widoczne po temperaturze na polu. W Styczniu były u mnie dwa dni z plusową temperaturą a tak to dzień w dzień mrozy (max -26C na t2m). Nie powtarzajcie za politykami.

admin

Jestem bardzo ciekaw, co ma temperatura wspólnego temperatura u Krakusa za oknem z Globalnym Ociepleniem. Można by z przekorą rzec, że ociepla się bardzo szybko, przecież zaledwie 30 lat temu notowano tu -30 stopni.

Arctic Haze ☀️

U mnie przez tydzień ociepliło się jakieś 5 stopni.

Na zasadzie Krakusa a rebour mogę więc ogłosić przyspieszenie globalnego ocieplenia ?

A propos. W środę NOAA i NASA mają wspólną konferencję prasową na temat średniej temperatury 2016 roku, czyli będzie ogłoszenie prawdziwego nowego rekordu.

Arctic Haze ☀️

Gabryszewski

W dzisiejszym (formalnie jutrzejszym) numerze Nature jest ciekawy artykuł o huraganach w pobliżu brzegów USA:
http://www.nature.com/nature/journal/v541/n7637/full/nature20783.html

Okazuje się, że w latach gdy temperatury wód Atlantyku są cieplejsze, w pobliżu wybrzeży USA jest większy pionowy gradient wiatru (shear), chronicy je niejako przed huraganami. Stąd tytuł „Hurricane intensification along United States coast suppressed during active hurricane periods”.

Polecam i jeśli trzeba służę PDF-em.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x