Rzadki cyklon na Zatoce Bengalskiej ?

Jego rzadkość polega na bardzo rzadkiej porze w której miałby wystąpić. Styczeń nie jest typowym miesiącem dla tworzenia się cyklonów tropikalnych w tym regionie. Poprzednio formacja o sile tropikalnego sztormu lub wyższej wystąpiła w 2005 roku, jednak jego maksymalna prędkość wynosiła 35 kts. Według prognoz modeli rozproszona formacja z umiarkowaną konwekcją za około 5-7 dni będzie miała szanse rozwinąć się w cyklon tropikalny.


Wcześniej GFS i ECMWF zaczęły prognozować rozwijający się niż tropikalny podążający od okolic Sri Lanki, zatrzymujący się na środku Zatoki i wracają do Sri Lanki już jako dobrze rozwinięty cyklon tropikalny

Koncepcja się zmieniła w nocy. W wyniku mocniejszego przepływu suchego powietrza z nad bliskiego wschodu, przyszły prognozowany cyklon tropikalny miałby być zepchnięty bardziej na zachód. Najpierw blisko Indonezji, Malezji. Następnie w kierunku Myanmaru, tam jednak już jako rozpadający się cyklon w wyniku dużej ilości suchego powietrza.

 

Układ za 72-96 h miałby znaleźć się w strefie uskoków wiatru i umiarkowanych wartościach jak na realia cyklonów tropikalnych. Wartości 15-20 kts są jeszcze wystarczająco niskie, aby mógł powstać cyklon. Jednak niepewność prognoz jest wciąż wysoka. Wystarczą wartości o kilka kts, a cyklon może równie dobrze wcale nie powstać.

Na koniec odrobinę historii dotyczącej późnych cyklonów tropikalnych w tym regionie. W 2005 roku 13-17 stycznia występował Tropikalny Sztorm Hibaru. W roku 2002 wystąpił tropikalny sztorm BOB06 w okolicach Sri Lanki. Poważniejszy cyklon w dniach Bożego Narodzenia w 2000 roku nawiedził Sri Lankę, cyklon osiągnął siłę huraganu 1 kategorii. W 1999 roku wystąpił cyklon 2-5 lutego. W 1964 roku pod koniec grudnia uderzył potężny cyklon tropikalny, jego siłę oszacowano na co najmniej górną czwartą kategorie.

https://en.wikipedia.org/wiki/2005_North_Indian_Ocean_cyclone_season 

https://en.wikipedia.org/wiki/2002_North_Indian_Ocean_cyclone_season

https://en.wikipedia.org/wiki/2000_Sri_Lanka_cyclone

https://en.wikipedia.org/wiki/1999_North_Indian_Ocean_cyclone_season

https://en.wikipedia.org/wiki/1964_Rameswaram_cyclone