2024/03/28 10:03

Rekordowo ciepły listopad w Arktyce

Na części arktycznych stacji listopad 2016 okazał się być listopadem rekordowo ciepłym. Miejscami rekordy zostały pobite bardzo znacząco.

Tak było na przykład na wyspie Wize, gdzie średnia temperatura listopada osiągnęła ostatecznie -4.3°C, bijąc rekord równy -6.1°C, który padł zresztą w roku ubiegłym. Wcześniej rekordowa wartość dla listopada wystąpiła w 2012 (-6.8°C) i 1953 (-6.9°C).

vizePowyżej: przebieg temperatury w listopadzie 1945-2016 (i 11-letnia średnia ruchoma).

Rekordowo ciepło było również na Svalbardzie, gdzie (stacja lotniskowa WMO=01008) średnia temperatura osiągnęła -0.7°C, bijąc rekord z 1953 o pół stopnia.

Wg wyliczeń ze strony http://www.karstenhaustein.com/, anomalia temperatury nad Oceanem Arktycznym, odniesiona do okresu referencyjnego 1981-2010 wyniosła aż +5.73K.

anom2m_cfsr_gfs_1611_monthly_arcticBył to najcieplejszy listopad w tym regionie od czasu rozpoczęcia pomiarów, przeciętnie o niemal trzy stopnie cieplejszy od listopada ubiegłorocznego i o około 2.5 stopnia cieplejszy od tego z 2012.

Wg prognoz początek grudnia również będzie nad Oceanem Arktycznym ciepły. A to oznacza, że rekordowo ciepły będzie tam cały rok 2016. Na takie podsumowanie trzeba będzie jeszcze poczekać.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
26 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lucas wawa

Choć anomalie w Arktyce nieco zelżały, to jednak i tak w wielu miejscach przekraczają +10 st. Natomiast wyraźnie ujemne (miejscami poniżej -10 st.) mają być nadal na sporej części lądowej wokół Arktyki, zwłaszcza od strony Eurazji.

Z drugiej strony na przełomie 1. i 2. dekady grudnia zanosi się na nieco silniejszy napór mas atlantyckich w stronę Europy.

Osobiście przypuszczam, że jeszcze w grudniu (a może i później również) czeka nas regularna „przepychanka” między ciepłymi masami od SW/W a mroźnymi od NE/E. Które w kolejnych tygodniach przeważą – zobaczymy (?).

kamiltatry

Warto dodać, że na stacji Wize był to ekstremalnie pochmurny listopad (rekord co najmniej od 1999 roku, wcześniejszych danych nie znam), poprzedzony też ekstremalnie pochmurnym październikiem. W listopadzie 2016 na stacji Wize nie było ani jednego pogodnego dnia. W strefie nocy polarnej ma to ogromny wpływ na anomalie temperatury. Stąd też wzrost zachmurzenia zdaje się być bardzo istotnym sprzężeniem zwrotnym globalnego ocieplenia w Arktyce.

Mikelis

Niskie chmury arktyczne ochładzają tam klimat, zaś wysokie lodowe wg naukowców mają działanie ocieplające. Niemniej i tak anomalia na plus wyszła znacząca.

Arctic Haze ☀️

To co mówisz prawdziwe jest na całym świecie.

Arktyka tym się różni, ze przez 9 miesięcy w roku niskie chmury też działają ogrzewając (zmniejszają straty radiacyjne).

kamiltatry

, w czasie nocy żadne chmury nie ochładzają klimatu, bo blokują/ograniczają wychładzanie radiacyjne. Sprawiają więc, że noce są dużo łagodniejsze niż przy bezchmurnym niebie. Tymczasem Arktyka ma teraz całodobową noc polarną. Także ten rekordowo ciepły listopad w Arktyce, to w znacznej mierze zasługa ekstremalnego zachmurzenia.

Np. na stacji Wize listopad 2014 (radykalnie zimniejszy od ostatnich 2 listopadów) miał ok. 18 dni z zachmurzeniem mniejszym od najmniej zachmurzonego dnia w listopadzie 2016. Więcej danych można sobie poprzeglądać na Ogimecie http://www.ogimet.com/gsynres.phtml.en (kod stacji Wize to 20069) – wpływ zachmurzenia na temperaturę jest tam bardzo wyraźny.

AX3

@kamiltary

Tak, lecz czy owo zachmurzenie nie jest, co najmniej po części, skutkiem a nie tylko przyczyną?
Cieplejszy ocean to większe parowanie, inna konwekcja niż nad nawet cienkim lodem, zatem blokujace wypromieniowanie ciepła chmury nie wzieły się znikąd.

;) trochę ocean, trochę radiacja, trochę adwekacja i …….. trochę rzeki :)
Wołga, Wołga Mat’ Radnaja

chochlik

Do tego, z tego co widać po załączonej mapce Wize trafiła akurat na samo 'oko’ największego odchylenia na plus. Było tam ok. 18 stopni cieplej od normy! Absurdalna anomalia w skali całego miesiąca. W Polsce taka anomalia w górę może mieć miejsce tylko podczas pojedynczych momentów (np. Tmax lub 12UTC) i tylko podczas bicia rekordów zimą. Słynne 30 stopni o 6UTC 8 sierpnia 2013 w Bielsku-Białej nawet się do tego wyniku nie zbliża.

zaciekawiony

Skąd takie wysokie temperatury w Arktyce w latach 50.?

Marcin D.

Szkoda, że nie ma danych na wykresie od lat 20. Być może temperatury byłby wyższe jak w latach 50.

Arctic Haze ☀️

Ano szkoda. Jednak brak danych nie jest w nauce dowodem za jakąkolwiek hipotezą.

Arctic Haze ☀️

PS. Natomiast te dane jakie mamy, raczej nie potwierdzają pomysłów dr Curry.

http://www.skepticalscience.com/Rapid_Arctic_Warming_Part_One.html

Arctic Haze ☀️

PPS. Tu macie najnowsze oceny tych temperatur w XX wieku, Johanssen i inni 2016 [1] (artykuł dostępny za darmo) Widać, że wtedy ocieplenie też było największe zimą (i „wówczas” to nie lata 1920-te, a raczej 1940-te). A ponieważ wiadomo, że był to okres z mała ilością letniego lodu w Arktyce [2] (nie tak małą jak teraz ale było to wyraźne lokalne minimum w serii danych), to sytuacja była analogiczna jak tej zimy. A czemu? Ten odstęp o około 65 lat między maksimami aż woła „wielodekadowa zmiennośc atlantycka”, czyli po prostu AMO. Adwekcja oceaniczna ciepła do Arktyki to tylko ok. 10%… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

@Piotr

Aleś mi zadał zagadkę (zawsze lubię dokopać się do takich nieznanych pereł). I znalazłem:
http://neven1.typepad.com/blog/2016/01/september-arctic-sea-ice-extent-1935-2014.html

Jednak ten Hiszpan, o pięknym nazwisku Diablobanquisa, stworzył serię jedynie od 1935 roku. Różnica w stosunku do bazy danych Walsha i kolegów była taka, ze uwzględnił dodatkowe rosyjskie dane, właśnie od roku 1933, o te:
https://nsidc.org/data/docs/noaa/g02176_aari_charts/

Jednak nowy artykuł (Walsh i inni 2017, – mój cytat [2]) obejmuje także te dane. Czyli jest sumą naszej wiedzy o zasięgu lodu arktycznego od 1950 roku.

Arctic Haze ☀️

A dokładniej najnowsza rekonstrukcja Walsh i inni 2017 wygląda tak:

Niebieskie to marzec (maksymalny zasięg roczny), a czerwone to wrzesień (minimum roczne). I wieloletnie minimum morskiego lodu wrześniowego dla „40/50” wygląda nieco mikro przy obecnym (ale rok śmierci Stalina, 1953, rzeczywiście odstaje na czerwonym wykresie minimalnego lodu wrześniowego).

zaciekawiony

Czy w takim razie wpływ AMO na Arktykę miałby jakiś wpływ na ówczesną temperaturę globalną? Wtedy gdy temperatury w Arktyce spadają, wykres globalnych temperatur w latach 50. też spada. Wiem że Arktyka generalnie wzmacnia różne wpływy klimatyczne.

Arctic Haze ☀️

@Zaciekawiony O, to bardzo dobre pytanie! Sam je sobie zadawałem parę lat temu i nawet wykonaliśmy analizę (regresja wielu zmiennych) gdzie AMO użyliśmy jako dodatkowe wymuszenie. I okazuje się, że wygląda na to, że wpływa ono na temperaturę globalną. Tzn. musi „wpływać” z definicji bo temperatura Północnego Atlantyku jest częścią temperatury globalnej ale efekt był silniejszy niżby wynikało z powierzchni tego oceanu. Nie opublikowaliśmy tego bo nie rozwiązaliśmy tego „splątania” AMO i temperatury globalnej ale wynik był ciekawy. A fizycznie jest to możliwe bo AMO uważane jest za miarę intensywności cyrkulacji termohalinowej. Cyrkulacja ta (co powinni wiedzieć wszyscy) transportuje ciepło… Czytaj więcej »

tytus

@ Arctic Haze
a skąd się bierze ten akurat 65 letni cykl
“wielodekadowej zmienności atlantyckiej”
są w tym temacie choćby jakieś hipotezy?

Arctic Haze ☀️

@Tytus Hipotez jest kilka, o różnym stopniu skomplikowania. Do mnie przemawia najprostsza [1], więc ją przedstawię. Cyrkulacja termohalinowa (THC) to transport ciepła Atlantykiem z półkuli południowej do północnej. Jej zmiany muszą zatem wpływać na różnicę temperatur obu półkul. A to oczywiście wpływa na to gdzie wypadnie strefa konwergencji tropikalnej (ITCZ, w sumie deszcze tropikalne). Ta pozycja wpływa na to ile deszczu dostaje Morze Karaibskie (w tym tereny Pd. Ameryki z których rzeki płyną na północ). Czyli większa THC to ITCZ bardziej na północ i Golfsztrom bardziej słodki. Za x lat ten „sygnał zasolenia” dopływa do Mórz Nordyckich osłabiając THC. Czyli… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

No, dokładnie. Mój długi komentarz był efektem poszukania tych danych (a dokładniej analiz na nich opartych). Właśnie Johannessen i inni 2016 (mój przypis [1] powyżej) prezentują wyniki od 1910 1900 roku. I lata 1920-te są jednak znacznie poniżej tych „40/50”.

Arktyka to kolor niebieski, 4-65 N zielony, a cała półkula północna to czerwony.

PS. Te wykresy są dociągnięte do roku 2014, zatem ani ostatnia ciepła jesień i zima, ani tym bardziej obecna nie są uwzględnione. A z nimi końcówka wykresu byłaby wyraźnie wyżej.

Sylwester

Co tu dużo mówić zachodzą zmiany.

Sylwester

Jak wypadła w Polsce jesień?

Realista

A tymczasem mamy najmniejsza objętość lodu dla tego okresu w historii pomiarów.

Hubert

Piekło w Arktyce:
http://arcticicesea.blogspot.com/2016/12/piomas-listopad-2016-tak-mao-lodu-w.html
Jedyna nadzieja, że czerwiec i lipiec 2017 będą tam pochmurne. Inaczej, to już koniec.

26
0
Would love your thoughts, please comment.x