2024/04/19 14:04

O manipulacjach…

…w książce Fritza Vahrenholta i Sebastiana Lüninga również na wykopie.

A tymczasem my żegnamy się powoli z ciepłą i głównie słoneczną (przynajmniej na południu kraju) pogodą. Od poniedziałku już poniżej normy, w części kraju temperatury maksymalne powinny być ujemne. Zimą z prawdziwego zdarzenia nie będzie można jednak tego jeszcze nazwać. Wbrew temu, co mogło się wydawać jeszcze tydzień temu, listopad do najchłodniejszych należeć nie będzie.

tmax_43

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wrocław

Jest szansa Piotrze na śnieg ( minimum 10 cm ) pod koniec 1 dekady grudnia w Karkonoszach, bo chciałbym tam spędzić weekend na biegówkach?

AX3

I bez Piotra też se możesz spędzić

https://www.youtube.com/watch?v=NivI93Mkqzc

Lombardos

Panie Piotrze,
Faktycznie po obecnej anomalii w Arktyce i tempie zmian prognozowanie 3,4 tyg. jest trudne. Amplituda zmian temp. może być skrajna. Stąd dziwię się trochę zadanemu pytaniu.
Jestem coraz większym zwolennikiem o. Klimuszko,że w Polsce możemy w przyszłości sadzić drzewa pomarańczowe. Może to nastąpi szybciej niż myślimy?

MrocznyNelu

Widać jaki z Klimuszki ekspert – o pomarańczach w Polsce możemy jeszcze na długo zapomnieć – za zimne zimy mamy. Gdyby zależało to tylko od lata, to nie ma problemu.

zaciekawiony

„Wiele wyjaśnia fakt, że pomiar temperatury prowadzisz babcią, a nie termometrem. ” – Świetne!

Grzegorz

Z tą zimą na początku grudnia to bym miał pewne wątpliwości, bowiem, po kilkudniowym ochłodzeniu, ponownie się ociepli w połowie I dekady grudnia. Na jak długo, tego nie wiadomo, ale wiadomo, że Atlantyk póki co nie uaktywnia się, więc ani zimy ani trwalszej jesieni nie będzie.

Lucas wawa

Powyżej 7 dni niepewność bardzo wzrasta. Możemy nie mieć zimy, ale i może się ona ponownie pojawić. Tego nie wiemy (?).
A tak w ogóle, to nie wiemy, czy może w grudniu – inaczej niż październiku i listopadzie – więcej ujemnych anomalii będziemy mieć w 2. połowie miesiąca…?:-)
Na razie zdecydowana część kolejnego miesiąca jest pogodową niewiadomą – zwłaszcza, że wiązki indeksów NAO/AO cały czas są bardziej na minusach lub blisko stanu neutralnego, niż na plusach.

PS.
Środowy wieczorny GFS z 12’UTC na początek grudnia ponownie (nieco) cieplejszy, ale ECMWF dla odmiany nadal za lekką zimą.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x