2024/04/20 11:04
Subscribe
Powiadom o
15 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
volkhen

Dziwna to jest powierzchnia lodu globalnego. Całe maksimum przestało istnieć.

Marcin D.

Rozumiem, że nie mamy danych z lat wcześniejszych tak jak w przypadku Arktyki? Skoro mieliśmy tajemnicze przyrosty w 1939 w Arktyce to czy nie mogą występować tajemnicze ubytki w Antarktyce?
http://meteomodel.pl/BLOG/?p=3669

Arctic Haze ☀️

Dane z tamtych czasów mamy fragmentaryczne. Jeśli nie było w jakimś rejonie statku to nic nie wiemy o zasięgu lody w tym miejscu i czasie. Jednak nawet z wyrywkowych informacji (od paru wieków pływali tam eksploratorzy i wielorybnicy) wygląda na to, że sytuacja z końca lat 1930-ch była bezprecedensowa w skali przynajmniej 200 lat. Zresztą przed XX wiekiem nikomu nie udało się przepłynąć Przejścia-Północno-Wschodniego („nad Syberią”), a w Północno-Zachodnim („nad Kanadą”) taka próba oznaczała samobójstwo (patrz wyprawa Franklina). Natomiast Ocean Arktyczny sezonowo wolny od lodu, coś co może się zdarzyć za życia większości z nas, nie wystąpił od 5000 lat.… Czytaj więcej »

Marcin D.

Piszesz o Arktyce natomiast pytam o to czy mamy podobne dane dla Antarktyki z dawnych lat tak jak w przypadku Arktyki. Chodzi mi o okres przed 1979r.

Arctic Haze ☀️

@marcin D Zasadniczo tylko ze statków wielorybniczych. Był taki artykuł (de la Mare, 1997) pokazujący na podstawie badania dzienników statków wielorybniczych, ze np. w sektorze Atlantyckim (20-30 E) granica lodu morskiego latem (w styczniu) była mniej więcej stabilna od lat 1930-ch do 1960-ch (między 61 a 62 S), a następnie w ciągu dekady cofnęła się o trzy stopnie (180 mil morskich czyli koło 300 km) i od tego czasu nigdy nie wróciła do wartości z pierwszej połowy XX wieku. Nie wiem czy do dziś udało się znaleźć starsze zapiski. Wiem, ze takie projekty są (internauci mogą przepisywać zeskanowane, ręcznie pisane… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Wykres wygląda jak „deorbitacja” satelity. Coś jak koniec filmu „Grawitacja” ;-)

Lucas wawa

To wszystko wygląda jak jakieś klimatyczne tsunami…

zainteresowany klimatem

Jeśli dobrze odczytuje ten wykres to widzę że mamy najniższy zasięg lodu ale dla konkretnego dnia czyli 14 listopada, ale minimum jest osiągane w lutym. Osobiście uważam że jest to tylko trochę zaskakujące w tym kontekście czyli że został pobity rekord dla 14 listopada, ale biorąc pod uwagę że klimat się globalnie ociepla to mnie to specjalnie nie dziwi-jeśli temperatura rośnie w Arktyce to był jej wrost w końcu spodziewany i w Antarktyce. Dziwniejsze byłoby dla mnie gdyby Arktyka i ogólnie cała ziemia się ocieplała a Antarktyka ochładzała.Po 2 -gie ja bym się wstrzymał jeszcze do lutego 2017- bo może… Czytaj więcej »

AX3

@Zainteresowany >>”Generalnie uważam że za wcześnie uznać te dane za jakiś przełom że nagle wieksze zmiany się zaczęły i tam -ale to tylko moje zdanie” Ciężko będzie Ziemi zgubić/wetrzeć w tło takie ciepło, ktore jako efekt(brak lodu) a jednoczesnie skutek (zwiększona transmisja w niezamrazniętego oceanu do atmosfery) wciąż płynie. Gdy spóźniony ocean zamarznie, mocno zredukuje ten strumień, ale żeby zamarzł musi sie wychłodzić, a kiepsko mu idzie. To w Arktce. A wokół Antarktydy – albedo mocno spada, tj ponad 2 miliony km2 mniej lodu wobec średniej wieloletniej, w czasie antarktycznego „lata”, napędza sprzężenie zwrotne. Czy to przełom czy nie, to… Czytaj więcej »

volkhen

Jak tutaj wrzucić obrazek? nie działa.

Arctic Haze ☀️

Działa, działa tylko trzeba znać HTML (i to w nowszych wersjach gdzie niesparowany tag kończy się „/” tuż przed zamknięciem)

I jeszcze trzeba wiedzieć, że mieszczą się obrazki do 500 px szerokości, więc ja proporcjonalnie zmniejszam oba wymiary odpowiednimi parametrami polecenia „img”.

volkhen

OK, spróbujmy.

Arctic Haze ☀️

A próbowałeś po prostu dać link? Nie wyświetli się ale da się obejrzeć po kliknięciu.

volkhen

Być może problemem tutaj jest źródło zabraniające hot-linkowania.

15
0
Would love your thoughts, please comment.x