2024/04/20 02:04
Subscribe
Powiadom o
41 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lukasz160391

Czyli największe anomalie na plus były tam, gdzie prawie nikt nie mieszka – czyli w Arktyce, w Himalajach i na Saharze.
Dlatego subiektywnie październik w skali globalnej może wydawać się chłodny, zwłaszcza, że prawie cała Eurazja miała ujemną anomalię (nie licząc basenu Morza Śródziemnego oraz Chin).

chochlik

U nas skończyło się wstępnie na -1.02C w stosunku do 1980/2010, a więc było odrobinę cieplej niż w zeszłym roku, kiedy anomalia wyniosła -1.1C.

Lucas wawa

Największy chłód w sensie anomalii mieliśmy w 1. dekadzie miesiąca – co sprawiło, że przy uśrednionym (statystycznie) trendzie spadkowym temperatury w cyklu corocznym, tegoroczny październik w Polsce cechowała bardzo duża monotonia temperatury (poza pojedynczymi dniami), przy zdecydowanej przewadze nieba pochmurnego i dużej wilgotności.

zainteresowany klimatem

Klasyka. Ciepła Arktyka = chłów obszarów w strefie umiarkowanej. Duże dawki ciepła widać także w Himalajach i w Afryce północno-zachodniej. Duży chód zaś środkowej i południowej Syberii. Widać już że październik będzie znowu blisko rekordu, ale Arktyka a w szczgólności ta plama ciepla między Alaską a Czukotką jest już absurdalna 14-15 stopni odchylenia od normy!

tytus

To taka nowoczesna klasyka raczej
Za kilkanascie lat listopad lub grudzień moze się stać najmrozniejszym miesiacem (z nowej definicji calej zimy) na naszych szerokosciach.

Arctic Haze ☀️

Czemu tak uważasz?

Pytam bez żadnego podtekstu. Po prostu jestem ciekaw, szczególnie wobec faktu, ze pogardzasz długoterminowymi prognozami NAO, a tu dajesz jego (ujemną) prognozę na paręnaście lat naprzód!

I co ciekawe możesz mieć rację, jeśli NAO ma naprawdę składową multidekadalną rzędu 60-70 lat (z maksimum koło 1990 roku, czyli minimum między 2020 a 2025).

tytus

Przepraszam za az 2 błedy w edycji
1.Tu miala być moja odpowiedz (do Arctic Haze)
2 NAO na 11 listopada w tym watku http://meteomodel.pl/BLOG/?p=14094#comments
zacytuje jeszcze raz calą moją wypowiedź:
Taki tam prosty skrót myślowy
jet stream slabszy bo brak “grubszego chlodu” nad arktyką zanim nie zamarznie ocean arktyczny (a moze zamarzac w grudniu)
stad duze wychłodzenie lądów wokól na powiedzmy 55 N
poki strefowka nie ruszy w grudniu
PS mnie bardziej drażnią niepewne prognozy NAO na 10 dni do przodu :P
np wlasnie teraz np na 11.11.2016 poruszone przez Lucasa
http://meteomodel.pl/BLOG/?p=14094#comments
pożyjemy zobaczymy

Robert

Najzimniejsze listopady panowały właśnie w latach 1988-1999 a więc podczas największych dodatnich anomalii NAO. Zdarzało się wówczas że listopad był najzimniejszym miesiącem zimy np 1988, 1993, 1998.

tytus

Taki tam prosty skrót myślowy
jet stream slabszy bo brak „grubszego chlodu” nad arktyką zanim nie zamarznie ocean arktyczny (a moze zamarzac w grudniu)
stad duze wychłodzenie lądów wokól na powiedzmy 55 N
poki strefowka nie ruszy w grudniu
PS mnie bardziej drażnią niepewne prognozy NAO na 10 dni do przodu :P
np wlasnie teraz np na 11.11.2016 poruszone przez Lucasa
http://meteomodel.pl/BLOG/?p=14047#comments
pożyjemy zobaczymy

Arctic Haze ☀️

Był okres parę lat temu gdy te dwutygodniowe prognozy NAO wyglądały (przynajmniej mi) lepiej niż prognozy sytuacji synoptycznej. Nawet sądziłem, że one są oparte na cyrkulacji w stratosferze (tam „skill” jest dłuższy). Okazuje się jednak, że nie. A jeśli pochodzą z pól ciśnień to nie mogą być lepsze od ich prognoz.

tytus

fakt ze muszą być jakieś inne czynniki
tak wysoka dodatnia anomalia temp nad Arktyką w pażdzierniku to nie tylko efekt najmniejszego w historii zasiegu lodu i cieplych wod ..
Więc co?

Realista

Napływ Ciepłych mas powietrza, plus globcio, wszystko po trochu.

Arctic Haze ☀️

Globcio, jak to globcio, działa wszędzie równo. Tak więc to samo w sobie nie tłumaczy czemu Arktyka ogrzewa się przeszło 2 razy szybciej niż średnia globalna.

Natomiast zmiany w albedo spowodowane globciem powodują dodatkowe ogrzewanie i to zasadniczo wyjaśnia różnice. Oczywiście że są dodatkowe czynniki ale nikt nie wykazał jak dotąd aby adwekcja ciepła (tak to się fachowo nazywa) zarówno atmosferyczna jak i oceaniczna była tu ważnym czynnikiem. A jeśli już to raczej ta druga (ze względu na olbrzymią pojemność cieplną wód oceanicznych wpływających do Arktyki zarówno z Atlantyku jak i (o dziwo ze względu na płytkość Cieśniny Beringa) Pacyfiku.

AX3

@Arctic Haze
>>”Natomiast zmiany w albedo spowodowane globciem powodują dodatkowe ogrzewanie i to zasadniczo wyjaśnia różnice.”

Albedo w trakcie nocy polarnej (a mamy początek listopada) nie ma już takiego znaczenia ;) W nocy wszystkie koty są czarne, ale cieplej im nie jest.

Obecna anomalia jest echem lata.
PS.
Pamiętam jak w czerwcu rozmawiałem z Panem o szansach że „Greenland melting” podejdzie pod 100%, wtedy albedo grało niepoślednią rolę.

Arctic Haze ☀️

@AX3 Albedo z definicji ma znaczenie tylko wtedy gdy świeci słońce. A im jest wyżej nad horyzontem tym bardziej. Nie złapałeś jednak czemu zmiany albedo późnym latem mają wpływ na jesień. A jest to proste. Mniej lodu we wrześniu -> większe mniejsze albedo (ciemniejszy ocean absorbujący o wiele więcej światła niż lód) -> większy strumień energii do Oceanu Arktycznego -> cieplejszy ocean jesienią -> późniejszy lód i cieplejsza atmosfera nad oceanem (nawet wczesna zimą) Możliwe jest to, jak większość innych rzeczy działających w klimacie z opóźnieniem, dzięki wielkiej pojemności cieplnej oceanu. EDIT. Poprawiłem czeski błąd (mniejsze -> większe) oraz dodałem… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

@AX3 Zapomniałem dodać (bo wydawało mi się to oczywiste po tym co pisałem tu zylion razy), że polemizujesz nie z moimi poglądami na to, a z „mainstreamem” naukowym. Ja naprawdę głównie popularyzuję – jeśli jest inaczej wyraźnie to stwierdzam. Wystarczy zresztą przeczytać abstrakt artykułu (który cytuję niestety już drugi raz w tym wątku (groch o ścianę!): James A. Screen & Ian Simmonds, 2010, The central role of diminishing sea ice in recent Arctic temperature amplification, Nature, 464, 1334-1337, http://www.nature.com/nature/journal/v464/n7293/abs/nature09051.html The rise in Arctic near-surface air temperatures has been almost twice as large as the global average in recent decades —… Czytaj więcej »

AX3

@Arctic Haze

>>”Mniej lodu we wrześniu -> większe albedo -> …

Popatrz Ty się, a jeszcze przed chwilą wg Ciebie było odwrotnie:większe albedo -> mniej lodu we wrześniu. Jak to skutek miesza się z przyczyną ;)

PS.
Wlanie pisalem o tym że u progu nocy polarnej albedo ma „niewielkie” znaczenie.

Arctic Haze ☀️

@AX3

Czeski błąd już poprawiony. Dziękuję za zauważenie.

PS. Natomiast mam wrażenie, ze czytasz (jak wielu) to co chcesz przeczytać. Tzn. nie zauważyłeś, że to oczywisty błąd. A nawiasem mówiąc takie się zdarzają nawet najlepszym i w najlepszych czasopismach. Sam kiedyś zapytałem pierwszego autora artykułu z Nature o zdanie, którego sensu nie mogłem zrozumieć. Okazało się, że był to efekt identycznego błędu ;-)

Tadeusz T

Arctic Haze napisał:
„Mniej lodu we wrześniu -> mniejsze albedo (ciemniejszy ocean absorbujący o wiele więcej światła niż lód) -> większy strumień energii do Oceanu Arktycznego -> cieplejszy ocean jesienią -> późniejszy lód i cieplejsza atmosfera nad oceanem (nawet wczesna zimą)
Możliwe jest to, jak większość innych rzeczy działających w klimacie z opóźnieniem, dzięki wielkiej pojemności cieplnej oceanu.”
I teraz wszystko jasne… :-) :-)
Tadek
PS
Nie chodzi mi o czeski błąd tylko o przedstawienie toku rozumowania i zarazem procesu.

AX3

@Arctic Haze @Tadeusz T >>”Nie chodzi mi o czeski błąd tylko o przedstawienie toku rozumowania i zarazem procesu.” Jest coś takiego jak dodatnie sprzężenie zwrotne (wspomina o nim Arctic w tym wątku) odnoszące się do wzrostu albedo tam gdzie zanika lód morski i odwrotnie. (ale to sprzężenie należy odróżnić od tautologii że „mniej lodu” podwoduje „-> mniej lodu”. Bo oczywiscie w środek takiej tautologii można wstawić wszsytko, w tym „rosnące albego” i bedziemy mieli „rosnące albedo”-> „mniej lodu”, „mniej lodu” -> „rosnące albedo”. ) Ale pierwotnie jak rozumiem (a pamiętam to z dyskusji na temat „Greenland melting ice surface” teza… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

@AX3 Nie bardzo w ogóle rozumiem o co Tobie chodzi. Twierdzisz, że nie można mówić, że „mniej lodu powoduje mniej lodu”. A co wprowadziłeś jakąś cenzurę? Oczywiście, że będę tak mówić, bo jeśli lód wcześniej stopnieje latem to woda będzie cieplejsza i lód później się wytworzy jesienią. Co w tym jest kontrowersyjnego? A jak sądzisz czy nad lodem będziesz miał taką samą temperaturę powietrza jak nad wodą o temperaturze plus kilku stopni? A poza tym nie wiem czemu łączysz topienie lądolodu Grenlandii z sezonowymi zmianami zasięgu lodu morskiego? To inna fizyka. Na Grenlandii nie ma sezonowych zmian zasięgu lądolodu, przez… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

I jeszcze dodam kawałek z artykułu, który już dwa razy w tym wątku cytowałem (!), żeby nie było, ze sam to powymyślałem: The majority of the winter warming is associated with changes in sea ice cover (Fig. 2a) even though the sea ice declines are relatively small and the albedo feedback is weak during this season. Strong winter warming is consistent with the atmospheric response to reduced sea ice cover and reflects the seasonal cycle of ocean–atmosphere heat fluxes: during summer, the atmosphere loses heat to the ocean whereas during winter the flux of heat is reversed. Thus, reduced summer… Czytaj więcej »

AX3

Przypuszczam też że albedo lodu morskiego jest stałe, bo nawet jeśli coś nań spadnie, to w czasie topnienia sadze toną, lód spietrza się, roluje i „obmywa”.
Natomiast na lądolodzie kumulacja zanieczyszczeń jest większa bo tylko ich część jest spłukiwana.
BTW. Ciekawe jak sadza „wydobywa się” na powierzchnię po zimowych opadach śniegu w czasie wiosennego topnienia.

Arctic Haze ☀️

Przez wytapianie się. Gdyby w skali roku akumulacja śniegu była dodatnia to sadza by się nie wytopiła. Jednak na większości Grenlandii (w wyjątkiem najwyższych partii lądolodu) współcześnie co roku nieco więcej się topi latem niż spadnie przez resztę roku (akumulacja ujemna). I przez to sadza wraca co roku na powierzchnię (w zasadzie opada co roku nieco niżej ale zawsze latem znajdzie się na powierzchni).

Tadeusz T

AX3 napisał:
„Jest coś takiego jak dodatnie sprzężenie zwrotne (wspomina o nim Arctic w tym wątku) odnoszące się do wzrostu albedo tam gdzie zanika lód morski i odwrotnie.”

Albedo wody jest mniejsze od 10%, a albedo lodu większe niż 30%.
Więc jak zanika lód morski albedo musi spadać!
Tadek

Arctic Haze ☀️

@Tadeusz T

Albedo czystego lodu to więcej niż 90%, a wody to mniej niż 10% (zależy to od kąta padania promieni słonecznych) ale tak mniej więcej jest. Różnica energetycznie olbrzymia.

AX3

@Tadeusz

Tak, oczywiscie. Albedo to współczynnik odbijania, a nie pochłaniania. (I dotyczy światła słonecznego – prawdopodobnie w całym widmie? Zmienia się ono w zależności od pogody i szerokości geograficznej … ale co do termodynamiki … wiele nie powiem, z Wiennem i Boltzmanem nie spotykam się od lat ;)

Arctic Haze ☀️

Aż się prosi, żeby zacytować artykuł z Nature sprzed 6 lat:

James A. Screen & Ian Simmonds, 2010, The central role of diminishing sea ice in recent Arctic temperature amplification, Nature, 464, 1334-1337, http://dx.doi.org/10.1038/nature09051

Sam tytuł jest tu już chyba odpowiedzią.

Lucas wawa

Poruszana tu kwestia kontrastów termicznych (w tym bardzo ciepłej Arktyki) i skutków z tym związanych jest tematem dzisiejszego artykułu na portalu TP:
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/116449,to-znikajaca-arktyka-zgotowala-nam-fatalna-jesien-dlaczego

Arctic Haze ☀️

Załączony tekst to bardzo marna forma popularyzacji. W sumie chyba popularyzacja czyichś własnych poglądów. Powołują się na jakichś ogólnych „badaczy” ale na nic konkretnego. A na tyle znam literaturę przedmiotu, aby wiedzieć, ze to poglądy gdzieś sprzed 5 lat. Teraz już nie jesteśmy tak pewni, ze mniejszy zasięg lodu morskiego oznacza istotną statystycznie różnicę pogody w naszych szerokościach.

tytus

Trochę wyobraźni matematyczno-fizyczno-geograficznej
a piszący ten artykuł (na TP) by nie wyciągał takich wniosków, chyba że robił to świadomie chcac podkoloryzować
Piotr chwała Ci za To że zero jedynkowo Ci sie che liczyć dowodzić i fakty przedstawiać.

Lucas wawa

Oni na TP czynią czasami takie knoty, które dobrze, że ktoś weryfikuje – choć w ogólności szerzą tematykę związaną z AGW, za co ich cenię.

Lucas wawa

Wiadomo, że artykuły na TP pod względem naukowym są raczej tymi z „niższej półki”, nie pozbawionymi niedociągnięć. Mimo wszystko taki przekaz jest potrzebny, bo dociera do znacznie większej grupy odbiorców, niż ten z typowo naukowych (branżowych) periodyków. A jest to moim zdaniem ważne, bo w przeciwnym razie poziom świadomości związanej ze skutkami zmian klimatycznych (AGW) będzie nadal dość niski – a czego przejawem będzie nadal niemały odsetek osób: 1) uważających, że obecne zmiany to „nic takiego”, bo kiedyś pogoda też była bardzo różna, a przy tym zmiany klimatu też miały miejsce – z podtekstem, że można traktować je na równi… Czytaj więcej »

temist

Ale chyba wolno być zadowolonym z tego, że jest w Polsce cieplej niż 30 lat temu?
Ja jestem bardzo zadowolony, wkurza mnie niepomiernie natomiast zmiana czasu na zimowy.

Lucas wawa

Oczywiście, że masz do tego prawo.
Radość „lokalna” nie powinna nam jednak przysłaniać myślenia bardziej „globalnego”. Analogicznie jak przy jedzeniu rzeczy smacznych, ale niekoniecznie zdrowych (dla większości np. słodyczy).

Tymon Olech

Pytanie może z trochę innej beczki – kiedy pojawią się podsumowania sierpnia, września i pażdziernika w Polsce?

PiotrNS

Jeśli ich już nie będzie, to niech chociaż „cegiełki” na klasyfikacji termicznej miesięcy będą uzupełniane.

Tymon Olech

Racja niech chociaż będą cegiełki jeśli jest taka możliwość.

Lukasz160391

No niestety, te cegiełki to najpierw IMGW przestało uzupełniać, a teraz Piotr przestał..
Teraz podsumowania będą chyba tylko na Twojej Pogodzie…

Tymon

Można ewentualnie sprawdzić wykresy w weather online i posłużyć się 30-letnimi okresami pomiarów

41
0
Would love your thoughts, please comment.x