2024/03/29 11:03

Formacja o cechach tropikalnego sztormu na Morzu Śródziemnym

Od kilku dni stacjonował nad Morzem Śródziemnym płytki, ale dość aktywny ośrodek niżowy. Na południu Sycylii 28 października zanotowano silny wiatr, średni 10-minutowy osiągał 61,2 km/h (38 mph). Daje to około 43 mph średniego wiatru 1-minutowego, czyli wiatr o sile tropikalnego sztormu. Sztormowa pogoda panowała też na Malcie. Wtedy był to jeszcze jedynie ośrodek niżowy z frontami. Od 30 października zachowanie niżu zmieniło się. Wzrósł gradient ciśnienia, a słabo zaznaczone fronty zanikły.

trixie_20161031_0430

Układ „90M” monitorowano jako typową formację tropikalną od 30 października przed południem. Ciśnienie spadło do około 1010 hPa. O ile na Sycylii wiatr 10-min wynosił nieco ponad 30 kts to na Morzu Śródziemnym jedna z analiz dawała nawet 50 kts.

prmsl_1

cwgrgbdwgaakem7

Z map ThetyE można także dostrzec na jak ciepłym i wilgotnym powietrzu zbudowany jest cyklon. W tej chwili jednak wyraźna jest tendencja do dezorganizacji sztormu. Jego centrum znajduje się na południe od Krety. Od dnia dzisiejszego w godzinach wieczornych od północy będzie napływać chłodniejsza polarnomorska masa powietrza, która była u nas w sobotę. Osłabi to szybko cyklon i prawdopodobnie jutro nie będzie po nim śladu. Zanim do tego dojdzie można spodziewać się silnego wiatru i opadów na Krecie, co  jest obecnie notowane.

http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=16746&decoded=yes&ndays=2&ano=2016&mes=10&day=31&hora=12

thetae850x_10

thetae850x_20 thetae850x_30

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
30 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Greg20

Super artykuły :)

Arctic Haze ☀️

Komentowałem o nim na wątku ogólnym „23”, poczynając od tego komentarza:
http://meteomodel.pl/BLOG/?p=14094#comment-51629

Wszystko wskazuje, ze to tzw. „medicane”, odpowiednik huraganu tropikalnego z Morza Śródziemnego (co prawda w wersji „light”).

Realista

Tutaj Artur opisał więcej szczegółów :)

Zaciekawiony

Czy temperatura wody jest dostatecznie duża?

Arctic Haze ☀️

Na prawdziwy huragan – nie. Na „medcane” tak, bo to nie jest prawdziwy huragan tropikalny ale niż wyglądający podobnie do huraganu.

PS. Zapomniałem napisać jaka tam była temperatura: około 24 C.

Zaciekawiony

Jeśli tutaj zanikły strefy frontowe a energia układu pochodziła głównie z ciepła morza, to nie bardzo to wygląda na niż.

Arctic Haze ☀️

Ogólnie im nowsze artykuły na ten temat, tym więcej niżów ma zaszczyt nosić nazwę „medicane”. Ostatnio statystyka historyczna osiągnęła już 1,6 medicane’u na rok.

Arctic Haze ☀️

Nie będę polemizował. Nazwa „medcane” (huragan śródziemnomorski) wzięła się z oglądania zdjęć satelitarnych, a dopiero potem dorobiono do tego szczegóły definicji. W sumie niewiele byśmy stracili gdyby to nazwano inaczej, bez użycia słowa „huragan”.

Adam

A miało to jakiś wpływ na trzęsienie ziemi we Włoszech? Tak czy nie?

Realista

Tak, woda docisnęła dno morskie i wybrzuszyło się z hukiem we Włochach. :mrgreen:
Żart.

grzeg8

Na pewno nie miało? Może nie bezpośrednią przyczynę bo ta jest ruch płyt tektonicznych ale może to woda przyspieszyła uwolnienie naprężeń -Jeśli mnie pamięć nie myli to na terenie włoch panowała susza na wiosnę i chyba większe opady zaczęły się we wrześniu

kslawin

Tektoniki smoleńskiej nie przerabialiśmy tu jeszcze :lol:

grzeg8

Dopiero znalazłem- chyba to nie jest taki dziwny pomysł o źródło trzęsienia
http://newatlas.com/hurricanes-typhoons-may-trigger-earthquakes/20959/

Realista

Własnie szczeka mi uderzyła o podłogę jak to przeczytałem :shock:

Zaciekawiony

Na które? To w sierpnia, to sprzed tygodnia, wieczorne z tego tygodnia czy poranne z następnego dnia?

grzeg8

Nie wiem kogo pytasz-Ale raczej nikt nie ma szczegółowej wiedzy na ten temat na tym blogu- A ja napisałem tylko o możliwości (takie gdybanie)

Arctic Haze ☀️

Jeśli mówisz o wpływie deszczu na trzęsienie Ziemi to specjalistą nie jestem ale Nature Geoscience prenumeruję więc gdyby były artykuły o takich zjawiskach to bym zauważył. Są o wpływie napełniania zbiorników wodnych, a nawet powodzi na trzęsienia ziemi. Ale nie o wpływie samego deszczu. Przynajmniej nie w sensie, że może on zrobić cokolwiek poza wyzwoleniem napięć tektonicznych już wiszących na włosku [1]. A to jedynie znaczy, ze intensywna ulewa przyspieszy trzęsienie ziemi np. o parę tygodni, czy nawet miesięcy ale nie więcej. Na pewno nie to, że nawet najintensywniejszy deszcz wywoła je tam gdzie i tak niedługo by nie nastąpiło.… Czytaj więcej »

grzeg8

To miałem na myśli- Dużo lepiej to podsumowałeś

Arctic Haze ☀️

Z tym, ze pamiętajmy że nawet jeśli takie „trigerowanie” trzęsienia przez obfity deszcz jest możliwe, nie mamy żadnych dowodów, ze miało to miejsce tym razem. Do tego trzeba większej statystyki niż jeden raz.

Przejrzałem trochę literaturę (było to łatwe bo cytuje ona zwykle ten pierwszy artykuł na ten temat jaki zalinkowałem). Na razie udało się wykazać, ze jakieś niewielkie trzęsienia ziemi w Niemczech zdarzają się głównie latem (podobnie jak opady), a gdzieś tam w tropikach podczas deszczy monsunowych. OK, ale do wiązania tego z konkretnym deszczem jest jeszcze daleka droga.

grzeg8

Może to jeszcze za małe zjawisko i trudno powiązać -Ale opady są coraz bardziej skrajne wraz ze wzrostem temperatury na planecie (raz sucho raz bardzo obfite deszcze).
Można jeszcze powiązać AGW z trzęsieniami[1]-ciekawy fragment od 14:14 do 16:14.
[1]https://www.youtube.com/watch?v=BEIuV2FUsnc
-Film National Geografic channel

kslawin


Nie, nie można powiązać AGW z trzęsieniami ziemi.
Polecam Tobie uważne obejrzenie tego dwuminutowego fragmentu, gdyż jak na razie, podejrzewam Ciebie bardziej o nieuwagę, niż o brak logicznego myślenia.
Obejrzyj więc go trzy razy i dokładnie, a potem napisz, że źle zrozumiałeś lektora.

grzeg8

Chodzi o to że fragment jest o wychodzeniu z epoki lodowcowej ?

kslawin

Dokładnie tak :!:

grzeg8

Pierwsza cześć jest o epoce lodowcowej w drugiej jest o współczesnym ociepleniu(trochę źle podałem fragment) -Autor twierdzi że ocieplenie może mieć podobne skutki na tektonikę jakie miało wyjście z epoki lodowcowej (fragment od 42:10-43:35 o geologii)

Film może nie jest najlepszy(autor twierdzi że Grenlandia stopi się 100-20 i kilka innych detali)-Ale chyba na jakiejś wiedzy się opiera

Arctic Haze ☀️

Tam gdzie stopi się lądolód naprężenia skorupy ziemskiej pewnie będą bardzo duże. Więc i trzęsienia się zdarzą. Z tym, że to pieśń raczej dalekiej przyszłości. Do Grenlandii bez lodu nikt z nas żywy nie doczeka. Nie łudźmy się.

Arctic Haze ☀️

I jeszcze jedno. Widziałem trochę zdjęć zrobionych tuż po tym trzęsieniu ziemi, a nawet podczas i wszystkie były w słońcu. Tak więc raczej masa wody jaka je miałaby wywołać była zerowa. Więc raczej zapomnijmy o tej hipotezie.

grzeg8

Ja bym nie wykluczał ze względu na pogodę panującą w danym dniu bo woda się przemieszcza po opadzie wiec pewnie potrzeba było by w trochę dłuższym okresie sprawdzić przed trzęsieniem-Ale już nie myślę że to trzęsienie mogło być przyspieszone przez opady-Oprócz tych trzęsień na powierzchni miało jeszcze jedno pod dnem morza tyrreńskiego na bardzo dużej głębokości( a na to warunki na powierzchni nie mogą wpłynąć)

30
0
Would love your thoughts, please comment.x