2024/04/19 19:04

Co powie GISTEMP? – wątek otwarty (22)

Wg analiz ze strony http://www.karstenhaustein.com GFS wskazuje na to, że globalna anomalia temperatury we wrześniu była nieco niższa, niż w sierpniu (o 0.031K). W reanalizie NCAR z kolei jest ona wyższa o 0.074K. Nick Stokes we własnej analizie wykazał spadek o 0.12K w stosunku do sierpnia i to najprawdopodobniej będzie najbliższe prawdzie. Oznacza to jednocześnie kolejny rekordowo ciepły miesiąc, jednak tym razem najprawdopodobniej już ostatni. Po październiku należy oczekiwać kontynuacji wysokich anomalii (jednak poniżej rekordowego października 2015), co już absolutnie zadecyduje o tym, że 2016 jak całość będzie globalnie rekordowo ciepły i to ze znacznym zapasem w stosunku do 2015.

gfs_anomaly_timeseries_globalŹródło: http://www.karstenhaustein.com/

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
432 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lukasz160391

A w Polsce 2016 rok będzie na bank chłodniejszy od 2015 i 2014 roku.

Lucas wawa

Ale i wielce prawdopodobne, że cała „trójka” (2014, 2015 i 2016) będą trzema najcieplejszymi rocznikami także w Polsce od „dawien dawna”.

W kolejnych kilku rocznikach powinniśmy mieć w uśrednieniu (w skali roku) chłodniej. I wielce prawdopodobne, że ponownie większość ujemnych anomalii będziemy mieli w porze chłodnej. A kolejne rekordowo ciepłe roczniki pojawią się zapewne w latach 2021-2025 (lub najpóźniej 2026-2030).

Realista

Wielce prawdopodobne?
W tym względzie nie ma nic pewnego.

Lucas wawa

No tak, zapomniałem np. o ewentualności wybuchu super-wulkanu:-)

Realista

Mnie chodziło od drugi człon zdania.Kiedy pojawią się rekordowo ciepłe roczniki.

Realista

A dodatkowo nie pamiętam jak wychodzi sinusoida obecnie, czy jesteśmy już w okresie spadku, czy jeszcze nie.Byłoby dobrze by się sprawdzało.Jak na razie idzie zgodnie z planem.

Lucas wawa

Dodam, że te moje przypuszczenia biorą się z analiz danych z ostatnich kilku dekad – gdzie na tle stochastycznego „szumu” da się dostrzec pewne ogólne prawidłowości.

Mam jednak świadomość tego, że mogą się zdarzyć rzeczy nieprzewidziane (wyjątkowe), a na które to uwzględnione są w różnicy między określeniami 'wielce prawdopodobne’ a 'pewne’/’przesądzone’ (jak w przypadku rekordowo ciepłego roku 2016 w skali globalnej).

PiotrNS

Przepraszam że tak się zapytam, ale kiedy będzie pełne podsumowanie sierpnia 2016? Bardzo jestem tego ciekawy, a kończy się już pierwsza dekada października :)

Gość
Lisi

Fajnie że podają anomalie opadów i usłonecznienia bo właśnie tego mi brakuje na meteomodel.pl :(

Robert

Wszystko zależy od listopada i grudnia( miesiące które mają już duże odchylenia) ale rok 2016 w Polsce może być chłodniejszy nie tylko od 2014, 2015 ale także od 2008, 2007,2000,1989,1975,1934.

Lucas wawa

Zobaczymy – tak jak napisałeś będzie to zależało od listopada i grudnia.
W mojej ocenie sumarycznie na ponad 90% będą chłodniejsze od ubiegłorocznych (głównie z uwagi na rekordowo ciepły wówczas grudzień), ale czy wypadną powyżej termicznej „normy” (chociażby 1981-2010), czy też dla odmiany poniżej niej trudno przewidzieć.

Robert

Jeszcze bardzo dobrym kandydatem do jednego z najcieplejszych lat w Polsce był 2002 ale niestety wszystko zepsuł wtedy chłodny pazdziernik a przede wszystkim mrożny grudzień.

Arctic Haze ☀️

Nie wiem jeszcze co powie GISTEMP ale w serii Berkeley Earth obecny wrzesień jest rekordowy:
http://anomaliaklimatyczna.com/2011/08/14/czy-globalne-ocieplenie-skonczylo-sie-w-1998-roku/#comment-159900

Obserwator23

Mam takie pytanie czy zawsze chmury piętra niskiego stratus czy stratocumulus są wbudowane w nimbostratusy przynoszące ciągłe opady deszczu jak dzisiaj?

ślązak

Chmury warstwowe pojawiają się wielu sytuacjach synoptycznych, czasem towarzyszom opadom ciągłym, ale mogą również przykrywać niebo w trakcie panowania tzw. „zgniłego wyżu”, gdy opadów się nie notuje.

Obserwator

Widzę, że w kolejnej odsłonie GFS będziemy mieć duże skrajności między zachodem a wschodem. Uprzywilejowany będzie zachód kraju, gdzie zaznaczy się ocieplenie i będzie ok 15 stopni i wyżej (!) w ciągu dnia, a na wschodzie kraju ciężko będzie o 10 stopni!. :(

Obserwator

Na przykład taka sytuacja z kontrastami między zachodem, gdzie zaznaczy się w końcu silniejsze ocieplenie, a wschodem, gdzie ma być kontynuacja tej beznadziei.
http://meteomodel.pl/gfs-para/T2M/T2M_49.png
http://meteomodel.pl/gfs-para/T2M/T2M_57.png
http://meteomodel.pl/gfs-para/T2M/T2M_25.png

kslawin

Przy następnej aktualizacji te linki będą nic nie warte.
A tak przy okazji…
Dlaczego piszesz po trzema różnymi nickami?
Roztrojenie jaźni?

Lucas wawa

Przy wyżu na W Rosji w porze chłodnej to dość typowy podział – co zresztą rzutuje też na to, że o tej porze roku na E kraju jest średnio 2-3 st. chłodniej, niż na W.

Realista

Pojawiło się już dużo głosów o październiku poniżej normy. Tymczasem jeszcze połowa miesiąca przed nami.
Nie dzieliłbym skóry na niedźwiedziu.

chochlik

Tyle, że temp. poniżej normy zostaną u nas do 17, a być może nawet dzień dłużej. D tego momentu anomalia spadnie poniżej -2C. Ostatnie 13 dni będzie miało ciężko to odrobić, choć nie jest to niemożliwe (patrząc np. po III dekadzie października 2013).

Lucas wawa

Na razie to na pewno ciurkiem pół miesiąca będzie poniżej normy, tzn. dni 4-18.10. A później – zobaczymy (?). Choć nie sądzę, że już wszystkie dni będą powyżej niej i to średnio o ponad 2 st.

Pewności co do chłodniejszego października nie mamy, ale na dzień dzisiejszy prawdopodobieństwo, że będzie chłodniejszy z pewnością jest większe, niż że będzie cieplejszy (odwrotnie jak np. we wrześniu).

Lisi

Zależy jakiej normy – pod względem usłonecznienia to przynajmniej na Dolnym Śląsku październik jest wręcz tragiczny – ogimet do dzisiejszego dnia podaje 27,2 godzin usłonecznienia (co jest bardzo niską wartością wobec normy miesięcznej ok. 117 godzin ale też jest wartością nieprawidłową bo dla soboty zmierzyli 4.1 godz. usłonecznienia kiedy słońce było widać zaledwie przez kilkanaście minut! – chyba zepsuł się heliograf na wrocławskim lotnisku). Tak pochmurnej pierwszej połowy października nie było już od 16 lat. Bardzo pochmurno ostatni raz było w 2002 roku – 29.8 godz i wcześniej w 2000 roku – 24.6 godz. To są wartości typowe dla przeciętnego… Czytaj więcej »

Obserwator


Czyli oprócz tego, że październik zapisze się jako najprawdopodobniej bardzo chłodny i bardzo mokry zapisze też się jako bardzo pochmurny? Bardzo niedobre połączenie.

Lisi

@Obserwator To zależy od tego w którym miejscu Polski i jakie będą kolejne dni miesiąca – te pierwsze 13 we Wrocławiu były bardzo pochmurne, jutro u nas ma się w końcu pojawić słońce. Od 1 do 13 października usłonecznienie (na około 146 godzin dnia) wg ogimetu wynosi: Warszawa – 23,6 godz. Szczecin – 21,2 godz. Hel – 20,2 godz. Łódź – 27,7 godz. Tarnów – 33,3 godz. Poznań – 24,9 godz. Wrocław – 27,2 godz. czyli od 14% do 23% … Dla porównania: Londyn – 70,4 godz. Dublin – 56 godz. Paryż – 81,8 godz. Ojmjakon – 34,3 godz. Charków… Czytaj więcej »

Realista

Ale może być w normie lub lekko ciepły.Ale nie lubię rokowań na temat danego miesiąca, po 1 jego dekadzie. W sumie już pewnie głoszą , że GO się skończyło

podlasianin

U mnie jest to niemożliwe, nie było ani jednej odsłony z t maks powyżej 10 stopni, więc anomalia miesiąca wyjdzie raczej na wysokim minusie.

zaciekawiony

W sobotę na południowym zachodzie miałoby być nawet 17 stopni. To krótki termin więc może się sprawdzić.

Lucas wawa

SW będzie „podgryzany” przez ciepło stymulowane niżami zza naszych gór. I tak może być nie tylko w weekend, ale i także później.
Inaczej E/NE, gdzie wzrosty Tmax powyżej 10°C będą nadal mocno limitowane (co najmniej do 18.10, a może i dłużej), a w pogodniejsze noce miejscami będą przymrozki.

Patryk

Pierwsze fusy Cohena ujemne AO zimą ?? i wyże w Arktyce ???

https://www.aer.com/science-research/climate-weather/arctic-oscillation

kslawin

The polar vortex both in the stratosphere and the troposphere are unusually weak so far this fall, if this trend continues severe winter weather is likely for widespread portions of northern Eurasia, including Europe and East Asia, and the eastern United States (US).

Oczywiście nie należy tego traktować dosłownie jako prognozy, a raczej jako dywagacje autora „co może być, gdy…”

Arctic Haze ☀️

Uważam, że zauważenie związku między jesiennym śniegiem na Syberii, a zimowym NAO to duże osiągnięcie naukowe Judy Cohena. Niestety ostatnie pięć zim z rzędu pokazały, ze nie jest to zbyt istotny czynnik. Lodu w Arktyce jest cały czas mało, przez co większe parowanie powoduje zwiększone opady na Syberii. A AO/NAO jak na złość pięć razy z rzędu dodatnie lub neutralne. Myślę, że powodem jest ta zimna plama na Atlantyku. Z tym, że ja w przeciwieństwie do Judy nie obstaję, ze jest to jedyny ważny parametr. Pewnie jest kilka (jeszcze ENSO, QBO i może jeszcze coś [1]). MetOffice używa tych wszystkich… Czytaj więcej »

Lucas wawa

Zobaczymy na ile sytuacja z października będzie dominowała w kolejnych miesiącach, a na ile okaże się stanem przejściowym (?).
Z tego co widzę na dzisiaj rokowania są różne.

chochlik

Chyba nigdy. Podobnie jak Huug van den Dool ze swoją analogową prognozą na podstawie SST.

Obserwator

Patrzę prognozy i nadal jestem w szoku. Na wschodzie Polski będzie trudno o przekroczenie 10°C do 20 października. To już nawet zaryzykuję, że grudzień 2015, a przynajmniej jego kilkanaście dni było znacznie przyjemniejszych i cieplejszych niż to co mamy od 5 października.

Arctic Haze ☀️

Ale jeśli niektórzy nazywają każde pełne zachmurzenie „zastratusieniem”, to można powiedzieć że dziś przynajmniej północno-wschodnią Polskę „odstratusiło” ;)

Obserwator

W półroczu chłodnym bardzo często tak jest. Przecież już od niemal 8 dni na niebie dominują stratusy, stratocumulusy, nimbosratusy. Czasem stratus czy stratocumulus na skutek prądów konwekcyjnych przekształcają się cumulusy.

Arctic Haze ☀️

Wszystko prawda. Mnie tylko wkurza nazywanie tych wszystkich chmur łącznie „stratusami” bo to barbarzyństwo meteorologiczne ;) I absolutnie nie chodzi tu o Ciebie (no chyba, ze pod zupełnie innym loginem).

Obserwator

Oczywiście chodzi podstawa chmur i ich wygląd jest ważny aby je dokładnie zidentyfikować. Ja też zgadzam się, że nie każde pełne zachmurzenie jest spowodowane stratusami. ?

Lucas wawa

To prawda. Możemy mieć także pełne zachmurzenie, ale głównie np. na średnim poziomie (a nie niskim poziomie) troposfery.
Nie powinno się tego wrzucać do „jednego worka”, choć zwłaszcza w przypadku „zgniłych” wyżów w porze chłodnej są to przeważnie stratusy lub stratocumulusy.

Arctic Haze ☀️

Ja wiem czy na średnim? Najczęściej są to stratocumulusy na szczycie warstwy granicznej, czyli trochę poniżej 2000 m. Nie przypadkowo tę liczbę traktuje się jako granicę „piętra dolnego” :)

Lucas wawa


W wyżu faktycznie (raczej) nie ma zachmurzenia średniego szczelnie zakrywającego niebo. Ale w niżach jest ono (chyba) dość typowe (?)
A wspominam o tym dlatego, bo czasami przy każdym typie pogody – bez względu na to, czy jesteśmy pod władaniem wyżu, czy niżu – jest pokusa (nie u wszystkich oczywiście…), aby pełne zachmurzenie wiązać głównie z niskimi chmurami warstwowymi.

Arctic Haze ☀️

@Lucas wawa

Z chmurami średniego (i wysokiego) szczebla jest ten problem, że z ziemi ich nie widać gdy jest 100% zachmurzenie dolnego piętra. Ale kiedy są dziury w niskich chmurach to rzeczywiście podczas niżu najczęściej przez nie widać… wyższe chmury.

Obserwator

W weekend 1-2 października widziałem pełne zachmurzenie złożone z chmur Altostratus, cirrostratus. ?

chochlik

W Łodzi do dzisiaj spadło 88,8mm, co stanowi 262% miesięcznej normy dla października. Do rekordowych 117mm już niedaleko. A kolejne opady.. już w weekend.

U mnie moja stacja wylicza nieco mniej, bo 70mm, ale po części może to wynikać z faktu, że deszczomierz u mnie jest zamontowany dość wysoko, a silny wiatr może mieć wpływ na notowany opad, jeśli ma on niskie natężenie.

kslawin

@Obserwator vel Gość vel Obserwator23

Używaj chłopie jednego nicka.
Ok?

Bez?tytułu
Bez?tytułu2

Obserwator

A to aż taki poważny problem?

kslawin

Dla Ciebie poważny.

Obserwator

To proszę o wychwytanie ewentualnych takich innych przypadków, a nie tylko złośliwość mnie jak ten screen. :)

kslawin

Taki przypadek nieczęsto się trafia.

Lucas wawa

Wygląda na to, że wyrówna się nieco różnica w anomaliach za październik między dotąd najchłodniejszym S kraju, a najcieplejszym NE kraju (w sensie anomalii).

Greg20

No tak, ale to trochę niesprawiedliwe: SW kraju będzie się grzać w promieniach słonecznych przy 17-18*C a NE kraju będzie trząść się z zimna w stratusowych warunkach (5*C)

Obserwator


Ja wczoraj takie same linki z kontrastami temperaturowymi w prognozach GFS wkleiłem (są powyżej) i zostałem pouczony przez pana Krzysztofa. Ja też uważam, że takie skrajności w temperaturze to niesprawiedliwość.

chochlik

Bo Ty wkleiłeś linki bezpośrednio do wyników modelu, które co kilka godzin z oczywistych przyczyn są aktualizowane. Greg20 umieścił je na zewnętrznym serwerze, gdzie prognozy z tej właśnie odsłony będą dostępne przez długi czas.

kslawin


Nie przegadasz.

Lucas wawa

NADAL BEZ CYRKULACJI STREFOWEJ (Z ZACHODU)

Z ostatnich prognoz wynika, że nad Europą nie szybko pojawi się strefowa cyrkulacja W. Jak się wydaje, że obecny wyż skandynawski (docelowo znad W Rosji) nie będzie „wpuszczał” niżów torem N nad Bałtyk i dalej na N/NE.
W efekcie nadal przeważać będą ujemne anomalie termiczne (zwłaszcza na E/NE kraju), od czasu do czasu przerywane adwekcjami ciepła, ale częściej z S/SE (niż W/SW).

konrad

Te wyzowe potwory nie chcą odpuścić, gdyby takie potwory zdarzyly się (nie daj Boże) w miesiącach grudzień – luty mielibyśmy spore mrozy.

konrad

Atlantyk wake up ! ;)

chochlik

Spokojnie, w końcu się obudzi. Im dłuższa pauza teraz tym raczej większa (a nie mniejsza) szansa na reorganizację baryczną w późniejszym okresie.

Lucas wawa

Nie ma istotnej zależności między pogodą w październiku a w kolejnych miesiącach pory chłodnej.
Ostatnich kilkanaście (i więcej) lat pokazuje, że po chłodniejszych październikach możemy mieć zarówno zimy cieplejsze, jak i mroźniejsze.

oliver57

Kolejna ciepła zima. Mnie to nie cieszy w przeciwieństwie do ciepłego i mokrego października. Może końcówka miesiąca jednak będzie cieplejsza.

Lucas wawa

Oby tylko nie 5 miesięcy z pogodą znamienną dla listopada/marca…

Greg20

Oby tak było. Niech listopad wygrzeje nas swoimi tmaxami za stosunkowo niskie tmaxy w październiku :razz:

Lucas wawa

Poza zimowymi i letnimi ekstremami, w skali roku najbardziej nie przepadam chyba za temperaturą na lekkim plusie i „przez zero” (zwłaszcza gdy jest mokro).
W sezonie zimowym zdecydowanie wolę całodobowy mróz lub też ok. 10°C za dnia i więcej.

Lucas wawa

Poza tym, poza krótkotrwałymi przerywnikami, cały czas widać jakąś cyklogenezę na N Atlantyku – tyle tylko, że niże nie zmierzają torem nad N Europą, lecz znad W wybrzeży kontynentu nad S Europy.

chochlik

980 czy tam 990 hPa to Atlantyk produkuje przez cały rok, takie niże zimą nic nie dają. Aby Atlantyk zdominował pogodę w Europie potrzebujemy niżów z ciśnieniem <950hPa i w prawdziwie atlantyckim sezonie mamy takich przynajmniej kilka.

Lucas wawa

Podobnie jest w wyżami skandynawsko-rosyjskimi, które to w „prawdziwym” sezonie zimowym mają ciśnienie w centrum co najmniej 1040 hPa (a nawet powyżej 1050 hPa).

Mikelis

Chcecie wichur? Nie wiem, co lepsze: minus 15 nad ranem czy wiatr przekraczający w porywach 100 km/h przez większą część dnia? Najlepiej, by ani Atlantyk ani Syberia nie były zbyt aktywne. Znając życie, w listopadzie niże się przebudzą.

Lucas wawa

W roku 2010 niże późną jesienią się „przebudziły”, ale jak się okazało na niezbyt długo.
Jak będzie tym razem? Pożyjemy, zobaczymy:-)

Obserwator

Na wschodzie Polski (Lubelszczyźnie, Podlasiu) przez najbliższe 2 tygodnie będzie bardzo trudno o 10 stopni w ciągu dnia. Tragedia po prostu. Październik 2016 zbliży się tam temperaturowo prawie do grudnia 2015, lutego 2014 czy 2016. Obstawiam, że to będzie najchłodniejszy październik od 6 lat, a może nawet od 13. :(

podlasianin

Tego z 2010 roku raczej nie da się już pobić, bo pierwsze 3 dni zawyżą niejako całosciowo,

Obserwator

I tu właśnie jeszcze nieścisłość bo 3 dni zdecydują o tym, że będzie „cieplejszy” październik niż w 2010. :D

Darek Baranów

Zimniutko pod Tarnobrzegiem, już mam za oknem ok 0 C.

adek

Zazdroszczę mieszkańcom Wrocławia – może u nich być nawet 17 stopni i słońce. A u mnie zaledwie 8-9, jaka ta pogoda może być niesprawiedliwa. :(

podlasianin

Ja zazdroszczę reszcie Polski, że mają normalną jesień, a nie jak w Białymstoku dzisiaj w nocy -4 i za tydzień będą gołe drzewa… :cry: W sumie nie widzę jakiejś różnicy w opadaniu liści między Białymstokiem a Moskwą, czy nawet terenami dalej na północ od stolicy Rosji. :sad:

Lucas wawa

W Warszawie lekki przymrozek – w widełkach -1/0°C (na 2m).
Po raz pierwszy w tym sezonie – choć w ogóle na Mazowszu już kilka dni z przymrozkami było.

Lucas wawa

Dodam jeszcze, że większość modeli (także UM) prognozowała dzisiaj dla Warszawy Tmin przeważnie rzędu +2°C, czyli w rzeczywistości mamy 2-3 st. chłodniej – co jest dość typowym błędem w takich okolicznościach.

Greg20

-7*C przy gruncie, lokalnie jeszcze więcej, współczuję tak niesprawiedliwej pogody. Do tego dojdzie Wam w kolejnych dniach stratus :(

podlasianin

Niestety, to może być jeden z gorszych (brzydszych) październików na Podlasiu w historii

podlasianin

Pierwsze 3 dni października uratowały ten miesiąc przed pobiciem rekordu najzimniejszego października, który wynosi bodaj 4,4 stopnie

Lucas wawa

Przez pewien czas Polska będzie termicznie podzielona, choć tak duże ciepło (przejściowo z Tmax nieco ponad 15°C) będzie tylko w wąskim pasie Polski W i S.
Jednak od ok. 18.10 w uśrednieniu nieco cieplej zrobi się także bardziej na N i E kraju.

podlasianin

No właśnie tak nie bardzo, właściwie tylko na 1 dzień temp dojdzie do 10 stopni.

adek

Też mieszkam w Białymstoku, to prawda, pewnie po weekendzie drzewa będą 'gołe’, bo dzisiaj chyba nieźle przymroziło…
Fakt, faktem, mamy piękne słońce, którego bardzo dawno nie było i trzeba się cieszyć ;-) Ja się przyzwyczaiłem po 2 tygodniach do temp. 6-8 stopni – jeszcze przy dużej ilości słońca nie jest źle. Zazdroszczę mieszkańcom Wrocławia, bo tam jeszcze zaznają złotej,polskiej jesieni.

Kris Brzeg

Wygląda na to, że nasz region faktycznie będzie miał kilka dni cieplejszych z czego się bardzo cieszę. Niestety ale mieszkańcy Polski północnej i wschodniej w najbliższych dniach nie będą mieli specjalnie powodów do zadowolenia. Kontrasty będą spore ale u nas często jest najcieplej w Polsce (szczególnie w chłodnej porze roku) i taki podział termiczny to nie jest nic nadzwyczajnego.

podlasianin

Tymczasem w Suwałkach po mroźnym poranku, tuż po wschodzie słońca nasunął zdaje się stratus z północy, więc średnia dobowa raczej wyjdzie tam poniżej zera, a t maks może nie przekroczyć 2-3 stopni.

Greg20

Szok zobacz na NE od Polski co się dziej http://pl.sat24.com/pl/scan/visual

Kris Brzeg

Jeśli tak się stanie to niestety będziecie mieli termiczną zimę w połowie października co nie zdarza się często. U nas po porannym przymrozku piękne słońce i temperatura dosyć szybko rośnie :wink:

podlasianin

Nie wiem jak jest w Suwałkach, w Białym jest praktycznie bezchmurnie i naprawde ciepło, na słońcu w samej lekkiej kurtce wręcz gorąco, a teraz jadę na południe województwa na kilka dni, wiec będę miał jeszcze ciutkę cieplej niż tu :D

Arctic Haze ☀️

Tym razem to rzeczywiście wygląda na stratus, przynajmniej na zdjęciu satelitarnym. Nie widać jakichkolwiek śladów konwekcji.

Obserwator

@Arctic Haze
To jeszcze ma pan jakieś wątpliwości mimo, że ten dane ze stacji w Suwałkach w tym linku jednoznacznie pokazują, że to jest Stratus (St) i że podstawa chmur wynosi 50-100 m?

Arctic Haze ☀️

A gdzie ja pisałem że to nie stratus?

Kłania się czytanie ze zrozumieniem…

Obserwator

Napisał „pan przynajmniej na zdjęciu satelitarnym”, a do danych ze stacji synoptycznej nie.

Arctic Haze ☀️

Napisałem przede wszystkim „Tym razem to rzeczywiście wygląda na stratus” zatem kłócenie się ze mną o to, że to stratus wygląda na zajęcie dość redundantne.

PS. A zupełnie niepotrzebne narażenie się drugiemu z rzędu moderatorowi w ciągu 24 h wygląda… to niech już sobie każdy dopowie.

Obserwator

„PS. A zupełnie niepotrzebne narażenie się drugiemu z rzędu moderatorowi w ciągu 24 h wygląda… to niech już sobie każdy dopowie”
Czy to rodzaj jakieś groźby?

Arctic Haze ☀️

Groźby? Nie.

Ale jeśli kslawin Cię w końcu wykasuje za uporczywe ignorowanie jego próśb, ja nie wstawię się za kimś kogo uważam (w wyniku osobistych doświadczeń) za kłótliwego gbura.

kslawin

Nie. To dobra rada.

Arctic Haze ☀️

To rzeczywiście cham całą gębą. Na początku nie rozumiałem czemu go się czepiasz, zrobiłem prosty test (wynik jest w spamie) i niestety masz rację w 100%.

Obserwator

@Artic Haze
Spokojnie. Po co już wyzwiska od „gburów”.

Arctic Haze ☀️

@Obserwator

Powiedziałem Ci tylko jaka jest moja percepcja. Twoja odpowiedź jedynie ją umocniła.

PA. Tu nie chodzi jedynie o to co piszesz ale jak. Trzydzieści lat doświadczenia w dyskusjach internetowych pozwala rozpoznawać pewne typy zachować na dość wczesnym etapie. Stąd ostrzeżenia kslawina i stąd moje przekonanie, że słuszne.

Obserwator

Ładnie widać ten skrawek NE części Podlasia, gdzie nasunął się ten stratus. http://www.sat24.com/image2.ashx?region=pl

podlasianin

Nad Podlasie ten stratus jeszcze nie doszedł, ale to już kwestia tego, kto co uważa za ten region ;p

temist

Ten stratus specjalnie zrobił taki ząbek żeby przykryć Suwałki

beast4500

W moim regionie (Paczków , woj.opolskie) drzewa zachowują się dziwnie . Mimo tego że temperatura nie jest zbyt wysoka , drzewa , krzewy i inne trzymają się naprawdę dobrze . Ok. 90 % z nich dalej jjest zielona , mało jest kolorowych , co dziwi , bo o tej porze powinny najjcześciej mienić się kolorami , a tu zaskoczenie :) A po ostatnich prawie 2 tygodniach z deszczem , trawa odżyła , zielona jak w maju :D. Dobrze , że przychodzi ocieplenie , będzie można się nacieszyć urokami Jesieni ;)

chochlik

Swoje robi 3 tygodnie przedłużenia pełni lata, kiedy postępów jesieni w przyrodzie praktycznie nie było. Ale powtórki z października 2006 mieć nie będziemy – wtedy jeszcze ok 20 października większość drzew nadal była w pełni (lub w dużej większości) zielona.

Robert

W sumie to nie ma czego zazdrościć zachodniej Polsce bo 17st jak na połowę pazdziernika to żadne ciepło jak średnie maksymalne temperatury dla 15 pazdziernika wynoszą od 10 na NE Polski do ponad 15 na SW. Takie obrazki jak z wczorajszego czy dzisiejszego gfs to i w drugiej połowie listopada by mnie nie dziwiły.

Lucas wawa

„W sumie to nie ma czego zazdrościć zachodniej Polsce (…)”

>>> Osoby pragnące jeszcze przynajmniej kilka dni choć namiastki babiego lata (polecia) ze E/N kraju, chyba jednak mają czego „zazdrościć” W/S kraju…

A ja – po ponad tygodniu z wyraźną dominacją aury pochmurnej i wilgotnej – dzisiaj cieszę się z dużej ilości pogodnego nieba, pomimo niewielkiego (w Warszawie) rannego przymrozku.
Gdy wiatr nie wieje zbyt mocno, a przy tym jest sucho, chłód odbierany jest i tak jako znacznie „łagodniejszy”, niż gdy wieje i pada.
(tyle, że w weekend pogoda znowu przejściowo ma się „skiepścić”…)

Lucas wawa

Z drugiej strony, z tego co widzę w prognozach, także na obszarze Polski SW (gdzie przejściowo ma się wyraźniej ocieplić) czas z aurą pogodniejszą ma być mocno limitowany.

%%%%%

A dzisiaj mamy spory kontrast już na samym Podlasiu – o godz. 14. w całkowicie zachmurzonych Suwałkach notowano tylko +1,3°C, podczas gdy w znacznie pogodniejszym Białymstoku „aż” +9,4°C…

Greg20

Nie mogę się doczekać silnego wiatru halnego w Tatrach. Gdy prognozy będą wskazywać na bardzo silne porywy mam już zaplanowaną podróż w najbardziej zagrożone obszary tak by móc dokumentować to co się będzie działo i by przyszłe pokolenia mogły to zobaczyć.

Lucas wawa

NA PŁN-WSCH. OD POLSKI MIEJSCAMI TERMICZNA ZIMA

Miejscami na Litwie, Białorusi i być może także na naszej Suwalszczyźnie w dniu 14.10 będzie można mówić o termicznej zimie.
Są to równocześnie miejsca z najniższą anomalią termiczną w Europie – zwłaszcza za sprawą niskiej temperatury za dnia.

Hubert

Prawdopodobnie na Suwalszczyźnie również.

mottus

Średnia dobowa dla Suwałk wyjdzie około -1 czyli w przybliżeniu 8 st poniżej normy.

podlasianin

Siła dzisiejszego stratusa t maks.:
Grodno 2,5 stopnia, Rózanystok 8,9 odległość ok 27 km!!
Suwałki 1,5 (dana pełna godzinowa, jeszcze nie ma aktualizacji), Gołdap 8,4 odległość ok 42 km

zainteresowany klimatem

Nawet na Kasprowym zanotowano ponad 2 stopnie (2,2) a w Suwałkach ostatecznie 1,7.W kraju między 8 a 13 stopni, w nie tak odległym Kętrzynie 10,3. Potencjał w Suwałkach został zbity o co namniej 7 stopni

zainteresowany klimatem

Ciekawe jak będzie jutro

Lucas wawa

Ach ta „kołderka” – raz grzeje, a raz chłodzi – i to całkiem nieźle…

Arctic Haze ☀️

Już dwa razy dziennie sprawdzam, ale na razie GISTEMP nie chce niczego powiedzieć ;)

Lucas wawa

POMIMO AKTYWNOŚCI NA PŁN. ATLANTYKU, NADAL SILNY WYŻ NA WSCH./PŁN. KONTYNENTU Prognozy nadal dość wyraźnie wskazują na brak perspektyw (co najmniej do 10 dni naprzód, jeżeli nie więcej…) na wkraczanie niżów torem N nad Skandynawię, Bałtyk i NW Rosję. Ich ruch tą drogą nadal „blokowany” będzie wyraźnym wyżem, którego centrum ulokuje się niebawem nad W Rosją. Ba, niewykluczone, że po 20.10 wyż ten z powrotem zacznie rozrastać się coraz to bardziej ku Skandynawii, łącząc klinem z nowym centrum będącym pochodną wyżu azorskiego). Mimo tego, aktywność niżowa na N Atlantyku zupełnie nie ustanie. Z tym, że niże te będą najczęściej „przemykały”… Czytaj więcej »

Lukasz160391

Mamy olbrzymi rozrzut wiązek ensembles – od minus 15 do plus 20 stopni!
Więc nie wiadomo, jaka będzie pogoda po 25 października. Będzie albo ciepło, ale zimno. Albo jeszcze lepiej – albo gorąco, albo mroźno. Chociaż największa szansa jest na to, że spełnią się scenariusze pośrednie z ~10 stopniami na plusie.

Oto dowód – http://images.tinypic.pl/i/00829/wrouapen5sga.gif

Lucas wawa

Uściślijmy – z ok. +10°C za dnia.

Lukasz160391

Najnowsza prognoza GFS potwierdza owe wiązki – prognoza z godz 0 podawała 3 stopnie pod koniec października, a prognoza z godz 6. prognozuje już 16 stopni.

podlasianin

Dzisiaj u mnie na południe od Białego niestety stratusik, ciemno i mega zimno, 0,5 stopnia na plusie o tej porze…

Obserwator


Warto wspomnieć, że na Podlasiu po raz pierwszy wystąpił przymrozek czy ujemna temperatura przy całkowicie zachmurzonym niebie. W tym przypadku przy stratusach. W październiku częściej przymrozki pojawiają się przy bezchmurnym/pogodnym niebie, ale mogą wystąpić też takie przy pełnym zachmurzeniu w zależności od masy powietrza.

podlasianin

Ale było bardzo sucho, bo okna nie były zamarznięte z rana. Powoli już zaczyna się przejaśniać, zrobiło się trochę widniej.

podlasianin

Nieprawdopodobne-jest ciągle około zera i wieje lodowaty wiatr, który jest okresami silny-odczuwalna temperatura to jakieś -10/-15 stopni. Nawet w zimie tak zimno od kilku lat nie było…

Lucas wawa

Właściwie to warunki do tak niskiej temperatury nocnej przy dużym (a wręcz całkowitym) zachmurzeniu pojawiły się dopiero wraz z zanikiem niżów, które „podrzucały” nam przez „plecy” nieco ciepła zza E granicy. Teraz z tego samego kierunku (a nawet już coraz bardziej SE) płynie wyraźniejszy chłód.
A ciepło – dopiero przy zbliżaniu się kolejnych niżów z SW (co jednak dotyczy obecnie tylko S/SW/W części kraju).

Poza tym, dochodzi jeszcze kwestia inwersji wyżowej, która to może mieć miejsce bez względu na wilgotność poniżej strefy granicznej (determinującej pojawianie się zachmurzenia warstwowego lub też nie).

Patryk

Przez takie silne blokady wyżowe jakie mamy teraz na N Europy może to mieć wpływ na zimę

Silne chłody jakie nawiedzają te tereny powodują szybkie wychłodzenie kontynentu co może mieć wpływ na kształtowaniu się wyżów zimą
Podobnie było przed zimą 2005/06

Lukasz160391

Teraz w Katowicach Pyrzowicach jest 14/15 stopni, a moja stacja pogody (Gliwice) pokazuje już 15,7 stopnia. Naprawdę mam dzisiaj szczęście do pogody, czego nie mogą powiedzieć mieszkańcy północno wschodniej Polski.

adek

W Białymstoku dzisiaj pochmurno, wietrznie i zimno. Jest zaledwie 1 stopień, a jest 13.00.

Lukasz160391

Aż się nie chce wierzyć w takie skrajności temperatur na tak małym obszarze. W Białymstoku pewnie chodzą w zimowych kurtkach, a na Śląsku można śmiało chodzić w samej bluzie.

podlasianin

W zimowej kurtce w Białymstoku to ludzie chodzą od 5 października.

mottus

-0.4 w Suwałkach o 13, więc chyba Tmax będzie powyżej 0. Jednak i tak to ekstremalnie niska temperatura jak na tą porę roku.

podlasianin

Będę się śmiał, jeżeli na kolejny tak zimny dzień będzie trzeba czekać do połowy stycznia heh.

Morze

W Różanymstoku jest -0,5*C, od dwóch godzin temperatura utrzymuje się na stałym poziomie.

Wczoraj tmax w Suwałkach padł o 15:00, także może być szansa na dzień mroźny.

mottus

Rzeczywiście tam jest bardziej możliwy dzień mroźny, zwłaszcza że od NE nasuwają się rozpogodzenia, które ewentualnie mogą dojść jeszcze do Suwałk za dnia.
A gdy się rozpogodzi na noc, tmin mogą być naprawdę niskie.

Hubert

Czyli jeszcze chłodniej niż wczoraj. Czyżby szykował się dzień mroźny?

podlasianin

Temperatura ma małe znaczenie dzisiaj, czy -1 czy plus 1 bo i tak jest istna Antarktyda.

Hubert

To prawda. Suwałki odnotowują drugi dzień z rzędu, z anomalnie niską temperaturą.

Obserwator

A nie mamy do czynienia przypadkiem ze zgnilym wyżem na Podlasiu? http://www.pogodynka.pl/polska/mapa_synoptyczna Na mapie synoptycznej widać zasięg wyżu z NE i E nad wschodnią Polską i napływające chłodne PPk. A nad wschodnią Polską są niskie chmury warstwowe. Dodatkowo ciśnienie jest wysokie np. W Suwałkach jest 1030 hPA, a Bialymstoku 1029 hPa,

mottus

Mamy do czynienia z inwersją osiadania, która właśnie występuje w „zgniłych wyżach”

Obserwator

Dobrze. Dziękuje za informację. :)

konrad

Cale szczęście, że wiatr w przyszłym tygodniu wydaje sie być dużo slabszy w prognozach.

Hubert

Dziś niby jest cieplej (przynajmniej u mnie), ale przez ten wiatr w ogóle tego nie czuć.

chochlik

Jak zwykle duże znaczenie ma kierunek wiatru i jaką masę powietrza ze sobą sprowadza. Ta sama prędkość wiatru przy halnym z południa albo przy wietrze SW związanym z atlantyckim niżem daje zupełnie inne odczucia termiczne.

Obserwator

Napływ ciepłego powietrza (mam wątpliwości co do PZ znad Afryki jak niektórzy twierdzą) i halny robią swoje. Aktualnie W Nowym Sączu -17°C, Racibórz i Opole po 16°C, Katowice, Wrocław , Legnica, Bielsko-Biała po 15°C. Najcieplejszy dzień od 3 października. ?

Hubert

W Zawoji jest 19*C.

grzeg8

Co myślicie o przekopie mierzei[1]w obliczu prognoz wzrostu poziomu morza oraz coraz silniejszym orkanom
[1]http://biznes.onet.pl/wiadomosci/transport/przekop-mierzei-wislanej-szansa-na-rozwoj-transportu-i-zeglugi/kn0ym7
ps. Tylko proszę bez mieszania polityki i ekonomii

zaciekawiony

Lepszym wyjściem byłby kanał do Wisły, zabezpieczony odpowiednio śluzami. Przekop i konieczność utrzymywania kanału wodnego ograniczą transport piasku wzdłuż mierzei i zwiększą erozję. Okolice Piask mocno tego nie odczują ze względu na bardziej zwięzłe podłoże, ale na innych odcinkach mogą zniknąć plaże.

Paweł

CFS chyba odbiera takie same sygnały na listopad jak na październik:
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfsv2fcst/imagesInd3/glbT2mMonInd1.gif
W wrześniu niby październik miał być ciepły lub w normie, ale uwagę zwracała niebieska plama nad samym tylko Morzem Czarnym. Jak widać skończyło się to konkretnym zimnem. Czy z listopadem będzie podobnie? Przy podobnej cyrkulacji mielibyśmy już chyba zimę.

Lucas wawa

Tradycyjnie już na mapach prognostycznych CFS przypuszczalnie za dużo (zwłaszcza jak na porę chłodną) obszarów lądowych Ameryki N i Eurazji z barwami „ciepłymi”…

Bianka

Czy ktoś wie kiedy skończy sie ta zima w październiku? Nie dość ze temp. W dzień jest w okolicy 0 ,to wieje upierdliwy mroźny wiatr..

lubelak

Za 2 tygodnie, w listopadzie:)

Lucas wawa

OD +7°C (???) DO +16 ST…. A w wiadomościach radiowych ok. godz. 15 usłyszałem, że dzisiaj w ciągu dnia temperatura będzie wahała się od +7°C (!) na Podlasiu przez ok. +10°C (!) w centrum do +16°C na Dolnym Śląsku. O ile dla S/SW kraju zapowiedzi temperatury można uznać z grubsza za prawdziwe (a nawet lekko zaniżone), o tyle dla Polski E/N/C są one zdecydowanie przesadzone. Doprawdy nie wiem skąd oni tak wysokie temperatury wzięli, skoro nie od wczoraj było wiadomo, że w sobotę adwekcja ciepła obejmie tylko regiony S/W, a poza tym w sporej części kraju będzie pochmurnie (?) PS.… Czytaj więcej »

zainteresowany klimatem

Prognozy pogody jak i sama pogoda na wschodzie kraju to prawdziwa porażka. Na wschodzie pogoda typowa dla końcówki listopada a nie połowy października. Różnica między najcieplejszym a najzimniejszym miejscem w Polsce ponad 15 stopni mimo iż na SW wcale nie są notowane jakieś wyjątkowo wysokie temperatury za to na NE mamy wyjątkowo niskie. Temperatura w Suwałkach już ociera się o granice całodobowego mrozu

zainteresowany klimatem

Dodam od siebie że nie sprawdzałem kierunku spływu powietrza do SW Polski ale PZ jak mówią to raczej nie jest. Przy czystym PZ mielibyśmy wciąż ponad 20 stopni.

Konrad

GFS z 12:00 daje na przyszły weekend w części północnej i wschodniej śnieg oraz kilkucentymetrową pokrywę śnieżną!

Nie wiadomo śmiać się czy płakać.

Realista

Nie zwracać na to uwagi :)

Konrad

Jeszce bardziej by się chciało Atlantyk come on :)

Konrad

Co jak co ale po prostu ta odsłona jest chora, swoją drogą przy tych potworach wyżowych panoszących się nad N Europą to już mnie to nic nie zaskoczy, znając nasze szczęście.

Realista

HMM, jakoś nie mamy zim ostatnio, więc mamy sporo szczęścia/

Patryk

A kontynent się co raz bardziej wychładza więc teoretyczne przy takich jesiennych blokadach rosną szanse na takie wyże zimą

I Atlantyk nie ma nic do gadania on może produkować niże ale nie ”wejdą” na kontynent

Realista

Eh, bo taki jest rozkład geopotencjału.Jesli sie zmieni układ, to wyże znikną w 2 dni.Poza tym jest dopiero październik, zimu nie będzie :)
Do nowego roku to jeszcze może być nie jeden raz ponad 15 , a nawet 20 stopni.

Lucas wawa

Zobaczymy, czy październik ponownie okaże się pojedynczym chłodnym „rodzynkiem”, czy też rozpocznie serię z miesiącami częściej w normie i poniżej niej – jak bliżej roku 2010 (?). Na razie obu opcji nie można wykluczyć.

Obserwator

To jeszcze większa patologia i duża anomalia. A mówią, że gorzej już być nie może, a okazuje się, że jednak może. Mam nadzieję, że się nie sprawdzi ta pesymistyczna paskudna wróżba, bo wtedy tegoroczny październik na pewno stanąłby obok swoich poprzedników z 2003 i 2010, a może by się wcisnął pomiędzy nimi pod względem anomalii temperatury.

max

Ta odsłona GFS-a powala nie widziałem jeszcze nigdy 1070 hPa w wyżu nad Grenlandią…szok! Swoją drogą GEM niemal identyczny scenariusz prognozuje za tydzień. Coraz bardziej ciekawie się robi!

Realista

Ogólnie rzecz biorąc niewiele się zmieni. Będzie zimno dalej

Lukasz160391

Tak się zastanawiam…
jeśli te prognozy się sprawdzą, to wątpię, żeby wynikały one z przyczyn czysto naturalnych…
Chyba, że przez AGW będziemy mieć coraz więcej takich nienormalnych układów barycznych i takich skrajności?

Lukasz160391

Oczywiście, nie wierzę w żadne teorie spiskowe ;]
Ale to, co prognozują modele, pierwszy raz widzę.

Realista

Łukasz, chyba dawniej bywały jeszcze większe spływy chłodu.

Lucas wawa

Skoro zimę mieliśmy np. na początku kwietnia 2013 r., równie dobrze się ona zdarzyć pod koniec października. Oczywiście mowa o potencjalnym scenariuszu, bo czy tak się faktycznie zdarzy – na taką skalę jak np. w wieczornych odsłonach GFS i GEM – jeszcze nie wiadomo (?). Nie mniej „blokady” cyrkulacji strefowej – sprzyjającej częściej adwekcjom chłodu PPk/PA, niż ciepła PPmc/PZ, a także PPmch – w dalszej części października na razie nie widać końca (co najmniej do ok. 25.10, jeżeli nie dłużej). %%% Dzisiaj w wielu regionach Polski N i E (m.in. w Warszawie) mamy termiczne przedzimie, a na krańcach NE być… Czytaj więcej »

Realista

Panie Lukas, w marcu czy kwietniu jest o tyle łatwiej o zime, bo raz, że obszary polarne sa bardzo wychłodzone
2. Morza też są zimne i sam Atlantyk jest chłodny.
Obecnie Arktyka w sporej części jest wolna od lodu. Kontynent jest stosunkowo ciepły po lecie.
Morza I Ocean Atlantycki są bardzo ciepłe.
I jeszcze jedno. W marcu czy kwietniu w północnej Skandynawii czy Rosji często zalega jeszcze dużo śniegu. To nie sprzyja transformacji powietrza.
Teraz tego śniegu prawie nie ma.

Robert93

Jest też druga strona medalu. W październiku Słońce świeci pod dużo niższym kątem niż kwietniu i drugiej połowie marca i znacznie krócej. Październik to taki termiczny odpowiednik kwietnia, a listopad to odpowiednik marca. Dwa wpływy (ciepłego/chłodnego gruntu i atmosfery oraz wysokiej/niskiej siły Słońca) się pomiędzy tymi miesiącami wyrównują. A co do transformacji powietrza co pod koniec marca i na początku kwietnia faktycznie śnieg jej nie sprzyja, ale wysoko świecące Słońce już tak. Teraz Słońce jest niżej, a śnieg teoretycznie może spaść później, tzn. jakby się sprawdziły dalekie prognozy.

Realista

@ Robert
Według Ciebie teraz jest możliwy taki atak PA jak w końcówce marca czy początku kwietnia 2013??
Nie wiem jaki sposobem, skoro tak zimna masa jak wtedy u nas, obecnie panuje tylko na Grenlandii.

zainteresowany klimatem

To prawda przy podobnie niskiej temperaturze większe szanse na opady śniegu są w kwietniu, ale zarówno w kwietniu jak i w październiku w ciągu dnia temperatura maksymalna może wynieść 0 a nawet lekko poniżej ( I połowa kwietnia i II października) a przy opadach śniegu prz tej temperaturze może się utworzyć się stała pokrywa zarówno w jednym jak i drugim miesiącu. Kolejna uwaga to fakt że tj kiedyś opady śniegu w październiku zdarzały się rzadziej niż w kiwetniu o teraz od dekady a może i dłużej się to zmieniło i jest równie często ze względu na to że kwiecień się… Czytaj więcej »

Realista

Nie ma takich zasobów chłodu na naszej półkuli w tym momencie.

Robert93


Śniegu sumarycznie by leżało mniej, bo w 2013 był w kwietniu jeszcze ten pochodzący z marca. Ale GFS w swojej prognozie widzi w Polsce miejscami > 10 cm pokrywy, zresztą o czym mówić skoro dokładnie 7 lat temu stacja Lublin Radawiec zanotowała 18 cm pokrywy i to w połowie! października, a co dopiero mówić o końcówce. Jakby niż dobrze trafił, to pod koniec października mogłoby zlecieć 30-40 cm śniegu przy lekko ujemnej temperaturze.
http://wstaw.org/m/2016/10/15/SNOWR_79.png

Realista

Ja cały czas pisze o masie powietrza.Po drugie śnieg w październiku może spaść, ale się nie utrzyma.

Robert93

Jeśli chodzi o temperatury to faktycznie kwiecień (-18,7°C) od października ma o 4°C niższe minimum poza górami (-14,7°C), a marzec (-31,3°C) od listopada (-25,7°C) ma o 5,6°C niższe minimum, to wynika z mas powietrza, które chłodniejsze są na początku meteorologicznej wiosny. Ale jeśli chodzi o maksima temperatury jest inaczej, wysokie Słońce wczesną wiosną sprawia, że marzec ma wyższe absolutne Tmax (25,6°C) od listopada (23,5°C), a kwiecień (31,6°C) od października (28,8°C). Wiosną są większe amplitudy temperatury niż jesienią.

Lucas wawa


Mniejsze zimowe zasoby w październiku w Arktyce (w porównaniu z kwietniem) „kompensowane” są słabszą operacją słoneczną i stąd też oba te miesiące cechują się podobną temperaturą średnią, jak i możliwością „przeplatania” zarówno w kierunku lata, jak i zimy.
Poza tym, w październiku już także adwekcja PPk może dawać więcej chłodu w Europie, niż w kwietniu.

Paweł

Właśnie, największa różnica dotyczy właściwości mas kontynentalnych, amplitud temperatury przy niewielkim zachmurzeniu jak i ogólnie. W kwietniu bycie w centrum wyżu prawie zawsze kończy się w miarę ciepłą i słoneczną pogodą, w przeciwieństwie do października gdy coraz częściej pochmurny niż=temperatura powyżej normy.

Realista

Ale w kwietniu, są znacznie większe szanse na zimowy incydent i to taki poważny niż w październiku, własnie z uwagi na znaczne wychłodzenie obszarów polarnych.

Mikelis

Takie ciśnienie w wyżu jest możliwe. Rekord dla świata to ok. 1080 hPa w wyżu, który był wiele lat temu nad Mongolią. Niemniej, prognoza zasługuje na uwagę.

Realista

Ale zasoby chłodu są ogromne, teraz go nie ma wcale. W Arktyce ledwo poniżej 0.

zainteresowany klimatem

Nawet jak w tym roku coś takiego się zdarzy to może zdarzyć się w przyszłości. Jak widać AGW czy jak ktoś woli GW nie ma jeszcze takiego wpływu aby zostały całkowicie wyeleminowane skrajnie niskie temperatury w Polsce. Pytanie kiedy będzie widoczny efekt ocieplenia na październik bo to jest chyba jedyny miesiąc w roku kiedy go nie widać od roku 1990 do dziś jak obliczyłem 12 październików było poniżej normy (łącznie z tym który trwa-bo jest prawie przesądzone że będzie poniżej normy), 11 powyżej i w normie

zainteresowany klimatem

Nie wiem czy średnia temperatura października w latach 1990-2016 spadła czy wzrosła w stosunku do lat wcześniejszych bo to już trudniej ocenić bo wszystko zależy jak ciepłe były te paździeniki powyżej normy i jak zimne poniżej, ale przypuszczam że zmieniła się on marginalnie

zainteresowany klimatem

I w normie 3 oczywiście

zainteresowany klimatem

Śnieg w październiku może się utrzymać bo jak napisałem możliwe są ujemne temperatury przez całą dobę w III dekadzie zwłaszcza na NE i w centrum i taka sytuacja miała miejsce nie tak dawno w 2012- śnieg leżał min w Warszawie przez więcej niż dobę a jeszcze niższe maksymalne temperatury na nizinach notowano w październiku 2003 na NE do -2 stopni

lubelak

Globalne ocieplenie nie oznacza, że chłodu czy zimna nie będzie jako takiego. To błędne założenie, że wszedzie zrobi się na stale cieplej.

Arctic Haze ☀️

Szczególnie zimą, gdy jest największa zmienność międzyroczna spośród wszystkich pór roku, trzeba będzie trochę poczekać aby ocieplenie stało się większe niż co najmniej 2-3 odchylenia standardowe. Dopiero wtedy będzie można mówić, z jakąś pewnością, że następna zima będzie cieplejsza niż średnia z okresu przed-przemysłowego.

Arctic Haze ☀️

Dodam tylko, że na przykład dla stycznia, odchylenie standardowe (dla danych POLTEMP) to 3,33 C, natomiast różnica między ostatnimi 30 styczniami w serii (1987-2016), a pierwszymi 30 styczniami (1781-1810) to mniej niż 3 stopnie (dokładnie 2,85 C). Czyli nawet do dwóch odchyleń standardowych brakuje ponad 3 stopni ocieplenia, a do trzech przeszło siedem!

Lucas wawa

Mamy okres w roku kiedy na półkuli N średnia temperatura (statystyczna Tavg) spada najszybciej. Teraz „mroźnych” zasobów może i nie jest zbyt dużo, ale zaczynają się one szybko zwiększać – analogicznie jak w kwietniu szybko się one kurczą. Poza tym, jeżeli cykle naturalne choć z grubsza się utrzymają powinniśmy teraz coraz częściej spodziewać się ujemnych NAO/AO (zwłaszcza w porównaniu z sytuacją z lat 90-tych XX wieku). Z tym, że mowa o trendzie, bo w detalach (np. między poszczególnymi sezonami) może wyglądać to różnie. A przecież wkraczamy w okres, kiedy to właśnie wariancja związana ze zmianami cyrkulacji jest coraz to większa… Czytaj więcej »

Realista

@Lucas
Wiesz jak duży obszar jest bez lodu i woda oddaje olbrzymie ilości ciepła do atmosfery. Transformacja PA występuje już nad sama Arktyką. Znacznie szybciej ochładza się Syberia, a ciepłe powietrze napływa tam znad Arktyki.

Lucas wawa

I właśnie o to chodzi, że chłód spłynął w bardziej umiarkowane szerokości półkuli N, gdzie na lądach (kontynentach) coraz to łatwiej o szybsze wychładzanie i możemy mieć już termiczną zimę (poza górami).

W kwietniu pod tym względem jest niczym w lustrzanym odbiciu – nad Arktyką mamy większe zasoby chłodu, ale lądy (kontynenty) bardziej na S coraz szybciej się ogrzewają od coraz to wyraźniejszej operacji słonecznej.

Oba te czynniki wzajemnie się kompensują, tak że na naszych szerokościach geograficznych zarówno w kwietniu, jak i w październiku możemy mieć już zimę (jak i lato oczywiście również).

Realista

Eh, dobra poddaje się, bo ryje mi to beret, cześć wam.

adek

Niestety uważam, że mamy bardzo dużą szansę na zimę kilkudniową – dzisiaj to można było doświadczyć na NE. 1 stopień w najcieplejszym momencie dnia, zero słońca i do tego przenikliwie zimny wiatr. Październik chyba na 100% zakończy się poniżej normy, bo prognozy są coraz gorsze, na przyszły poniedziałek 2-3 stopnie u mnie w prognozach i deszcz.
Szkoda, że październik przypomina bardziej późny listopad, w tamtym roku mieliśmy chłodny październik, a w tym roku jest jeszcze gorzej.

Obserwator

Tak zgadza się tegoroczny październik przypomina znacznie szarugę jesienną w listopadzie. :( Oczywiście, że jest gorzej niż rok temu.

Lucas wawa

W sobotnich wieczornych odsłonach właściwie wszystkie 3 gł. modele za silnym wyżem na N Europy (nawet rzędu 1050 hPa) za 7-10 dni.
A skoro już teraz mieliśmy na Suwalszczyźnie, Litwie i Białorusi termiczną zimę, to tym bardziej nie można wykluczyć jej w 3. dekadzie października [pewności co do tego jeszcze nie mamy, choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza rośnie].

Realista

Pod niskimi chmurami to normalne jeszcze w zimnej masie pełznącej przy ziemi.

kslawin

Aby uspokoić dyskusję, powiem, że Pa (w sensie termodynamicznym)jest w tej chwili jedynie nad Grenlandią.
Sorry, ale takie są fakty.

Realista

@ Kslawin
Cały czas o tym mówię, to jest logiczne :)

Lucas wawa

To ja dla równowagi dodam, że dzisiaj nad S Polski napłynęło ciepłe PPmc – a nie PZ, którego to byt nad Europą w tym roku dobiega końca (gdyby już tak być konsekwentny jak względem PA).

Zresztą teraz mróz może przynosić nam PPk, a większe ciepło PPmc – a różnice nawet w masie traktowanej jako umownie „polarna” potrafią sięgać już ponad 20 st.

Realista

No nie było PZ u nas.

Obserwator

Ja też nie wierzyłem mapom synoptycznym synoptykom z IMiGW, że rzekomo mamy PZ nad SW i S Polską. Jakby było PZ to byłoby powyżej 20 stopni. :)

Robert93

kslawin, traktujesz PA przede wszystkim jako temperaturę ekwiwalentno-potencjalną na poziomie 850 hPa niższą od 0 ?

kslawin

Nie.
PA to pierwotne suche i zimne powietrze powstałe nad obszarami pokrytymi lodem.
Theta-e ma tu drugorzędne znaczenie.

Lucas wawa

A PAm, czyli arktyczne morskie? (bo synoptycy też takowe używają, podobnie zresztą jak i PZm).

kslawin

PAm powstaje z PA.
Nie ma PA, nie ma i PAm.

tytus

Ja bym podgrzał dyskusję
Klimat się zmienia , czas zmieniać/uzupełniać definicje
Zimne październiki, zanik w tym m-cu strefówki, blokady na 60-70N
to wszystko jest fizycznie logiczne i może stać sie normą
PAP – powietrze arktyczne płytkie :-)
z lodami arktyki mało wspólnego ale na wysokości naszych nosów to właśnie tak odczuwalne, jak to ktoś nazwał pełzający przy ziemi chłód razem ze stratusami i zanieczyszczeniami

Realista

Tytus cos ala PPk, mało wspólnego z PA
Masa z PPmch transformująca w PPK

tytus

Nie za bardzo mnie zrozumiałeś
Chodzi o długość czasu transformacji
słusznie piszesz powyżej zgodnie z definicjami na teraz. Zauważ że jak tak dalej pójdzie ze zmianami klimatu (chośby na małym naszym RP podwórku)
To PA w pażdzierniku da T2m +5 a PAP(w domyśle do kontynentalne bardzo długo transformowane) -2C
Kiedyś transformacja trwała krótko i była wymiatana strefówką teraz i w przyszłości to może trwać miesiacami.

Realista

To wtedy fizycznie będzie rzadziej Pa u nas. A ze strefówką niewiadomo jak będzie. Powinieneś kojarzyć mnie kim jestem, ale zachowaj dla siebie :)
Ja radze częściej używać określenia zimne powietrze. A PA , gdy naprawdę jest zimne theta poniżej 0 i minus 10 , 15 na 850hPa. Dodatkowo bardzo suche. PAm jest zimne, ale góra, bo przy ziemi podgrzało się od powierzchni wody. dzięki temu posiada podwyższona chwiejność, związku z obecnością sporego pionowego gradientu temp.

Lucas wawa

Ja przypomnę, że mamy jeszcze opcje PAs i PAm na wszelkie sytuacje „wątpliwe”, kiedy to PPmch wydaje się zbyt ciepłą, a PPk zbyt suchą (np. gdy w październiku pada u nas śnieg, poza górami).

tytus

Zgadza się jest bałagan medialny w nazewnictwie
Mnie od obowiazujących def. mas powietrza bardziej inetresuje „masywność chłodu”( wiem że tu się narażam)
Dziś o 10 rano na Morskim Oku było +16C! w dolinkach podkrakowskich +4C
Specjalnie prowokuje i mam pytanie:
Dwie masy powietrza np PK przy ziemi i szczątki PZ
wyżej??? nie da się wszystkiego zaszufladkować
Ktoś powie inwersja ktoś inny że front …

Realista

@ tytus
Zwykła inwersja, typowe zjawisko jesienią w Małopolsce. Po drugie ciepły front wchodził nad południe Polski.:)

Obserwator

W mediach zachęcają do obserwacji pełni Superksiężyca, tylko nie podali jaki będzie stopień zachmurzenia, bo właśnie od tego zależy czy ten super księżyc będzie widoczny. :D

Lucas wawa

ZIMA W PAŹDZIERNIKU (przykład)

Nawiązując do wpisów nt. braku (?) możliwości zimowej aury w październiku przypomnę, że w ostatnim czasie mieliśmy termiczną i zarazem śnieżną zimę w Warszawie m.in. w 3. dekadzie października 2012 r. i to utworzyła się wówczas pokrywa śnieżna ponad 5 cm (z jednego opadu), utrzymała się ona kilka dni, a któreś nocy temperatura spadła do ok. -6°C.

Sytuacja baryczna wyglądała wówczas następująco:
http://www.wetterzentrale.de/pics/archive/2012/avn/Rtavn00120121028.png

I tylko adwekcja PA (PAm/PAs) mogła doń doprowadzić, bo PPmch w październiku tak dużego chłodu by nie oznaczała, a PPk – nie dałaby opadów śniegu.

tytus

Też nie do końca
a przypadki opadów śniegu w Kotlinie Oświęcimskiej, lub przy kominach chłodniczych elektrowni Jaworzno, Łaziska ??
Tatry były bez śniegu z wysokimi temp a w dołach notowano nawet 2 cm pokrywę śnieżną z PAP-u ;-)

Lucas wawa

Ale co „nie do końca”…? Ja pisałem o Warszawie – może na S Polski było inaczej. Przynajmniej w październiku nie ma innej opcji jak adwekcja PA (PAm/PAs), aby miały miejsce takie opady śniegu i to jeszcze tworzące pokrywę śnieżną utrzymującą się kilka dni. Chyba, że uznamy to za PPmch, ale… przecież to „burzy się” z tym, że zimą ta masa przynosi nam… odwilże. PS. Nazewnictwo mas to jedno (tu można czynić rozmaite dywagacje), a możliwość pojawienia się termicznej zimy w październiku i to z opadami śniegu – to drugie. I co się tyczy tej ostatniej kwestii, to w obecnym miesiącu… Czytaj więcej »

Realista

To było PAm, Lukas patrz na mapy nad czym płynęło to powietrze.
To jest tak proste jak budowa cepa.

Lucas wawa

OK. Rozróżnienie między PAk i PAm (a czasami także PAs) przynajmniej w tak ewidentnych przypadkach wyjaśnia sprawę:-)

Realista

PAk napływa zazwyczaj z NE. PAm z NW i N.

Obserwator

Nadal anomalnie chłodno w prognozach. :(
http://tinyurl.com/jqn67xa

Robert93

Ja tu w Polsce widzę lekko chłodno / chłodno, a nie anomalnie.

Realista

@ Tytus
Mam sprawe do Ciebie, wejdź na PIrc na meteomodel
Chce pogadać

Realista

Czekam:)teraz jestem

wrocław

W Polsce mamy 2-3 stopniową ujemną anomalię, ale w W częsci Kanady ( Alberta) to dopiero chłody: aż 5-6 stopniową. :shock: http://meteomodel.pl/klimat/poltemp/gfs/act_can.png Za to Biegun Północny miejscami 8 stopniowa dodatnia anomalia. http://meteomodel.pl/klimat/poltemp/gfs/act_np.png :shock: Trudno mi to uwierzyć – czy to nie pomyłka? Tamten region, jeśli się nie mylę, w tym roku ma każdy miesiąc z wysoką dodatnią anomalią. Kiedy to się skończy – w zimie ( mega surowej)?

Realista

To normalne skoro spory obszar jest bez lodu, a po drugie wali tam ciepło znad Atlantyku.

Lucas wawa

Po pierwsze… Mamy ujemne AO, podczas którego to efekt „otwartej lodówki” jest czymś oczywistym. W Arktyce wówczas mocniej się ociepla, a w niższych szerokościach geograficznych przeważnie ochładza. W miesiącach letnich średnia anomalia w Arktyce nierzadko wynosiła +0,5/+2 st. względem okresu 1981-2010. I to są wartości mogące mieć już związek głównie z AGW (wówczas AO było przeważnie neutralne lub lekko dodatnie). Obecna średnia anomalia rzędu +4 st. to z pewnością także okoliczności związane z ujemnym AO (i być może jeszcze jakieś inne czynniki). Po drugie… Teraz w Arktyce zapadła (lub jeszcze stopniowo zapada) noc polarna i nawet dodatnie wartości anomalii będą… Czytaj więcej »

Realista

@Lukas
Czy ty rozumiesz, ze ubiegłej zimy w styczniu pokrywa nie przyrastała , bo było tak tak ciepło??
To co napisałeś to nic nowego, bo ja o tym samym pisałem już wielokrotnie, tylko w konkretnych przykładach.

Lucas wawa


Tak, to był rekordowo ciepły okres w skali całego globu, jak i w wielu miejscach, zwłaszcza na półkuli N.
Przed nami zapewne jakaś korekta „w dół” – na jaki czas, jak duża i przy jakich okolicznościach, np. NAO/AO – zobaczymy (?) względem tego rekordowo ciepłego okresu.

podlasianin

Średnia temperatura dla Białegostoku za październik wynosi na razie 6,9. Rekord wynosi 4,4, a zatem biorąc pod uwagę potencjalna zimę za tydzień możliwe jest jego pobicie. Naprawdę nie spodziewałem się tego…

Lucas wawa

3. DEKADA PAŹDZIERNIKA JESZCZE BARDZIEJ (PRZED)ZIMOWA…? Przed nami, od 18.10 krótkotrwałe lekkie ocieplenie (także na E i N Polski), z Tmax około i nieco powyżej 10°C na większym obszarze kraju. Jednakże – z uwagi na niż „nurkujący” znad Morza Północnego (po W obrzeżach wyżu znad europejskiej Rosji) – ponownie częściej zacznie się robić wilgotno, z okresowymi opadami. Później jednak, modele (zwłaszcza GFS….aaa) konsekwentnie za ponowną rozbudową i umacnianiem się wyżu na N/NE Europy, docelowo z ciśnieniem rzędu 1050 hPa. Skutkiem tego będzie postępujące po 20.10 ponowne stopniowe ochłodzenie. Zobaczymy jak będą się zachowywały niże, zarówno znad W wybrzeży, jak i… Czytaj więcej »

Lucas wawa

Uzupełnię, że nie tylko model GFS, ale i także ECMWF, utrzymuje w prognozach silny wyż skandynawsko-rosyjski w 3. dekadzie października. %%% I jeszcze nawiązanie do komentarza synoptyka ICM, który wspomina o cyklonie tropikalnym „Nicole”, który to słabnąc przekształci się w niż umiarkowanych szerokości na N Atlantyku. I tu cytat: „Niż powstały z cyklonu istotnie zmieni warunki na środkowym Atlantyku, tam napłynie ciepłą i wilgotna masa powietrza, które po przekształceniach będzie docierać do Europy. Czy te masy poradzą sobie z chłodnym wyżem nad Rosją? (…)”. >>> Tak więc Atlantyk zupełnie „nie śpi” (jak sugerują niektórzy), lecz po prostu ma „konkurencję” w… Czytaj więcej »

podlasianin

Ja to bym chciał, by w listopadzie w końcu przestało wiać-moze być zimno ale oby nie wiało.

Realista

Atlantyk nie śpi. Aby Atlantyk szalał, muci byc odpowiednia cyrkulacja, a najważniejsze silny przepływ powietrza.

Arctic Haze ☀️

Złoty medal dla Ciebie! Jest dokładnie tak jak piszesz. W zimnej połowie roku temperatury Atlantyku w ogóle nie korelują się z temperaturami Środkowej Europy. Za to cyrkulacja atmosferyczna owszem i to bardzo silnie.

Realista

@ ArkticHaze uczyłem się od znawców :)

Realista

Nie mniej doceniam pochwałę profesora. :)

Lucas wawa
podlasianin

@ Lucas no cóż, zimą nawet w Kirunie zdarza sie plus 7 stopni.

podlasianin

ojej wybacz, źle spojrzalem..

Realista

Możemy, to tylko zmiana przepływu, wywołana przez zalanie Atlantyku zimnym powietrzem znad Kanady i Grenlandii. To sprawia,że robi się luka do rozbudowy wyżu w zimnym powietrzu. Dochodzi do zafalowania frontu polarnego. Jego grzbiet wędruje niemal nad biegun. W jego obrębie rozbudowuje się silny wyż i spływa do nas zimne powietrze z NE.
W momencie, gdy przepływ powietrza przyśpiesza nad Ameryka Północna, trafia nad Atlantyk. Tutaj dochodzi do rozwoju głębokich niżów, które wędrują po grzbiecie znad Anglii wprost nad Arktykę.
Przynosząc tam ogromne ocieplenie oraz dewastacje pokrywy lodowej.
Cała filozofia.:)

Arctic Haze ☀️

Z tym to już się nie zgodzę. Ciepło jest u nas gdy cyrkulacja jest strefowa (dodatnie AO i NAO), a pod biegun ciepłe powietrze dochodzi gdy jest południkowa (ujemne NAO i AO).

Na przykład podczas ekstremalnie ujemnego NAO z początku 2010 roku, były dni gdy w Polsce było 20 stopni zimniej niż na Spitsbergenie.

Realista

Tak, ale wtedy samo NAO raczej było na plusie.
http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/2015123006_5.gif
AO zapewne było na minusie.

Realista

Nao nie jest chyba dobrym wyznacznikiem dla nas. Lepsze w tej mierze chyba jest AO.
http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/1989121618_5.gif
Tutaj mieliśmy potężne wejście ciepła i być może ujemne NAO

Arctic Haze ☀️

W ogólności bym się z tym nie zgodził. NAO jest indeksem cyrkulacji zachodniej sektora atlantyckiego, a AO całej półkuli północnej. Jeśli będzie blokada przy Alasce to na nas to nie wpłynie w żaden sposób, a AO pójdzie w dół. Teraz jest akurat sytuacja dość specyficzna: mamy blokadę wręcz „na naszej głowie” czyli w Skandynawii i NAO jest na nią ślepe (bo to poza Atlantykiem), a AO ją widzi. Jednak częściej jest na odwrót.

Realista

@ ArkticHaze
Moim zdaniem jeśli ktoś ma wiedzę to dojrzy blokadę na mapach. Bo nao bywa mylne. Wiele osób tutaj na blogu twierdziło ze w sierpniu było n NAO dodatnie , bo zimno. A zerknąłem na indeks i cały czas było UJEMNE. Przez większa cześć czasu od maja było ujemne.

Realista

Takich sytuacji jest sporo, gdy NAO dodatnie, a nas atakuje tęgi mróz.
Styczeń 2006 i pamiętna fala mrozów.
http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/2006011812_5.gif
Nao dodatnie.

Realista

Więc tak jak mówisz, lepiej już patrzeć na indeks AO :)

Arctic Haze ☀️

Ciągle nie zauważasz, że jest wiele odwrotnych sytuacji gdy AO jest ujemne, NAO dodatnie a my mamy cyrkulację strefową. Zresztą chyba zaraz policzę korelację zimowych temperatur w Polsce z NAO i AO aby się przekonać co jest lepsze. Bo gadać można sobie do woli ale w nauce decydują fakty.

Realista

Nie musisz liczyć, bo jest ich wiele.
Dla mnie osobiście ten indeks nie jest istotny.Wystarczy analiza map :)

Arctic Haze ☀️

Teraz Ciebie przestałem rozumieć. Nie interesują Cię korelację bo wiesz, że udowodnią że mam rację? Tak? I mam. Oto korelacje temperatur POLTEMP i NAO oraz AO ze stron NOAA NAO: Dec 0.665, Jan 0.634, Feb 0.465 AO: Dec 0.571, Jan 0.589, Feb 0.457 Czyli dla wszystkich miesięcy zimowych NAO lepiej koreluje się z polskimi temperaturami niż AO. A tak przy okazji: oczywiscie, ze dobrze jest patrzeć na sytuacje synoptyczne. Tylko po co wtedy w ogóle używać indeksów NAO i AO? To zupełnie inny rodzaj analizy. Natomiast ewidentnie NAO średnio ma większy wpływ na nasze zimowe temperatury niż AO. Ale mam… Czytaj więcej »

Realista

ArkticHaze
Czy gdzieś negowałem ,że nie masz racji? :)
Twierdze, że to tylko indeks, który nie zawsze oznacza, że jak jest dodatnie to u nas musi być ciepło. Dlatego podałem przykłady.Dodatkowo lukas wrzucił sytuację z grudnia zeszłego roku i głownie o tym przypadku mówiłem. Mam nadzieje ,że teraz się rozumiemy. :)

Arctic Haze ☀️

I tak i nie. Tzn rozumiemy się, jeśli przyznasz że statystycznie NAO ma więcej związku z zimową pogodą u nas niż AO.

Bo co do tego, ze analiza aktualnej sytuacji synoptycznej daje więcej informacji niż pojedynczy indeks to nie ma wątpliwości. Analiza statystyczna jednak też jest przydatna choćby z tego powodu, że zimowe średnie NAO da się przewidzieć na parę miesięcy naprzód z prawdopodobieństwem około 2/3 [1], a sytuację synoptyczną praktycznie z „skillem” 0,00.

[1] http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/qj.2479/abstract

Realista

@Arktichaze
To jest oczywiste, że ujemne Nao zimą daje nam zimę zazwyczaj.Dodatnie ciepłą odmianę

Arctic Haze ☀️

OK, ale o 20:02 hackerzy opanowali Twoje konto i pisali coś odwrotnego…

Stąd się wzięła cała ta dyskusja.

Realista

Jeśli korelacja jest większa w przypadku NAO to ok.

Realista

Niestety nie. :)
Nie zrozumieliśmy się.
Podałem przykłady,że są takie sytuacje.:)

Arctic Haze ☀️

Moim zdaniem zmieniłeś dość mocno zdanie przez ostatnie parę godzin ale ponieważ na bardziej zgodne z faktami, to jedynie chwała Ci za to!

Realista

@ ArkticHaze
Nie doceniasz mnie, ale nie znasz mnie, więc to zrozumiałe.:)

tytus

Chcę medal srebrny ! :-) Wtrącę się w dyskusję przypominającą mi temat w stylu co było pierwsze kura czy jajo ? Chodzi mi o indeksy np NAO, AO wiemy jak są liczone, pewnie urodzą się inne, jeszcze lepiej korelujące z pogodą w danym rejonie, sezonie. Zawsze dziwiło mnie i sceptycznie smieszyło przewidywanie pogody z prognoz indeksów. Dlatego tym bardziej zadziwiło mnie to co napisał Arctic, może zacytuję: „Analiza statystyczna jednak też jest przydatna choćby z tego powodu, że zimowe średnie NAO da się przewidzieć na parę miesięcy naprzód z prawdopodobieństwem około 2/3 [1], a sytuację synoptyczną praktycznie z “skillem” 0,00.”… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

@Tytus Widzę, że nie doceniasz postępu jaki zrobiono w ostatnich latach w przewidywaniu zimowego NAO i AO, nawet na pół roku naprzód. Oczywiście, nawet nie zajrzałeś do zlinkowanego artykułu? W sumie to nie polemizujesz tutaj ze mną ale z zespołami zajmującymi się prognozami długoterminowymi w MetOffice (autorami artykułu) i NCEP, których wyniki naukowe ja tu jedynie popularyzuję. Umiesz przewidywać lepiej od nich to pochwal się, najlepiej w recenzowanym artykule. Jak Ci się uda to dostaniesz medal platynowy! Cytat z artykułu: GloSea5 retrospective forecasts (hindcasts) covering the period 1993–2012 show correlations greater than 0.6 between the observed winter-mean surface NAO index… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Tytus, w złą godzinę wyraziłeś swoje wątpliwości co do przewidywania NAO. Oj, absolutnie trafiłeś kulą w płot. Dokładnie wczoraj ukazał się w Nature Geoscience artykuł [1], w którym ta sama grup z MetOffice twierdzi, ze jest w stanie przewidzieć zimowe NAO na rok naprzód. Tak, na rok. Życzę powodzenia w przepowiadaniu w tej skali czasu ułożenia fal planetarnych (czyli sytuacji synoptycznej). Chyba jeszcze o tym gdzieś napiszę więcej bo temat jest co najmniej ciekawy. [1] Nick Dunstone, Doug Smith, Adam Scaife, Leon Hermanson, Rosie Eade, Niall Robinson, Martin Andrews and Jeff Knight, 2016, Skilful predictions of the winter North Atlantic… Czytaj więcej »

tytus

Tak jak mądrze napisałeś w poście powyżej na platynowy medal :-) niech nie twierdzą tylko przewidzą NAO na rok do przodu – zwyeryfikujemy. Moje synoptyczne metody prognoz weryfikowało już od co najmniej kilkunastu lat np na pl.misc.meteorologia sporo osób i to tez tych aktualnie tu sie wypowiadajacych. Dlatego jak już nie medal to może odznaczenie za długoletnią służbę ? :D Przyznam Ci rację (zawodowo pochłaniaja moj czas sprawy zawodowe w innej dziedzinie niz meteo) ze moze nie nadążam za nowinkami dlatego tym bardziej cenie sobie Twoje komentarze i wrecz łopatologiczne wykładanie linków. Jestem jednak dalej sceptycznie nastawiony do trafnego prognozowania… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

@Tytus Myślę, że za bardzo o tym myślisz w kategorii przewidywania pogody (jak rozumiem to Twój zawód, nawet jeśli nie wykonywany). W sensie osiągnięcia naukowego, a to z kolei mój zawód, ważniejsze jest samo zauważenie związków. Oczywiście, że poprawi to (na razie tragicznie słabe) prognozy długoterminowe. Ale to nie jest nawet najważniejsze, chociaż prognozy takie są pzydatne jak stwierdza juz pierwszy akapit artykułu: Skilful seasonal predictions of the winter North Atlantic Oscillation (NAO)3, 9, and the closely related Arctic Oscillation (AO)4, 5, 10, 11, promise to provide useful regional climate predictions for European and North American winters, and hence enable… Czytaj więcej »

tytus

Staranie dobrze Ci wychodzi i choc bede nudny kolejny raz napisze – Szacun za to Wracając do tematu głownego ktory mnie i Ciebie farpuje, pozwolisz ze Cie zacytuje (pisałeś ten komentarz w tym samym czasie co ja tu odpowiadałeem) „aby przepowiedzieć zimowe NAO na parę miesięcy naprzód, nawet nie trzeba brać pod uwagę śniegów z Syberii. Wystarczy (wśród innych czynników) używać pokrycia lodem Morza Karskiego. Jest to o tyle zabawne dla mnie, że sam mu to kiedyś proponowałem (śnieg na Syberii wynika z ilości parowania na Oceanie Arktycznym, a to od ilości lodu latem i jesienią). Judah odpowiedział mi, że… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Naprawdę nie doceniasz tego zagadnienia. Na konferencjach w stylu EGU sa o tym całe sesje. Zmienność międzyroczna NAO i czynniki na nią wpływające to jedno z ciekawszych zagadnień nauki o klimacie w ostatnich latach.

Arctic Haze ☀️

PS. Żeby uzmysłowić jak to jest ciekawe naukowo wspomnę tylko, że z artykułem mówiącym coś ciekawego o NAO można się przebić nawet do Nature albo Science. A kiedy był tam ostatni artykuł o meteorologii szerokości umiarkowanych w skali synoptycznej. 50 lat temu?

leksa

Ale ta sama odsłona na samą końcówkę prognozy daje ocieplenie w sam raz na Wszystkich Świętych. No ale to „fus” odległy. Fajnie gdyby to jednak się sprawdziło bo chyba nieliczni chcą w tym czasie śnieg i mróz.

Realista

@ lukas
Wiesz na czym polega prognozowanie, na daniu prognozy, a nie wysnuciu wszystkich możliwych wariantów. Potem powiesz, że miałeś racje :)Bo któraś wersja się sprawdziła.

Lucas wawa


Prognozy, które już na 100% o czymś przesądzają są jak dla mnie… mniej „elektryzujące”.

Co nie zmienia faktu, że…
Kolejna rozbudowa silnego wyżu na N/NE Europy jest już regularnie prognozowana. A sam październik (bez względu na takie, czy inne szczegóły) z dużym prawdopodobieństwem zmierza ku miesiącu chłodniejszemu od normy.

Lucas wawa

Poza tym, mam chyba prawo do KOMENTOWANIA prognoz, a nie tylko pisaniu, że „będzie tak, czy siak”:-)

podlasianin

Ciekawe, że dzisiaj mimo pogodnej nocy temperatura w ogóle prawie nie obniżyła się w stosunku do dnia. Teraz jest bezchmurnie, ale od wschodu na radarze widać nasuwający sie stratus, utrapienie jakieś hah.

Obserwator

W Białymstoku również jest stratocumulus http://tinyurl.com/hy3myey

podlasianin

Być może, nie sprawdzałem dokładnie, bo u mnie cały dzień jest dzisiaj pogodnie, oparłem się jedynie na radarze sat24, który pokazywał jednolitą chmurę.

Robert93
podlasianin

Wiatr wiatrem, ale w Białymstoku na
Krywlanach niezależnie od warunków pogodowych jak się rozpogadza w nocy to temperatura leci na łeb na szyję, stąd moje zdziwienie.

Robert93

Stacjom położonym w zagłębieniach terenu bardziej nie sprzyja wiatr, jeśli chodzi o spadek temperatury, gdyż burzona jest wtedy przyziemna inwersja temperatury.

podlasianin

Dzisiaj dzięki tej ładnej słonecznej i ciepłej pogodzie widać, że postępy jesieni mimo ostatniego zimna są mniejsze niż mogłoby się wydawać. Cała masa drzew jest jeszcze wręcz bujnie zielona-lipy, topole, dęby, brzozy, osiki, akacje, owocowe oczywiście też, wierzby-wiadomo.
Orzechy włoskie przeżywają złotą jesień, podobnie klony.
Kasztanowce,jesiony i jarzębiny już tylko częściowo zielone albo żólte, a często już w ogóle bezlistne.
Jeżeli za tydzień nie przyjdzie zima to ok 25 października będzie szcyt złotej jesieni

chochlik

Wyż na wschodzie vs wyż na zachodzie:
comment image

Pozostawię to bez komentarza.

Morze

Toć to zdjęcie z wczoraj.

Choć wcale nie jest lepiej:
http://wstaw.org/m/2016/10/16/chmury_europa.png

w trójmieście już świeci słońce :)

Realista

Co tu taka cisza po aktualizacji gfsa, czyżby była jakaś korelacja z aktywnością na blogu z jego prognozą??

konrad

Cisza bo takiej zimnej prognozy jak ta wczorajsza z 12:00 dzisiaj nie ma.

Doskonale bylo widac, ze pojechał po skrajnie zimnej wiązce.

Lucas wawa

Czyli będzie jednak babie lato?:-)

podlasianin

Końcówka października w tej aktualce aż szokująco ciepła 12-13 stopni w dzień u mnie pod koniec października to byłby wręcz szok termiczny :)

Robert93

Babie lato niekoniecznie, ale od wczoraj znacznie (o jakieś 5°C, jeśli o chodzi o średnią T850) ociepliły się prognozy wiązek GFS na daleki termin (mniej więcej od 25.10). Wcześniej raczej będą przeciętne temperatury. Jak widać od półrocza chłodnego, szczególnie przy niskim wpływie mas powietrza znad Atlantyku, prognozy powyżej tygodnia w przód są często mało przydatne, nawet jeśli chodzi o wiązki. Związane jest to z dużą niestabilnością sytuacji synoptycznej.
http://wstaw.org/m/2016/10/16/graphe_ens3.php.gif
http://wstaw.org/m/2016/10/16/graphe_ens3.php2.gif

Lucas wawa

Elektryzują z reguły najbardziej skrajne zapowiedzi – tak w kierunku ciepłym, jak i zimnym; mokrym, jak i suchym. Normalka:-)

podlasianin

Hah-racja dzisiejszej aktualce też mi trudno uwierzyć, jakoś nie mogę uwierzyć, że może być jeszcze aż tak ciepło.

Obserwator

Co to na stronie sat24 odświeżono mapę satelitarną Polski? Dzisiaj NE Polski, który był wczoraj pokrzywdzony pod względem braku słońca jest uprzywilejowany. http://tinyurl.com/jlgpe5n

seba

Jest dostępna przecież mapa taka jaka była:
http://pl.sat24.com/HD/pl/pl/visual

A ten link co podałeś to po prostu prowadzi do zakładki chmury i nowej prezentacji chmur.

Obserwator

Dzisiaj w pasie od Kielc przez Łódzkie, Wielkopolskie, Pojezierze Pomorskie chyba będzie nawet termiczne przedzimie. Temperatura nie przekracza tam 5 stopni z powodu niskich chmur. :) http://tinyurl.com/hl2hzpn http://en.sat24.com/en/pl

Mikelis

I tak było. U mnie max.były 4 stopnie.

oliver57

Przesada z tym określaniem obecnego miesiąca jako bardzo zimnego. Za pierwsze 14 dni średnia temperatura bieżącego października to dla Katowic 8,4 C (weatheronline) przy średniej wieloletniej 8,8 C. Szkoda ,że nie ukazały się profesjonalne podsumowania ubiegłych miesięcy ( sierpień, wrzesień 16).

zaciekawiony

Na razie zapowiada się na to, że wyjdzie poniżej normy.

Lucas wawa

Tyle, że aktualna wartość 8,4°C to średnia miesięczna do danego dnia – natomiast 8,8°C to średnia za cały miesiąc.
A październik to miesiąc z najszybszym spadkiem temperatury w skali roku. Do dnia aktualnego średnia ta (statystycznie) wynosi zapewne ok. 2 st. więcej, tzn. ponad 10°C.
Więc w rzeczywistości (za porównywany okres) anomalia ta wynosi ok. -2/-2,5 st. (a nie tylko -0,4 st.) – a więc październik z pewnością na razie jest bardzo chłodny.

A prognozy wskazują, że w dalszym ciągu miesiąca na większe i trwalsze ciepło się nie zanosi – temperatura ma być przeważnie w normie lub nadal poniżej niej.

Obserwator

A mnie się wydaje oliver57, że to robisz dobrą minę do złej gry zaklinając rzeczywistość. ?? Po za tym Katowice to nie cała Polska!!

chochlik

@oliver
ten wykres nie kłamie:
http://meteomodel.pl/klimat/poltemp/akt_mon/anom_ts.png
To już 14 dzień z rzędu ze sporą ujemną anomalią!

Obserwator

Niektórzy chyba rżną glupa, albo tego nie widzą.

Robert93

Jak się nie ochłodzi w dalszej części października, to dobowe anomalie ujemne spadną, a nawet mogą stać się dodatnie pod koniec miesiąca.

pogodomierz

Zazdroszczę mojemu bratu wyjeżdżającemu dziś w nocy do Niemiec. Szykuje się tam niezła złota jesień nawet z temperaturami w okolicy 20 :(

Lucas wawa

Za to wiosną w Niemczech częściej było chłodniej niż u nas. Zrozumiałe, że będą też sytuacje odwrotne.

chochlik

Chłodniej, ale jedynie w odniesieniu do anomalii, bo średnie temp. i tak były tam sporo wyższe niż u nas. Teraz anomalie również na pozór mamy podobne, ale np w Paryżu przekłada się to na śr Tmax równą 16,6C, a u mnie na .. 10,6C ;] Nawet w leżącym tuż obok Polski Berlinie mamy na teraz śr Tavg 10,1, czyli 2 stopnie więcej niż u mnie. W marcu było to odpowiednio 5,4C vs 4,1C (Paryż 6,9C). Jedynie latem bywa, że mamy cieplej, ale nie jest to żadną regułą, bo o ile do nas ciepło częściej sprowadza wówczas wyż rosyjski to na… Czytaj więcej »

podlasianin

Polska jest po prostu źle położona i niestety zawsze obrywamy, wschód polski jest wręcz ewenementem. Chyba wolałbym mieszkać w miejscowości Orel, albo Penza (ta sama szerokość geograficzna) w Rosji, niż na Podlasiu. Po pierwsze jest tam zdecydowanie słabszy wiatr, po drugie noce w porze ciepłej są cieplejsze.

Lucas wawa

„Polska jest po prostu źle położona”

>>> A robiłeś w tym względzie jakieś bardziej szczegółowe analizy?
Zamiast szukać wad, ja znajduję zalety takiego położenia:-)

podlasianin

T śr lipca z lat 2000-2015 wynosi
-Brema 18,5
-Neuruppin 19,2
-Szczecin 19,1
-Toruń 19,6
-Mława 19,3
-Białystok 18,9
-Baranowicze 19,6
-Bobrujsk 19,5
-Penza 20,8
A wiec na podobnej szerokości temp średnia na wschód wzrasta od Bremy do Torunia, potem maleje do Białegostoku, i za wschodnią granicą rośnie. (Baranowicze położone są wyżej niż Białystok o prawie 50m)

podlasianin

Więc Polska jest dziwnym krajem, chyba jedynym w Europie, gdzie w każdej porze roku im dalej na zachód tym jest cieplej.

Marcin D.

Znajomi przyjechali na kilka dni z Londynu. Strasznie narzekają na zimno w Polsce.
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=03772&ndays=31&ano=2016&mes=10&day=17&hora=23&ord=REV&Send=Send

Średnia za październik w Londynie do tej pory to ok 12c.
Warszawa około 8c ( o 1c większa jak w stolicy Białorusi).
Moskwa ok 7.2c
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=27612&ndays=31&ano=2016&mes=10&day=17&hora=23&ord=REV&Send=Send

Obserwator

I w prognozach na najbliższe 2 tygodnie nadal dominacja jednocyfrowych temperatur w ciągu dnia, przejściowo może być powyżej 10°C w ciągu dnia (na wschodzie Polski). Już niemal pewne, że w październiku będziemy mieć dominację jednocyfrowych temperatur w ciągu dnia, niewykluczone są incydenty z przedzimiem – ogólnie pogodowy listopad i być może miesiąc z najniższą anomalią od marca 2013. Jedynym małym plusem są noce z dodatnimi temperaturami dzięki niskim chmurom (stratus lub stratocumulus, które będą dominować w najbliższych dniach) .

seba

Witam chciałbym zgłosić iż od wczoraj nie działa prognoza amonali temperatury:
http://meteomodel.pl/gfsanom.php

seba

Ok już działa :)

chochlik

Europa Płn, zach. oraz większa część południowej już na czerwono, a Polska nadal .. w bloku wschodnim ;-)

Greg20

Kiedy ta cholerna północna cyrkulacja ulegnie zmianie na S/SW/W?

Lucas wawa

Obecnie mamy cyrkulację SE.

Realista

Kilka dni będzie bardzo ciepłych, temperatura może wzrastać powyżej 15 stopni, a nocami nie spadać poniżej 8.

Obserwator

hahah Kiedy i gdzie tyle widzisz? Ja widzę, że ponownie na wschodzie będzie bardzo trudno o 10 st. C w ciągu dnia (!), a na 15 st. C nie ma co liczyć (złudne marzenia). Zaryzykuję i powiem, że jest gorzej niż w grudniu 2015. :D

joa

Kiedy? Patrzę na prognozy i jakoś nie widzę. Co do grudnia, to już czuję się jakby była zima, od dwóch tygodni zero, kompletne zero słońca.

Realista

Dziś stuknęło miejscami 14-15 stopni :)

Lucas wawa

Zanosi się raczej na kilka dni bliżej termicznej normy, ale przeważnie w wilgotnym wydaniu (przynajmniej we E części kraju).
A po 20.10 ponownie chłodniej, choć na szczęście bez silnych ujemnych anomalii.
Natomiast do ok. 25.10 (na razie) jakiegoś wyraźniejszego ciepła (a tym bardziej ciepła w wersji suchej) w zapowiedziach nie dostrzegam.

Obserwator

Ale kilka dni bliżej termicznej normy nie zmienią tego, że październik będzie już bardzo chłodny. Dzisiaj 14 dzień z rzędu poniżej normy według okresu bazowego 1981-2010. Od większych anomalii dobowych np. spowodowanych przymrozkami i niezbyt ciepłymi popołudniami chronią niskie chmury w nocy i tmin jest lekko na plusie.

zainteresowany klimatem

GFS ponownie widzi znów spore ochłodzenie po 25 października i prawdopodobne opady śniegu, lub opadów mieszanych. We znacznej części kraju temperatury prognozowane to ledwie 1-5 stopni. Nawet jak na końcówkę października to bardzo niskie temperatury. Twoja Pogoda zresztą ja Królowa Blog zapowiadały drugą połowę października cieplejszą a wcale się na to nie zanosi, zanosi się że będzie jeszcze zimniejsza

zainteresowany klimatem

Coś mam wrażenie że nie ukniniemy zimowych incydentów w tym miesiącu na nizinach-dwa raz było już blisko 5-6X i 14-15X

Obserwator

A były jakieś incydenty zimowe na nizinach? Na razie w Suwałkach był tylko jeden wyjątek, kiedy 14-15 października kiedy średnia dobowa temperatura wyniosła poniżej 0 st. C, czyli termiczna zima. http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12195&ndays=30&ano=2016&mes=10&day=30&hora=18&ord=REV&Send=Send Tak to nie było incydentów zimowych tylko przedzimowe. :)

zainteresowany klimatem

Nie w postaci śniegu czy śniegu z deszczem do tej pory nie, ale temperatura przy opadach deszczu spadała już do tak niskich wartości jak 2-3 stopnie że mogły to być opady mieszane. Wracając jeszcze do powyższych komentarzy to muszę się sprostować: spore ochłodzenie to raczej chodzi o spadek temperatry do bardzo niskich wartości bo temperatury poprzedzające to prognozowane ochłodzenie też nie będą wysokie, natomiast pisząc że II połowa będzie jeszcze zimniejsza miałem oczywiście na myśli średnią całego miesiąca a nie II połowy

Obserwator

Dobrze spokojnie nie denerwuj się tak. Masz jakiś dowód, ze były gdzieś opady mieszane np. 5 października na SE Polski, kiedy było 3-5 stopni w ciągu dnia tam? np. 14 i 15 października w Suwałkach nic nie padało ze stratusa przy temperaturze ok 0 stopni w ciągu dnia.

Arctic Haze ☀️

Mi pewien bałwan zastawił parę dni temu samochodem cały chodnik przez domem, ale nie wiem czy to się kwalifikuje ;-)

zainteresowany klimatem

Wtedy wyszło by że incydenty zimowe zdarzają się przez cały rok

konrad

GFS z 12:00 kiepski na dni za tydzień z hakiem.

Parę stopni na plusie i w dodatku fantastyczny silniejszy wiatr ze wschodu = masakra.

Obserwator

Ja już wyciągnąłem rękawiczki i czapkę. Nie zwiedzie mnie słoneczko i błękitne niebo. Tegoroczny październik już jest na 9% spisany na straty. Obstawiam, że będzie anomalnie chłodny, bardzo mokry i do tego pochmurny.

Michal

No to nie jesteś chyba zbyt pewien :wink:

Lucas wawa

PRĘDZEJ CORAZ WYRAŹNIEJSZE AKCENTY ZIMOWE, NIŻ OSTATNIE PODRYGI PÓŹNOLETNIE… Poza krótkotrwałym powrotem temperatury bliżej termicznej normy w najbliższych dniach, w prognozach na 3. dekadę października (na razie co najmniej do ok. 26-27.10) przeważają scenariusze „listopadowe” (późnojesienne/przedzimowe). Indeksy NAO/AO mają być ujemne – przy wyżach na NE/N Europy, później być może rozbudowujących się w kierunku Grenlandii (choć to się dopiero wyjaśni…?). One stwarzają potencjał do adwekcji chłodu znad coraz chłodniejszego kontynentu, z głębi Eurazji. Będzie jednak im towarzyszył także niż na SW Europy – i jedynie w nim nadzieja na ewentualną adwekcję ciepła w końcówce października. Ale musiałby on rozbudowywać się… Czytaj więcej »

Lucas wawa

Przy okazji trzeba uspokoić, że o żadnej trwalszej zimie na razie nie ma mowy – a jedynie kolejnych możliwych akcentach zimowych, co najwyżej epizodzie.

Hubert

I bardzo dobrze. Nie wyobrażam sobie Wszystkich Świętych w śniegu i mrozie.

Arctic Haze ☀️

@Hubert

Widać jak jesteś młody. Ja sobie tego nie muszę wyobrażać, ja to widziałem. Chociaż lat z pamięci Ci nie podam.

PS. Szybkie zapytanie wujka Google’a i sądzę, ze mogły to być lata 1979, 1980 i 1988 (tzn. przynajmniej niektóre z nich).

Obserwator

Tak dla starszego pokolenia śnieg i mróz na Wszystkich Świętych to była „norma”. Sam to nie jeden raz słyszałem od moich dziadków. ?

tytus

Nie potrzebny wujek Googl wystarczy wujek Piotr
i jego dzienniczek pogodowy z podstawówki.
Jak napisałeś rok 1979 i 1 listopad (Górny Śląsk)
ranek -3 Tmax 0 wieczorem -2 pokrywa śnieżna 2 cm wiatr umiarkowany wschodni. Ziemia zmarznięta nie dało sie wetknąć świeczki.
1980 1 listopad -3C max-1 wieczorem -4pokrywa 1 cm wiatr umiarkowany z NE
w 1980 pokrywa śnieżna utrzymywała sie od 31 października do 15 listopada !

Robert93

Akurat ostatnimi latami czasem trafiał się śnieg trochę przed Wszystkimi Świętymi lub po tym święcie. Bardzo blisko było np. w 2006 – po 01.11 padał śnieg i w 2012 – przed 01.11 padał śnieg, ale zdążył stopnieć. Za to w 2009 miałem na Wszystkich Świętych chłodno, ale za to pogodnie. Ostatnio dominują jednak ciepłe wersje tego święta, często z Tmax > 10°C na dużym obszarze kraju, a czasem lokalnie nawet i z Tmax > 15°C. Mimo małego prawdopodobieństwa śniegu i mrozu na 01.11, nigdy póki co tego nie można wykluczyć.

chochlik

Chłodna wsch. Kanada w prognozach CFS na zimę wróży nienajgorzej:
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfsv2fcst/htmls/glbT2me3Mon.html

Lucas wawa

To dla mnie to raczej model klimatyczny – będzie OK przy ziszczaniu się u nas ciepłych scenariuszy. A z predykcją chłodnych nadal nie będzie sobie dobrze radził.

Patryk

Gdzie ty widzisz regułę ?? rok temu E Kanady miało ciepłą zimę u nas też było ciepło w 2010 roku i E USA Kanady oraz Europa miała zimę

Nie zawsze będzie tak jak zimą 2013/14

U nas jakoś specjalnie głębokiego Niżu islandzkiego nie widać w porównaniu oczywiście do lat poprzednich

http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfsv2fcst/imagesInd3/glbz700MonInd3.gif

http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfsv2fcst/imagesInd3/glbz700MonInd2.gif

chochlik

@Patryk
Nie mogę go na chwilę obecną znaleźć, ale pamiętam, że był tutaj na blogu artykuł na temat korelacji temperatury zimą między Europą a Ameryką Płn, USA oraz Kanadą i najwyższy wynik tej relacji mieliśmy właśnie z Kanadą. Nie jest ona rzecz jasna 1:1, ale jest. Napływ chłodu nad Atlantyk w zeszłym roku miał miejsce akurat nieco na wsch. od Labradoru.

Patryk

Jeżeli AO będzie na minusie przez większość zimy czyli w Arktyce będą panowały wyże to i u nas istnieje większe prawdopodobieństwo ”zejścia chłodu i na Amerykę i na Europę i na Azję jednocześnie

Lucas wawa

Zresztą, w artykułach traktujących o La Nina, pisano że zwiększa prawdopodobieństwo chłodniejszej zimy na zach. (a nie wsch.) Kanady. Tak więc w tym względzie nie ma jednoznaczności.

I warto przy tym zauważyć, że przywołane prognozy CFS wskazują na z grubsza „normalny” listopad w naszej części Europy. Korekta w dół nastąpiła zapewne z uwagi na chłodniejszy obecnie październik – co jest dla tego modelu dość typowe. Tyle tylko, że… 2+ miesięcy wstecz ponownie chłodniejszego października nie przewidywano…

Paweł

Można powiedzieć, że ostateczną prognozą na dany miesiąc jest ta z 30. lub 31. dnia miesiąca poprzedniego, tak więc rozliczajmy CFS za listopad na podstawie prognozy z 31 października.

konrad

GFS z 00:00 nie straszy zimowymi klimatami i daje nawet ciepło do 15 st. w przyszłym tygodniu. Może jednak jest nadzieja na w miarę cieply ostatni tydzień października???

Lucas wawa

To skrajność w drugą stronę wobec zapowiedzi z epizodem zimowym. I na razie niczego wykluczyć nie możemy.
Jednak ECMWF i GEM stabilniejsze w prognozach rozwoju sytuacji barycznej na 5+ dni. One, przynajmniej ostatnio, rzadziej popadają w takie skrajności jak GFS (nawet w terminie do 10 dni) i przepowiadają typową jesień znamienną dla przełomu października i listopada.

chochlik

Co ciekawe ta poranna prognoza jest i tak zgodna ze średnią wiązek, bo najcieplejsze pokazują Tmax ok +20C w po 25 października.

Lucas wawa

Właśnie ostatnie odsłony GFS na dni od 25.10 są średnio ok. 5 st. cieplejsze od średnich wiązek, które wskazują najczęściej na temperatury „przez 5°C” (a nie „przez 10°C jak w odsłonach deterministycznych modelu).

Jednak rozrzut wiązek jest dość spory i na dzisiaj przed Wszystkimi Świętymi nie można wykluczyć zarówno Tmin poniżej 0°C, jak i Tmax ok. 15°C.

chochlik

To chyba na zupełnie inne wiązki patrzymy:
comment image

Lucas wawa

To były wiązki tylko GFS i stąd ta spora różnica.

Morze

Z kolei GEM i ECMWF są znacznie chłodniejsze i prognozują dale utrzymanie się wyżu w okolicy Bałtyku.

chochlik

W prognozie deterministycznej owszem, ale wiązki (przynajmniej jeśli chodzi o ECMWF) wyraźnie zmierzają w stronę przeciwną:
comment image
Czyżby 1 listopada znów ciepły i pogodny?

Obserwator

I oby się sprawdził ten scenariusz z tmax≥15°C. Ale i tak znajdą się Ci co będą narzekać. ?

Lucas wawa

Przynajmniej ja prognozy deterministyczne zawsze konfrontuję z tymi: http://www.mojapogoda.com/prognozy-ensemble.html Tu doskonale widać, że: 1) Do weekendu 22-23.10 mamy mieć temperatury blisko termicznej normy lub lekko poniżej niej (dla Warszawy Tavg przeważnie +6/+8°C), 2) Od początku kolejnego tygodnia (czyli od ok. 24.10) wiązki się mocniej rozchodzą, przy czym średnie wskazują na wartości nadal zbliżone do normy lub nieznacznie poniżej niej (dla Warszawy +5/+6°C). Przy czym na dzisiaj, w terminie 5+ dni nie można wykluczyć zarówno Tmin poniżej 0°C, jak i Tmax powyżej 10°C (nawet powyżej 15°C). Zobaczymy jak z czasem prognozy będą ewoluowały i czy tym samym październik okaże się docelowo… Czytaj więcej »

Obserwator

Panie Lucas. Warszawa to nie cała Polska!

ja

Do czego prowadzą te wieczne gdybania? Chyba nie do rzeczywistej sytuacji, jaka będzie miała miejsce. Każdy mający tylko podstawową wiedzę z zakresu meteorologii potrafi odczytać i zinterpretować modele pogodowe, gdzie jest podane jak wół, jaka jest prognozowana temperatura, czy opady. „Przy czym na dzisiaj, w terminie 5+ dni nie można wykluczyć zarówno Tmin poniżej 0°C, jak i Tmax powyżej 10°C (nawet powyżej 15°C)” No serio? Nie wiem czy ktoś czyta w ogóle wywody Pan Lucasa, które (pomijając to, że skupiają sie głównie na niezbyt reprezentatywnej pogodowo cześci Polski) zmieniają się w zależności od zmienności prognostycznych modeli i to czasem nawet… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Przepuściłem powyższe bo, pomimo nieco agresywnej formy, zawiera trochę treści, z którymi się zgadzam.

Mnie osobiście ta nieustanna huśtawka nastrojów po każdej nowej prognozie GFS dawno się znudziła i nawet tego zwykle nie czytam. Interesują mnie bardziej procesy wpływające na klimat i pogodę, niż to czy za parę dni będzie +5 C czy +15 C. A już w szczególności w Warszawie.

Nie wspominam już o nieustannych (prawie zawsze nieudanych) próbach „wywróżenia” czegokolwiek z końcówek prognoz 14- czy 16-dniowych Bo to już czysty obłęd.

Obserwator

Gdzie tu widzisz jakąś rzekomo „agresywną formę”?

Realista

Proponuje pomijać tego typu posty i się zwyczajnie nie denerwować. To nie jest temat od dziś, bo był poruszany wielokrotnie, ale nic to nie dało. :)

Arctic Haze ☀️

Po prostu nie chcę potem żałować złej decyzji. Jako moderator wpuszczający po raz pierwszy nowego użytkownika muszę być ostrożniejszy niż jako komentator. Podobnie więcej wolno komuś kto wykazał wieloma komentarzami, że ogólnie pisze sensownie niż nowemu użytkowniki.

Tzn. komentarz był absolutnie OK jako czyjś, powiedzmy, setni ale nieco za agresywny na pierwszy.

Lucas wawa

@Arctic Haze ☀️ Problem jest taki, że – nie czując do końca meritum wpisu – ktoś „najeżdża” na kogoś innego wybranego, podczas gdy wielu tu piszących potrafi ekscytować się pojedynczymi odsłonami wybranego modelu (a czego ja nie robię), albo takimi czy innymi zapowiedziami czegokolwiek związanego z pogodą i klimatem – tak u nas, jak i gdziekolwiek indziej na Ziemi. Tak naprawdę pytanie: „Do czego prowadzą te wieczne gdybania?” podważa sens jakiegokolwiek prognozowania, bo przecież zapowiedzi STOPNIOWO stają się coraz bardziej wiarygodne i to STOPNIOWO w coraz większych detalach (ale niemalże nigdy w 100% we wszystkim, nawet na 1h i mniej… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

A czy ja kogoś potępiam? Napisałem tylko, że mnie te fusy niestające już znudziły na tyle, ze je ignoruję. Ma to tę wadę, że czasem przeoczę jakieś pytanie do mnie wciśnięte między 10 komentarzy o temperaturze 31 października ;-)

Arctic Haze ☀️

Taka „stopniowa prognoza” będzie najdokładniejsza tuz przed godziną na jaką jest (a jeszcze dokładniejsza tuż po niej). Z tego wynika, że jednak warto stawiać prognozy stojące na własnych nogach ale oczywiście z wyprzedzeniem, który sprawia, że prognoza ma jakiś sens.

Lucas wawa


Ja raczej chciałem Ci coś wyjaśnić a propos wpisu @ja, niż polemizować z Twoimi wypowiedziami.

Arctic Haze ☀️

OK. OK. Odpowiedziałem bo użyłeś najsilniejszego zaklęcia wywołującego mnie („@Arctic Haze”) ;-)

Realista

O tym samym napisałem w weekend.

Lucas wawa

A nie zauważyłeś(-aś), że celem mojego wpisu było właśnie zwrócenie uwagi na to do którego okresu mamy z grubsza pewne zapowiedzi (co do trendu), a od którego „gdybanie”… Mnie akurat najbardziej interesuje wyłapywanie ze stochastycznego „skilla” tych sytuacji, które potem dają już bardziej jednoznaczne zapowiedzi (co do trendu). Bo ten okres jest po prostu najciekawszy z punktu widzenia prognozowania. Szkoda tylko, że tego się nie zauważa i wrzuca „do jednego wora” z tymi wypowiedziami, które odnoszą się do pojedynczych odsłon na 240/384h naprzód. Niektórzy wręcz odnoszą się do prognoz sezonowych CFS (wg których 2+ miesiące wstecz październik miał być ciepły)… Czytaj więcej »

Realista

To przestań wymieniać wszystkie możliwe warianty, bo to chyba irytuje większość.Prognozy powyżej 5 dni można rozbić o kant …. obecnie :)

Lucas wawa

„To przestań wymieniać wszystkie możliwe warianty”

>>> Wszystkich możliwych wariantów mamy nieskończoność. Gdyby tak podchodzić do zapowiedzi to nierzadko nawet na 1h naprzód nie miałyby one sensu, bo np. „dziura” w chmurach, czy „komórka” opadowa może zmierzać kilka km w tą, czy tamtą stronę.

OK. W takim razie ja oczekuję, że teraz wszyscy przestaniemy komentować JAKIEKOLWIEK zapowiedzi, a nawet sytuację bieżącą (bo i po co???). I będzie „git”:-)

Realista

Ok, ja nie czuje takiej potrzeby. :)

chochlik

@Krzysztof Chorabik Kiedyś było tak, że forum przejmowało na siebie większość bieżących dyskusji, a blog miał je raczej okazjonalnie. Tylko raz na jakiś czas pojawiał się artykuł, który miał więcej niż 50 czy nawet 100 komentarzy (najczęściej przy okazji rzadkich sytuacji, jak np. zapowiadana powódź bądź atak na rekord), ale generalnie średnia l. komentarzy per artykuł jeszcze do początków 2014 roku utrzymywała się tutaj w okolicy… 2,5 (słownie: dwóch i pół). Dziś jest to pewnie z 10x więcej, choć tej statystyki już nie widać. Jednak fora w internecie są generalnie w odwrocie (nie inaczej jest z meteomodel) i rola ta… Czytaj więcej »

lubelak


I dlatego pojawił się pomysł aby ogarnąć całą tą paranaukową dyskusję w wątkach otwartych. Wg mnie eksperyment udany, choć wiadomo, że zawsze będą jakieś ale.

Mikelis

Ja akurat lubię czytać wywody Lucasa, więc tą opinię zachowaj dla siebie. Pozdrawiam

oliver57

Wetteronline.de w dzisiejszej prognozie (trendzie) na 16 dni przewiduje temperatury do końca października w normie a początek listopada ciepły. http://www.wetteronline.de/wettertrend/kattowitz .Październik 2016 okaże się mimo alarmistycznych zapowiedzi tylko lekko-chłodny?

Realista

Miejscami na południe świeci słońce i temperatura zbliża się do 15 stopni.

Realista

Juz nawet przekroczyła 15 w Dobczycach.

Lucas wawa

Idąc tropem rozumowania @ja zapytam:
jaką wartość mają tego typu wpisy?

Wrzucamy 'sat24′, 'pogodynkę’ i od razu wszystko mamy. Nie potrzeba do tego komentarzy. Tym bardziej, że np. w Warszawie dla odmiany zachmurzenie jest całkowite, nawet nieco padało, a temperatura wynosi ok. +9°C.

Realista

A dodatkowo, to nie ja się przyczepiłem, więc co za pretensje do mnie :)

Lucas wawa

To był tylko przykład, na którym chciałem pokazać, że tak właściwie to – mając podejście jak @ja – można podważyć sens zdecydowanej większości ocen dot. pogody i prognoz.

PS.
Jeszcze raz nadmienię, że ja najbardziej lubię wyłapywanie bardziej jednoznacznych trendów ze stochastycznego „skilla” – bo to jest dla mnie najbardziej interesujący okres w prognozach. Może nie zawsze jest to dostrzegalne (?). A może i kogoś to drażni (?). Przemyślę sprawę:-)

chochlik

Jakby wszystko sprowadzać do głębokiej analizy logicznej dotyczącej wartościowości wypowiedzi to wyszłoby nam, że jakieś 95% wszelkich dyskusji (i to nie tylko w internecie) jest pozbawiona większego sensu ;-] Ale oczywiście nikt tego w taki sposób nie analizuje.

Realista

Żeby zainteresować, że jednak zrobiło się cieplej. To jest tu i teraz. O tym można dyskutować.

Lucas wawa

Czyli o przyszłości (nie tylko pogodowej) nie ma sensu dyskutować…?

zaciekawiony

Jeśli napiszę że dziś jest u mnie zimno to znaczy że prognozy na jutro są bezsensowne? To dyskusja czy przygryzanie?

Lucas wawa


Szkoda tylko, że nie zwróciłeś uwagi na to kto podsycił to „przygryzanie”…

Obserwator

Oczywiście Lucas Wawa jak zwykle robi z siebie „ofiarę”. :D

zaciekawiony

Ty.

Wysnułeś absurdalne zarzuty do Realisty bo wcześniej coś innego zarzucał ci Ja.

konrad

W Poznaniu przyjemnie, bezwietrznie 13 st. i przebija słoneczko.

PS. Nawet jakies dziwne muszki / meszki latają.

Daniel

Jaki sens ma pisanie o teraźniejszej sytuacji synoptycznej skoro chyba każdego dużo bardziej interesuja predykcje na kolejne dni i potem sprawdzenie ewentualnie tego czy były poprawne.

Lucas wawa

Odnoszę wrażenie, że niektórzy nie czują co kryje się za terminem „prognoza”. Oczekują „gotowego przepisu” niczym w jakieś procedurze.
To właśnie z sensu prognozowania – czyli STOPNIOWEGO uzyskiwania CORAZ TO BARDZIEJ WIARYGODNYCH informacji – wynika ciekawość ich śledzenia.

Zresztą to samo tyczy się jakichkolwiek dociekań (prac badawczych), które to z początku zawsze obarczone są sporą niepewnością, a która to nie powinna podważać ich celu i sensowności.

Realista

Prognoza to termin 5 dni.
Dalej to fusiarnia i SCI FI.
Zresztą piszcie co chcecie.
Nie ja tu decyduje, ja nie muszę czytać wszystkiego, tylko mogę wybrać sensowniejsze rzeczy, jak przykładowo prognozowanie NAO i to rok naprzód, bo to mnie zaintrygowało.:)

Lucas wawa

I zauważ, że ja na kwestię stabilności zapowiedzi (dot. trendu) w dalszych dniach października zwróciłem uwagę we wczorajszym wpisie z 13:25 – za co mnie „zjechał” @ja…

Realista

Nie ma stabilności,wczoraj wiązki wskazywały na ciepło od 23, dziś nie ma śladu po tym.

comment image?oh=94e97634403e7250f0de79ec86230488&oe=5809BF2A
to wiązki z aktualizacji południowej z wczoraj.

Poniżej dzisiejsza 00.

comment image?oh=8dbf43891f475dd821561ba3a6d88d75&oe=5808D84C

Prognoza powyżej 3-4 dni może się całkiem zmienić.

Lucas wawa

@Krzysztof Chorabik I tu więc wyjaśnia się kwestia co do której pojawiały się wczoraj znaki ’?’ – i w przeważającej części jest to kwestia właśnie ok. 5 dni naprzód (maks. 7-8 dni). Jednakże, czy samo wspomnienie o tej (czy innej) niejednoznaczności, przy tak regularnie pojawiających się wpisach niektórych osób dot. pojedynczych odsłon, często w terminie 240/384 h naprzód jest czymś złym? Jest to raczej wyrazem tego, że ktoś ma świadomość zmienności (lub odwrotnie stabilności) takich, czy innych zapowiedzi – niż jej braku. Dlaczego @ja (w tym wypadku) nie „rzucił się z pazurem” na kogoś, kto wypowiada się odnośnie pojedynczych odsłon… Czytaj więcej »

Realista

CFS to inny typ modelu.
Obecnie prognozy się zmieniają co rusz, więc nie ma to sensu.

max

Pytanie do pana profesora czy Cohen już wymodelował swoją prognozę na ten rok? Jak zwykle jestem ciekawy w tym roku szczególnie bo jest parę sygnałów że może być inaczej niż w zeszłym.

Arctic Haze ☀️

@max

Jeśli to pytanie do mnie to odpowiem, że nie wiem. Tyle razy mu nie wyszło z rzędu, ze aż mi głupio znów do niego pisać z pytaniem o prognozę. Może jednak to zrobię. Z tym, że zeszłoroczna przysłał mi 18 listopada więc chyba nawet jeszcze za wcześnie na takie pytanie.

max

z góry dzięki jak napiszesz jak to mu wychodzi w tym roku. Głupio nie głupio najważniejsze żeby się nie poddawać i udoskonalać to co osiągnęli, szukać brakujących czynników,a kiedyś może w końcu model będzie na tyle dobry że sprawdzalność się zwiększy.Ja tam lubię ludzi z pasją :D

Arctic Haze ☀️

@max Artykuł zespołu z MetOffice, o którym dziś pisałem [1] właściwie rozwiązał ten problem. I niestety dla Judy Cohena, aby przepowiedzieć zimowe NAO na parę miesięcy naprzód, nawet nie trzeba brać pod uwagę śniegów z Syberii. Wystarczy (wśród innych czynników) używać pokrycia lodem Morza Karskiego. Jest to o tyle zabawne dla mnie, że sam mu to kiedyś proponowałem (śnieg na Syberii wynika z ilości parowania na Oceanie Arktycznym, a to od ilości lodu latem i jesienią). Judah odpowiedział mi, że mu się ze śniegiem lepiej koreluje bo to o jeden proces bliżej (ten śnieg wpływa z kolei na powstanie i… Czytaj więcej »

max

Ja bym zbadał oprócz śniegu na syberi korleację pokrywy śnieżnej na płw. skandynawskim.Tak z moich obserwacji wynika, w czasie zimnych zim pojawia się ona tam wcześnie i w większej ilości co oczywiście jest skutkiem nie przyczyną.

Arctic Haze ☀️

@max

Myślę, że Judah to też badał. Zanim zajął się prognozowaniem AO, był specjalistą od… wpływu pokrywy śnieżnej na pogodę. Pewnie dlatego tak kurczowo trzyma się tego śniegu w prognozie. Mam wrażenie, ze wybrał Syberię po przetestowaniu wszelkich możliwych miejsc. A mechanizm fizyczny też jest dla Syberii dość oczywisty (olbrzymi Wyż Syberyjski generujący fale Rossby’ego zakłócające cyrkulację strefową w stratosferze). Niczego takiego nie ma w okolicach Skandynawii.

Chodzi o ten mechanizm (upiększoną wersję rysunku z artykułu Cohena):

Wiem wiem o co chodzi Cohenowi tylko wg mnie i z punktu widzenia Polski, jak w skandynawii jest zima to prędzej czy później jest i u nas. Z tego kierunku zazwyczaj najszybciej następuje pochód pokrywy śnieżnej utrwalania warunków zimowych.

Patryk

Ciekawy fus najnowszego GFS na początek Listopada Potężny wyż znad Grenlandii ”schodzi” klinem na Atlantyk oraz atak zimy w Skandynawii

Lukasz160391

Jeśli by się to sprawdziło, to mielibyśmy powtórkę z listopada 2006 r. – czyli chłodne, wietrzne i deszczowe Wszystkich Świętych oraz atak zimy dwa dni później.
Z tą różnicą, że w 2006 roku październik był zupełnie odmienny…

Lucas wawa

@ja za taki wpis by mnie już chyba zamordował:-)))
… a nawet, gdybym gdzieś zasugerował, że z dzisiejszej perspektywy na Wszystkich Świętych MOŻEMY mieć zarówno „atak” zimy, jak również halniak i +20°C – czytaj: są to scenariusze realne, ale na dzisiaj obarczone sporą niepewnością (podobnie jak i każde inne).

Ale traktując to jako ciekawostkę możemy nań zwrócić uwagę – tym bardziej, że prognozy NAO/AO wskazują raczej na ujemne wartości indeksów.

Lucas wawa

Nawiązywałem tu oczywiście do wpisu Patryka.

iceman

GISTEMP powiedział, że czerwiec 2016 zanotował spadek o 0,05°C :shock: i tym samym spadł na 3 miejsce za 2015 i 1998. Pewnie znowu coś namieszali i niedługo się poprawią, albo było namieszane i to jest poprawka.

Arctic Haze ☀️

@iceman

Czerwiec był globalnie najchłodniejszym miesiącem w tym roku. I gwarantuję Ci, że NASA nie ma obsesji na temat tego czy każdy miesiąc będzie rekordowy, w przeciwieństwie do Ciebie.

Iceman

Moim zdaniem styczeń.

Arctic Haze ☀️

[W kwestii czy czerwiec był najzimniejszym globalnie miesiącem roku]

PS. Chodziło mi powyżej o wartość anomalii, nie samych temperatur (te są najwyższe latem północnej półkuli i najniższe zimą, ze względu na rozłożenie kontynentów mających większą zmienność sezonową od oceanów).

Dla wszystkich serii „naziemnych”, sprowadzonych do wspólnego okresu bazowego, wygląda to tak (od stycznia 2015 do dziś):

(można kliknąć aby zobaczyć trochę lepszą rozdzielczość)

chochlik

Niebywałe wydarzenia przynosi nam ten październik. Wczoraj jakimś cudem Tmax przekroczyła 10C, a dziś z rana wyszło nawet Słońce! Absolutnie niebywałe!

wrocław

Tegoroczny ma wybitnie mało słońca ?. Cieszą opady, które u mnie na działce skutkowały 20 cm wzrostem w. gruntowych w stosunku do wrzesnia i wynoszą 127cm. Wciąż jednak widać deficyt, bo rów melioracyjny w parku grabiszynskim suchy.

Obserwator

Nie dość, że tegoroczny październik będzie bardzo chłodny – nie wierzę aby nawet kilka dni z tmax ok 15 st. C podniosło bardzo średnią temperaturę miesięczną do tego aby wyszedł w „normie” do tego będzie bardzo pochmurny i bardzo mokry (z kilkukrotnie przebitą sumą opadów dla tego miesiąca).

oliver57

W rejonie Katowic opady na dzisiaj w normie bo 40-50mm przy średniej sumie dla października dla Katowic wynoszącej 45mm (1981-2010). Jeszcze trochę dopada. Bardzo chłodny obecny miesiąc w moim odczuciu też nie jest, a wczoraj w Beskidach (region Wisła-Skolnity)nazbierałem ponad kilogram grzybów przy czym temperatura wynosiła około 11-12 stopni, w nocy z poniedziałku na wtorek było 9 stopni. Nie przesadzajmy z tym zimnem skoro za cały miesiąc średnia będzie, tak uważam 1-2 stopnie poniżej średniej wieloletniej.

Obserwator

@Oliver57
Po raz kolejny robisz dobrą minę do złej gry i pouczasz aby nie narzekać na ten październik. Jest na co narzekać, bo sporo dni października jest z jednocyfrową temperaturą z pochmurną i deszczową pogodą, a to zwiększa odczucie chłodu. Gdyby było przynajmniej więcej słońca byloby ciut lepiej. ?

lubelak

@Arctic Haze
Sezon studencki już rozpoczęty, chciałem się przypomnieć z krótkim textem/ściagawka na jakie parametry mamy patrzeć przy obserwacji prognoz zimy w PL. Lada chwila trzeba będzie otworzyć kolejny watek otwarty i byłoby jak znalazł do dyskusji…

tytus

Nie tylko ten temat
ale przyznam ze rownie ciekawy jak korelacja z korelacji
NAO z tegoroczną zimą :-)
Przychylam sie do wniosku ze czas otworzyc nowy otwarty watek

Arctic Haze ☀️

A ja wrócę do tego „wyżowego sztormu” jaki mieliśmy 6-7 października. Pisałem, że taka szybka antycylogenza to rzadkość i że jest tylko jeden artykuł na ten temat z 1991 roku, pokazujący podobny przykład. Co mi się za to oberwało, to lepiej nie mówić… Ale zapytałem jednego z autorów tamtego artykułu, prof. Stephena Colucciego (autora hasła o antycyklonach z encyklopedii fizyki atmosfery wydanej przez Elsevier) i właśnie dziś otrzymałem odpowiedź. Wygląda na to, że jednak miałem rację. To naprawdę był przypadek rzadkiej gwałtownej antycyklogenezy. Ponieważ mam jego pozwolenie poniżej zacytuję moje dwa pytania i jego na nie odpowiedzi: Q: Basing on… Czytaj więcej »

chochlik

Ale przecież nikt tu nie kwestionował ani tego, że wyż szybko rósł w siłę, ani tego, że wysoki gradient mieścił się wewnątrz krzywizn antycyklonalnych. Zwracaliśmy jedynie uwagę na to, że podobne sytuacje (silny wiatr w obrębie silnego wyżu) nie są wcale tak ekstremalnie rzadkie jak to przedstawiałeś.

Arctic Haze ☀️

I jak widać racji nie mieliście. Żaden z przedstawionych przykładów (no, od biedy jeden) nie był przykładem gwałtownej generacji wyżu. To naprawdę zdarza się raz na wiele lat. I mówię tu o całej półkuli północnej.

Chyba naprawdę nie rozumiesz kontekstu. Znalazłem przykład czegoś („rapid anticyclogenesis”) co Colucci odkrył, a co przed jego artykułem sądzono że jest niemożliwe. A i teraz mało kto słyszał o takim zjawisku bo jest naprawdę rzadkie. Twierdzenie, ze to jest „normalne” jest w tej sytuacji raczej śmieszne.

chochlik

Przypominam raz jeszcze, że pisaliśmy o silnym wietrze, a nie o gwałtownej generacji wyżu.

Arctic Haze ☀️

Przypominam, że ja wiem o czym ja pisałem. Widać nie zrozumiałeś. Dość wcześnie napisałem, że taki gradient ciśnień w wyżu jaki obserwowano musi oznaczać bardzo szybkie pogłębianie się wyżu („szybką antycyklogenezę”) i że ponoć to się nie zdarza (tu cytowałem dyskusję na ten temat). Następnie to hasło pomogło mi znaleźć artykuł o podobnym układzie w 1985 roku (współautorstwa Colluciego), piszący o tym jako o czymś nowym i nieznanym. Dowodziłoby to niezwykłości tego wyżu i dlatego wysłałem pytanie do Colucciego (o tym też wspomniałem). Tymczasem parę osób uparło się tego wszystkiego nie zauważać i uczepiło się siły wiatru przysyłając wiele przykładów… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Dodam jeszcze, ze jeśli ktoś ma ochotę poszukać trzeciego przykładu takiego szybko generującego się wyżu to właściwym kryterium tu jest wysokość geopotencjału zwiększająca się o ponad 50 m na dobę na poziomie 500 hPa.

EDIT. Pierwszym kandydatem powinna być sytuacja z 31 stycznia 2014r., o której pisał Piotr.

Bianka

Skoro jest to tak rzadka sytuacja,to następnej podobnej trzeba spodziewać się za ładnych parę lat….

Arctic Haze ☀️

No właśnie to jest dobre pytanie. Może tak a może np. cieplejsza Arktyka intensyfikuje fale planetarne (jak niektórzy twierdzą) sprawiając, że coś takiego jest bardziej możliwe. Przypominam, że ten wyż tak jak tamten z 1985 roku miał bardzo silny niż na zachód od siebie. Najwyraźniej wygenerowały się jako para (ta sama fala planetarna). Ale nie każdy głęboki niż ma takiego wyżowego partnera. Ciekawe od czego to zależy? To naprawdę ciekawy temat do badania. Co ciekawe Colucci napisał w odpowiedzi na moje pierwsze pytanie, ze nikt po nim tego nie badał (a to już 25 lat!). Mam nadzieję, że zainteresowałem go… Czytaj więcej »

Przemek

A tak zupełnie przy okazji – przestudiowałem B M K Polski za 09.2016 i wyszło że tegoroczny wrzesień jakkolwiek b.ciepły okazał się jednak odrobinę chłodniejszy niż 09.1999 i 09.2006. A październik w skali kraju przyniesie tylko trochę niższą temp niż średnia 1961-1990.

ja

Co prawda nie wierzę w sprawdzalność tego typu prognoz, jednakże to co pokazuje GFS na dni po 5 listopada to już naprawdę porażka.

432
0
Would love your thoughts, please comment.x