2024/03/29 00:03

Zimno

W dniu jutrzejszym czeka nas kolejna porcja opadów i dalsze ochłodzenie. Nawet po południu na znacznym obszarze kraju ma być poniżej 5°C. Jeszcze zimniej na Podhalu, Bieszczadach i Beskidzie Żywieckim – tam mniej niż 2-3°C, opady deszczu a powyżej 400-500 m. deszczu ze śniegiem i śniegu. Poniżej wyniki pięciu modeli numerycznych na jutro, 12UTC.

[huge_it_gallery id=”8″]

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
77 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Grzybiarz

Brrr… Zawiało chłodem. A co z przymrozkami? Gdzie będą największe i – najważniejsze – kiedy się wyniosą?

Lucas wawa

No cóż…
Zapewne będą w porze chłodnej okresy bezprzymrozkowe. Jednak w październiku (odwrotnie niż w kwietniu) należy raczej oczekiwać, że mają prawo pojawiać się coraz częściej (a nie coraz rzadziej)…

mikos

Co ty Lucas Wawa z do tych przymrozków tak się „palisz”? One nie są „normą” jako temperatura minimalna w październiku. Na przymrozki przyjdzie czas w listopadzie. :)

Grzybiarz

@Mikos – ja nie miałbym nic przeciwko, żeby przymrozki pojawiły się dopiero po 20 listopada. Wtedy oficjalnie kończę sezon grzybowy. :-) Bywały takie sezony, że jeszcze w grudniu zbierałem grzyby, np. 2000, 2006. Ale były też lata, kiedy przymrozki torpedowały sezon już na początku października, np. 2003, 2011. :-(

Nisza Official

No, właśnie. W ubiegłym roku ponoć znana piosenkarka znalazła, bodajże podgrzybka (i to dość dużego), na kilka zaledwie dni przed… Świętami Bożego Narodzenia (post, z tego co pamiętam, pojawił się 21 bądź 22 grudnia).

Lucas wawa

Nawiązałem do zapytania: „kiedy się wyniosą?”
… jawiącego się tak jakbyśmy mieli kwiecień, a nie październik.

A czy pojawią się dopiero w listopadzie…? Śmiem twierdzić że jednak szybciej, skoro miały już lokalnie miejsce pod koniec września, a obecne ochłodzenie będzie na pewno silniejsze (w sensie anomalii) od tamtego.

I nie ma to związku z moim takim, czy innym „zapałem”, tylko z realną oceną sytuacji.

Mikelis

Gdzie jest napisane, że przymrozki nie są normą dla października? Chyba mylisz pojęcie „dnia mroźnego” z „dniem z przymrozkiem”. Przymrozki mogą być nawet we wrześniu.

mikos


Widzę kolego, że się nie zrozumieliśmi. Chodzi o mi o temperaturę minimalną w nocy, tzn. Że przymrozki nie pojawiają codziennie w październiku. Norma dla temperatur minimalnych dla października to ok 5°C w zależności od regionu.

Mikelis

Mi też nie chodzi o to, że normą dla października to codzienne przymrozki (tzn., że temp. min. jest codziennie niższa od zera). Z Twojego wcześniejszego posta nie wynika taki wniosek, że nie myślałeś o codziennych przymrozkach. Wynika co innego – tzn. negowanie temperatury minimalnej ujemnej w dziesiątym miesiącu roku jako normę. Przytoczona przez Ciebie norma +5 st. (nie wiem nawet z jakiego źródła) jest ŚREDNIĄ temperaturą dla całej Polski, a nie STAŁĄ. Codziennie przecież nie będzie +5 st. nad ranem! Może być np. -2 jednego dnia i +8 drugiego, średnia z tych dni będzie dodatnia. Mikos, pisz dokładniej, proszę i… Czytaj więcej »

mikos


Wiem, że codziennie nie będzie w październiku temperatury minimalnej ok 5 st. C. Różnie może być. Mogą być dwucyfrowe temperatury rzędu 10-15 st. C w nocy, mogą być właśnie silne przymrozki ok minus 5 stopni i niżej, a może być też ok 0-10 st. C w nocy. Rożnie może być w zależności od zachmurzenia i rodzaju masy powietrza. :D

lubelak

Gdzie będą? Prognozy na kolejny dzień masz zawsze wieczorem na Fb na profilu meteomodelu. Robione z EMSa więc dokładne.
Kiedy się wyniosą? Nikt tego obecnie nie wie.

Grzybiarz

– dziękuję, rzadko jestem na fb. Będę zaglądać.

Lucas wawa

Jutrzejszy dzień będzie tak naprawdę pierwszym w tym półroczu, kiedy nie będziemy mieli już żadnych wątpliwości, że wkroczyliśmy już w porę chłodną…

Grzybiarz

Samo zimno jakoś znoszę, chociaż po połowie miesiąca liczę na babie lato. Najbardziej nie lubię tych krótkich dni, które są przed nami. Współczuję w tym względzie ludom dalekiej północy.

Lisi

Ja krótkie dni zniosę ale te średnie 90% zachmurzenia od połowy listopada do końca lutego (wg weatherspark) to już katorga. Nie dość, że dni krótkie to jeszcze całkowite zachmurzenie przez większość dni… Coś za coś – na naszej szerokości geograficznej w chłodnej porze roku może być albo pochmurno i jesień prawie przez pół roku albo tęgi mróz i więcej pogodnego nieba.

Grzybiarz

– pamiętam dobrze, jak w 2013 roku było pochmurno w miesiącach styczeń-marzec. Niekończące się zimno, zachmurzenie i opady śniegu. Nawet dłuższy dzień nie za wiele pomagał. To był paskudny okres…

Lisi

@Grzybiarz – Ten rok też zapamiętałem nie tylko ze względu na zimno ale i wyjątkowo małą liczbę słonecznych dni. We Wrocławiu były nawet 3 tygodnie bez ani jednego przebłysku słońca (7 stycznia – 21 stycznia, 11 lutego – 2 marca) – ogimet podaje jakieś ułamki w tych okresach typu 0.2 ale nie wiem jak to liczą – słońca nawet na moment nie było widać. Styczeń 2013 – 17.2 godz. usłonecznienia (norma 59 godz. – i tak bardzo niska bo widno jest przez ok. 248 godzin). Luty 2013 – 22.1 godz. usłonecznienia (norma 68 godz., widno jest przez ok. 280 godzin)… Czytaj więcej »

Lucas wawa

Ja właśnie zimą tym bardziej wolę choć trochę jasności od śniegu, im mamy większe zachmurzenie.
Gdy jest pogodniej (i ze słabszym wiatrem) przyjemniej jest zarówno przy aurze ciepłej (nie zimowej), jak i śnieżno-mroźnej.

Paweł

Nie do końca, że choćby pozwolę przytoczyć przykład lutego 2014 i 2015. Grudzień 2015 chyba też był pogodny.

Mikelis

Katorga? A co mają powiedzieć ludy Dalekiej Północy, jak tam przez ok. pół roku nie ma słońca? Oczywiście nic nie powiedzą, bo to dla nich normalne, są przystosowani do takich skrajności. I my też, jesteśmy dostosowani do jesiennj słoty i krótkich zimowych dni. Gorzej mają przybysze z południa – np. z Syrii, dla nich nawet plus 10 i wiatr mogą być zabójcze. I to właśnie oni przeżywają katorgę.

Robert

GEM przy końcu prognoz wyrażnie cieplejszy.

Lucas wawa

W 2. dekadzie października może być jeszcze różnie – choć porównanie dość przeciwstawnych prognoz jak wieczornych odsłon GFS i GEM z tymi wykresami:
http://www.mojapogoda.com/prognozy-ensemble.html
podpowiada, że to jednak do scenariusza GEM obecnie należy podejść z większą rezerwą (choć oczywiście nie można i takiego zupełnie wykluczyć).

Lucas wawa

Natomiast wieczorny ECMWF konsekwentnie za chłodem do końca swojej prognozy.

mikos

@,Lucas Wawa
Podobnie jak GFS.

mikos

Tak GEM widzi temperatury powyżej 15°C od ok. Połowy października.

Konrad

GEMik ale wywalił 14 października powyżej 20 stopni. Będzie połowa z tego.

Mikelis

Panowie, to dalekie „fusy”, może tak być, ale równie prawdopodobna jest zupełnie inna pogoda – np. plus 5 w dzień i 0 w nocy, czyli przedzimie. Także spokojnie, jest sporo czasu do połowy października. Ja na razie patrzę na prognozy dotyczące najbliższych dni, gdyż jest dynamicznie :)

leksa

GEM lubi wyskoki. Oczywiście byłbym za ale na razie większość prognoz zimna

joa

Trochę za szybko to zimno, no i za duży przeskok jak dla mnie. Tydzień temu krótki rękaw, jutro zimowa kurtka. Taki mamy klimat, cóż poradzić ;)

Lucas wawa

Dzisiaj pierwszy w tym półroczu dzień z typowo późnojesienną (a w górach już zimową) aurą. W Warszawie od rana umiarkowany deszcz, przy podmuchach okresowo silniejszego wiatru i temperaturze (na termometrach) zaledwie +5°C. Słowem: pogodowy listopad i to w wersji wilgotnej. Oczywiście, nie jest to mój ulubiony typ aury, ale i takową (jeżeli nie będzie zbytnio dominowała przez całą porę chłodną) akceptuję. Cały czas mam nadzieję na to, że po okresie mokrym i chłodnym (a opady były potrzebne…), nadejdzie jeszcze babie lato bis lub chociaż termiczne polecie, sprzyjające podziwianiu uroków „złotej polskiej” jesieni, jak i grzybobraniu. A opady śniegu (ale bez… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Tę aurę w dużym stopniu przynosi nam silny wyż znad Skandynawii. To on wciąga zimne powietrze z Arktyki. Poniżej aktualna mapa wiatrów i temperatury (kolor) na 850 hPa:

https://earth.nullschool.net/#current/wind/isobaric/850hPa/overlay=temp/orthographic=18.05,61.67,319

Lucas wawa

W sumie, choć dzisiaj w większej części kraju aura będzie „niżowa”, to głównym ośrodkiem sterującym pogodą także nad naszą częścią Europy jest faktycznie silny wyż skandynawski. Tak naprawdę to on (a nie jakiś niż) przyczynił się do adwekcji zimnej masy znad Arktyki, która to (jak słusznie zauważa synoptyk ICM) przyczyniła się także do cyklogenezy niżu na SE od Polski.

Mikelis

Ja bym stwierdził, że zarówno wyż jak i niż przynoszą nam tę słotną i wietrznę aurę. Wyż ściąga chłód z Dalekiej Północy zaś niż daje zachmurzone niebo i opady. Natomiast silny wiatr jest wynikiem dużej różnicy ciśnień między cyklonem a antycyklonem.

Arctic Haze ☀️

@Mikelis Z tym ostatnim to się właśnie od wczoraj nie zgadzam. Wczoraj jeszcze żadnego cyklonu w pobliżu Bałtyku nie było, a wiatr już był sztormowy. To spowodowało właśnie mój komentarz, że czegoś takiego jeszcze nie widziałem (co dziwnie wzburzyło kilka osób). W XIX wieku to by się zdziwili. Wtedy jedynym sposobem przewidzenia sztormu był „spadający barometr”. A tu wyż jak dąb, a sztorm całkiem, całkiem. To naprawdę nie jest typowa sytuacja. Nawet szukałem informacji o takich zdarzeniach. Gdzieś znalazłem ostrzeżenie, ze szybko rosnące ciśnienie może być ostrzeżeniem o nadchodzącym silnym wietrze ale następne zdanie („ponieważ może to oznaczać, że jeden… Czytaj więcej »

Robert

Z tego obrazka wynika że powietrze nie napływa bezpośrednio z Arktyki a z północnego Atlantyku okolic Islandii i ewentualnie z Zachodniej Syberii.

Arctic Haze ☀️

Obrazek się już zmienił od czasu gdy wrzuciłem link. Ale nadal widać, że spływ jest wokół wyżu. A na północ od niego jest niewątpliwie Arktyka.

Bianka

Zdziwilo mnie tylko to ze jakoby w wyzu nie moze wiac, a ja przypominam sobie takie sytuacje wyzowe z silnym wiatrem. Nie wiem czy wialo akurat nad morzem. Mówię ze swojego miejsca zamieszkania. Nawet druga polowa sierpnia 2015 to silny wiatr na NE przy wyzowej pogodzie.

Arctic Haze ☀️

Jak silnie wtedy wiało? Mogłabyś podać miejsce i datę?

PS. Sprawdziłem dla Warszawy (najłatwiej znaleźć stare dane meteo). Problem w tym, że ja w sierpniu 2015 nie widzę tam ani silnego wyżu ani wiatrów o sile sztormowej.

A jeśli mówimy o sztormach to sprawdziłem też sierpień 2015 w Gdańsku:
http://www.ekologia.pl/pogoda/polska/pomorskie/gdansk/archiwum,zakres,24-08-2015_30-08-2015

Ani jednego dnia z prawdziwym wyżem (tak!) i bardzo niewiele silnych wiatrów, a te które były to przy ciśnieniach rzędu 990 hPa (niżach).

Naprawdę nie porównujmy rzeczy nieporównywalnych. I nie polegajmy jedynie na pamięci w tego typu sprawach.

Tadeusz T

@ Arctic Haze
Też muszę posłużyć się pamięcią, ale wspomaganą wpisami do książeczki żeglarskiej.
1.
23-26 07 1973 rok. Jezioro Dobskie (Wielkie Jeziora Mazurskie). Przynajmniej 1,5 doby idealnie bezchmurnej pogody. Ani tuż przed, ani tuż po nie przechodził jakiś wyraźny front. Przez cały czas wiał równy, silny wiatr oceniany na oko przez doświadczonych żeglarzy na 5 st. B.

2.
17-18 09 1975 rok. Bałtyk pomiędzy Warnemunde a Świnoujściem. Opis dokładnie jak wyżej, tylko wiatr zdecydowanie silniejszy. Oceniam go na 7 st. B.
Pozdrawiam. Tadek

Arctic Haze ☀️

@Tadeusz Już myślałem, że popełniasz ten sam błąd co Bianka. Bezchmurna pogoda to nie to samo co wyż. Bezchmurnie może być np. w ciepłym sektorze niżu. Sprawdziłem i widzę, że to rzeczywiście były wyże. Jednak np. 18.08.1975 to sytuacja bardziej skomplikowana. Bałtyk był rzeczywiście pod wpływem rozległego ale płytkiego wyżu. Natomiast na północy były dwa głębokie niże. Czyli w tym wypadku muszą się one rzeczywiście podzielić odpowiedzialnością za gradient ciśnienia między nimi. Z przewagą dla niżów bo po ich stronie gradienty były silniejsze. Teraz, wczoraj i dzisiaj, było absolutnie odwrotnie. W lipcu 1973 był to natomiast czysty wyż, ale 5… Czytaj więcej »

Tadeusz T

Poprzednie „małe uzupełnienie” pisałem nie znając Twojej odpowiedzi, dlatego tekst jej nie uwzględnia. Obejrzałem te moje przykłady na stronie którą podałeś i rzeczywiście – układ izobar, wyżów, niżów jednak inny… Dla mnie też ten „wyżowy sztorm” to niespodzianka, ale ja się nie znam. :smile: Nie mam zawodowo nic wspólnego z pogodą i klimatem. Tadek. PS. Jeszcze mała uwaga do sąsiedniego Twojego komentarza o spadkach ciśnienia przed sztormem i w czasie sztormu. Zwróć uwagę, że w tym „wyżowym sztormie” jak ktoś płynął w poprzek izobar – szybko bo półwiatrem – to też barometr mu leciał w dół na łeb na szyję.… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

@Tadeusz

W każdym razie dzięki za te przykłady. W sumie potwierdzają, że mamy teraz „wyjątek który potwierdza regułę”, czyli bardzo rzadką sytuację. Nie bez precedensu bo takowy znalazłem w artykule naukowym (wyżej) z sierpnia 1985. Ale naprawdę rzadki przypadek.

Tadeusz T

Małe uzupełnienie.
Czy to były „wyżowe sztormy”? Nie wiem.
AD. 1.
Na Mazurach wiała tylko piątka, ale na Bałtyku spokojnie mogło wtedy wiać 7. Niestety nie dysponowaliśmy barometrem…

AD. 2.
Na Bałtyku barometr oczywiście był, ale nie robiłem wpisów do dziennika jachtowego. Niestety nie wpadło mi do głowy, żeby sprawdzać co się dzieje z ciśnieniem.

Pozdrawiam. Tadek

Bianka

No dobrze, w sierpniu nie było wyżu. A styczeń 2014, NE Polska, silny do 80 km/h wiatr przy mroźnej słonecznej pogodzie. To tez nie był wyż?

Arctic Haze ☀️

31 stycznia 2014 rzeczywiście był jednym z tych rzadkich przypadków gdy wystąpił naprawdę głęboki wyż w parze z głębokim niżem na zachód od niego (daleko ale to najwyraźniej para). Tzn. tego dnia wiało najbardziej. Ale to też była tylko „piątka” w skali Beauforta. Więc nie sztorm. Czyli to też nie jest „analog” obecnego sztormu.

Bianka

Poza tym ja piszę o Polsce NE, bo tu mieszkam, więc trzeba by sprawdzać Suwałki.

Bianka

Sprawdzilam archiwa. Dnia 17 sierpnia 2015 Polska byla pod wplywem rozbudowujacego sie wyżu znad Skandynawii, NW Rosji i Morza Barentsa. Mniej więcej wtedy wiało. Nie wiem czy byl wtedy sztorm, ale u mnie wiatr momentami był silny.

Bianka

Dnia 18 sierpnia 2015 cisnienie w północno wschodniej Polsce wynosiło 1025 hPa, kolejnego dnia centrum wyżu przemiescilo sie w rejon Zatoki Ryskiej. Pojawił sie umiarkowany i silny wiatr.

Arctic Haze ☀️

Według strony, którą wcześniej linkowałem w Gdańsku był wiatr 26 m/s. Jak dla mnie to niż i piękna żeglarska pogoda (4 w skali Beauforta). Ze sztormem przy wyżu nie ma to nic wspólnego.

Zresztą o czym my w ogóle dyskutujemy? Ja sam już znalazłem podobną sytuację (silny wyż z wiatrami o sile sztormowej) z sierpnia 1985. One się zdarzają, ale niezwykle rzadko. Natomiast umiarkowane wiatry przy ciśnieniach w okolicach średniej (nawet przy lekkim wyżu) to absolutnie nie jest ta sytuacja jaka miała miejsce w ostatnich dniach (10 B przy 1035 hPa).

Tadeusz T

Nieśmiało zwrócę Ci uwagę, że wiatr 26 m/s to środek dziesiątki!!! :-) ;-)
Pozdrawiam. Tadek

Tadeusz T

Oczywiście żartowałem, po prostu wstawiłeś nie te jednostki… Powinno być 26 km/h

Problem jest gdzie indziej. Bianka podaje ciśnienie 1025 hPa a „Twoja” strona 20 hPa mniej! I piękny niż nad Skandynawią.

Bianko, podaj źródło!

Bianka

Te dane mam z archiwum ICM UM. Tam mozna dowolny dzien, miesiąc i rok sprawdzic. To sa opisy synoptykow.

chochlik

@Tadeusz
Sytuacja z sierpnia 2015:
Pomiary:
ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&state=Pola&osum=no&fmt=html&ord=REV&ano=2015&mes=08&day=18&hora=21&ndays=1&Send=send

Sytuacja baryczna:
www1.wetter3.de/Archiv/GFS/2015081800_1.gif

Znacznie ciekawiej było jednak w styczniu 2014.
W skrócie na wschód od Polski ogromny wyż >1055hPa, w Suwałkach ciśnienie ~1030hPa, a wiatr w porywach przekraczający 60km/h, przy temp. poniżej -10C.. równie 'ciekawie’ było również dzień wcześniej – Tmax -15C, prędkość wiatru w porywie do 50km/h, a temp. odczuwalna ok -30C.

Suwałki:
ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=12195&lang=en&decoded=yes&ndays=2&ano=2014&mes=01&day=31&hora=22

Sytuacja baryczna:
www1.wetter3.de/Archiv/GFS/2014013100_1.gif

Tadeusz T

@ Chochlik, bardzo dziękuję za dane.
Sprawdziłem na Ogimet’cie pogodę na Helu. 31 stycznia 2014. Cisnienie 1025, a prędkość wiatru do 65 km/h. czyli wiatr do 8 w skali B!!!
18 sierpnia 2015. Ciśnienie 1021, wiatr do 57 km/h czyli do 7 st. B.

Nasuwają się 2 wnioski:
1) Wygląda na to, że silne wiatry przy wyżowej pogodzie nie są rzadkością, a „wyżowe sztormy” choć na pewno nietypowe, nie są ewenementem.
2) Strona metcheck.com niestety nie jest wiarygodna, choć akurat dla 31.01.2014 podała sytuację baryczną taką jak Ogimet.
Pozdrawiam. Tadek

Bianka

Czyli jednak potwierdzilo sie ze te sytuacje o ktorych wspomniałam byly podobne do obecnej. Nie wiem skąd Arctic Haze wziął te 990 hPa po połowie sierpnia 2015.

Arctic Haze ☀️

Ja źródło podałem, Ty nie. Z tym, że możliwe iż było błędne. Ale sztormu i tak wtedy nie było więc w sumie to bez znaczenia czy był wyż.

Znajdź mi wyż ze sztormem (tak od 9 B w górę) to będzie o czym dyskutować.

PS. Z tym, że ja już za nikogo danych meteo nie będę sprawdzać. Zatem nie wystarczy stwierdzi „pamiętam, ze tak było gdzieś w latach takich i takich”. Proszę o miejsce, czas, ciśnienie i prędkość wiatru. Z góry dziękuję.

chochlik


Trudno powiedzieć co za dane pokazuje ten serwis ekologia.pl, ale nawet na poziomie stacji w Gdańsku ciśnienie nie spadało wówczas poniżej 1000hPa:
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12142&ndays=8&ano=2015&mes=08&day=31&hora=21&ord=REV&Send=Send
Pojawia się też pytanie na jakiej właściwiej wysokości leży obecna lokalizacja stacji Gdańsk-Oksywie, bo na pewno nie na 1m jak to jest napisane w ogimecie ;-)

Arctic Haze ☀️

@chochlik Ja danych o ciśnienia z tej nieoficjalnej stacji nie bronię. Pewni mieli walnięty barometr. Jednak aby udowodnić mi, że sztormy przy wyżu to rzecz częsta trzeba znaleźć wyże podczas których wiały wiatry sztormowe. Jak na razie nikomu się nie udało dla danych Polskich. W tym wypadku wiatr nigdzie nie był sztormowy (chociaż na wschodzie Polski było 5 w skali Beauforta, co jest rześkim wiatrem – ale dalibóg nie sztormem!). Może trzeba mieszkać nad morzem, albo być żeglarzem, aby wiedzieć, co to jest wiatr sztormowy. I naukowcem aby wiedzieć, ze do wyznaczania stopnia w skali Beauforta nie używa się wartości… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

I jeszcze jedno. W Gdyni by Cię zabili za ten Gdańsk-Oksywie :lol:

Tadeusz T

@Arctic Haze. Źródło czyli Ogimet (chyba wiarygodne :-) ) dla przykładu Bianki – 2015 i swojego (2014) 3 wpisy wyżej podał Chochlik. 2 wpisy wyżej pozwoliłem sobie je uzupełnić o dane dla Helu (też Ogimet). To dodajmy jeszcze dane z Twojego przykładu (2016) 1. (Chochlik). 31 stycznia 2014. Cisnienie 1025, wiatru do 65 km/h. czyli wiatr do 8 w skali B!!! 2. (Bianka). 18 sierpnia 2015. Ciśnienie 1021, wiatr do 57 km/h czyli do 7 st. B. 3. (AH). 6 października 2016. Ciśnienie 1023.4, wiatr 75.6 km/h czyli wiatr do górnej granica 8 st. B. albo jeśli wolisz 5 października… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Co to znaczy „nie widzę podobieństwa”? To silne wiatry ale nikt jeszcze nie pokazał wcześniejszego przypadku z sztormowym wyżem (w sensie wiatru co najmniej 9 B). A to temu się dziwiłem. Nie widziałem jeszcze prawdziwego sztormu w takich warunkach.

PS. Przypomnę, że 9 w skali Beauforta zaczyna się od 75 km/h i to nie w porywach! To naprawdę wysoka poprzeczka dla wyżu, a ten z ostatnich dni zdał ją śpiewająco, a nawet gwiżdżąco (żeglarze będą wiedzieć o czym mówię).

Arctic Haze ☀️

Napisałem dłuższą odpowiedź ale coś ja zjadło.

W skrócie:

IMGW definiuje sztorm od 8 B i ta sytuacja ze stycznia 2014 by się wtedy załapała jako sztorm. Jest ona zresztą podobna (silny wyż nad Bałtykiem i równie silny niż na zachód od niego).

O takiej sytuacji był artykuł, z 1991, pokazujący podobną sytuacje z 1985, który wcześniej zlinkowałem. Napisałem do jednego z autorów, nadal aktywnego naukowo, z prośbą o komentarz.

Bianka

Dobrze, czyli styczeń 2014 pasuje do szalejacego wyżu. Reszta nie bardzo.

Bianka

Poza tym nie ma sensu sie sprzeczać o ten wiatr. W jednym miejscu mogło wiać a w innym nie. W styczniu 2014 przez kilka dni byly silne porywy, w sierpniu 2015 ,tez wialo,przy wyzowej pogodzie. Nie sa to tylko moje slowa, a wpisy synoptykow z ICM.

Arctic Haze ☀️

Zwolennikom sztormów wyżowych polecam jako lekturę „Tajfun” Josepha Conrada. Spadający barometr gra w nim przemożna rolę. Polecam przeczytać całe po polsku lub po angielsku (w oryginale zawsze lepiej jeśli się umie). Daje dużo wiedzy o tym czym dysponowali nawigatorzy pod koniec XIX wieku. Po angielsku jest np. tutaj (całkiem legalnie zważywszy na datę śmierci Koreniowskiego): http://www.freeclassicebooks.com/Joseph%20Conrad/Typhoon.pdf I mała zajawka: All these events had taken place many years before the morning when, in the chart-room of the steamer Nan-Shan, he stood confronted by the fall of a barometer he had no reason to distrust. The fall–taking into account the excellence of… Czytaj więcej »

Paweł

Mi sie akurat zimowe potężne wyże bardziej kojarzą z wiatrem niż atlantycka pogoda, ale może dlatego że przynoszą te wyże przenikliwy mróz, a niże nawet przy silnym wietrze często zaciągają ciepłe powietrze.

Arctic Haze ☀️

Wszystkim Wam (oprócz Tadeusza) brakuje doświadczenia żeglarskiego. Nie potraficie odróżnić sztormu od „żeglarskiej pogody”. Jak się pływa jachtem po Bałtyku to poznaje się sztorm po tym, że morze wygląda z wysokości kokpitu jak ruchome góry i w ogóle nie widać horyzontu. Natomiast piątka czy szóstka w skali Beauforta to idealne warunki do żeglowania. Żeglowanie podczas szóstki wygląda tak (nawet gumowa kaczuszka zachowuje spokój): https://www.youtube.com/watch?v=adH_11pSuj8 PS. Myślę, ze większość tego zamieszania wynika z faktu, że my angielskie terminy dotyczące siły wiatru „gale” oraz „storm” tłumaczymy jednako (i w pierwszym wypadku błędnie) jako sztorm. A sztorm zaczyna się w współczesnych klasyfikacjach dopiero… Czytaj więcej »

Daniel

Mam takie pytanie odnośnie tego czemu dzisiaj na Opolszczyźnie w nocy temperatura na modelu wzrasta z 5 do prawie 10. Przy ciągłym napływu mas arktycznych. Z tego co wiem to podczas zachmurzonego nieba temperaura w nocy obniża się bardzo powoli albo w ogóle lecz czemu wzrasta? Dodam jeszcze ze przewidywany jest do tego ciągły opad 2mm aż do rana

Lucas wawa

To takie przejściowe wahania – gdyż adwekcja PA nie jest jednostajna, z uwagi „zaburzenia” spowodowane oddziaływaniem reaktywowanego niżu czarnomorskiego – a który to, w zależności od ułożenia się frontów, może ściągać zarówno chłód, jak i ciepło (jak i przejściowo ciepło, a potem chłód).

Daniel

O super dzieki wielkie za wytłumaczenie :)

mikos

Faktycznie dziwne. Cuda się dzieją w tym półroczu chłodnym z temperaturą. ?

Daniel

Piotr mogłbys to wyjaśnić dokładniej?

Daniel

Nie wiem czy dobrze to rozumiem ale chodzi o to że w nizu wystepuja prady wstepujace przez co wyzsze warstwy troposfery sie ogrzewaja od cieplejszego przy gruncie? Niestety nadal nie rozumiem czemu przy gruncie(wysokośc 2m) temperatura się podnosi?

chochlik

Wystarczy podejrzeć przebieg temperatury ekwiwalentno-potencjalnej w kolejnych godzinach:
http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=6
Wraz z niżem napływa do nas porcja 'cieplejszego’ powietrza, która jednak z czasem znów będzie wypierana kolejnym spływem PA.

oliver57

Wystarczyło kilka zimnych dni i już mamy zapowiedz epoki lodowcowej. Byłoby to śmieszne ,ale Interia to dla wielu główne źródło informacji, również ,,naukowych”. ,,Według wielu prognoz, Ziemia zmierza w kierunku kolejnej epoki lodowcowej…” Dalsze ,,rewelacje”http://nt.interia.pl/news-niska-aktywnosc-slonca-przyniesie-male-zlodowacenie-juz-w-20,nId,2286699. Ostatnie dwa zdania :evil:

77
0
Would love your thoughts, please comment.x