2024/04/20 00:04
Subscribe
Powiadom o
30 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lucas wawa

Rozumiem, że okresem bazowym jest 1961-1990…?
Natomiast kolorystyka odnosi się do anomalii w wartościach bezwzględnych (bo zima ma najbardziej intensywną kolorystykę)…?

PS.
Bardzo dobre zestawienie:-)

kslawin

Z grubsza, podobne do poprzedniego.
Łatwiej byłoby porównywać, gdyby były te same okresy (od 1951).

grzeg8

Lato przed 1798 dziwnie wyglądaja w zestawieniu z taką „epoką lodowcową” później.

Lucas wawa

A jakie były średnie (Tavg) dla okresu 1961-1990 dla poszczególnych pór roku (w skali kraju) ?

Lucas wawa

A względem czego liczone są anomalie – tak dla kraju, jak i województw? Czy są w tym względzie jakieś wytyczne (liczba stacji, które)…?

Lucas wawa

W sumie to metodyka liczenia średnich dla danych obszarów jest znacznie bardziej zawiła, niż jakby traktować ją jako średnią z kilku/kilkunastu/kilkudziesięciu stacji.

Lucas wawa

Dobrze widać, jak w końcówce (od lata 2013 r.) mamy ciąg pór roku bez najmniejszego wyjątku bardzo ciepłych. Nietrudno też dojść do wniosku, że z uwagi na większą wariancję temperatury, ten ciąg nadal najłatwiej będzie przeciąć podczas którejś zimy (następnie wiosny i jesieni, a na końcu lata – co byłoby sytuacją dość wyjątkową). Trudno natomiast przewidzieć, czy stanie się to już w najbliższej porze chłodnej, czy dopiero którejś z kolejnych…? Jeżeli sprawdzą się trendy z ostatnich lat, to do roku 2020 powinniśmy mieć więcej miesięcy/pór w normie 1981-2010, jak i przejściowo od niej chłodniejszych. Natomiast przed rokiem 2025 powinien pojawić… Czytaj więcej »

zainteresowany klimatem

Ja mam pytanie trochę z innej beczki. Czy ktoś wie dlaczego ogimet przestał prezentować dane historyczne jeśli chodzi o temperatury? czy ma to związek z aktualizacją bazy, lub poprawianiem bazy? Obecnie ogimet prezentuje dane historyczne tylko z poprzedniego roku 2015 ( wcześniej np.dla Polski były to lata 2000-ne, 90-te, 80-te i w dół aż do 50-tych). Wychodzę z założenia że wszyscy albo przynajmniej część wie na tym forum co to jest ogimet i może ktoś wie coś na ten temat

zainteresowany klimatem

Trochę się sprostuje można zobaczyć dane od 1999 do dziś w zakładce country summaries ale po dodaniu ręcznie w ścieżce roku, miesiąca i dnia. Nie zmienia to jednak faktu że w zakładce World GSOD data navigation brakuje teraz danych historycznych które były tam kiedyś

chochlik

Kiedy wchodzi się na strony NOAA z katalogiem GSOD (http://www7.ncdc.noaa.gov/CDO/cdoselect.cmd?datasetabbv=GSOD ) pojawia się monit, że te dane mogą być redystrybuowane, ale jedynie przez podmioty działające na prawach niekomercyjnych. Ogimet wyświetla reklamy (i na nich zarabia), więc w tę kategorię się nie wpisuje. Przez długi czas baza GSOD była tam dostępna, ale obecnie nie ma do niej dostępu. Nasz meteomodel jest w pełni niekomercyjny, więc może dałoby się tutaj taką przeglądarkę bazy GSOD umieścić (bo ta od NOAA jest zupełnie niepraktyczna), ale czy jest sens i czy technicznie jest to do zrobienia (baza danych dla całego świata jest pewnie olbrzymia) to… Czytaj więcej »

zainteresowany klimatem

Drążąc ten temat jeszcze i dając upust emocjom mam jeszcze jedno pytanie? Czy IMGW upublicznia dane historyczne nt temperatury, opadów w Polsce? czy jest tak beznadziejną instytucją ( używam delikatnych określeń) jak myślę gdzie pracują ludzie z klucza… Jedyne co ostatnio sprawdzałem tam średnie miesięczne dla danego okresu w biuletynie klimatu Polski ale i to przestali uaktualniać. Więc wracając do pytanie czy mają gdzieś te dane w internecie (bo ja nie znalazłem)?

chochlik

Nie ma takich danych, ale zawsze może je sobie od nich kupić – cena 1 zł za 1 pomiar :grin:
Od przyszłego roku ma w końcu wejść w życie ustawa, która upoważnia IMGW do dzielenia się takimi danymi NIEODPŁATNIE na żądanie każdego, o ile ich użycie będzie miało charakter niekomercyjny.

Robert93

Alternatywą zawierającą obecnie dane z GSOD, choć prezentacja danych według mnie jest mniej ciekawa niż na ogimecie i brakuje na niej kolorów, jest tutiempo. Na przykład:
http://en.tutiempo.net/climate/01-1963/ws-125700.html
W linku możesz dowolnie zmieniać numer stacji, miesiąc i rok lub korzystając z odnośników na tej stronie.

zainteresowany klimatem

Dzęki za informacje. Czyli reasumując jeżeli człowiek chce się coś więcej dowiedzieć nt temat w internecie to narazie musi płacić

chochlik

Ceny do tego są absurdalne – powiedzmy gdybyś chciał uzyskać wszystkie dane dotyczące leżącej najbliżej Ciebie stacji IMGW za ost. 50 lat to musiałbyś wyłożyć kwotę liczoną w milionach zł.

zainteresowany klimatem

Ta instytucja przez różne przekręty i tak ma wyjątkowo złą reputację. Niestey w naszym kraju nie ma żadnej innej instytucji państwowej zajmującej się pogodą. Dobrze że istnieją w internecie takie portale jak twoja pogoda, tweet pdjakow a nawet wulgarny portal królowa blog bo na wszystkich łącznie z tym ostatnim można dowiedzieć się nieporónywalnie więcej niż na stronach IMGW i to za darmo. Włąsciwie skoro ta instytucja IMGW nie chce upubliczniać danych historycznych za darmo to mogłaby nie istnieć-nie ma sensu. Internet prawie każdy ma. Większość ludzi interesuje pogoda a tym bardzej jak mają plany, więc wystarczy wejść do internetu i… Czytaj więcej »

chochlik

Przesadzasz. Bez IMGW i innych narodowych ośrodków nie miałbyś danych potrzebnych do wyliczania prognoz przez modele. A bez darmowych modeli nie miałbyś stron takich jak ta. Podstawową funkcją IMGW jest generowanie danych ze stacji naziemnych i sondażowych. To, że sprzedają dostęp do nich też nie wynika z jakieś kosmicznej pazerności, a z faktu, że są niedofinansowani i mają kłopoty z dopięciem budżetu na podstawowe zadania.

oliver57

Na stronie IMGW pogodynka.pl masz dane z stacji telemetrycznych i to ze sporej ilości, dostępne z ostatnich 7 dni. Można co parę dni kopiować do swojego kompa i zsumować np.opady czy obliczyć średnią temperaturę za konkretny okres.

Kruk

No to widać że Wrzesień nie będzie rekordowy już jest ciut chłodniejszy od Września 1999 i 2006

mjetek

Jest możliwość, żeby zrobić takie tabele dotyczące opadów?

equator

Jak odczytywać legendę? Anomalia dla kolorów co 1° czy jak?

Arctic Haze ☀️

Widać świetnie coś co wygląda na efekt Pinatubo latem i jesienią 1993 r. Ciekawe tylko, że nie widać go w 1992 roku (latem wręcz odwrotnie!).

30
0
Would love your thoughts, please comment.x