2024/03/29 01:03

We Wrocławiu…

…temperatura termometru zwilżonego nieco wyższa od tej w czasie rekordu ciepła w Kuwejcie.

wroPrzy tych parametrach Twb wynosi 24.0°C 20.0°C, co da się zresztą odczuć. Model GFS sugerował na ten czas ok 22°C. Wynika to głównie z faktu, że nie przewidział porannych opadów – podaje więc niższą wilgotność i wyższą temperaturę powietrza.

Aktualizacja:

Wyniki były błędne (źle skorzystałem z formularza do przeliczania). Następnym razem od razu użyję własnoręcznie napisanego programu.

Wynika z tego, że już przy Twb = 20.0°C odczuwa się parność – punkt rosy nie koniecznie musi owe 20° osiągac. Prognoza GFS dawała znacznie wyższą temperaturę przy nieco niższej wilgotności, co w sumie przełożyło się na nieco wyższe prognozowane Twb, niż miało to miejsce w rzeczywistości. Konkluzje wcześniejsze są nieaktualne.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
173 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
kslawin

A pewien warszawski guru tak oto rzecze na TP:

I znowu mamy dziś w Warszawie taki lepki, parny dzień. Takie jest moje odczucie i tak też wskazuje właściwy miernik, czyli temperatura punktu rosy, która jest w tej chwili bardzo wysoka i dochodzi tu do 19°C.

Tak więc, wsadźmy sobie gdzieś temperaturę termometru zwilżonego, gdyż intelektualny samorodek głosi prawdę objawioną :-)

Arctic Haze ☀️

To chyba skutki skrajnej niechęci do nauczenia się czegoś nowego. I oślego wręcz w tym uporu.

Robert93

Temperatura punktu rosy jest mierzona bezpośrednio przez stacje synoptyczne, a temperaturę termometru mokrego trzeba sobie samemu liczyć i to w skomplikowany sposób, więc pewnie dlatego wielu opiera się na punkcie rosy. Poza tym przy danej temperaturze, im wyższy jest punkt rosy, tym wyższa jest temperatura punktu rosy, choć nie jest to zależność liniowa.

Robert93

tym wyższa temperatura termometru mokrego miałem napisać w ostatnim zdaniu

kslawin

Nie znam stacji synoptycznej, która mierzy bezpośrednio temperaturę punktu rosy. Wszystkie ją wyliczają – lepiej lub gorzej.

Arctic Haze ☀️

Jedna z metod pomiaru wilgotności daje punkt rosy jako produkt uboczny. Inna temperaturę wilgotnego termometru. A współczesne przyrządy stosują raczej metody elektroniczne (pomiar pojemności elektrycznej albo oporu).

Co używa IMGW nie wiem. Ale jakie to ma znaczenie, jeśli za rok może używać czego innego?

Punkt rosy jest przydatny do stwierdzenia, jaka jest podstawa chmur albo czy na moście wystąpi oblodzenie. A temperatura wilgotnego termometru odpowiada odczuciu ciepła przez istoty chłodzące się przez pocenie. Czyli także ludzi.

Chyba, że ktoś jest gadem albo robotem to niech wtedy używa sobie czego innego.

kslawin

Temperaturę termometru zwilżonego można instrumentalnie zmierzyć, właśnie takowym termometrem.
Dla mnie temperatura punktu rosy jest przydatna jedynie incydentalnie.

mikos

A chodzi o Albercika?

Lucas wawa

Używanie jednego parametru nie wyklucza też używania drugiego – tym bardziej, że oba są pochodną tych samych wielkości, tzn. temperatury i wilgotności bezwzględnej i zarazem (jak słuszne zwraca uwagę ) oba dedykowane są innemu celowi.

Wydaje mi się jednak, że parametr jakim jest temperatura mokrego termometru jest nieco mniej rozpropagowany (rzekłbym zbyt słabo rozpropagowany) przez meteorologów-synoptyków, jak i w samych prognozach (np. na meteorogramach) – gdzie, przynajmniej jak na razie – częściej możemy zobaczyć informacje o temperaturze punktu rosy (jeżeli w ogóle takowe pochodne temperatury i wilgotności się pojawiają).

Arctic Haze ☀️

Dokładnie tak. Nie znają i nie chcą używać. Z tym, że brak wiedzy to rzadko coś czym warto się chwalić.

deXter

Krytykanctwo punktu rosy jako miernika odczuwalnej parności jest idiotyczne – nikt nie będzie sobie liczył temp. termometru zwilżonego rano przed wyjściem z pracy. Z mojego doświadczenia wynika, że punkt rosy idealnie wskazuje moje odczucia parności w praktycznie każdej temperaturze i mam to wszędzie dostępne. A jak nie mam, to patrząc na wilgotność względną i temperaturę mogę sobie ją w zbliżonym stopniu sam określić.
I szczerze – mam gdzieś co inni o tym sądzą.

deXter

Swoją drogą błąd Piotra najlepiej pokazuje jak niewygodny w codziennym użyciu jest to wskaźnik.
Ciekawe, czy wg niektórych powinniśmy zaprzestać nauczania fizyki Newtonowskiej w szkole…

Arctic Haze ☀️

O czym ty bredzisz? Ktoś Ci zakazuje używania punktu rosy?

Problem w tym, ze przy takim samym punkcie rosy znajdę Ci kombinacje temperatury i wilgotności przy których przeżyjesz lub nie. Temperatura wilgotnego termometru nie ma tej wady. Osiągasz 35 C na takim termometrze i możesz się powoli żegnać z życiem.

Jeszcze usłyszysz o tym parametrze, czy tego chcesz czy nie.

kslawin

Nie usłyszy. Będzie kombinował dalej z mitycznym punktem rosy.

kslawin

Założyli a prori, że temperatura punktu rosy +16 st. C, to już odczuwalna parność.
Większej głupoty dawno nie czytałem :-)

kslawin

Idiotyczne jest to co piszesz, że tak namiętnie monitorujesz temperaturę punktu rosy.
Mogę z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że wcale nie patrzysz na temperaturę punktu rosy.
Patrzysz jedynie na temperaturę i wilgotność względną :-)

Arctic Haze ☀️

@Piotr

W którym miejscu miałeś błąd? Podejrzewam, że nie bezpośrednio przy wyliczaniu temperatury wilgotnego termometru?

Arctic Haze ☀️

Czyli błąd wynikał z tego, że nie robiłeś tego wiele razy. Ja wiem, że o tym parametrze za mało się u nas uczy i właśnie dlatego próbuję to naprawić. Ale opór materii jest jak widać duży i to mnie niepokoi w kontekście przyszłości polskiej meteorologii. Dlaczego jak czegoś nie uczono 50 lat temu to nie może to istnieć?

I życzę miłego dnia komuś kto sobie wyjdzie rano z klimatyzowanego domu, widząc, ze punkt rosy ma 15 C, a wilgotność to zaledwie 2,4 %.

Arctic Haze ☀️

Można do wkręcania śruby używać młotka. Od biedy da się.

Ale profesorów publicznie obrażać nie radzę.

kslawin

No dobra @deXter…
Temperatura punktu rosy +17 stopni…
Duszno?
W temperaturze +54 stopnie – NIE!
Mam podawać inne przykłady?

Arctic Haze ☀️

Tak a propos nikt nie rozwiązał mojego zadania. Jaka jest temperatura (suchego termometru) gdy punkt rosy wynosi +15 C, a wilgotność względna 2,4% ?

kslawin

Nie załapali…
Temperatura punktu rosy ich zwiodła…
Poniżej mitycznego progu odczuwania uczucia parności…
A skoro tak, to odetchną pełną piersią :-P

Arctic Haze ☀️

No to odpowiem: około +90 C. To są mniej więcej warunki z sauny fińskiej (wbrew powszechnym przekonaniom bardzo suchej). Można w takiej saunie przeżyć np. 30 minut i po wskoczeniu do zimnej wody czuć się cudownie.

Jednak parę godzin w takich warunkach, bez dostępu do zimnej kąpieli to ugotowanie pewne.

A mimo to punkt rosy takiej sauny jest ponoć „przyjemny”.

kslawin

Myślałem, że poczekasz na czyjąś odpowiedź do jutra :-)
Zaraz pewnie odezwą się gieroje, którzy będą twierdzić, że w saunie to oni mogą siedzieć godzinami :-)

Arctic Haze ☀️

Jakiś idiota zrobił nawet mistrzostwa kto dłużej wytrzyma w saunie. Skończyło się oczywiście śmiercią jednego z zawodników.

https://www.theguardian.com/world/2010/aug/08/sauna-championship-russian-dead

wojo

no właśnie, z drugiej strony o 21.00 w Krakowie punkt rosy wynosi 18.3, a wilgotność względna 86% (to normalne w nocy). Jakby było tak źle, to starsi ludzie masowo by umierali.

whiteskies

To elementarna termodynamika atmosfery, wymagana przez WMO w sylabusach kształcenia meteorologów i klimatologów, nieststy uczy sie ją porzadnie tylko w jednym miejscu w Polsce, a w wielu nawet nie wykłada, bo kto by sobie np. jakimiś potencjałami termodynamicznymi głowę zawracał. Tu:
http://www.ecmwf.int/sites/default/files/Atmospheric_Thermodynamics.pdf
krotka ściąga napisana przez Petera Bechtolda…

kslawin

Niestety, ale wiedza z zakresu termodynamiki atmosfery, to rzecz nader rzadka na tym blogu.

Mikelis

Wiele z tego materiału nie jest mi obce. Uważam, że jest to bardzo dobre źródło wiedzy, napisane prostym językiem. :)Czas przypomnieć sobie studenckie czasy.

Lucas wawa

Temperatura punktu rosy mówi o początku skraplania, natomiast mokrego termometru o możliwościach schładzania. W sumie na oba parametry mają wpływ te same czynniki (temperatura, wilgotność względna, a także ciśnienie atmosferyczne) – ale jednak ich zastosowanie jest inne. Co się tyczy odczuwalności temperatury (a więc temperatury z uwzględnieniem wilgotności) przez człowieka oczywiście lepszą wykładnią będzie temperatura mokrego termometru, gdyż człowiek może się schładzać, a nie – jak powietrze – skraplać:-) Z kolei do oceny stopnia tzw. duszności (parności) nie wystarczy sama temperatura punktu rosy – jest to bowiem raczej pochodna wilgotności bezwzględnej, która to (przy założonej wilgotności względnej) zależy od temperatury.… Czytaj więcej »

Robert93

Wątpię, by tak było że przy 40°C i punkcie rosy 20°C, może być mniej duszno niż przy temperaturze 25°C i punkcie rosy 15°C, chyba że chodzi w tym zdaniu o co innego. Im wyższa temperatura i punkt rosy, tym odczucie duszności powinno być silniejsze. Sytuacje sporne są gdy mamy niższą temperaturę i wyższy punkt rosy lub odwrotnie. Przykładowo gdy mamy 30°C przy punkcie rosy 15°C lub 25°C przy punkcie rosy 20°C.

Lucas wawa

To dlaczego czasami jako mniej męczący odczuwamy upał przy ok. 35 st. (przyp. A), niż przy ok. 30 st. (przyp. B) ?

Tzw. duchota to wypadkowa zarówno temperatury, jak i wilgotności. I może być tak, że na skutek małej wilgotności temperatura tzw. mokrego termometru w przypadku A (dla 35 st. na „zwykłym” termometrze) będzie niższa, niż w przypadku B (dla 30 st. na „zwykłym” termometrze). A przez to odczuwalnie cieplej (w praktyce duszniej) będzie w przypadku B.

Taki jest właśnie sens poszukiwania temperatury mokrego termometru:-)

Lucas wawa


I właśnie porównanie jakiego dokonałeś na końcu swojego wpisu (z 21:55) doskonale pokazuje, że temperatura punktu rosy nie jest jednoznacznym wskaźnikiem odczuwania komfortu termicznego (lub inaczej duszności) przez człowieka.

Ona zawsze wymaga założenia jakieś wybranej temperatury rzeczywistej (rejestrowanej na „zwykłym” termometrze). Skraplanie może odbywać się bowiem zarówno przy temperaturze, przykładowo, o 20 st. niższej od tej dla nas komfortowej, jak i przy temperaturze zaledwie o 2 st. niższej od tej dla nas komfortowej.

Robert93

Dodałbym, że na odczuwanie wysokich temperatur wpływa jeszcze znacznie także operacja słoneczna (dla mnie dużo dotkliwiej odczuwa się upał/gorąco przy świecącym słońcu niż wtedy, gdy jest za chmurami lub jest noc) i częściowo wiatr, choć przy wysokich temperaturach jego chłodzące znacznie jest dużo słabsze niż przy niskich.

Lucas wawa

Operacja słoneczna to kolejny czynnik, co do którego jednak trudno o miarodajne informacje, np. w kontekście naszego odczuwania, czy skali zagrożeń.

Jak ktoś tylko stwierdza, że np. 30°C to temperatura całkiem OK, to – nawet przy suchym powietrzu – prawdopodobnie zapomina o kwestii nagrzewania się obiektów od operacji słonecznej, a także o bardzo szybkim parowaniu prowadzącym do szybkiego pogłębiania się posuchy i związanych z tym konsekwencjach rolniczych, pożarowych, czy energetycznych.

Kwestia odczuwalności temperatury przez człowieka z pewnością nie powinna być jedynym kryterium oceny stopnia zagrożeń powodowanych w tym wypadku (zbyt) wysoką temperaturą.

Arctic Haze ☀️

Oczywiście, że promieniowanie krótkofalowe (słoneczne) oraz wiatr też grają rolę i dlatego co niektóre „indeksy upałów” też je uwzględniają (jeden albo oba). Jednak temperatura wilgotnego termometru to jedyny pojedynczy parametr fizyczny, który sam w sobie może stanowić (całkiem dobry) indeks odczucia upału.

Bo z punkt rosy bez dodatkowej informacji o albo temperaturze (suchego termometru) albo wilgotności względnej na wiele się tu nie zda.

Arctic Haze ☀️

PS. Z tym, że odradzam użycie „operacji słonecznej” [1]. Sam fakt widoczności tarczy słonecznej niewiele mówi o dawce promieniowania krótkofalowego, a jest jeszcze długofalowe, którego w ten sposób wcale nie określimy. Istnieją indeksy (np. „apparent temperature”), które uwzględniają mierzone promieniowanie słoneczne (w W/m2). Jednak nie radziłbym używać do tego najbardziej zgrubnej miary grubości optycznej atmosfery jaką jest widzialność tarczy słonecznej. [1] Nie będąc meteorologiem musiałem sprawdzić to (dość okropne [2]) określenie i Google zaoferował mi najpierw „Wunderwaffe”. [2] Okropne bo brzmi jak z terminologii wojskowej, ale przede wszystkim nie jest to żadna wielkość fizyczna, a po prostu stwierdzenie faktu, ze… Czytaj więcej »

Lucas wawa

Może trochę się zagalopowałem (tzn. podałem wartości na wyrost) – ale chodzi o to, że nie można (chyba?) wykluczyć sytuacji, w których przy wyższej temperaturze punktu rosy Td będziemy mieli niższą temperaturę mokrego termometru Twb (traktowaną jako odczuwalną).

Tak, czy inaczej lepszym miarą temperatury odczuwalnej przez człowieka (w tym stopnia „duchoty”) jest Twb, niż Td.

Arctic Haze ☀️

Lucas wawa, masz u mnie piątkę. Dokładnie o to chodzi!

Mikos

„Wzorowy student” ?

grzeg8

@Arctic Haze
Myślę że za „piątkę” można kiedyś zrobić konkurs kilka pytań(np 10) -A na pewno były by ciekawe

Arctic Haze ☀️

Muszę o tym pomyśleć. I na pewno wielu tu na dobry stopień by zasłużyło :)

Mikelis

Powietrze się w warunkach ziemskich nie skrapla. Kondensacji ulega para wodna zawarta w wilgotnym powietrzu. Częsty błąd i skrót myślowy.

zaciekawiony

Zdarzyła mi się kiedyś taka sytuacja. Było to wiosną, jechałem pociągiem który wyjeżdżał o świcie. Niebo było częściowo zachmurzone, dzień wcześniej padało. Zanim wzeszło słońce temperatura opadła nieco poniżej 20 stopni, natomiast wilgotność wzrosła do 100% i pojawiła się mgła. W takich warunkach dosłownie nie było czym oddychać, zwłaszcza że zupełnie nie było wiatru. Pierwszy raz mi się zdarzyła taka duchota przy wcale nie za wysokich temperaturach.

Robert93

Mgła przy temperaturze koło 20 i więcej to już spora duchota, ale dużo większa jest przy temperaturach 30 i więcej, gdy punkt rosy wynosi około 20 stopni.

Arctic Haze ☀️

Temperatura 20 C i wilgotność względna 100% to z definicji Tw = 20 C. Czyli tyle ile teraz było podczas upału we Wrocławiu. Miałes prawo poczuć „duchotę”.

Marcin D

@Piotr Djaków Fajnie, że dodałeś HEAT INDEX do map, ale w polskich warunkach zazwyczaj będzie to temperatura równa rzeczywistej lub często będziemy widzieć białą plamę na mapie. Europa i Kanada stosują Humidex, który chyba lepiej się nadaje. Prosty przykład. T:22c RH:100% = humidex 31 (lekki dyskomfort), Heat Index 23c(komfortowo). Myślę, że fajnie byłoby tak zrobić jak robi to meteociel. Oczywiście tylko dla Polski. http://www.meteociel.fr/observations-meteo/humidex.php?region=eur2 Humidex poniżej 30c zielony, >30 żółty, >35 pomarańczowy, >40 czerwony. @Arctic Haze, kslawin Może teraz inaczej uczą, ale kiedyś za parność uważało się ciśnienie pary wodnej większe lub równe 18.8 hpa. To odpowiada punktowi rosy 16.5c.… Czytaj więcej »

kslawin

Cytuję za:
POLSKA AKADEMIA NAUK INSTYTUT GEOGRAFII I PRZESTRZENNEGO ZAGOSPODAROWANIA IM. STANISŁAWA LESZCZYCKIEGO
Teresa Kozłowska-Szczęsna Barbara Krawczyk Magdalena Kuchcik
WPŁYW ŚRODOWISKA ATMOSFERYCZNEGO NA ZDROWIE I SAMOPOCZUCIE CZŁOWIEKA

Jeśli wysokiej temperaturze towarzyszy wysoka wilgotność powietrza (e >18,8 hPa), występuje uciążliwe dla człowieka zjawisko parności i wówczas oddawanie ciepła przez drogi oddechowe i skórę jest utrudnione, a układ termoregulacji nadmiernie obciążony. Taki stan fizyczny powietrza jest źle tolerowany przez układ krążenia.

Co to jest „wysoka temperatura”?

Marcin D

Kryterium Scharlaua,w którym dolną granicę występowania pogody parnej stanowi wartość aktualnego ciśnienia pary wodnej( e ) większe lub równe 18,8 hPa, odniesiona do człowieka stojącego lub wykonującego lekką pracę( Kozłowska-Szczęsna i in.1997 )

Minimalna temperatura powietrza przy której możliwe jest 18.8hpa to o ile dobrze pamiętam 16.5c. Taka temperatura wystarczy aby było parno.
“wysoka temperatura” o którą pytasz nie ma znaczenia przy określaniu dnia parnego wg. kryterium Scharlaua. Jedyne kryterium to ciśnienie pary. Oczywiste jest jednak to, że przy wyższej temperaturze odczucie parności będzie większe i o to chodziło we fragmencie który cytujesz.

Marcin D

Kryterium Scharlaua,w którym dolną granicę występowania pogody parnej stanowi wartość aktualnego ciśnienia pary wodnej( e ) większe lub równe 18,8 hPa, odniesiona do człowieka stojącego lub wykonującego lekką pracę( Kozłowska-Szczęsna i in.1997 )

Minimalna temperatura powietrza przy której możliwe jest 18.8hpa to o ile dobrze pamiętam 16.5c. Taka temperatura wystarczy aby było parno.
„wysoka temperatura” o którą pytasz nie ma znaczenia przy określaniu dnia parnego wg. kryterium Scharlaua. Jedyne kryterium to ciśnienie pary. Oczywiste jest jednak to, że przy wyższej temperaturze odczucie parności będzie większe i o to chodziło we fragmencie który cytujesz.

kslawin

Nie chodziło mi o określanie dnia parnego, tylko o opisywane tu przez jednego człowieczka „odczucie parności”.
Zatem… w T= 16,5*C przy 100% wilgotności (np. mgła) będzie odczuwana niby parność…
Tak mnie to rozbawiło, że aż nie skomentuję.

Marcin D.

Przebiegnij sobie 6km w takich warunkach przy promieniowaniu rozproszonym 200 w/m2 to zmienisz zdanie. Tylko nie patrz na zaokiennym termometr bo ci pokaże z 23c zamiast 16.5c.

Arctic Haze ☀️

100% wilgotności, 200 W/m2 promieniowania rozproszonego to zapewne mgła tuż pod koniec swego istnienia (te 200 W/m2 zapewni szybki jej koniec).

Raczej nie da się przebiec 6 km w tych warunkach bo to nie są warunki które mogą trwać długo. Sam to po części przyznajesz bo jeśli termometr zaokienny wskaże 23 C to ciemna powierzchnia ziemi będzie miała jeszcze więcej. Mgła o temperaturze 16,5 C nie będzie miała szans przy tak ciepłym podłożu.

Marcin D

Znowu wchodzimy w jakieś abstrakcyjne dyskusje pozostawiając zasadniczą część na uboczu. Nie rozumiemy się. Generalnie miałem na myśli to, że przy rzeczywistej 16.5c zaokienny nawet podczas mgły może zawyżyć i to czasem sporo z racji dużego promieniowania rozproszonego. Ktoś będzie myślał że jest 20c a będzie 16.5c. Ale mniejsza o to. Naukowcy ustali granicę 18.8 hpa i ja z tym nie dyskutuje. Czyli zakładam że przy 16.5c i 100% (18.8hpa) mamy dolną granicę parności. Wrzuciłem dane do biokalkulatora. 16.5c 100% 0m/s promieniowanie: 200W UTCI 22.4c (umiarkowany stres ciepła zaczyna się od 26c) Dla normalnego metabolizmu (135W/m2). Spacer 4km/h. Żeby osiągnąć… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Żadne abstrakcje. Jeśli zasadniczo biały termometr ma 6,5 K większa temperaturę niż powietrze, to o ile cieplejszy będzie asfalt albo zaorana ziemia? (przy dużej wilgotności wychodzi to na to samo bo strumień ciepła utajonego będzie zerowy). Coś tu nie gra z fizyką. To nie są warunki jakie mogą utrzymać się dłużej niż przez chwilę. Zresztą wystarczy policzyć. Gdyby mgła skutecznie blokowała wypromieniowanie tych 200 W/m2 jako promieniowania długofalowego, wszystko musiałoby pójść w górę jako strumień ciepła wyczuwalnego. Powiedzmy, że podzieli się to pół na pół. Dla ogrzania metra sześciennego powietrza o jeden stopień potrzeba około 1000 J, a tyle będzie… Czytaj więcej »

Marcin D.

Przyjdą mgly to ci wstawię wykres promieniowania i wilgotności powietrza to sobie zobaczysz jakie potrafi być promieniowanie jak się rozpada mgła.

Marcin D

I nigdzie nie napisałem, że mgła może wiecznie wiecznie trwać przy takim promieniowaniu. Zaznaczyłem wyraźnie ze chodzi o końcowy etap mgły (np o poranku).

kslawin

Jak brak argumentów, to co się robi?
Dodaje się kolejny parametr.
Tym razem promieniowanie rozproszone.
Niestety, w takim przypadku fizyka jest bezwzględna i nie da się jej nagiąć ani trochę.
Możesz dyskutować na ten temat z Arctic Haze, whiteskies czy ze mną, ale chyba sam przyznasz, że będzie to bardzo jednostronna dyskusja, aczkolwiek wcale nie taka abstrakcyjna.

kslawin

A tak na marginesie…
Naukowcy ustalili definicję „dnia parnego”, a to zupełnie coś innego niż zjawisko parności, które jest zjawiskiem subiektywnym i zmiennym osobniczo.

Jeśli wysokiej temperaturze towarzyszy wysoka wilgotność powietrza (e >18,8 hPa), występuje uciążliwe dla człowieka zjawisko parności i wówczas oddawanie ciepła przez drogi oddechowe i skórę jest utrudnione, a układ termoregulacji nadmiernie obciążony.

Zauważ jakie warunki są potrzebne aby wystąpiło „zjawisko parności”: e >18,8 hPa oraz wysoka (i tu byłbym skłonny twierdzić, że =>25*C) temperatura.
Co jest objawem „zjawiska parności”?
Utrudnione oddawanie ciepła przez drogi oddechowe i skórę, a to wprost prowadzi nas do temperatury zwilżonego termometru.

Marcin D

Zeszliśmy na boczny tor. A główne wnioski są takie , że temperatura mokrego termometru (którą tak gloryfikujecie jako jedyny słuszny wskaźnik, od niedawna zaczęliście zauważać inne) jest bezwartościowa w pewnych warunkach tak samo jak punkt rosy który tak wyśmiewacie a który jest doskonałym wskaźnikiem zawartości pary w powietrzu. Drugi wniosek jest taki, że 18.8 hpa i więcej to stan parności i nie ja to wymyśliłem. Ale ty ksalawin nawet o tym nie widziałeś. Trzeci wniosek jest taki, że 200-300W jest jak najbardziej możliwe przy wilgotności 100% i nigdzie nie napisałem, że mgła może trwać wiecznie przy takim promieniowaniu. To już… Czytaj więcej »

Marcin D

http://pogodynka.pl/dlaciebie/encyklopedia/4d/dzien-parny

Dzień, w którym najwyższa zanotowana wartość prężności pary wodnej wynosi ≥ 18,8 hPa.

kslawin

Drugi wniosek jest taki, że 18.8 hpa i więcej to stan parności i nie ja to wymyśliłem. Ale ty ksalawin nawet o tym nie widziałeś.

18.8 hPa to definicja dnia parnego, a nie jakiegoś stanu parności.
Definicja ta jest w każdym, nawet średniej jakości podręczniku meteorologii synoptycznej.
Dzień parny – to pojęcie obiektywne.
Stan parności czy zjawisko parności – to już zjawisko subiektywne, no chyba, że dasz definicję i jej źródło.
Zauważ, że ja dałem, ale niestety jest ona niejednoznaczna.

Marcin D

Przepraszam, ale ja to rozumiem tak, że skoro był dzień parny to podczas tego dnia występowały stany parności. Bez przesady.

Drugi wniosek jest taki, że 16c punktu rosy który tak wyśmiewałaś ma swoje naukowe uzasadnienie. Ponieważ 16.5c punktu rosy to 18.8 hpa ciśnienia pary.

Tak to brzmiało:
„kslawin 2016/07/25 18:07 at 18:44

Założyli a prori, że temperatura punktu rosy +16 st. C, to już odczuwalna parność.
Większej głupoty dawno nie czytałem :-) „

Marcin D

Ale spoko możemy pisać dalej o tym czy może być mgła przy 200W/m2 i jak długo. Czekam na dane. Ja już mam przygotowane.

kslawin

Ty dalej nie rozumiesz, że DZIEŃ PARNY jest obiektywnie zdefiniowany, a ODCZUWALNA PARNOŚĆ jest zjawiskiem osobniczym?
Czy nie rozumiesz, że jedno z drugim nie ma bezpośrednio nic wspólnego?
I przestań się kłócić z ludźmi, którzy fizykę mają w małym palcu lewej stopy, bo to nie ma sensu.

kslawin

Tzw. „zjawisko parności” czyli subiektywne odczucie standardowego człowieka (tyle, że każdy człowiek jest inny) występuje, gdy w czasie dnia parnego (e >18,8) występuje jeszcze WYSOKA TEMPERATURA.
Pytam zatem po raz kolejny: jaka?
17, 20, 25 30… stopni C?
Daj linka do źródła, gdzie jest ona określona, a nie wymyślaj samemu.
Można ją hipotetycznie określić, ale skoro tak twardo obstajesz przy swoim, to pewnie masz źródła do takiej postawy.

Marcin D

Jakbyś miał fizykę w palcu to byś nie wyśmiewał punktu rosy. A moją fizyką się nie martw. Już kiedyś tytusowi zarzucono słabą fizykę więc skończcie z tym bo nie wiecie z kim piszecie po drugiej stronie (nie chodzi mi o mnie, ale ogólnie) i kiedyś się nadziejecie. A jak chcesz występować z pozycji autorytetu to podpisz się imieniem, nazwiskiem i stopniem naukowym. Jest jeszcze druga strona medalu. Od punktu rosy zależy jaką wilgotność mamy w domu a to też ma znaczenie. Dłuższy czas 16.5c i 100% a zrobi Ci się nieprzyjemnie w domku. Nawet jeżeli wg Ciebie 16.5c i 100%… Czytaj więcej »

kslawin

Od punktu rosy zależy jaką wilgotność mamy w domu

To już metafizyka!

A notkę o swoim wykształceniu i całej reszcie robiłem już tu chyba 2 czy 3 razy.
Stopnia naukowego co prawda nie posiadam, ale skoro dla Ciebie tak fundamentalną rzeczą są literki przed nazwiskiem, to zastanowię się nad doktoratem np. z fizyki atmosfery u whiteskies’a. Będę co prawda po nim nieco mądrzejszy, bo usystematyzuję posiadana wiedze, ale te literki przed nazwiskiem…

Marcin D

Pisałem Ci już wcześniej to zdziwiłeś się ze dodałem promieniowanie, ale w dzień zazwyczaj jest promieniowanie. Nie da się ustalić takiej temperatury ponieważ zależy to od wielu czynników. 26c UTCI może się pojawić np w takich warunkach: 16.5c 100% 0m/s promieniowanie: 360W lub w takich 22.4c 70% 0m/s promieniowanie: 100W zakładając, że mamy rasową mgłę i słabe promieniowanie 50W 16.5c, 100%, UTCI 19c (9-26c brak obciążeń) UTCI 26c to już umiarkowany stres ciepła. Wydzielanie potu ponad 100g na godzinę. Czyli przy gęstej mgle gdzie nie przebija się słońce niech będzie, że nie ma obciążania cieplnego i niech Ci będzie, że… Czytaj więcej »

kslawin

Przestań już stukać bezproduktywnie w tą klawiaturę D.
Pływasz!

Marcin D

Metafizyka powiadasz?
To wytłumacz mi dlaczego. Oczywiście nie mam tu na myśli obiektów mieszkalnych, które sztucznie regulują wilgotność. Pokazujesz właśnie, że nie znasz fizyki.

Marcin D


Jeżeli uważasz, że punkt rosy nie ma wpływu na wilgotność w pomieszczeniach to naprawdę nie mamy o czym rozmawiać.

Marcin D

Czy profesor Arctic Haze też uważa że to metafizyka?

Poniżej wykres.
comment image

kslawin

A gdzie zgubiłeś temperaturę?
Schowałeś?
A może zaczynasz manipulować jak @ren?

kslawin

I wbij sobie do tego pustego łba, że punkt rosy jest pochodną temperatury powietrza i jego wilgotności.
To zmiany temperatury lub/i wilgotności, wpływają na wartość temperatury punktu rosy.
Czy naprawdę zrozumienie tego przekracza twoje możliwości?
Idź chłopie spać i nie kompromituj się jeszcze bardziej z każdym kolejnym wpisem.

Marcin D

Ale my nie piszemy od czego zależy punkt rosy tylko o jego wpływie na wilgotność w pomieszczeniach.
Jeszcze raz powtórzę
Od punktu rosy na zewnątrz zależy jaką wilgotność mamy w domu. Gdzie tu jest metafizyka?

Marcin D

Metafizyka powiadasz?
To wytłumacz mi dlaczego. Oczywiście nie mam tu na myśli obiektów mieszkalnych, które sztucznie regulują wilgotność.

kslawin

Wbij sobie do głowy, że to temperatura punktu rosy zależy od temperatury powietrza i jego wilgotności, a nie na odwrót.
Prościej już nie potrafię napisać.
Proponuję:
zrób teraz siusiu
zmów paciorek
i idź spać

Marcin D

Pięknie odwracasz kota ogonem. Tylko że ja napisałem tak:
Od punktu rosy zależy jaką wilgotność mamy w domu

A Ty napisałeś tak.
To już metafizyka!

To sobie zobacz metefizyczny wykres powyżej.
Więc po raz kolejny udowodniłeś , że albo masz problem czytania ze zrozumieniem albo z fizyką.

Marcin D

Tylko czekać, aż wszystko trafi do śmietnika.

kslawin

Posłuchaj człeku – wartość temperatury punktu rosy zależy od temperatury powietrza i jego wilgotności, a nie na odwrót.
Dodaj do wykresu temperaturę i idź już w cholerę z tego bloga.
Koniec, kropka.

Marcin D

Weź poczytaj na spokojnie od góry i uważaj co piszesz bo inaczej będziemy rozmawiać jeżeli nadal mnie będziesz obrażał.

Marcin D

Chciałem zadać pytanie o jakiej porze roku mamy najniższą wilgotność w pomieszczeniach i dlaczego.

Arctic Haze ☀️

D

Znowu trollujesz.

A kslawin ma absolutną rację, że temperatura i wilgotność to fundamentalne własności termodynamiczne, z których da się wyliczyć punkt rosy (i wiele innych rzeczy). Nie odwrotnie.

Marcin D

Niesamowite. Wstań rano i poczytaj jeszcze raz o co pytam i o czym było pisane bo zapewniam cię ze wiem co to punkt rosy i nie musicie mi tego tłumaczyć z kslawinem.

Czyli według Ciebie punkt rosy na zewnątrz nie przekłada się na wilgotność wewnątrz pomieszczeń?
Wykres przedstawia punkt rosy na zewnątrz i wilgotność względną wewnątrz pomieszczenia mieszkalnego.

comment image

I nadal czekam odpowiedź na pytanie.

kslawin

Na głupie i poboczne pytania nie uzyskasz tu odpowiedzi.
Miłego trollowania.

Arctic Haze ☀️

Pytanie może nie było głupie ale nie sądzę aby odpowiedź zadowoliła pytającego. Po pierwsze jest nieprecyzyjne bo czy chodzi o wilgotność względną czy bezwzględną? Założę, że względną (RH) bo o takiej tu dotąd dyskutowaliśmy. A jeśli tak to odpowiedź zależy od tego czy masz w domu ogrzewanie i czy masz klimatyzację. Przeciętny mieszkaniec Polski ma ogrzewanie a nie ma klimatyzacji i najmniejszą RH będzie miał zimą. Wynika to z tego, że przy ogrzewaniu zimnego powietrza zawierającego (bezwzględnie) mało pary wodnej, RH maleje. Ale jeśli masz jeszcze klimatyzację to małe RH będziesz miał i latem gdy ją włączysz. Klimatyzacja schładza powietrze… Czytaj więcej »

Marcin D

Tak zimą. Ponieważ cieśninie pary wodnej( i tym samym punkt rosy) jest wtedy najmniejsze. Oczywiście chodziło o pomieszczenia nieklimatyzowane.

Arctic Haze ☀️

OK. To wszyscy wiemy. Ale co Twoim zdaniem udowodniłeś w kwestii przewagi punktu rosy nad temperaturą wilgotnego termometru?

Marcin D

A chodziło o to, że nawet jak nie jest parno na zewnątrz dla niektórych(tak jak dziś rano) to ciśnienie 18.8Hpa może (ale nie musi) spowodować parność wewnątrz pomieszczeń.

Arctic Haze ☀️

@marcin D Też mam takie wrażenie. Z tym, że Ty (Marcin D) dowodzisz tego czego nikt z nas nie zaprzecza: że punkt rosy zależny jest od temperatury i wilgotności względnej (patrz tez niżej) więc może być jakąś ich miarą. Kwestia jednak w tym czy lepsza od innych, a od tego pytania uciekasz jak możesz. W dodatku czuję tu „cyrkularność” (dowodzenie tego samego z tego samego). Bo oprócz założenia o ważności punktu rosy i pokazywaniu, że kiedy w oczywisty sposób jest duszno to jest duszno nic więcej w tych wywodach nie widzę. A największy problem punktu rosy jako miary odczuwania upału… Czytaj więcej »

Marcin D

@Arctic Haze Niestety nie ma możliwości prowadzenia dalszej dyskusji jeżeli jest tu olbrzymi problem czytania ze zrozumieniem. Ja pytam jak wpływa punkt rosy na zewnątrz na wilgotność wewnątrz a w odpowiedzi dostaje wiadomość, że mam pusty łeb i tłumaczycie mi co to punkt rosy. Napisałem wyraźnie wcześniej że zarówno temperatura mokrego termometru jak i punkt rosy nie mogą być wskaźnikami ciepła. Punkt rosy może być wskaźnikiem parności, ale nie gorąca i obciążenia gorącem. Przykład z pustynią sobie przeczytaj. Nie będę się powtarzał. I nie bronie punktu rosy tak jak Albert tylko tłumacze skąd wzięli te 16c punktu rosy za granicę… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Niestety nie ma możliwości prowadzenia dalszej dyskusji jeżeli jest tu olbrzymi problem czytania ze zrozumieniem.

Absolutnie się zgadzam i dlatego nie prowadzę.

kslawin

Ty (Marcin D) dalej nie rozumiesz różnicy pomiędzy zdefiniowaniem „DNIA PARNEGO”, który podobnie jak dzień upalny jest pojęciem czysto statystycznym, a zdefiniowaniem „ZJAWISKA PARNOŚCI”, które jest pojęciem subiektywnym.

Po raz n-ty piszę ci, że aby wystąpiło zjawisko parności, musi wystąpić DZIEŃ PARNY oraz WYSOKA TEMPERATURA.
Niestety ciężko jest się od Ciebie dowiedzieć od jakiej wartości progowej, temperaturę powietrza uznajemy za wysoką.
Pogrzebałem w różnej literaturze i stwierdzam, że różnie to określają. W większości jest to >+25 st. C. Ale także np. >+28 st. C czy np. >+23 st. C.

Marcin D

kslawin

Ale fakty są takie, że jeżeli w jednym terminie obserwacyjnym będziesz miał 18.8hpa to w statystkach masz zapisane dzień parny i nie ważne jak była temperatura powietrza.
Mi się wydaje, że to wy robicie błąd stawiając znak równości pomiędzy gorącem a parnością. Przecież może być gorąco + parno. Lub gorąco bez parności.

kslawin

Zrozum, że dzień parny nie jest tożsamy z odczuwaniem parności.
Tak samo jak dzień upalny, nie jest tożsamy z odczuwaniem upału.
Załapałeś?
Parność, jako odczucie, to e>18,8 hPa, która występuje wspólnie z wysoką temperaturą.
Nie wiem czemu dalej brniesz w jakieś dziwaczne tłumaczenia, skoro trzy osoby, które laikami nie są, tłumaczą ci, że nie masz racji.

Marcin D

@Piotr Djaków
Inaczej zapytam. Powietrze posiada prężność pary 4.2hPa. Jaka będzie wilgotność względna tego powietrza jeżeli ogrzejemy je do 20.0c? Można zaokrąglić wynik do całości.
Artic Haze chciał robić egzamin więc zgłaszam pierwsze pytanie.
Możecie mnie obrażać dalej, ale zadanie wypadałoby rozwiązać.

kslawin

Ok. 18%

kslawin

A nie chodziło mu: jaka będzie wilgotność względna powietrza o temperaturze 20 st. C i ciśnieniu pary wodnej 4,2 hPa?

Marcin D

@Piotr Djaków

Nie ma znaczenia z jakiej temperatury.

Dobrze.

A jeżeli 18.8hPa „umieścimy” w 23c to jaką będziemy mieli wilgotność względną powietrza i czy ta wilgotność jest komfortowa?

kslawin

Ok. 70%
Nie wiem ile dokładnie bo w pamięci to szacuję.

Tylko dalej nie rozumiem do czego zmierzasz, skoro i tak nie rozumiesz fizyki.

Lucas wawa

Nie sądzę, aby ktokolwiek podważał sensowność stosowania temperatury punktu rosy jako pośredniej miary wilgotności powietrza (a być może i nawet tzw. dnia parnego). Mankament jest jednak podobny jak i w przypadku określenia tzw. dnia upalnego w kontekście naszej odczuwalności. Tzn. w jednym przypadku zbyt mało zwracamy uwagę na temperaturę rzeczywistą, a w drugim na wilgotność. Pytanie, który z tych wszystkich parametrów najlepiej oddaje ocenę tego co w powszechnym rozumieniu mieści się w terminie „duchota” (?), której to stopnień (jako miara naszego odczucia) ma związek na pewno zarówno z (wyższą) temperaturą, jak i (wyższą) wilgotnością. W tym kontekście sam punkt rosy… Czytaj więcej »

Marcin D

Dziś pogoda jak na zamówienie do dyskusji.
o 6:00 w wielu miejscach 17-19 przy wilgotności 95% i większej. Każdy niech sobie oceni czy 18.8hPa jest słuszną wartością czy nie. Byłem przed chwilą na zewnątrz w letnim ubraniu (17.0c 96% = 18.6Hpa,wetbulb 16.6c, ). Oczywiście, że nie będzie gorąco przy takiej temperaturze, ale jak najbardziej można powiedzieć, że jest lekko parno i oddychanie nie jest w pełni swobodne i nie jest to przyjemna pogoda.

Arctic Haze ☀️

rh = 95% i t = 19 C oznacza tw = 18.4. Jeśli się ociepli to tw wzrośnie ale punkt rosy niekoniecznie (pewnie też trochę bo znacznie mniej). Nie rozumiem jak możesz naprawdę wierzyć, że odczucie upału / parności / duszności nie zależy od temperatury przy stałej zawartości pary wodnej (czyli stałym punkcie rosy). Użyjmy przykładu. Wczoraj we Wrocławiu (patrz tytuł wpisu) o 8-ej rano było 19 C, a o 14-ej 28 C. Punkt rosy praktycznie się nie zmienił, wzrósł z 18 do 19 C. Wynika to z (niewielkiego) wzrostu stężenia pary wodnej w wyniku parowania. Oczywiście po ogrzaniu powietrza… Czytaj więcej »

Marcin D

OK to policzyć teraz wetbulb i humidex dla tych dwóch przypadków i powiedz mi, że wetbulb jest bezbłędnym miernikiem ciepła. Nie jest, dlatego w tv kanadyjskiej pokazują humidex a amerykańskiej heat index a nikt nie pokazuje wet bulb.

08/08/2015 10:00 34.9 17.2
08/08/2015 13:00 37.5 14.1

Mi wychodzi, że wet bulb jest mniejszy o 13:00 niż o 10:00 a humidex o 1 większy jak o 10:00. Więc jak będzie?

kslawin

Wartość temperatury termometru zwilżonego jest bezbłędnym wskaźnikiem możliwości przeżycia człowieka w określonych warunkach termiczno-wilgotnościowych. Twb >34 st. C i zaczynasz zdychać i to dosłownie.

Marcin D

Właśnie.
W określonych warunkach. Czyli nie działa w każdych warunkach jak humidex, heatindex.

Na pustyni przy 23 wetbulb bezpieczny czas przebywania może spaść zaledwie do 30 min

Wystarczy, że będzie 54c w cieniu i wiało 10m/s.
Natomiast przy wetb bulb 35c 60 min możesz funkcjonować bez powikłań. Tak pokazują symulatory więc nie dyskutuj nad tym.

kslawin

„Określonych” to znaczy we wszystkich możliwych kombinacjach temperatury i wilgotności powietrza.

kslawin

Widzisz kolego, ja mam gdzieś twoje symulatory, bo niejednokrotnie byłem na pustyni (Sahara, Arabska i Negew)zarówno w porze największego upału, jak i największego chłodu. Byłem też w tropikalnym lesie deszczowym (Arabuko Sokoke w Kenii). Jeśli chcesz ze mną porozmawiać o tym ile i w jakich warunkach może wytrzymać człowiek, to zapraszam do Doliny Królów o tej porze roku. W jednym miejscu będziesz miał bardzo gorące i bardzo suche powietrze (początek doliny), a w drugim gorące i ekstremalnie wilgotne (komory grobowe). Zaręczam ci, że wcześniej stracisz przytomność z przegrzania w tym drugim miejscu niż w pierwszym. Uwierz, byłem tam kilka razy… Czytaj więcej »

Marcin D.

To bardzo źle że masz gdzieś symulatory ponieważ to oznacza, że podważasz dorobek naukowy, ponieważ to nie ja jestem ich autorem.To nie są moje wymysły tylko liczby. Wracając do 35c wet bulb. Jeżeli myslisz ze umrzesz po minucie w takich warunkach to jesteś w błędzie.

Paweł

Pod warunkiem picia bardzo dużych ilości wody, nie jest chyba zbyt ciężko wytrzymać suchy upał…

Marcin D.

4 litry na godzinę musiałbyś pić. A i tak organizm część by wydalil. To jest 54c a nie 44 czy 34. Powodzenia. Ale spoko bo wet bulb tylko 23c wiec nie ma niebezpieczeństwa.

Marcin D.

Jak mógłbyc to dzień parny skoro prawie nie było pary w powietrzu? Był za to skrajnie upalny ze 100% pewnością udaru termicznego. Proces Śmierci trochę innacze pewno by przebiegał jak przy 35c i 100% ale efekt ten sam. Śmierć organizmu. W tym przypadku z ciała zostałyby suche wióry.

Marcin D.

Wszytsko sie zgadza,ale przy 54c i 10m/s tez?Przy takich temperaturach wiatr działa w druga stronę. Szybciej przegrzewa organizm. Kalkulator pokazuje krótszy bezpieczny czas przebywania dla 54c i 10ms. Sam humidex jest większy dla 35 i 100%. I wynosi 60c.czyli jeżeli na pustyni nie byłoby wiatru to się zgodzę ze gorzej będzie w 35 i 100% . To oczywiste.

Marcin D

Po pierwsze. Nigdzie nie napisałem, że punkt rosy jest lepszą miarą od wet bulb. Napisałem, że w skrajny warunkach jest tak samo bezużyteczny jak punkt rosy. Także nie przekręcaj tylko przyjmij do wiadomości ten fakt, że miernika ciepła nie zrobisz z wetbulb w każdych warunkach. Po drugie upał a parność to dwie różne kwestie. Jeżeli stawiasz znak równości pomiędzy tymi wyrazami(zjawiskami) to nigdy się nie dogadamy. Może być suchy upał bez uczucia parności ( ale uciążliwe ze względu na wysoką temperaturę a nie wilgoć) i wilgotny upał z dodatkowym uczuciem parności. Może też być po prostu parno tak jak dziś… Czytaj więcej »

Paweł

Co do odczuwania parności przy temperaturze 16-18 stopni- subiektywnie. Zdarza mi się ją odczuwać, najczęściej przy lekkiej mżawce wiosną, w marcu/kwietniu. Potem takie temperatury powoli są odczuwane jako chłód, więc parności nie odczuwam.

kslawin

Bo tak na dobrą sprawę tzw. „parność” zaczyna być odczuwana, gdy wilgotności względnej >60-65%, towarzyszy temperatura >23-25 st. C.

Arctic Haze ☀️

Czyli przy tw=19 C (dla środków obu przedziałów).

I to by się mniej więcej zgadzało.

Marcin D.

Piotr jest jakaś szansa na ten humidex na mapach a zimą wind chill?
Preznosc pary tez byłby fajna.

Marcin D.

Ok, więc czekam.Bardzo fajnie wyglądają nowe mapy.

Marcin D

Tak ale jak wrócę do domu. W głowie tego nie mam.

Arctic Haze ☀️

Też w międzyczasie zdarzyłem zauważyć, że użyłeś nie tego „e” ;-) A tak przy okazji. Pisałem już o tym czemu służby meteorologiczne wolą podawać heat index czy humixex zamiast temperatury wilgotnego termometru Tw. Nie z przyczyn naukowych bo nikt nie udowodnił, ze te indeksy, nieźle się zresztą korelujące z Tw, sa w czymkolwiek lepsze od niego. Nie, przyczyna jest natury psychologicznej. Jeśli chcemy ostrzec ludność przed strasznym upałem to odpowiedni indeks nie może być mniejszy niż temperatura na termometrze. A Tw ma dokładnie taka cechę. Musi on być większy i dlatego we wzorze jaki podał Piotr hu jest sumą temperatury… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

A mi zechciało się sprawdzić jak koreluje się tw i hu. Otóż naprawdę bardzo wysoko. Wylosowałem milion temperatur z zakresu od 20 do 45 C i wartości punktu rosy między 0,01C a temperaturą i wyliczyłem tw oraz hu. Wynik to 96,7% t < - runif(1000000,20,45) td < - runif(1000000, 0.01, t) rh < - 100*(exp((17.625*td)/(243.04+td))/exp((17.625*t)/(243.04+t))) tw = t*atan(0.151977*(rh+8.313659)^0.500)+atan(t+rh)-atan(rh-1.676331)+0.00391838*rh^1.5*atan(0.023101*rh)-4.686035 hu < - t + 0.5555*(6.11*exp(5417.7530*(1/273.16 - 1/(td+273.16))) - 10) print(cor.test(tw,hu)) Czyli naprawdę i temperatura wilgotnego termometru i humidex to w zasadzie to samo ale humidex daje „groźniejsze wartości”. W zbadanym zakresie wartości średnio humidex jest większy od tw o 17 C,… Czytaj więcej »

Marcin D

@Arctic Haze
„Czyli naprawdę i temperatura wilgotnego termometru i humidex to w zasadzie to samo ale humidex daje “groźniejsze wartości”.”

Tak i czasem jedno rośnie a drugie spada.
Przykład Wrocławia.
Temp i punkt rosy
08/08/2015 10:00 34.9 17.2
08/08/2015 13:00 37.5 14.1

Humidex
08/08/2015 10:00 40
08/08/2015 13:00 41

Wet bulb
08/08/2015 10:00 22.8
08/08/2015 13:00 22.1

Ochłodziło się wg wetbulb o 13:00. Wg humidex było bardziej gorąco.

Generalnie pisałem o skrajnych sytuacjach. Zrób losowanie w przedziale 45-55c.

Arctic Haze ☀️

Miałeś ze mną nie dyskutować. A poza tym zdaje się nie interesowały Cię warunki w których umrzesz. A połowa tego co wylosowałem dla 45 < t < 55 oraz 0 < td < t ma tw > 33 C. A to już praktycznie strefa śmierci. A korelacja jest dla tego zakresu 97,4% (nawet wyższa niż dla niższego) mimo, że hu przewyższa tw średnio o aż 36 C. Mówiłem, że stworzono je dla straszenia. Przy takich korelacjach zwykle uważa się że dwa parametry są praktycznie wymienne. Nawiasem mówiąc sprawdziłem, że wartości hu dla tw>33 C są zawsze większe of 62 C,… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Do tego celu wolałbym posługiwać się temperaturą wilgotnego termometru. Ale Humidex to nie najgorszy jego ersatz, szczególnie gdy nie chodzi o to czy przeżyjemy. Na pewno lepszy niż punkt rosy.

Ale prawdą jest, że w artykułach naukowych nie tak wielu autorów Humideksu używa. Przede wszystkim Kanadyjczycy. Od jego wynalezienie zaledwie 51 artykułów miało go w tytule, słowach kluczowych i abstrakcie (wg. Wen of Science). Dużo z nich proponując… alternatywne metody indeksowania upałów.

Arctic Haze ☀️

Raczej skopane dane jeśli wszyscy to przeżyli. Szkoda, że nie ma kierunku wiatru. Pewnie wiało ze wschodu od morza.

Jednak tam miewają makabryczne warunki. Jeśli gdzieś na świecie zaczniemy dochodzić do strefy śmierci to właśnie tam, na styku gorącej pustyni i wilgotnego morza. Dziś tez ponoć mieli wg. Google’a „35 °C, wiatr wsch., 13 km/h, wilgotność 67%” co oznaczałoby tw = 29.7 C.

Marcin D

Wet bulb nawet zgadza się z moimi pomiarami z 12UTC. 19.4c u mnie. Okolice 19c.
comment image

Arctic Haze ☀️

Bardzo ciekawie wygląda to dzisiaj. We wschodniej Polsce jest Twb=22 C a to już jest nieprzyjemne. Widać, że nawet nad Morzem Śródziemnym mało gdzie jest więcej.

Marcin D

Piotr fajnie, że zrobiłeś humidex. Można ustawić żeby liczyło od 20c? Zakres od 20 do 30 mógłby być zielony. Od 30 żółty.
Prężność także ciekawie się przegląda.

Marcin D.

53c humidex(30c wetbulb) w Algierii o 15 UTC. Ciekawe czy błąd danych ze stacji czy prawda.

Marcin D

Wygląda na to, że tutaj.
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=60425&lang=en&decoded=yes&ndays=2&ano=2016&mes=07&day=28&hora=18

Na błąd raczej to nie wygląda. Wszystko się zgadza.

Arctic Haze ☀️

Takie są skutki prawdziwego Tw=33 C:
https://robertscribbler.com/tag/wet-bulb-temperatures-35-c/

A jest to możliwe bo temperatury oceanu dochodzą tam do tych samych 33 C. Jeszcze stopień czy dwa i nie da się tego przeżyć bez klimatyzacji.

Arctic Haze ☀️

Też tak najpierw myślałem: to pewnie jakaś mała stacja na pustyni; wszyscy schowali się do klimatyzowanych pomieszczeń i przetrwali. Jednak to najbardziej zaludniona część Arabii Saudyjskiej. W mieście i okolicy mieszka kilka milionów ludzi. Naprawdę nie ma ubogich bez klimatyzacji? Jeśli tak to naprawdę mieli szczęście. Jednak do końca w to nie wierzę. Tu jest artykuł (komentarz) na temat tej fali upałów nad Zatoką Perską pod koniec lipca 2015 (Schär, 2015, Nature Geoscience): http://www.nature.com/nclimate/journal/v6/n2/full/nclimate2864.html Schär też chyba nie wierzy w te dane saudyjskie bo polega na irańskich gdzie 31 lipca 2015 w Bandar Mahshahr TW wyniosło 34,6 C. A przyczyną… Czytaj więcej »

zaciekawiony

Jeśli bardzo wysoka wartość zostanie osiągnięta na krótko, to nie będzie miała aż tak wysokiego wpływu, bo śmierć od przegrzania nie jest taka znów szybka.

A co jeśli człowiek w takich warunkach polewa się chłodniejszą wodą?

Arctic Haze ☀️

To dobre pytanie. Dużo zależy od o tego od czego zimniejszą. Powiedzmy, że jest t = 60 C oraz rh = 18%. To daje Tw = 35 C (td = 27 C, hu = 75 C). W takich warunkach nie sądzę aby woda o temperaturze +50 C mogła Cię uratować. Jest cieplejsza od Ciebie a i tak nic nie wypocisz. OK, ale jeśli chodzi o to aby była chłodniejsza od Ciebie to masz szanse. W sumie nawet przy Tw = 40 C, jeśli wejdziesz do wody o parę stopni chłodniejszej od Ciebie to powinieneś przeżyć. Woda przewodzi ciepło znacznie lepiej… Czytaj więcej »

Marcin D

W artykule widzimy mapkę z temperaturą wody w Zatoce Perskiej z earth.nullschool.net. Pokazują tam 32.8c tymczasem dziś widzę w jednym miejscu 33.6c. Tutaj możemy poczytać, że temperatura wody może sięgać 35c. Więc Tw=35 jak najbardziej jest możliwy już dziś na Ziemi. http://www.surf-forecast.com/breaks/Jumeirah-Beach-Dubai/seatemp Przydałoby się jakieś profesjonalne opracowanie na ten temat. Z pewnością temperatura wody 35c występuje tylko lokalnie, ale jednak. Na większym obszarze 35c byłoby zabójcze dla większego regionu. Nie zapominajmy też o Bandar Mahshahr który miał podobno 46c i 32 punkt rosy co daje Tw=34.7c Tutaj wraca sprawa Szczecina i niewiarygodne jak na Polskę Tw=29 (o ile dobrze pamiętam).… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Ta mapka jest właśnie z artykułu Schära, o którym pisałem powyżej.

O jeziorze Dąbie Szczecinie też wspominałem 1 lipca w tym wątku http://meteomodel.pl/BLOG/?p=13032 w kontekście „polskiej Zatoki Perskiej”, z tym że podejrzewałem nie tylko Jezioro Dąbie ale szerzej Zalew Szczeciński (równie płytki).

martin87

A czy czasami czujnik wilgotności na stacji http://www.meteo.uni.wroc.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=44&Itemid=36 działa źle? Są duże różnice pomiędzy tą stacją a stacją IMGW. Jak się nie mylę to taki czujnik wilgotności musi być co jakiś czas kalibrowany by zachować dokładność określoną przez producenta. I pytanie czy uczelnia dokonuje takiego „serwisowania”. Jakiś czas temu zapytałem mailowo o pomiar ciśnienia i odpisali, że czujnika nie kalibrowali już jakiś czas i występują różnice w pomiarach pomiędzy IMGW a stacją Uwr. Wystarczy zredukować zmierzone ciśnienie przez stację do poziomu morza i mamy już duży błąd. Więc teraz pytanie jak z tym pomiarem wilgotności?

martin87

Dla porównania jeszcze wartości z pomiarów:
https://www.traxelektronik.pl/pogoda/zbiorcza.php?RejID=26&B=1280&H=984

martin87

Depesza Synop 06:00 UTC
Temperatura : +17.7ºC
Punkt rosy: +15.7ºC
Wilgotność względna: 88%

Pomiar UWr 06:00 UTC

Temperatura : +17.1ºC
Punkt rosy: +13.0ºC
Wilgotność względna 77%

Jeszcze przykładowo do porównania stacje z sieci traxelektronik z tą samą godzina pomiaru.

https://www.traxelektronik.pl/pogoda/zbiorcza.php?RejID=26&czas=1470031200&lang=0&ver=0&rok=2016&mies=08&dzien=01&godz=08&min=00&skok_zb_d=0&wp_zb_d=1&wk_zb_d=1&sort_zb_d=0

Jak widać w tabeli na żadnej stacji nie ma pkt. rosy w okolicach 13C jak na stacji UWr a wilgotność względna jest w zakresie 83-92%. Chociaż tutaj niektóre czujniki poddał bym w wątpliwość.
Wg mnie stacja z UWr zaniża dość znacznie wilgotność powietrza.

Mikos

Tegoroczny 1 sierpnia był bardzo podobny do zeszłego, jeśli chodzi o temperaturę maksymaln rzędu 20-25°1,ale noc była bardzo ciepła z temperaturami 15-19°C. Ciekawe jak wyjdzie w reanalizie ze względu na wysoką temperaturę minimalną?

173
0
Would love your thoughts, please comment.x