2024/03/28 12:03

Wyjątkowo ciepłe morza Barentsa i Karskie, chłodna Antarktyka

Podczas gdy na Antarktyce jest ostatnio chłodno, wyjątkowo ciepłe zrobiły się morza Barentsa i Karskie.

Anomalia temperatury lipca w rejonie antarktycznym (66S+) spadła wg analizy GFS do -1.3K:

ANOM2m_pastMTH_antarcŹródło: karstenhaustein.com.

Wg prognoz wzrośnie jednak ona w kolejnych dniach do -0.7K. Wg GFS anomalia temperatury czerwca 2016 w Antarktyce wyniosła -2.6K, jednak wg reanalizy NCAR/NCEP było to jedynie -0.5K. Modele mają duży problem z oszacowaniem temperatury na Antarktydzie, a w szczególności w odniesieniu jej do normy. Na korzyść reanalizy NCAR/NCEP przemawia fakt, że wbrew temu co pokazuje mapa analizy GFS, czerwiec na stacji Amundsen-Scott był miesiącem ciepłym z anomalią równą +1.4K, zaś na jej niekorzyść przemawia fakt, że na stacji Vostok był to miesiąc zimny z anomalią -5.3K. Nie ma wątpliwości, że „modelowe” oszacowanie temperatury w Antarktyce jest wyjątkowo trudne, przede wszystkim z powodu braku stacji pomiarowych. Do wyników reanaliz i analiz różnych modeli należy podchodzić z dużą ostrożnością.

ANOM2m_CFSR_GFS_1606_monthly_antarc ANOM2m_NCEP_1606_monthly_antarcPowyżej: oszacowanie anomalii temperatury w Antarktyce w czerwcu 2016 wg GFS (góra) i reanalizy NCAR/NCEP (dół). Źródło: karstenhaustein.com.

Zupełnie inaczej jest w Arktyce, gdzie wyjątkowo ciepło zrobiło się szczególnie w północnej części Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego.

ANOM2m_pastMTH_arcticDuża, jak na ten region, ilość dni ciepłych i słonecznych (średnia temperatura lipca do 17-go włącznie w Małych Karmakułach osiągnęła +15.4°C) spowodowała wzrost temperatury powierzchni okolicznych mórz.

Na stacji WMO=20667 lipiec do dziś wygląda następująco:

popova2016Dla porównania poniżej lata 2000-2016, bez 2001-2002 (brak danych).

[huge_it_gallery id=”3″]

Prognozy GFS sugerują, że w dalszym ciągu w regionie tym będzie bardzo ciepło:

gfsanom_npŚrednia temperatura lipca na stacji 20667 do 17-go włącznie osiągnęła +13.0°C. Poniżej, dla porównania, średnie temperatury lipca na tej stacji w latach 1934-2015 (za CRUTEMP).

20667_1W latach 1961-1990 średnia temperatura lipca wynosiła tam +4.2°C, a odchylenie standardowe 1.5°. Gdyby lipiec 2016 zakończył się wynikiem takim, jak obecnie, to jego anomalia wyniosłaby 8.8K, a odchylenie standaryzowane aż 5.9°. Powyższy wykres wyglądałby tak:

20667_2Tutaj przechodzimy do kwestii anomalii SST, która wg serii OiSSTv2 lokalnie na Morzu Karskim przekracza 8.0K.

latestarct20160717.ncJeśli wysoka anomalia SST sięgnie wyspy Vize, może to oznaczać, że średnia temperatura lipca wykroczy tam po za zmienność klimatu, jaką do tej pory tam obserwowaliśmy. Jak to się dalej potoczy, zobaczymy. W chwili obecnej średnia temperatura lipca na wyspie Vize osiągnęła +2.3°C i jest wyższa o 0.2°C od poprzedniego rekordu z 2012. Nie jest wykluczone, że w najbliższych dniach padnie rekord temperatury maksymalnej, który padł w roku ubiegłym i wyniósł +9.2°C.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
zainteresowany klimatem

Nie ulega jednak wątpliwości że półkula północna a zwłaszcza jej obszary polarne ociepla się znacznie szybciej niż południowa w szczególności jej obszary polarne. Właściwie to jest przepaść. O ile prawie nikt ( w tym większość naukowców) nie ma wątpliwośći co ocieplenia i skali ocieplenia Arktyki jako obszarem ( choć nadal są pewne wyjątki pojedyncze osoby twierdzące że w Arktyce nie ma nawet żadnego ocieplenia) to z Antarktydą naukowcy mają problem, większość twierdzi że się ociepla ale bez przekonania a są i tacy którzy twierdzą że nawet się ochładza. Na półkuli mamy do czynienia z ciekawą sytuacją bo Antarktyda powinna ocieplać… Czytaj więcej »

Ardo

Wydaje mi się, że Antarktyda jest w normie i stabilizują przez długi czas jak jest tam tylko wieczny lód a na Arktyce nie musi, może być z lodem albo z wodą więc mogą być różnice jak pdjakow pokazał. Do Antarktydy też trzeba pochodzić ostrożnie lecz jak patrzyłem na dane archiwalne to nie widać dużych zmian.

Arctic Haze ☀️

Nic się na Antarktydzie nie stabilizuje. Najważniejszy jet tam stan lądolodu, a on i tak nie jest topiony przez powietrze (bo ono prawie wszędzie jest zimniejsze od 0 C przez cały rok). Nie, lądolód Antarktydy traci masę przez podmywanie jego języków przez coraz cieplejsza wodę morską. Ten proces rozumiemy coraz lepiej. I nie wygląda to najlepiej. A to właśnie słodka woda z topienia lądolodu utrzymuje się na powierzchni oceanu uniemożliwiając mieszanie co ma dwa skutki: – woda morska nie ma jak oddać swojego ciepła atmosferze więc może wnikać pod języki lodu jeszcze szybciej – powietrze jest chłodniejsze co cieszy osoby… Czytaj więcej »

grzeg8

Niechajbym żyć teraz w mieście na Syberii-roztopy wiecznej zmarzliny to problem w budynkach które były budowane z założenia na wiecznej zmarzlinie
Dla Polski roztopy na Syberii też nie są dobre ze względu na kupowany gaz z półwyspu jamalskiego a zmiana właściwości gruntu dla tak dużego obiektu jak gazociąg może grozić poważnymi awariami w niedostępnym terenie.

Arctic Haze ☀️

Oczywiście. Jeden z czujników (F-17) przestał działać. NSIDC zdołało zinterkalibrować dane z nowszego F-18 z F-17 z okresu gdy oba działały i teraz przeszli na F-18, a powyższa seria najwyraźniej została przy „padniętym” czujniku.

Tu jest cała ta historia w trzech odcinkach:

http://nsidc.org/arcticseaicenews/2016/04/sensor-on-f-17-experiencing-difficulties-sea-ice-time-series-temporarily-suspended/
https://nsidc.org/arcticseaicenews/2016/05/daily-sea-ice-extent-updates-resume-with-provisional-data/
https://nsidc.org/arcticseaicenews/2016/06/satellite-data-transition-complete/

6
0
Would love your thoughts, please comment.x