2024/03/28 21:03

Ocieplenie w Polsce i Arktyce

polarctDane dla Arktyki pochodzą z reanalizy ERA Interim. Na tle ocieplenia w regionie powyżej 66 równoleżnika (a szczególnie powyżej 80 równoleżnika) nasze rodzime ocieplenie wypada blado. Szczególnie ostatnia zima była w Arktyce wyjątkowo ciepła – w regionie 80N+ aż o 6.1K przekraczając normę z lat 1981-2010. Poniżej zasięg lodu dryfującego Arktyki (JAXA) wg stanu na dzień 27 maja w latach 2011-2016.

a

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
15 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lukasz160391

Słyszałem, że z powodu coraz mniejszych różnic temperatur między strefą równikową a Arktyką ma zanikać prąd Zatokowy. Czy to prawda?
Bo skoro Arktyka najszybciej się ociepla, Polska wolniej, a regiony równikowe praktycznie w ogóle…

Arctic Haze ☀️

Tu jest parę różnych kwestii na jakie trzeba odpowiedzieć: 1) Szybsze ocieplanie się obszarów na których okresowo leży śnieg (lód występuje lód morski) jest znane i przewidziane jeszcze w XIX wieku (gdy próbowano wyjaśnić przyczyny epok lodowych). Zmiany zaśnieżenia czy zalodzenia powodują zmiany albedo (ile powierzchnia zaabsorbuje promieniowania słonecznego) co dodatkowo wzmacnia zmiany temperatury, jakiegokolwiek pochodzenia. 2) Cyrkulacja termohalinowa nie zmniejsza się (mówię teraz o teorii i modelach) od zmian temperatur powierzchni morza w skali jakie możemy zaobserwować w tym wieku. Natomiast może się zmniejszyć jeśli Północny Atlantyk stanie się nieco mniej słony na powierzchni. Efekt podobny: zwiększona stratyfikacja i… Czytaj więcej »

AX3

Kilka pytań, jeśli można, do Pana: 1. Na jaki rząd wielkości modele szacują ilość ciepła (energii) odpowiedzialną za 2 stopniowy wzrost temperatury w ciągu ostatnich 10 lat (chodzi mi o rejon 80+) 2. Jaki procent tego ciepła jest „przytrasportowany” z niższych szerokości, a jaki wynika ze zwiększonej absorbcji rejonu 80+ (na skutek wzrostu albedo oraz przez coraz grubszą pierzynę C02 i metanu) 3. Jaka są proporcje między tym ciepłem odpowiedzialnym za wzrost średniej temp powietrza a energią potrzebną na stopienie owych 200-300 mld ton lodu jakie tracą rocznie lodowce Grenlandii + ubytek lodu morskiego 4. Jaki jest główny mechanizm transprotu… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Ale zestaw pytań. Aby porządnie odpowiedzieć zwykle zaglądam do literatury (chyba, ze to coś co sam badam albo już odpowiadałem na to samo pytanie). A tu jest za dużo na raz. Więc aby nie odpowiedzieć „po łebkach” podzielę odpowiedź na części. I oczywiście roszę pytać dalej o interesujące szczegóły. Ad1. Rząd ciepła potrzebny do ogrzania Arktyki. Tu trzeba zacząć od tego, że ponad 90% ciepła z nierównowagi radiacyjnej wywołanej przez gazy cieplarniane idzie do oceanów. A Arktyce też jest ocean i odpowiedź na to pytanie zależy bardzo mocno od tego czy liczymy ciepło na topienie lodu czy także na ogrzanie… Czytaj więcej »

Iceman

„Levitus i inni (2005) szacowali, ze w latach 1955-1998 na topienie lodu morskiego w Arktyce poszło 0,007 * 10^22 J”

Malutko tej energii, chyba, że to wartość dla średniego rocznego ubytku lodu w tamtym okresie.

Arctic Haze ☀️

No dokładnie. To jest ciepło jakie przepłynęło netto w wyniku ocieplenia klimatu. Czyli w wypadku lodu morskiego ciepło potrzebne do obserwowanego zmniejszenia jego średniorocznej objętości.

A Ty liczyłbyś coroczne topienie lodu wiosną jako efekt zmian klimatu?

Iceman

Liczyłbym dokładnie tak, jak napisałem

AX3

Iceman,

>>Malutko tej energii …

0,007 * 10^22 J / 43 lata = 450 TWh rocznie

czyli 2,5 raza tyle ile produkują rocznie wzystkie polskie elektrownie

Jest gdzieś w sieci taki ładny „grzybek” pokazujacy ubytek lodu morskiego w Arktyce w czasie ostatnich dekad.

Arctic Haze,

dziękuję Panu za te informacje :)
Muszę je przetrawić I skonforonotować z inną wiedzą.
Daje mi to taki bardzo ogólny trop i szkic modelu.

pozdrawiam,
AX3

Arctic Haze ☀️

Ad. 4 Główny mechanizm ciepła Jak wyżej pisałem, głównie adwekcja ciepłej wody od strony Atlantyku, trochę też od Pacyfiku (ale tam cieśnina Beringa jest płytka). Lód morski jest wypychany przez cyrkulację atmosferyczną i oceaniczną z Arktyki przez Cieśninę Fram (między Grenlandią i Spitsbergenem) i to się oczywiście uwzględnia w bilansach energetycznych. Jednak nie jest to duża pozycja. Co ciekawe cieńszy lód w ostatnich latach powoduje większą szybkość jego wypływania (jest bardziej elastyczny i niejako łatwiej go „wypchnąć” przez tę cieśninę. To nie moje pomysły, o tym pisał artykuły Ron Kwok. Skutek tego taki że gdy Francuzi postanowili wmrozić w lód… Czytaj więcej »

AX3

Panie Arctiku,

mam jeszcze pytanie:
otóż, ze spalenia 1 kg węgla podgrzewamy świat o ok. 20MJ
A jak „pracuje” w atmosferze uwolnione czy raczej związane z tlenem CO2 z tego kilograma węgla?
Ile rocznie energii zatrzymuje na Ziemi, w takiej przeciętnej lokalizacji(szer.geograf). Bo zdaje się, że pierzyna CO2 działa najsilniej tam gdzie jest najcieplej – blokada podczerwieni).?

Przypuszczam, że muszą to byc znacząco wyższe energie …?

I jaka jest różnica szacunków czysto fizycznej teorii vs to co szacujemy na podsawie wzrastu temperatur wód i atmosfery? (tam jeszcze do ocieplenia dołaczają się inne gazy)

pozdrawiam,
AX3

AX3

ru

Jak w takim razie odnosisz się do rewelacji Hansena opisanych niedawno?

Arctic Haze ☀️

Pytasz Piotra, czy mnie?

Ja tego jeszcze w całości nie czytałem. Wiem jednak z artykułów innych autorów, że prognozy IPCC wzrostu poziomu morza mogą być nadal zaniżone. Osobiście uważam, że zbyt konserwatywne prognozy w dziedzinie poziomu morza to największa wpadka IPCC jak dotąd.

A prognozy Hansena (z tego co wiem w tej chwili po pobieżnym przejrzeniu), są tylko trochę bardziej radykalne niż to co DeConto i Pollard wymodelowali niedawno w kwestii możliwego rozpadu lądolodu Antarktydy (a artykuł mieli w Nature):
http://www.nature.com/nature/journal/v531/n7596/abs/nature17145.html

ru

Dzięki :) Pytałem Ciebie. Chodziło mi o ten artykuł, który kilka dni temu nauka i klimacie opisywała.

Arctic Haze ☀️

Tak to zrozumiałem. Ale artykuł ma 50 stron i przeczytam go jak będę miał trochę czasu.

Trzeba tu jednak dodać, że Hansen to tylko pierwszy autor. Cały skład autorski jest naprawdę imponujący.

15
0
Would love your thoughts, please comment.x