2024/04/25 09:04

Dlaczego przy wietrze od południa najcieplej bywa nad polskim morzem?

Zapytano na blogu czemu często wiosną miejscowości nadmorskie są najcieplejsze w Polsce przy południowej cyrkulacji.

Sprawa jest chyba prosta. To co odróżnia strefę brzegową o tej porze roku to cyrkulacja bryzowa, wiejąca w dzień od strony morza

Bryza
Bryza morska w dzień i w nocy

Oczywiście bryza morska chłodzi ląd. Jednak przy cyrkulacji południowej w okolicy morza niweluje się ona w dzień z wiejąca z północy bryzą. Takie zjawisko widział już Teofrast z Eresos około roku 300 p.n.e. i słusznie przypisał je działaniu Słońca [1].

Jak to wpływa na temperaturę? Zmieniając pionowe strumienie ciepła. Po stronie lądowej powstaje warstwa powietrza (CIBL = convective internal boundary layer) odizolowana od konwekcji [1], która ma pełne prawo ogrzać się bardziej niż warstwa przyziemna gdzie indziej, gdzie występuje konwekcja A także zmieniając (zmniejszając) zachmurzenie, co jeszcze bardziej wzmacnia ten efekt (gdyby nasze wybrzeże było północne i Słońce świeciłoby od morza to zjawisko miałoby jeszcze większe znaczenie). . Po prostu występuje sytuacja, gdy miejscowość nadmorska jest na skraju systemu bryzowego na tyle blisko jego brzegu aby na poziomie ziemi adwekcja zimnego powietrza znad morza była zerowa lub minimalna ale jednocześnie konwekcyjne strumienie ciepła w górę były zakłócone (zmniejszone), a krótkofalowy strumie promieniowania (oświetlenie słoneczne) było większe niż w głębi lądu przez odepchnięcie strefy konwekcji w głębi lądu od ziemi przez CIBL.

CIBL
CIBL = Convective Internal Boundary Layer, zjawisko powodujce,że nawet podczas bryzy przy ziemi może być cieplej niż w głębi lądu. A brak chmur wywołany przez bryzę jest tu kluczowy dla nagrzania tej warstwy.

Czy to na pewno poprawne wytłumaczenie? Nie. Jak wszystko w nauce to hipoteza. Jednak przemawia za nią to, że takie rzeczy obserwowano w innych częściach świata i to od bardzo dawna.

[1] Miller, S. T. K., B. D. Keim, R. W. Talbot, and H. Mao, Sea breeze: Structure, forecasting, and impacts, Rev. Geophys., 41(3), 1011, http://dx.doi.org/10.1029/2003RG000124, 2003.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
140 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
kslawin

Możesz rozwinąć, dlaczego tak uważasz?

wojo

wszystko dobrze, ok, ale zadam głupie pytanie – dlaczego wiosną tak, a generalnie latem ta bryza jednak chyba dochodzi dalej i właściwie to upałów tam się nie obserwuje, albo jak się obserwuje to i tak w całym kraju mamy ekstremalne upały (vide sierpień 2013 r.).

wojo

przepraszam, chodziło mi o 10 VIII 1992.

wojo

aha, czyli generalnie jest to takie „uwięzienie” powietrza, które może się zdarzyć też i latem w niektórych przypadkach, ale wiosną jest najbardziej spektakularne (bo latem to jeśli się powietrze uwięzi, to i tak po drugiej stronie moren czołowych, na Nizinach Środkowopolskich też jest upał).

Marcin D

@Wojo
Żeby bryza chłodziła w dzień musi być przede wszystkim antycyklon którego dziś zabrakło.
Radiacyjny typ pogody ze słabym wiatrem.

Mikos

A na początku sierpnia 2014 też tak było jak tutaj opisano w artykule, że był 34-35 stopniowe upały nad morzem?

Mikos

Dokładnie chodziło mi o 3 sierpnia 2014, bo wtedy zanotowano 34-35 stopniowe upały nad morzem, a podobno w Darłowie nawet 36 stopni przy niskiej wilgotności powietrza. A dzień później notowano tam już 27-29 stopni.

Marcin D

@Arctic Haze Przypomnę Ci co napisałeś ponieważ sprytnie manipulujesz treścią i zmieniasz kontekst całej dyskusji. chochlik 2016/05/23 14:05 at 14:44 To efekt bryzy od lądu w ciągu dnia plus b. niskiego położenia (prawie na poziomie morza). W Świnoujściu, gdzie bryza zmieniła kierunek na ‘od morza’, temp. momentalnie spadła w okolice 20 stopni. ArcticHaze 2016/05/23 15:05 at 15:41 „Oj, chyba nie. W ciągu dnia bryza jest od morza, nocą od lądu. Gdybym miał zgadywać to powiedziałbym, że to raczej efekt usuwania przez bryzę zachmurzenia znad brzegu. Często to widać na zdjęciach satelitarnych.” No widzisz. Nawet nie widziałeś że są takie dni… Czytaj więcej »

Albert-Wwa

D:

„Z tego co pamiętam to Kołobrzeg ma wyższą absolutną tmax od Warszawy”

Mógłbyś podać źródło tej informacji?

admin

@Alvert-Wwa

Kołobrzeg ma Tmax równe 38.0 (1992-08-10). Powyżej 37.0 mają wszystkie stacje na Wybrzeżu: Świnoujście 37.4, Ustka 37.8, Łeba 37.2. W latach po 1951 Kołobrzeg ma wyższe Tmax niż większość stacji na nizinach.

Lucas wawa

A czy nie ma to także związku z coraz większą ilością piasku (wydm) wraz ze zbliżaniem się ku morzu :?: , co przy wietrze od lądu może być nie bez znaczenia.
Poza tym, na pewno dość duża od tej porze roku różnica między stosunkowo chłodnymi wodami Bałtyku a cieplejszym lądem – która to z biegiem czasu będzie się kurczyła – też nie jest bez znaczenia (silniejsza „zapora” dla ciepłych mas wiejących od lądu).
I oczywiście niska wysokość n.p.m.

kslawin

D
Nie widzę problemu, gdyż opisana przez Ciebie sytuacja baryczna sprzyja procesowi, który opisał .

kslawin

Jeśli weszliśmy na temat wydm, to jedyny ich wpływ (bardzo ograniczony i dotyczący tylko najwyższych wydm) na temperaturę może następować poprzez efekt fenowy, a w tym przypadku poprawniejszą nazwą ze względu na skalę będzie mikrofenowy.

kslawin

Dokładnie :!:

Lucas wawa

A jak nakreślony przez Ciebie efekt może oddziaływać bardzo w głąb lądu (chodzi mi przynajmniej o rzędy wielkości) – 10m, 100m, 1km, 10km :?:
Poza tym, ja się przy niczym nie upieram, a jedynie zastanawiam :?: :smile: .

Marcin D

Trochę przesadziłeś i dobrze o tym wiesz. Po pierwsze nie ta skala odległości. Po drugie po drodze pojawiają się przeszkody dla ciepła (np zbiorniki wodne). Po trzecie dlaczego zachodnia Polska jest najcieplejsza przy takim napływie powietrza?
comment image

comment image

Robert93

Ogimet podaje jeszcze prawdziwy Kołobrzeg.

Robert93

Ale te chmury to pewnie były niemalże w całości piętro wysokie, mające bardzo nieznaczny wpływ na temperaturę.

Robert93

Poza tym różnica Tmax między Kołobrzegiem a Koszalinem wczoraj wyniosła tylko 0,4 stopnia, a Kołobrzeg ma stację 29 m niżej, więc wszystko wydaje się logiczne.

Robert93

Kierunek wiatru jednak wczoraj nie sprzyjał chłodzącemu wpływowi bryzy (przeważnie SE/SSE w tych miejscach), a w Kołobrzegu był trochę słabszy, co mogło pomóc osiągnąć nieco wyższą Tmax.

Morze

Ja odkąd pamiętam, to te wszystkie ciepłe(upalne) dni, w których nie było bryzy kojarzyły mi się z silnym wiatrem z południa lub z południowego zachodu. Czy możliwa jest taka sytuacja, że wiatr wiejący od lądu jest na tyle silny, że nie pozwala wejść bryzie w ląd?

zaciekawiony

Ba, tylko czy to dlatego że wiatr był bardzo słaby była najwyższa temperatura, czy po prostu powietrze się nagrzewało dopóki nie zawiała bryza i najcieplejszy moment wypadł tuż przed?

dessi

ale potem się pochwalicie nim?

Marcin D

@Arctic Haze Odniosę się do wszystkiego, ale potrzebuję troszkę czasu. Tak na szybko słówko o zachmurzeniu. Kiedyś pytałem, ale nie otrzymałem odpowiedzi. Mam hipotezę, że zachmurzenie konwekcyjne powiedzmy do 4/8 wcale nie spowalnia wzrostu temperatury powietrza, wręcz przeciwnie. Przykład z dziś 14:00. Szczecin ma 4/8 zachmurzenie Gorzów 6/8 Szczecin (1 m) 28.6 °C Gorzów Wielkopolski (73 m) 27.5 °C Kozienice czyste i tylko 24.1 Warszawa – Okęcie (106 m) 25.6 °C Teoria mi mówi tak: Chmury zwiększają promieniowanie całkowite jakie dociera do powierzchni. Odbijają i dzięki temu mamy większy udział promieniowania rozproszonego. Tylko w taki sposób na naszej szerokości są… Czytaj więcej »

Marcin D

@Arctic Haze Dlatego napisałem o maksymalnym zachmurzeniu cumulusów 4/8. „Mogę na to wszystko znaleźć cytowania ale pewnie i tak nie zajrzysz więc chyba nie warto. W każdym razie ja to nawet wykładam, więc raczej można mi wierzyć.” Podajesz linki do literatury prawie pod każdym swoim wpisem więc dlaczego teraz robisz wyjątek? Jak ja nie zajrzę to komuś innemu może się przyda. Skoro przychodzisz tu aby uczyć to trzymaj się tego. Chce Ci pokazać jak niewiele wpływa zachmurzenie cumulusów na tmax jeżeli nie będzie one zbyt duże i nie dojdzie do opadu. Wczorajszy dzień. Niemal bezchmurnie. Tmax:28.6c Dziś. Momentami nawet 6/8… Czytaj więcej »

Marcin D

@Arctic Haze
Zapytano na blogu czemu często wiosną miejscowości nadmorskie są najcieplejsze w Polsce przy południowej cyrkulacji.

Czy tylko wiosną?

spec

No raczej nie tylko, bo Szczecin ma poważne rekordy ciepła, wszystko zależy od tego skąd zawieje i są te bieguny ciepła, z którymi ciężko walczyć.

spec

Masz tu rekordy nadmorskie i są naprawdę imponujące na zachodnim Pomorzu.
http://www.wstaw.org/m/2013/08/17/2013a.jpg

wojo

oczywiście. Woda w Bałtyku jest jeszcze chłodna, a ląd i powietrze się nagrzewa, jest duży gradient i dlatego duży wiatr. Ciekawa sprawa zresztą – woda też się dzięki takim zjawiskom nagrzewa. Patrzmy jak już się nagrzała woda w Ustce (http://www.pogodynka.pl/polska/temperaturywod/) – 17.6 st.

Marcin D.

@Wojo
Ale kilka postów wyżej podany jest przykład 38.0 z Kołobrzegu(sierpień 92). W sierpniu woda jest najcieplejsza.

temist

napisałem najdłuższego posta w życiu (no może 10 linijek), kliknąłem wyślij i mi napisało że jestem zablokowany żeby ochronić Piotra przed spamem :(

kslawin

A ile linków wstawiłeś?

temist

żadnego, żeby było ciekawiej; zreszta juz post ponowiłem, mniej wiecej w takim samym kształcie

temist

postaram się go ponowić To o czym pisze ArcticHaze zawsze wydawało mi się oczywistością, a teraz czytam, że jest to terra incognita. Jadąc od Słupska w kierunku Ustki (niecałe 20 km) przy wietrze z południa i podobnych czesto zdarza sie że zachmurzenie (nawet całkowite) im bliżej morza rozwiewa się. Bywa że tworzy wyraźna odcinającą linię za którą swieci(pali) słońce. I oczywiście wtedy nad samym morzem jest dużo cieplej i niemal bezwietrznie. Nie jest to tylko polska specyfika. Kilka lat temu hotelarze Belgii, Holandii czy Francji skarżyli sie że prognozy bardzo czesto przekłamują – tzn prognozują deszcz, zachmurzenie, niska temperature nad… Czytaj więcej »

admin

Tak nawiasem mówiąc, dziś Bornholm rzuca piękny cień na zachmurzenie na Bałtyku :)

Morze

To prawda to zjawisko jest znane mieszkańcom wybrzeża. Jednak częściej trafia się ono wiosną, zwłaszcza wczesną. Dziś byłem świadkiem powstawania tego typu chmur.
Wyglądało to bardzo ciekawie, daleko na morzu majaczyła warstwa chmur, jednak do brzegu było słonecznie aby znów kawałek za brzegiem tworzyły się kolejne chmury.
Temu wszystkiemu towarzyszył bardzo silny wiatr, który sięgał 12 m/s.

http://wstaw.org/m/2016/05/25/IMG_20160525_181043191_HDR.jpg

Woda wręcz parowała, ew. to były krople morskie uniesione przez wiatr.

Marcin D.

@temist
Tyle, że rozmawiamy o konkretnym przypadku 23 maja 2016.

Marcin D.

To chyba Piotr powinien ocenić czy Cię obraziłem w tym komentarzu czy nie.
Mało tego. Nawet przeprosiłem za swój pierwszy złośliwy komentarz
Nieźle, sam kasujesz to, co dla Ciebie jest niewygodne w dyskusji w której sam bierzesz udział? Niesamowite.

Stare posty też edytujesz aby nabrały odpowiedniego kształtu?
Chyba już nie chce mieć nic wspólnego z meteomodel.

kslawin

Widzę ten usunięty komentarz i w pełni podzielam decyzję Piotrka o jego usunięciu.

Marcin D.

Chochlik źle nazwał to fakt. Ma racje, że nie ma bryzy od morza. A teraz to już bez znaczenia. Sam kasujesz posty swojego oponenta i to jest najgorsze.

kslawin

Bardzo mnie ciekawi w czym tak bardzo Arctichaze, przeszkadza dwóm osobom na tym blogu?
Czy przeszkadza wam, że daje dużo linków do publikacji?
To chyba jest jego zaleta.
Czy problemem jest, że pisze „za mądrze”?
Jeśli tak uważacie, to ja wam mówie, że tu i na swoim blogu pisze bardzo „łatwym” językiem.
No więc o co wam chodzi?

Marcin D

Napisałeś przecież wyraźnie, że w Kołobrzegu to nie mgła.
A mgła to mgła i nieważne w jaki sposób powstaje.

tytus

Witam Temat bryzy, fenów, outflow boundary itp jest aptekarstwem meteorologii To wyższa , subtelna szkoła jazdy… Obserwuje tą dyskusję „Dlaczego przy wietrze od południa najcieplej bywa nad polskim morzem?” i dla mnie temat wydaje sie prosty: 1.Przy dodatnim bilansie radiacyjnym pd wietrze gdzie powinny wystapić max? w najnizszym punkcie najbardziej wysunietym na pn 2.Max bedą najwyższe tam gdzie „bąble ciepłego powietrza” zdołają sie utrzymać przy powierzchni – najlepiej bezwietrze. Reasumująć bryza działa tu dyskretnie – właściwie nie będąc bryzą a wygaszaczam silniejszego wiatru. Ta wysoka temp na wybrzezu to efekt nalozenia sie kilku czynnikow: warstwic izentropowych powierzchni przegrzanej ( patrz… Czytaj więcej »

tytus

Arctic: „Od rana do wieczora to powietrze przebyło najwyżej pół Polski” jakie powietrze? o jakich właściwosciach, jaki jest jego przekroj ( w sensie np temp potencjalnej?) ile w ciagu tego poł dnia zdołało przyjąć energii? czy to aby nie byla taka syt. synop. ktora preferowala pn Polske do max temp.? Nie chce prowokowac ( w sensie klotni) bo obaj wiemy ze to zdanie z cytatu jest kolokwialne Konstruktywnie: By udowodnic załozoną teze wartało by sie podeprzec danymi z analizowanych ekstremalnych dni na wybrzezu, pare stronek jest w necie archiwalnych ale czy z tak dokladnymi przekrojami w pionie z drogami czasteczek… Czytaj więcej »

tytus

Jeszcze jeden inspirujacy temat do rozwiniecia:
„wiem, patrzyłem w ekran z pomiarami z piranometru aż za dużo – kiedyś mi to nawet ratowało życie, całkiem dosłownie ale to inna historia”
To tez temat rzeka ale splycajac go do bryzy:
uklad chmur na wybrzezu przy bryzie – chmury od pd strony raczej energii solarnej nie dodaja
Max sa u nas w ukladzie slonko z pd cu lub cb od pn
takie sa moje doswiadczenia in situ

tytus

„Bo gdyby nie było Bałtyku i Europa kontynentalna kończyła się za Kołem Polarnym to gdzie widziałbyś najwyższą temperaturę przy adwekcji ciepła z południa w warunkach bezchmurnych? Bo chyba jednak nie na Przylądku Północnym?”
a czemu by nie ?
Mapke daj a ja maluje izobary sytuacje synop., okreslam date i godzine UTC kiedy taki przypadek bylby mozliwy
Koniec maja,czerwiec nie wszycy sobie zdaja sprawe ze bilans radiacyjny za kolem pn podbiegunowym jest zblizony do rejony zwrotnika raka !!
Upartego mialem dzis stratusa :)

zaciekawiony

A czy zmiana kąta nasłonecznienia ma znaczenie w takiej skali, w jakiej odbywał się ruch powietrza? Przy wietrze 10 mil na godzinę od świtu powietrze docierające po południu do wybrzeża pokonało jakieś 100 mil, co daje różnicę wysokości słońca około 1,5 stopnia.

tytus

Masz sporo racji Arctic przede wszystkim matematyka i fizyka dalej geografia, intuicja doswiadczenie (szamaństwo?):P Ty jestes fizykiem atmosfery ja gornikiem rządze wiatrami na gorze a na powierzchni one mną (windsurfing) Cenie tą strone Piotra D, Twoje posty tez ! Przede wszystkim za „zimne, faktowe” i nukowe podejscie. Ok bo sie za bardzo rozwine w kierunku OT ;-) Wracajac do meritum: Liczyc mi sie nie chce bo przez 40 lat za duzo doswiadczenia by przeliczac ze 2+2 =4 Z calym szacunkiem dla Ciebie zacytuje Twoje zdanie i odpowiem pytaniami: „W bezchmurnej atmosferze przepływ powietrza płynący w kierunku południkowym od tropików, nie… Czytaj więcej »

tytus

Gdybym był fizykiem atmosfery i miał pod sobą np sudentow to dla niesfornych za pokute kazał bym sporządzić np
graficzny obraz pólkuli pn – wartosci bezpośredniego promieniowania słonecznego dobowego stan na 21 czerwca
i umiescil bym tu linka ;-) oj niektorzy by sie zdziwili
Odnosnie ciepla utajonego , parowania, wlasciwego , rzedu tych wielkosci tez by sie przydala edukacja
Zgadzam się z ich olbrzymim wplywem na temperature na wysokosci naszych nosow, niedoszacowaniem ich wagi w modelowaniu ale to juz odrebny temat

tytus

mialo byc ciepla utajonego , topnienia i wlasciwego
coz bledow nie popelnia tylko ten co nic nie robi ;-)

tytus

dopiero teraz mam czas by odpisac :-) wiem ze sie nie obrazisz wiec napisze co mi pierwsze przyszlo na mysl po Twoim komentarzu: „Z koniem sie nie kopie” lub „czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko” Powyższy Twój komentarz jest wysoce edukacyjny ale nie wnosi wiele w nasz rozpatrywany przypadek. Zostawmy wyszsze poziomy i wyzsza matematykę bo w tym przypadku powoduje to tylko “szum medialny” i zdaje sie za Ty Arctic doskonale o tym wiesz Zajmijmy sie tylko tym co w tym miejscu (plaza wybrzeze) o tym czasie (23.05.2016 godz popoludniowe) mialo wplyw na temp.… Czytaj więcej »

Marcin D


Nic dodać nic ując.Dodałbym tylko jeszcze błąd klatki przy słabym wietrze. Wiemy przecież jak jest z klatkami jak nie wieje.

Marcin D

Napisałem to już wcześniej, ale wylądowało w śmietniku.

tytus

Marcin najgorzej jak w tematach jest cicho..
sa jednostki szukajace po smietnikach ;-)

zaciekawiony

Warto zauważyć że to występowanie najwyższych temperatur nad morzem widział tego dnia GFS. Pytanie więc co modelował model że wyszedł mu taki wynik, bo chyba raczej nie efekt który opisuje ArcticHaze?

Pisałem o tym 1,5 stopnia różnicy bo wyszło mi że powietrze które po południu docierało do wybrzeża nie przebyło od świtu całej polski tylko jakieś 150-200 km (zakładając podaną przez AH prędkość wiatru przed spowolnieniem przez bryzę 10 mil/h) Stąd moje pytanie czy różnica nachylenia słońca w takiej skali ma znaczenie dla nienagrzewania się powietrza.

zaciekawiony

To w takim razie powinno być możliwe odzyskanie danych dla tych punktów i sprawdzenie jakie warunki były symulowane, że tak wyszło. Przynajmniej obliczeniowo by się zweryfikowało która z możliwości była wtedy najbardziej prawdopodobna. Na profilu facebookowym widziałem jeszcze mapki EMS o większej dokładności gdzie chyba uwzględniany był wpływ bryzy.

tytus

To nie magiczne myslenie z ta kropla ciepla ale o tym nieco pozniej. Mam ciągle wrazenie ze popelniasz dosc duzy blad (skrot) myslowy Polega on na tym (w/g Ciebie) ze masa, warstwa powietrza nie ma prawa sie podgrzac wedrujac na pn. Rzeczywiscie nie ma prawa gdy jest to „masa dojrzala” tzn taka ktora w warstwie granicznej jest juz przegrzana, malo nawt powiedzial bym – taka w ktorej gubosc warstwy przegrzanej sie juz nie zwieksza! Z takim powietrzem (masami)rzadko mamy do czynienia nad ladem w Europie w okresie przesilenia letniego. Pisząc o tej magicznej kropli ciepla mialem na mysli slup powietrza… Czytaj więcej »

tytus

Blisko jestesmy zrozumienia ale dalej sie nie rozumiemy Idac Twoim systemem rozumowania odpowiem Ci krotko: Robisz jeden gruby blad – przyjmujesz ogrzanie sie powietrza od insolacji i pokrewnych a rzeczywistosc dla danych warstw (decydujacych o tej naszej przyziemnej tmax2m) jest zgola inna W wyniku okreslonych procesow synop. energia (entalpia) z gornych warst jest dostarczana dolnym i potem to slonko pracujac tylko np na 90 proc moze zrobic takie numery ktore nie sa mozliwe na nizszych szer geogr. Jest mnostwo przykladow gdzie masa przemieszczajac sie na pn ( polkola pn) bije w kolejne dni kolenne rek tmax nie wspomagajac sie fenami… Czytaj więcej »

tytus

Wyksztalcenie wyzsze magisterskie specjanosc wentylacja klimatyzacja i pozary podziemne Zapewniam Cie ze mechanika plynow, termodynamika i aerologia byly na bardzo wysokim poziomie Mam prosbe szanujmy sie wzajemnie Chodzi mi o twoje zdanie ktore zacytuje: „Nie obraź się ale jeśli naprawdę twierdzisz, że promieniowanie krótkofalowe ogrzewa wyższe warstwy troposfery, a strumienie ciepła (ciepło to w terminologii termodynamicznej strumień właśnie entalpii) skierowane w dół ogrzewają warstwy przypowierzchniowe to naprawdę nie wiesz o czym mówisz” Co to za sciemnianie ? czy ja o czyms takim mowilem pisalem? Czemu schodzisz na boczne tematy? odwracasz kota ogonem? Meteorologia pasjonuje sie od 40 lat a z… Czytaj więcej »

tytus

Wlasciwie to te komentarze powiny sie pojawic juz w innym watku Znalezienie wspolnego jezyka swiata nauki , praktykantow i firm “zewnetrznych”. Temat nie mniej ciekawy niz same meteo :-) “Chyba jestem tu bardziej by szerzyć wiedzę niż aby szukać przyjaciół…”n “Jeśli masz cokolwiek konkretnego, to rzuć na stół. W nauce nie dyskutuje metodę “ja wiem to lepiej” tylko argumentami. I czasem jest to niestety brutalne” I jak Cie tu nie szanować ? Ciesze sie Arctic ze odpowiedziales, takich Profesorow to “szukac ze swieczka” Wrogow tu raczej nie znajdziesz a jezeli takowi sie znajda to lepiej niech odpadna przy takiej argumentacji.… Czytaj więcej »

Marcin D.

Tym razem 30c pojawiło się u wybrzeży Litwy i Łotwy. Wybrzeże było najcieplejszym regionem w tych państwach. W Windawie wiało najmocniej i zanotowano tam 30c. Wiatr przeważnie wschodni.

Windawa (Łotwa)
wiatr średni ponad 14-18km/h wschodni później północno wschodni.

Chciałem dać linki do map temperatury, zachmurzenia i wiatru, ale wywala do spamu.

Marcin D.
kslawin

Jak piszesz o sytuacji w dniu 1 czerwca br., to pisz o tym w temacie temu poświęconym (tj. o czerwcu br.), a nie gdzie popadnie.
Twój wpis przeniosłem tu: http://meteomodel.pl/forum2/index.php?topic=2242.msg43044#msg43044

Marcin D

@Arctic Haze „To nie jest tak oczywisty przypadek jak u nas 23.05. Kierunek wiatru dobry (od lądu), ale nie było wyraźnego spowolnienia tego wiatru koło południa.” No właśnie. Mimo to wybrzeże Łotwy i Litwy było cieplejsze od głębi lądu nawet o 4c(!) z temperaturą powietrza do 30c. W głębi lądu 26-28c. Dlaczego? Różnica większa jak w Polsce 23 maja gdzie wiele miejsc w głębi lądu miało 29c. http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=12124&lang=en&decoded=yes&ndays=2&ano=2016&mes=05&day=23&hora=18 2 Ustka (Poland) 29.8 °C 3 Darlowek (Poland) 29.5 °C (godzinowe Ogimet) 4 Gorzow Wlkp (Poland) 29.3 °C 5 Kolobrzeg (Poland) 29.3 °C 6 Pila (Poland) 29.3 °C Więc dyskutujemy o różnicach… Czytaj więcej »

admin

A tymczasem GFS widzi najwyższą temp. na wybrzeżu Litwy.
http://meteomodel.pl/webcache/gfs_2016060206.png

tytus

Dalej bede uparty – najwieksze znaczenie to „Kropla ciepła”
– popatrz na przekroje na dzis http://www1.wetter3.de/error_adblocker_vertikal.html
Juliusz ma pewnie dokladniejsze

Bryzy przy tak silnym wietrze na Łotwie ( i na morzu) na pewno nie bylo ale bylo na pewno bylo spowolnienie predkosci wiatru na morzu w miare wychladzania sie powietrza przy powierzchni morza z wiatrem
Pisałem juz o windsurfingu i doswiadczylem „zjawisk bryzowych” organoleptycznie

Podpowiem moze tez cos tym razem: niedoceniamy Efektu Venturiego !
Tlumaczy nawet rysunek na wstepie komentowanego artykulu

tytus

Przeciez kilka razy potwierdzalem ze jest wplyw bryzy (zjawisk bryzowych) na dodatkowe podgrzanie powietrza ! Podalem nawet efekt venturiego ktory sporo tlumaczy przy wyjasnianiu tego zjawiska. Ale to jest tylko (moim zdaniem) kilka procent udzialu w biciu tmax na wybrzezu. Juz odpowiadam czemu teraz jest(przestrzenie) na Litwie a wczesniej w Polsce bo byly pd wiatry , teraz sa wschodnie , jak beda pd-zach to beda rekordy na Niemieckim wybrzezu. Juz mowie czemu teraz tak jest (czasowo). Jest najwiekszy doplyw energi slonecznej w roku, atmosfera jest niedogrzana, przy slonecznej pogodzie i u nas i na Litwie Łotwie i w Niemczec kazda… Czytaj więcej »

tytus

„Czy prz E silnym wietrze na Litwie 100 km na wschod od wybrzeza ta temperatura na wysokosci 850hpa (najwyzsza w prawie calej Europie powyzej 45N) to tez efekt bryzowy ?Nie obraz sie ale dla mnie to bzdura”
tez sam sobie odpowiem :)
chociaz kto wie? idac za Ciosem to gdyby wyjasnic obliczyc, stwierdzic grubosc zaporowego (zimnego zastoiska powietrza od wody) dla cyrkulacji powietrza, to korzystajac z z tego z Pc=Pd+Ps
mozna by dac cien szansy ze w ta gruba zwezka ( nudnego juz Venturiego) powoduje wzrost osiadania i porednio ogrzewa nawet tak wysokie warstwy.

tytus

Sądzę że nie jest rozwiązana Nie spłycajmy tak ciekawych tematów , mam wrażenie że znów się nie rozumiemy. Przytoczyłeś (zacytowałeś) przykład że cyrkulacja bryzowa sięga 850 hp Pewnie to prawda ale śmiem podejrzewać że dotyczy to cyrkulacji mega bryz czyli w domyśle między oceanem a kontynentem w warunkach bezgradięcia barycznego. My rozważamy inny ciekawy zaściankowy przypadek (w temacie bryz) – kałuży jaką jest w tej skali Bałtyk w stosunku do lądów ościennych. Temat Twojego artykułu był niezmiernie ciekawy ale dotyczył jeszcze mniejszej skali i sporo sie dowiedzielismy. Jednak przy okazji konstruktywnej sprzeczki (co ma właściwie i jaki wpływ na te… Czytaj więcej »

tytus

Też mam mętlik w głowie szczególnie teraz po wieczornym grilu ;-) Wcale nie dałeś się wkręcić w efekt Venturiego tylko – tym bardziej Cię szanuje – udało mi się Cię nim bardziej zainteresować. Przejde do rzeczy czyli tego żeby czasem nie odszczekac za wcześnie: Może dam najpier linka do rysunku (wystarczy gora pierwszej strony): http://fluid.itcmp.pwr.wroc.pl/~znmp/dydaktyka/wzzmp/cw_4_POMIAR_STRUM.pdf potem proponuje spojrzeć na Twoj wstawiony ostatni rysunek http://meteomodel.pl/BLOG/wp-content/uploads/2016/05/Miller_et_al_2003-Fig12.png Następnie sprecyzuje że efektem Venturiego zajmujemy sue tylko w pionie. Ze w samej zacisnietej strudze powietrza temp sie obnizy (zresztą o marginalną wartośc) to nie ma dla nas tu znaczenia, wiec zaniedbajmy to. Podstawowe dwa procesy… Czytaj więcej »

140
0
Would love your thoughts, please comment.x