2024/03/28 17:03

Luty i zima 2015/16 w Polsce – wstępnie

  • Anomalia temperatury lutego (norma 1961-1990) wyniosła +5.04K (+4.09K w stosunku do wielolecia 1981-2010).
  • Był to piąty najcieplejszy luty w serii pomiarowej od 1781 roku.
  • W Nowym Sączu był to najcieplejszy luty w serii pomiarowej.
  • Anomalia miesięczna +5K pojawiła się drugi raz w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W latach 1781-2016 było łącznie takich miesięcy 13.
  • Anomalia temperatury zimy wyniosła +3.52K (+2.62K w stosunku do wielolecia 1981-2010).
  • Była to czwarta najcieplejsza zima w serii pomiarowej od 1781 roku.

 

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
41 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Hubert

Jeśli się nie mylę, to ta zima ma taką samą anomalię jak ta z 2007/2008.

ArcticHaze

Jeśli nie był najcieplejszy to podaj który był abyśmy wiedzieli kiedy skończyło się globalne ocieplenie [1].

[1] A przynajmniej polskie lutowe ocieplenie.

ArcticHaze

Od razu dodam, zanim komuś zamącę w głowie, że przekonanie, że jeśli rekord nie pada co roku to nie ma trendu rosnącego jest oczywiście idiotyzmem.

Im mniejszy obszar (Polska) i krótszy okres (miesiąc) tym większa przewaga szumu pogodowego nad sygnałem klimatycznym. A zimą w Polsce ten szum to głównie znak NAO.

Lukasz160391

Masz rację :razz:
Jeśli chodzi o teren Polski, to całe lata (365 dni) z ujemną anomalią nie będą już się zdarzać – ostatni chłodny rok w naszym kraju to 1996; miesiące (30-31 dni) z ujemną anomalia będą góra dwa razy w roku – (ostatni naprawdę zimny miesiąc to marzec 2013); ale jeśli chodzi o pojedyncze doby (1 dzień) to czasem nawet 50% takich dni może być jeszcze poniżej normy – a taki był na przykład wczoraj. ;)

Marcin S.

2010 też był nieznacznie „pod kreską. Nie ma pewności, że chłodnych lat nie będzie, choć wydaje się, że ich ujemne anomalie będą raczej symboliczne (w odniesieniu do okresu 1961-90).

Albert-Wwa

Zamieszczam tutaj moją odpowiedź dla @Lucasa wawa z dyskusji na wątku otwartym, ze względu na to, że dotyczy ona analizy historycznych sezonów zimowych (także 2015/16) – więc niniejszy wątek jest bardziej właściwy. @Lucas napisał: „I w skali całego kraju też zima 1989/90 była najcieplejszą (2006/7 była od niej minimalnie chłodniejsza)”. Moja odpowiedź: W samej Warszawie to wygląda nieco inaczej. Obliczyłem, że TM zimy 1989/90 wyniosła tutaj 2,63°C, 1988/89: 2,23°C, 2006/07: 2,13°C, a 2015/16: 1,77°C. A więc, przewaga cieplna zimy 1989/90 nad zimą 2006/07, jest jednak znacząca w stolicy. Oczywiście trzeba pamiętać, że powyższe dotyczy zimy meteorologicznej. Całkiem efektowny „atak zimy”,… Czytaj więcej »

Albert-Wwa

Nie ma w tym nic specjalnie dziwnego, gdyż ja wyliczam standardową średnią dobową (arytmetyczną) z Tmax/Tmin. Więc drobne odchylenia są oczywiste.

Mikos

Czyli luty 2016 w klasyfikacji termicznej pana Piotra będzie ekstremalnie czy anomalnie ciepły? A do zimy 2015/2016 jakie określenie przypisać bardzo/anomalnie/ekstremalnie ciepła?

wojo

Z tego co wiem to tutaj bierze się pod uwagę okres 60-letni i 95 percentyl, czyli na pewno 5. i 4. w dłuższym okresie są ekstremalnie ciepłe.
Poza tym, to wiedziałem, że gdzieś w Polsce będzie cieplej niż w 90. Do Nowego Sącza docierał fen dłużej; w Krakowie zadecydowała zimowo-przedwiosenna końcówka miesiąca.

Lucas wawa

CZY PROGNOZY SEZONOWE SPRAWDZIŁY SIĘ „CO DO JOTY” :?: We wczorajszym podsumowaniu zimy 2015/16 na portalu TP autorzy skwitowali (cytuję): „Nasze prognozy sprawdziły się co do joty. Meteorologiczna zima okazała się trzecią łagodną z rzędu i zarazem trzecią najcieplejszą w okresie powojennym. (…)” >>> Abstrahując od kwestii autorstwa prognoz (nasze, tzn…???) można stwierdzić, że prognozy sprawdziły się, ale raczej tylko w ogólności. w odniesieniu do poszczególnych miesięcy – już jedynie połowicznie. Otóż przez wszystkie 3 zimowe miesiące miały dominować niże atlantyckie przynoszące nie tylko wysokie temperatury, ale i także dużą wilgotność i regularnie silniejszy wiatr (wichury). A jak było w… Czytaj więcej »

Albert-Wwa

@Lucas

W przywołanym przez Ciebie podsumowaniu zimy 2015/16 na TP – a także w podsumowaniu lutego – są pewne elementy, które mogą skłaniać do wyciągnięcia następującego wniosku: trudno się dziwić, że autorzy owego portalu pozostają anonimowi.

spec

Czyli top 5 dla lutego i zimy, długoterminówki sprawdziły się w większości, zima bardzo ciepła, a następna „szklana kula” mówi wir będzie słaby.

kslawin

A jaki wpływ ma „wir” na wiosnę?

spec

Następna zima. :wink:

kslawin

Pewna prognoza anomalii zim w Polsce (3-letnia średnia ruchoma) i jej praktyczna realizacja:

comment image

ArcticHaze

A jakie cykle dodawałeś do siebie?

kslawin

Lekka korekta okresów cykli z pierwotnego wykresu
jeden 22,9 a drugi 8,7 lat

kslawin

Arkusz masz na mailu

ArcticHaze

Właśnie oglądam. Ciekawe. Ale nie bardzo wierzę w fizyczność cyklu 23 lata. Bo co to miało by być? Ten drugi jest znany (już o tym dyskutowaliśmy).

kslawin

Cykl 23-letni pasuje do cyklu północnego Pacyfiku, tylko jest problem z wytłumaczeniem jego wpływu na Europę.

ArcticHaze

Też się zastanawiałem czy to ma związek z Pacyfikiem ale… właśnie w to mi trudno uwierzyć. Ale nie mówię, ze to niemożliwe.

Robert93

Jakim cudem ostatnia średnia rzeczywistości wyszła prawie 4 stopnie, jeśli najcieplejsza zima miała odchylenie 3,52 (a pewnie to norma 1961-1990)? Według moich obliczeń powinna wyjść około 3,08 stopnia.(2,88+2,85+3,52)/3

kslawin

Wiecie jak działa „średnia ruchoma”?
Tu akurat jest 3-letnia.

kslawin

„średnia rzeczywistości” za jaki okres?

kslawin

Już widzę
Czeski błąd przy wpisywaniu anomalii
Ostatnio nawet pisaliśmy na blogu o takich błędach

Obserwator

@ksalwin Jakim cudem zima 2013 wyszła tylko lekko pod kreską? Przecież była ona patologicznie zimna, zwłaszcza jeśli chodzi o marzec.

krzycho

Wiesz co to średnia ruchoma?

kslawin

Marzec to zima meteorologiczna?
Może jeszcze dodasz do tego kwiecień jeśli wyjdzie zimny?
Wbij sobie do głowy, że zima to – grudzień, styczeń i luty.

mikos

@Obserwator
Najchłodniejszym miesiącem zimy 2012/2013 był grudzień 2012. Marzec to nie jest zima w klasyfikacjach termicznych w meteorologii. Domyślam się, że uznajesz podział pór roku według tych astronomicznych i kalendarzowych dlatego zaliczasz marzec do zimy.

Gandalf

-Miejscami,raczej,ostatnio – jakby się pokrywały te wykresy z ..ElNińio.. :grin: .
-Ale ma rację ArcticHaze pisząc niedawno, że zimy u Nas mają dużą zmienność międzyroczną.
M

Gandalf

A spytam o ten drugi cykl 8,7 -letni, – coś mi umknęło – co to jest?
M

ArcticHaze

To dobre pytanie bo… dokładnie nie wiadomo. Jednak cykl ten występuje i w NAO i w temperaturach Północnego Atlantyku więc zapewne jest to jakiś cykl oceaniczny.

Co ciekawe Północny Pacyfik ma coś podobnego, ale o okresie 20 lat, a szerokość obu oceanów ma się jak 8 do 20. Czyli może to być coś związanego z oceanicznymi falami Rossby’ego przekraczającymi oceany na zachód. Prędkość tez by się mniej więcej zgadzała. Tylko nikt mi nie jest w stanie powiedzieć (a sam tez nie wiem) jak ten sygnał wraca na wschód. A musi wrócić aby był to cykl.

Gandalf

– Wielkie dzięki za odpowiedź.
-Czytałem prace Mgr. w internecie na temat NAO..
Wynikało z niej, że NAO ma kilka cykli różnych, ale niezbyt „wyraźnych”- 2; oraz 3 letnich i dłuższych..
Szkoda ,że zniknęła z sieci.
M
P.S.- Zdaję sobie sprawę,że stosowanie statystyki w klimatologii – to piekielnie trudna sprawa,(różne,b. dziwne rzeczy wynikają..) z drugiej strony – chyba nie mamy innego wyjścia..

Lucas wawa

Ocena subiektywna zim w Polsce w kontekście GW Po ostatnich 2-3 dniach powiem szczerze, że bardzo nie „uśmiechałaby” mi się perspektywa zim w najbliższych dekadach w Polsce gdybyśmy… notowali przeważnie temperatury zbliżone do termicznej normy. Oznaczałoby to bowiem 2-3 miesięczne balansowanie temperatury około 0 st., czyli na poziomie do końca nie zadowalającym zapewne większość z nas. Na szczęście, aż tak źle w dużym stopniu nie będzie :razz: , a to głównie dlatego, że stosunkowo rzadko notujemy temperatury bliskie normie. Ba, pomimo, że ze sceptycyzmem oceniam zmiany klimatyczne spowodowane czynnikiem antropogenicznym (AGW), dostrzegam pewien plus dotyczący zim (i to jako zwolennik… Czytaj więcej »

Gandalf

zoz.cbk.waw/snieg -łatwo sprawdzi攜nieżność” zimy w Polsce – trochę mnie to intryguje – czy to nie równie ważny parametr, jak temperatura T2M ? – lucas Wawa – to odpowiedź na Twój post. -Bo czy ona(miniona zima..) nie była jedną z „najmniej śnieżnych”?.. Po prostu w Lutym byliśmy niedoświetleni- „depresyjna pogoda” i tyle.Może P. Piotr odpowie na to pytanie, – w miarę możliwości, pewnie w najbliższych dniach. A co do przedwiośnia – przyroda jest mądrzejsza od Nas i to znacznie – w 2013r wydawało mi się, że niewiele urośnie, a jednak tak się nie stało – znam się przecież na botanice –… Czytaj więcej »

krzycho

Pamiętam, jak co niektórzy wyśmiewali ten wykres, że to bujda i nie ma znaczenia.Widać jakiś związek jest, zobaczymy co będzie dalej.

Robert93

Zastanawia mnie tylko to że ostatnio notujemy maksymalne średnie 3-letnie już bardzo niedługo po minimum cyklu około 23-letniego – ostatnio 1988-1990 i 2014-2016, ale nie wtedy kiedy teoretycznie według wykresu powinien być najbardziej dodatni, czyli po 11-12 latach od maksimum. Być może jest to związane z tym, że nie jest on tak modelowo regularny jak na wykresie, gdzie określa go funkcja sinus.

Robert93

po 11-12 latach od minimum miałem napisać*

41
0
Would love your thoughts, please comment.x