2024/04/19 21:04
Subscribe
Powiadom o
21 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł

I od 19 godzin wilgotność powietrza na stałym poziomie 3 %..Ile wynosi abSolutne maksimum temperatury w listopadzie dla Śnieżki?

Paweł

Dzięki, też się z taką wartością spotkałem, ciekawe jak wcześniej to wyglądało i czy nocne 16.0 nie jest wartością najwyższą?

no name

Czułem , że dziś temp. na Śnieżkę i w Jeleniej mogą osiągnąć ekstrema. Tzn. ekstremalnie różnić się od siebie. Od razu jak wstałem to sprawdziłem.. i nie zawiodłem się :) Wynik robiący wrażenie, tak samo jeżeli chodzi o porównanie tych miejsc, jak i samej Jeleniej między dniem i nocą gdzie amplituda dobowa znowu przekroczy grubo 20 stopni. Karkonosze są super. Zapraszam:)

ArcticHaze

Co ciekawe nasz nadworny błazen z szybkiego spadku temperatur przy tak suchym powietrzu wyciąga niosek o tym, ze gazy cieplarniane nie są cieplarniane. Niektórym naprawdę ideologia uniemożliwia jakiekolwiek logiczne myślenie.

Patryk
Amator meteorologii

Ale gigantyczny spadek temperatury w Jeleniej Górze i Wrocławiu. Wczoraj temperatura maksymalna wynosiła tam odpowiednio 18 i 17 stopni, a dzisiaj rana temperatura minimalna wyniosła odpowiednio -7 i -6 stopni. Czyli temperatura spadła tam w ciągu kilkunastu godzin o odpowiednio 25 i 24 stopnie!

d5h

Potężna inwersja termiczna, czegoś takiego nie pamiętam, u mnie w Bielsku-Białej jest teraz 9,6 stopnia [wilg.60%] a na Szyndzielni (600 m wyżej npm) jest 16,2 C , różnica może jeszcze dzisiaj wzrosnąć.
Pozwolę sobie wrzucić link z malowniczym web-termometrem, bo jest co podziwiać w tej chwili (10 AM) :

http://www.kolej-szyndzielnia.pl/kamery/index1.html

Dzisiaj może też paść rekord minimalnej wilgotności w historii Polski [Kasprowy Wierch , 3% z 30.10.2005], o ile już nie padł w nocy albo został wyrównany.

wojo

no cóż, mamy wyż, to przy małym wietrze chłodne powietrze osiada, dokłada się do tego wypromieniowanie gruntu podczas bezchmurnych nocy i adwekcja z południa na stoki gór i jest duża różnica.

Kris Brzeg

Te kontrasty termiczne i rekord temperatury na Śnieżce są naprawdę imponujące. Podobnie jak i różnica pomiędzy temperaturą maksymalną i minimalną we Wrocławiu. Ciekawe jaka jest najwyższa zanotowana dobowa amplituda temperatury powietrza we Wrocławiu, czy obecna czasem nie jest zbliżona do rekordowej?

wojo

Ciekawe, ale chyba gdyby adwekcja ciepłego powietrza nie nastąpiła w nocy albo rano (ok. 0.00 i 4.00 UTC na Śnieżce, ok. 8.00 UTC na Kasprowym) tylko koło południa, toby tej inwersji nie było.

Lukasz160391

W Gliwicach w nocy był -1 stopień, a teraz jest już +15 stopni. Też duża amplituda.
A inwersje często były w listopadzie 2011, wtedy najwyższa anomalia na plus za cały miesiąc była właśnie na szczytach górskich.

tomek

przypadek „złośliwości” pogodowej dziś będzie wyraźny m.in. w Bydgoszczy – cały dzień pod mgłą, max 6 st. C, od godziny 17 rozpogodzenie aż do bezchmurnego nieba… południe kraju jest zdecydowanie bardziej uprzywilejowane, już nie tylko mowa o dzisiaj, ale ogólnie w tego typu sytuacjach pogodowych jesienią, więc narzekać stamtąd przypadkiem.

Lukasz160391

W Gliwicach jedynie w ostatni dzień października dłużej utrzymywały się mgły i stratusy – poza tym cały czas od 26 października jest pogodnie i ciepło.

amator meteorologii

Cytat z Twojej Pogody:
„Listopad to miesiąc kiedy najczęściej notowano pierwsze w sezonie opady śniegu na polskich nizinach, ale niezbyt często pokrywa śnieżna utrzymywała się dłużej niż kilka dni. Inaczej było jeszcze przeszło pół wieku temu, kiedy śnieg, który spadał jeszcze w październiku potrafił się czasem utrzymać aż do wiosennych roztopów.”
Było tak kiedyś jak piszą autorzy tego artykułu na TP, że śnieg, który spadł w październiku leżał nawet do końca marca? Czy to taki blef?

chochlik

@amator
Mogło tak być np zimą 95/96, ale nie od października, a raczej od listopada.

amator meteorologii

A ciekawe czy jest szansa na adwekcję PZ tak jak rok temu w I dekadzie listopadzie?

kamiltatry

@wojo, Zjawisko przyziemnej inwersji temperatury związane jest głównie z pogodnym (najlepiej bezchmurnym) niebem podczas nocy, a nie z adwekcją ciepłego powietrza.

Bianka

Bywały zimy ze śnieg ,który spadł w pierwszej połowie listopada, lezal przez kilka tygodni,a nawet miesięcy. W 1998 r. Tak było.

21
0
Would love your thoughts, please comment.x