2024/04/19 23:04
Subscribe
Powiadom o
192 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wolfer

Cięzko wymagać od maszyny aby wyliczyłą warunki sprzyjające opadom śniegu z dokładnością do kilku kilometrów. Sytuacja dynamiczna i w rzeczywistości w promieniu +/- 50km, a nawet i więcej mogą zaistnieć solidne zmiany (zamaist deszczu śnieg i na odwrót).

Lukasz160391

Czyli nawet w Gliwicach jest szansa na śnieg, a może i nawet na pokrywę śnieżną?

Lucas wawa

Z dużych miast tym razem najbardziej może „oberwać się” Krakowowi i/lub Aglomeracji Katowickiej.

%%%

Odsłona GFS z 6’UTC ponownie chłodniejsza jak tak poranna, zwłaszcza za sprawą silniejszego ochłodzenia ok. 22-25.10 (z możliwym kolejnym „powiewem” zimy). Ciekawe, czy faktycznie się to sprawdzi…(?)

Patryk

Lucas z takim czymś szanse na srogą zimę wzrastają chyba że nadle Atlantyk sie obudzi

W Styczniu przy takim czymś ładna by była Syberia

http://max.nwstatic.co.uk/gfsimages/gfs.20151011/06/276
/h500slp.png

http://max.nwstatic.co.uk/gfsimages/gfs.20151011/06/312/h850t850eu.png

Lukasz160391

@Lucas wawa

ale za to dni od 14 do 17 października wydają się cieplejsze niż w prognozie porannej.

Amator meteorologii

A „obiektywnemu” inaczej Patrykowi już się marzy Syberia w Polsce. Twoje niedoczekanie.

Patryk

Amator
I po co te zaczepki ????

Nie ja sam obawiam sie ze teraz na jesień się chłód wyczerpie izima bedzie ciepła wiec osobiście bym wolał żeby NA RAZIE było ciepło a od grudnia uderzenie prawdziwej zimy

ALE TY OCENIASZ LUDZI INACZEJ WIĘC ???
TWOJA SPRAWA
JA JUŻ TEGO 3 RAZ PISAĆ NIE BEDĘ

zaciekawiony

„Nie ja sam obawiam sie ze teraz na jesień się chłód wyczerpie izima bedzie ciepła” – od dawna obserwuję w ludziach mit dziwnie pojętej równowagi, że jeśli w danym miesiącu było wyjątkowo ciepło, to w następnym powinno być zimno „dla równowagi” jak gdyby ktoś wyznaczył nieprzekraczalną pulę temperatur do wykorzystania w danym roku.

Amator meteorologii

@Patryk: Ale pamiętasz, że po incydentach zimowych w październikach 2009 i 2012 nastały chłodne zimy 2009/2010 i 2012/2013 z dużą ilością śniegu i silnymi mrozami, więc nie masz powodów do narzekań.

zaciekawiony

Tymczasem pozostałości huraganu joaquin są spodziewane w Hiszpanii i Portugalii:
http://www.accuweather.com/en/weather-news/europe-hurricane-joaquin-weeke/52814313

Amator meteorologii

@Zaciekawiany: Gdyby rzeczywiście istniało takie zjawisko „dążenie do równowagi”, czy „odreagowanie” w pogodzie wymyślone przez niektórych to mielibyśmy serię bardzo chłodnych miesięcy (od tego października) za bardzo ciepły okres od kwietnia 2013 do września 2015(z wyjątkiem września 2013, czerwca 2014, maja 2015).

Mroczny Nelu

Ale nie istnieje. Piotr już raz debunkował to a propos znanego mitu „jak zima ciepła to na wiosnę dostaniemy od pogody po dupie”. Więc nie rozumiem po co zastanawiać się nad zimą w kontekście obecnych temperatur. Tak samo wszelkie prognozy obserwatorów przyrody są bardzo popularne a jest to wybitne cherry picking i odrzucanie niepasujących nam wyników.

Lukasz160391

Dzisiejszy dzień można skomentować tak:

https://www.youtube.com/watch?v=Ug3TYNmrZgY

kslawin

@Piotr Djaków
Jakbyś mógł trochę ograniczyć trolowanie :evil:
Sorry, ale to nie TP czy blog Rabczewskiej/ego :evil:

Lucas wawa

W sumie to Kraków „oberwał” już w lecie ogromną ulewą. Czyżby teraz miał „oberwać” śnieżycą (przy temp. ok. 0 st., a więc najbardziej obciążającą obiekty)… :?:

krzycho

Ogromna ulewą oberwał Kraków . Kiedy ????

RadomirW

Ja bym się nie zdziwił jakby teraz po ponad dwuletnim okresie z dodatnią anomalią średnich temperatur przez najbliższe pół roku wszystkie miesiące były poniżej normy. I wcale nie przeczyłoby to efektowi globalnego ocieplenia. Taka lekcja od pogody (choć ja nie jestem fanem takiego scenariusza) przydałaby się na pewno kilku mędrcom, którzy już (nawet tutaj) orzekli po ostatnim sierpniu że teraz takie miesiące będą zdarzać się często a częstych odchyleń od normy na minus już nie będzie, bo wszak globalne ocieplenie przyśpiesza a w sierpniu zaszła niby jakaś rewolucja w pogodzie w Polsce. Takie podejście jest jak dla mnie jedynie świadectwem… Czytaj więcej »

RadomirW

Taka rzecz mnie rozbawiła. Na TVNmeteo analizują realność scenariusza z filmu Pojutrze. I pojawia się tam taki fragment artykułu: „Profesor Sybren Drijfhout, biorący udział w badaniach, twierdzi, że jeżeli cyrkulacja termohalinowa osłabi się, a globalne ocieplenie nadal będzie występować przez okres 20 lat, to Ziemia ochłodzi się.” To ja już nic nie rozumiem z tego fragmentu. Jak przez 20 lat klimat się będzie ocieplać to w tym czasie się ochłodzi? Tak mam to rozumieć? To co to za ocieplenie jak temperatura globalna spadnie. Ten cytat ma w ogóle sens logiczny czy TVNmeteo upadł już tak nisko że wypisuje nielogiczne głupoty… Czytaj więcej »

joa

A ja wcale się nie zdziwię, jeśli po zimnym październiku nadejdzie bardzo ciepła zima. Taka lekcja pokory przyda się tym, którzy teraz wieszczą zimne półrocze, na podstawie kilku zimnych dni i prognozie na 16 dni, która wcale nie musi się sprawdzić.

Wolfer

Nikt nie wieszczy! paru napeleńców (bez urazy) ma swoje wróżby i tyle – cała filozofia.

NoComent

joa cały czas ciepłych zim nie będzie nie bój się ;)

Mardukpl

Lucas wawa – tak na chłopski rozum, rzucanie stwierdzeń w stylu „oberwał wielką ulewą” jest mocno ryzykowne. Posiłkujesz się czujnikiem, jednym, tymczasem zapewniam się, że wtedy – 17 sierpnia deszcz był bardzo punktowy i tylko „nusnął” miasto. Czujnik, który podajesz jest w Balicach, na Zachód od miasta, w Krakowie wtedy w większości była mżawka/delikatny deszcz. Najbliższe czujniki IMGW np. w Libertowie zanotowały 1 mm. Świetna ulewa co nie? Twoja eksctaza jest wręcz nie na miejscu. @joa No patrz, tylu juz było tu napalonych na rekordy temperatury w sierpniu i na początku września, że teraz jednak sytuacja się odwróciła i natura… Czytaj więcej »

joa

@Wolfer, jak widać powyżej niektórzy wieszczą ;)
Prognozy długoterminowe nadal nie wskazują na ostrą zimę – choć zdaję sobie sprawę, ze to może się jeszcze zmienić (tak jak wyszło z październikiem. Zakrawa o wróżby twierdzenie ze pogoda sobie przypomni o tym ze było ciepło, więc będzie przez pół roku zimno:D

Konrad

Odslona z 12:00 zimna, zimna i jeszcze raz zimna, a strach jaki bedzie 1 listopada.

Lukasz160391

@Konrad
Ile żyję nie pamiętam śniegu na Wszystkich Świętych.
Najbliżej tego było w 2006 roku – śnieg zaczął padać w nocy 2 listopada.

RadomirW

Widzę że zimnych miesięcy niektórzy tu się bardzo boją hehehe. To żeby jeszcze podgrzać atmosferę napiszę, że możliwy jest jeszcze inny scenariusz. Taki że miesiące, jakie się zdarzą będą albo na minusie albo co prawda w normie lub lekko na plusie, ale na zasadzie 3/4 miesiąca 1-2 stopnie poniżej normy i 1/4 miesiąca z dużym ociepleniem, mocno podnoszącym średnią. Jakie wówczas będzie odczucie termiczne większości ludzi? A taki typ pogody (utrzymujący się dość długo) mieliśmy jeszcze nie tak dawno bo od grudnia 2012 r. i przez większość 2013 r. i dopiero pod koniec tamtego roku nastąpiła odmiana i ciepło zaczęło… Czytaj więcej »

Lukasz160391

3 miesiące poniżej normy to maks. co może się zdarzyć w obecnym klimacie. To już nie te czasy, kiedy w latach 70-tych było pół roku (6 miesięcy poniżej normy). A ostatnio 3 miesiące poniżej normy były w 2006 roku (styczeń – luty – marzec) według klasyfikacji IMGW.
Natomiast CFS prognozuje, że od listopada 2015 do kwietnia 2016 będzie bez przerwy ciepło, czyli powyżej normy. Szansa na to wynoszą 50% – będzie ciepło, albo będzie zimno. Październik też miał być ciepły…

Amator meteorologii

@Ksalwin: Czy ty prosisz przypadkiem o cenzurę? Co ci się nie podoba? Nazwałem jednego gościa „obiektywnym” inaczej, czy wspomniałem o tym wymyślonym zjawisku „odreagowania” za nadwyżkę ciepła przez niektórych. To juz trolling? Obraziłem kogoś tak bardzo? Ja rozumiem, że niektórzy „nieprzychylne” sobie komentarze chcą cenzurować, zdarza się.

wojo

@Mardukpl ale naprawdę wtedy tramwaje pływały po rondzie Mogilskim w centrum Krakowa i w Gazecie Krakowskiej napisali, że nawałnica sparaliżowala całe miasto.

joa

Średnia to średnia, rzecz niepodważalna. We wrześniu tez były dwa dni wysoko powyżej normy, które tą średnią mocno podniosły. Nie liczyłabym na więcej jak trzy – góra cztery miesiące rocznie mocno poniżej średniej. W 2006 po pierwszych trzech miesiącach dużo poniżej normy reszta była w normie lub powyżej. W późniejszych latach bywały anormalnie zimne – w 2010 trzy miesiące, w 2011,2013 po jednym, w 2012 dwa (licząc grudzień).

Patryk

Lukas jakie Lata 70 te???
zima 1995/1996 Pamiętasz może ????
najdłuższa w historii
od Listopada do Marca non stop znacznie poniżej normy teraz to jest wręcz nie do pomyślenia lae przeciez to zdarzyło się wcale nie tak dawno

iXe

Wszystko przez Patryka, jakieś jego wymyślone teorie jaka to będzie zima…

Amator meteorologii

@ixe: Hoho Pan Patryk to by chciał zimę od października aż do końca kwietnia non stop bez żadnej odwilży. Na szczęście pomarzyć i pobujać w obłokach to każdy sobie może. :smile:

Lucas wawa

@Mardukpl
Wiem, że była to ulewa lokalna – ale jednak była. Pamiętam z przekazu jak m.in. stadion Wisły był mocno zalany.
Poza tym, to raczej z Ciebie uchodzą jakieś nieznane mi emocje…

Amator meteorologii

@joa: Zgadzam się z tobą.Dodam, ze miesiącamy ekstremalnie zimnymi w 2010 r z odchyleniem co najmniej 5 stopni poniżej normy były styczeń i grudzień, październik był anomalnie chłodny. W 2011 mieliśmy anomalnie chłodny luty, w 2012 r ekstremalnie chłodny luty i bardzo chlodny grudzień. W 2013 marzec był ekstremalnie zimny.

Lucas wawa

Po 18.10 wiązki NAO/AO w większości lub całkowicie na minusach. A w takiej sytuacji dość realny jest kolejny powiew zimy jeszcze w październiku.

Co do kolejnych miesięcy – oczywiście może być różnie. Warto jednak mieć na względzie, że wg prognozy CFS i to jeszcze z września, październik jawił się jako kolejny miesiąc… ciepły…

Amator meteorologii

Panie mardukpl i Radomirw a skąd wiecie, że październik zwiastuje serię chłodnych miesięcy w ramach „odgreagowania” za „nadwyżkę ciepła” od kwietnia 2013? A może będzie tylko chłodnym „przerywnikiem” i następne miesiące będą cieplejsze? Taki wariant też należy wziąć pod uwagę.

Robert

Tymi ekstremalnie zimnymi miesiącami w 2010 czy 2012r to bym nie nazwał np przyłożyć styczeń 2010 do stycznia z 1987r.

Amator meteorologii

RadomirW: A np. Kilka dni z temp ok 25 stopni lub więcej w maju 2015, wrześniu 2013, które są oczywiście „anomalią” w tych miesiącach też podniosło mocno średnią” dla tych miesięcy? Raczej nie, bo obydwa miesiące okazały się ponizej normy.

Lucas wawa

Zauważmy jeszcze, że w minionych latach, gdy w porach chłodnych pojawiały się jakieś chłodniejsze miesiące, rzadko był to tylko jeden chłodny miesiąc „otoczony” samymi ciepłymi pozostałymi – przeważnie kilka pozostałych było termicznie „normalnych”, a czasami mieliśmy nawet 2-3 miesiące chłodniejsze w jednym sezonie.

Oczywiście to o niczym nie przesądza, ale jednak wskazuje na pewne tendencje.

Amator meteorologii

: Mów co chcesz, ale miesiące styczeń 2006, marzec 2006, styczeń i grudzień 2010, luty 2012 i marzec 2013 zostały uznane ekstremalnie chłodne i nic na to nie poradzisz.

Lucas wawa

Myślę, że zmiany klimatyczne (na szczęście) wyraźnie zmniejszają prawdopodobieństwo aż tak bardzo chłodnych/mroźnych miesięcy jak przed 1990 rokiem (jak np. wspomnianego przez stycznia 1987 r.). Jednak takie jak w okresie 2009/13 będą się jeszcze przez jakiś czas (kilka dekad?) zdarzały – oczywiście na zmianę z sezonami z przewagą miesięcy ciepłych.

Konrad

A zeszly pazdziernik byl tak fajny i cieplutki, poza paroma dniami w III dekadzie, a ten…. tylko kilka pierwszych dni sympatycznych, dalej masakra, ktora szybko sie nie skonczy, patrzac na prognozy. Gdyby ten wyz byl w miesiacach zimowych mielibysmy przez kilka / kilkanascie dni srogie mrozy.

Ciekawe czy to wstep do niewiadomo jak srogiej zimy czy tez zimy w wersji light lub tez takiej i takiej.

Amator meteorologii

W wikipedii wpisując hasło „zima stulecia” można poczytać o ostrych zimach lub ekstremalnie, mega chłodnych pojedynczych miesiącach zimowych począwszy od zimy 1928/1929 aż do zimy 2012/2013.

Patryk

Nie wiem skąd nalot na mnie ????

ja nie teoretyzuje tylko pisze jak było w ostatnich latach
przeciez gdzie jak pisłąem o jakims odreagowaniu co ??
co jak mogę teoretyzować w przeszłości nie raz zdarzały się różne przypadki

Patryk

Może to przez to że dociekam jaka bedzie zima i to się komuś nie podoba
tak samo dociekałem jakie będzie lato np burzowe czy nie

Nie róbmy tu syfu i podziałem ciepłolubów i zimnolubów
liczy się wiedza

Lucas wawa

@Patryk
Ale nawet jeżeli, to przecież każdy ma prawo mieć własne oczekiwania.
Ja też nie rozumiem tworzenia sztucznych podziałów pod pretekstem niemerytorycznej „walki”.

chochlik

21 dni z rzędu bez opadu i łącznie 0,3mm za ostatnie 25 dni. Ktoś wie ile trwały na polskich stacjach najdłuższe okresy bezopadowe?
Z drugiej strony są ponoć na Atakamie miejsca, gdzie żadnego opadu nie notowano od tysięcy, a może nawet dziesiątek tysięcy .. lat ;]

Lucas wawa

Wybory z kolejnym epizodem (przed)zimowym?
Choć nie jest to jeszcze przesądzone, coraz więcej prognoz wskazuje na kolejne większe ochłodzenie ok. 22-25.10 (tym razem raczej przy adwekcji wilgotniejszej masy PPmch i PAm z NW).

Lucas wawa

Natomiast okolice najbliższego weekendu, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przyniosą więcej październikowej „normy” z Tmax nieco powyżej 10 st., a miejscami może nawet powyżej 15 st.

Konrad

Lucas: no oby powietrze zlagodnialo to juz bedzie przyjemniej, bo przez ostatnie dni bylo typowo arktyczne czyli ostre + wiatr do tego.

Tylko czy za tym nie pojda niskie chmury, mgly, bo i tak moze byc. Od srody – czwartku noce tez jakby bez przymrozkow.

Amator meteorologii

Przepraszam cię Patryku nie chciałem cię urazić. To jaka będzie zima tego nikt nie wie obecnie nikt nawet głupi model numeryczny co wróży z fusów.

Amator meteorologii

Jednak niepotrzebnie IMiGW anulował ostrzeżenia o opadach śniegu dla woj. świętokrzyskiego. Ale po fakcie dokonanym jest z powrotem zamieścił.

Amator meteorologii

@Lucas wawa: Zgadza się. GFS w swojej odsłonie z godz. 0 daje nawet 18-19 stopni po raz pierwszy od 6 października na SE.

Amator meteorologii

No Polska nadal ciemnoniebieska, granatowa na mapach anomalii temperatury. Czyli temperatura jest grubo poniżej normy.

Konrad

Alez sympatyczna prognoza z 6:00 na najblizsza sobote, temperatura przyjemna 15-18 st.

Za kilka dni temperatura wrocimy do normy a byc moze nawet bedziemy miejscami lekko powyzej np. W weekend.

Ciepłoman

Konrad, ale takie kilka dni z temp. 15-20 stopni w ciągu dnia i jednocyfrową temperaturą nie podniesie średniej bardzo dla całego miesiąca. Nadal październik będzie poniżej normy. Żeby październik wyszedł na normę to potrzeba co najmniej 7 dni z temp. 20 stopni i trochę więcej.

Konrad

Cieploman: nie mowilem o calym miesiacu tylko o kilku dniach w najblizszym czasie.

W dalszej przyszlosci GFS z 6:00 pojechal ekstremalnie… daje calodobowy mroz w III dekadzie przy kolejnym skandynawskim wyzu, to tak jako ciekawostke trzeba brac.

Lukasz160391

W Gliwicach nie ma pokrywy śnieżnej. A deszcz ze śniegiem tylko przez chwilę padał.
w sumie to i dobrze…

chochlik

W Lodzi i okolicach sypie od rana. Jest szaro, mokro, wietrznie i oglnie nieprzyjemnie, momentami nawet bardzo. Pokrywa nie utworzyla sie niemal zadna, no moze sladowa na trawnikach i dachach. Spadlo poki co ok. 1,5 mm opadu.

wojo

Za to na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej zima na całego. Cały dzień pada śnieg. Leży go kilka cm, stopnieje chyba jutro. Prognoza się sprawdziła.
Ciekawe, czy ten październik wyjdzie chłodniejszy od tego z 2010 r.

Lukasz160391

Prognoza GFS na 27 października:

Temp. min: -9 stopni
Temp. maks: -3 stopnie

To jest raczej nierealne, bo chyba nawet w małej epoce lodowej nie było tak zimno w III dekadzie października :razz: Toż to są temperatury nawet niższe niż wynosi norma styczniowa!

amator meteorologii

: Przecież to wróżenie z fusów. Do 27 października jeszcze 15 dni i nie wiadomo jaka będzie wtedy pogoda. Oby nie było takiej patologii i drugiego incydnetu zimowego w III dekadzie października.

Lucas wawa

Umiarkowane ocieplenie jakie przed nami jest już tylko kwestią czasu. Kilka dni powinno być z dość przyjemną jak na październik temperaturą rzędu +12/+18 st. (za dnia).

Ale i także coraz regularniej pojawiają się zapowiedzi kolejnego większego ochłodzenia – z kolejnym epizodem (przed)zimowym – w 3. dekadzie października. O ile samo ochłodzenie jest już dość prawdopodobne, to jeszcze musimy poczekać na większą klarowność ocen dotyczących jego skali i trwałości.

Bianka

Ja nie pamiętam,żeby w październiku były aż dwa ataki zimy. To juz nawet nie listopad, tylko grudzień.

ArcticHaze

Młodzi jesteście. Ja pamiętam i zimy w październiku i śnieg na Wszystkich Świętych. Zmienność międzyroczna jest o tej porze roku naprawdę duża w naszej części świata.

ArcticHaze

PS. I nie pamiętacie jak potrafił wyglądać grudzień. To nie były opady śniegu topniejące następnego dnia. W latach 1970-ch to raczej opis marca niż grudnia.

Lukasz160391

Oj pamiętamy, pamiętamy. Grudzień 2009 i mrozy 20 stopniowe nad ranem :wink:
Grudzień z 2010 roku był jeszcze bardziej srogi, glównie ze względu na duże ilości śniegu.

Bianka

Oj wiem jak wygląda zima w grudniu. Akurat mieszkam w takiej części Polski gdzie zima jest najzimniej.

Robert

Ale żaden inny model nie zapowiada tak zimnej III dekdy pażdziernika.

amator meteorologii

: Masz rację grudzień 2010 rozpoczął się siarczystymi mrozami z temperaturami poniżej 20 stopni. O mało co nie padł rekord zimna dla listopada, bo ten potężny atak zimy zaczął się 30 listopada i mieliśmy wówczas już prawie 10-stopniowy mróz maksymalnie w ciągu dnia, a noc 30 listopada na 1 grudnia była bardzo zimna i tylko godziny dzieliły nas od pobicia rekordu zimna dla listopada, ale na szczęście tak się nie stało. Podobny do grudnia 2010 był grudzień 2002.

amator meteorologii

: I miejmy nadzieję, że tak będzie. :wink:

amator meteorologii

Dziasiaj tylko zero stopni w najzimniejszych miejscowościach Częstochowie, Wieluniu i Sulejowie, w Krakowie, Kielcach, Katowicach i Bielsko-Białej tylko 1 stopień na plusie. To najzimniejszy dzień na południu Polski chyba od lutego albo marca.

chochlik

W Pabianicach również w 100% grudniowy dzień, tylko rano przez chwilę temp. skoczyła do +1,2C, a resztę dnia ok. 0,3-0,4C .. spadło już przeszło 6mm śniegu, pokrywy śnieżnej brak/śladowa.

chochlik

*6mm oczywiście w przeliczeniu na odpowiednik deszczu.

Lukasz160391

Wieczorne prognozy GFS są już całkiem przyzwoite, od jutra do 22 października temperatury będą w przedziale 10 – 16 stopni – a jeszcze wczoraj w prognozie przeważały na ten czas temperatury jednocyfrowe. A jaka będzie III dekada miesiąca? Trzeba poczekać, aż prognozy na ten czas będa bliższe, wtedy będziemy więcej wiedzieć.

spec

Usłyszałem w mediach, że to najwcześniejszy opad stały śniegu w historii w Polsce, czyli nigdy wcześniej nie odnotowano pokrywy tak wcześnie. Dziwne stwierdzenia, czy to oznacza, że wrześniowe opady nigdy nie się nie utrzymały i mamy do czynienia z rekordem?

amator meteorologii

: Tak jest mi też się podoba ta odsłona GFS z godz. 12. Najcieplej będzie w piątek i sobotę z temperaturami 15-20 stopni.

wrocław

Z bloga synoptyk Arlety Unton-Pyziołek: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/prognoza,45/czy-snieg-w-pazdzierniku-wrozy-wczesna-zime,182282,1,0.html „Uważa się, że w czasie silnej fazy El Nino zamiast najczęściej występującej w naszych szerokościach geograficznych cyrkulacji strefowej (w przewadze zachodniej), częściej występuje cyrkulacja południkowa. Minione lato to doskonały przykład przeważającej cyrkulacji wzdłuż południków o dominującej składowej południowej. Ale podobnie nie musi być nadchodzącej zimy. Może dominować cyrkulacja południkowa, ale z sektora północnego. Zauważono, że zimy w Europie Środkowej są mroźniejsze i bardziej śnieżne w czasie El Nino – w Polsce obserwowano więcej opadów w szczycie i pod koniec jego trwania. Wzrasta więc prawdopodobieństwo, że zima nie będzie taka łagodna, jak modele wieszczą.” Co… Czytaj więcej »

chochlik

To nic innego jak szukanie na siłę korelacji całego świata (w tym przypadku Europy) z ENSO, choć takowej generalnie po prostu nie ma.

wojo

Prognoza się poprawiła, ale dopiszę jeszcze, że np. 27-28 X 1997 były we wsch. Polsce dni mroźne.

kslawin

Arleta tako rzecze:

Zauważono, że zimy w Europie Środkowej są mroźniejsze i bardziej śnieżne w czasie El Nino – w Polsce obserwowano więcej opadów w szczycie i pod koniec jego trwania. Wzrasta więc prawdopodobieństwo, że zima nie będzie taka łagodna, jak modele wieszczą.

Nie wiem gdzie to Arleta zauważyła, ale Piotrek w innym miejscu naskrobał tak:


(…)ostatnia zima dużego Nino wyglądała tak:
http://meteomodel.pl/klimat/eobs/winter1998_eu_6190.png
A poprzednia tak:
http://meteomodel.pl/klimat/eobs/winter1983_eu_6190.png

Arleta! Why?

kosa230

ArcticHaze akurat jeżeli chodzi o grudnie, to w latach 70 XX wieku były one raczej przeciętne. W zasadzie w całym XX wieku, nawet w pierwszej jego połowie bardzo mało jest przykładów naprawdę mroźnych grudniów. Tak jak już zresztą kiedyś Piotr pisał, dość mroźne były te z 1969 i z 1933 roku. Żeby znaleźć przykłady grudniów bardzo zimnych, takich, powiedzmy z temp. średnią -10 albo mniej(coś jak styczeń 1987, czy luty 1956) to trzeba się cofnąć do XIX wieku.

Lucas wawa

Najlepiej raz wieścić, że zima będzie „łagodna”, a innym razem „ostra”. Wtedy jest duże prawdopdobieństwo, że przewidywania się sprawdzą. :razz:

chochlik

wersje ECMWF i GEM nienajgorsze na dni po 18 października.

Paweł

Jeszcze październik wyjdzie w normie, albo i ciepły, zobaczycie! :razz:

kslawin

Gdzieś mi się rzuciło w oczy stwierdzenie, że lato w Polsce w czasie trwania El Nino jest suche lub mokre oraz chłodne lub ciepłe :razz:
Gdzieś indziej znów, że lata w czasie El Nino sa naprzemienne – cokolwiek by to miało znaczyć :razz:
Widać, że jakby nie patrzeć to zawsze się to sprawdzi :smile:
Oczywiście mozna te wywody ekstrapolować na zimę i będzie git :lol:

Lucas wawa

Ochłodzenie po umiarkowanie ciepłych dniach, zwłaszcza 16-18.10, z pewnością nastąpi. Jednakże na razie ewentualny kolejny (przed)zimowy epizod nie jest jeszcze przesądzony. Może być i tak, że po 20.10 temperatura będzie oscylowała na typowym dla 2. połowy października poziomie ok. 10 st. za dnia i kilka st. na plusie nocami. Pożyjemy, zobaczymy :smile: .

amator meteorologii

Pani Arleta, synoptyk od siedmiu boleści już tyle wpadek zaliczyła. Jeszcze w kwietniu pisała o chłodnym, mokrym i pochmurnym lecie, a jakie wyszło? Bardzo ciepłe, suche i gorące. Sierpień 2015 miałbyć nawet chłodny mimo fali upałów. Według niej w II połowie miały nadejść silne jesienne chłody i miało nie być fali upałów.A jak było? Wręcz przeciwnie. Rok temu też zaliczyła wpadkę pisała coś o nawet 30-40 stopniowych w lutym 2014 przy spływie PAk. I nic takiego nie było. Luty 2014 był anomalnie ciepły, było sporo dni z dwucyfrowymi temperaturami na plusie w ciągu dnia na południu Polski. Wpadka za wpadką.

Lucas wawa

@Paweł
Jeżeli już to ewentualnie cieplejszy może być już raczej tylko na S/SW Polski. W pozostałej części kraju, zwłaszcza na E/NE będzie to już (bardzo) trudne – bo w prognozach nie widać naprawdę dużego i trwałego ocieplenia, zaś obecna „anomalia” na tych obszarach sięga już ok. -3 st.

spec

Korelacja jja u nas z indeksami nao/ao neutralna, natomiast z amo jest na niewielkim plusie
http://cci-reanalyzer.org/Reanalysis_monthly/output/correl_9469.png
z pdo na lekkim minusie
http://cci-reanalyzer.org/Reanalysis_monthly/output/correl_1619.png

joa

Szczerze mówiąc, to nie krytykowałabym aż tak bardzo Pani Arlety, bo prognozowanie na pół roku naprzód jest naprawdę trudne ;) A czasem nawet na tydzień i krócej:D @Lukas wawa dopiero co wczoraj napisałeś na TP, że śnieg spadnie tylko na S Polski, a dzisiaj wiemy gdzie spadł. I nie, nie krytykuję, każdy ma prawo do błędu, ale bądźmy wobec siebie tak samo surowi jak wobec innych. Ja na przykład przyznaję, że pomyliłam się srodze z październikiem – sezonówki mówiły o ciepłym, liczyłam na ciepły i miał być ciepły. Miało byc jeszcze 20+ i słońce, kolorowe liście. Tak być miało, ale… Czytaj więcej »

wrocław

Po synoptyku oczekuję, że swoje przekonania na temat prognoz/klimatu opiera na danych naukowych. Kolejna dyletantka??

wrocław

@joa nie chodzi o to, że ktos się myli, tylko że Pani Arleta podaje pseudo korelację el Nino a zima w Europie. Wprowadza w błąd: świadomie czy z ignorancji?

chochlik

Dzisiejszy dzień zakończy się u mnie wśród 30 najchłodniejszych dni tego roku ;-]

zaciekawiony

Można podać bardzo prostą korelację między latem a zimą – po rekordowo ciepłym lecie zima jest chłodniejsza… niż lato. Zawsze się sprawdza.

Tymczasem już druga odsłona GFS prognozuje że druga połowa tygodnia ma być zdecydowanie cieplejsza. +13 i słońce to lepiej niż +4 i chmury. Ci ciekawsze takie ładne warunki miałyby dłużej panować właśnie na wschodzie niż w centrum.

Lucas wawa

Powoli zbliżamy się do kresu tego zimnego epizodu. Począwszy od jutra lub czwartku zanosi się na kilka dość ciepłych (jak na październik) dni.
Cieszę się też, że choć trochę popadało – w Warszawie sam deszcz. Będzie się lżej oddychało. :smile:

wrocław

Najnowsza prognoza dla zimy w Europie. http://www.accuweather.com/en/weather-news/2015-2016-europe-winter-forecast-seasonable-london-paris-storms-france-italy-alps/52871620
Jeśli dobrze przetłumaczyłem, to czeka Polskę zima: lekko poniżej normy, wreszcie ze śniegiem w normie , a na S/SE nawet powyżej normy ( niże Środziemnomorskie). Taka zima mi się podoba.

chochlik

GEM ostro poleciał w świat fantazji w porannej odsłonie – T850 przekraczające 20C nad Czechami i Niemcami po 20 października :smile:

wrocław

@ Piotr Djaków:

http://meteomodel.pl/BLOG/wp-content/uploads/2015/02/Zima2014_2015.jpg

Dla Polski się nie sprawdziła, ale dla reszty Europy, to chyba już nie taka porażka. Jak będzie południkowa cyrkulacja, to prognoza http://www.accuweather.com/en/weather-news/2015-2016-europe-winter-forecast-seasonable-london-paris-storms-france-italy-alps/52871620 ma szanśę się spełnić.

Amator meteorologii

Twoja pogoda jest „niereformowalna” w swoich artykułach. Znowu powtarza brednie: „Znacznie przyjemniej niż poprzednio zapowiada się weekend. Może jego początek nie będzie jeszcze zbyt udany, bo spodziewamy się opadów, to jednak temperatura w całym kraju wyniesie od 10 do 15 stopni. Znacznie lepsza będzie niedziela (18.10). Niebo rozpogodzi się, a temperatura wzrośnie do 13-15 stopni. Znów będziemy mówić o babim lecie, a z powodu liści mieniących się w kolorze żółtym, także o złotej jesieni”. Ile razy można powtarzać, że temperatury dochodzące do 15 stopni przy słonecznej, suchej pogodzie w październiku to nie jest żadne babie lato. O babim lecie można… Czytaj więcej »

joa

@wrocław, nie mam pojęcia, dlaczego Pani Arleta uważa że El Nino przyniesie nam zimę poniżej prognoz sezonowych. Można do niej napisać i się zapytać, może ma jakieś przesłanki ku temu. Jest sporo artykułów, gdzie można wyczytać że silne El Nino to ostrzejsza zima w Europie, więc to nie tylko Arleta ;) Fakty są takie że 1997/1998 El Nino było rekordowe, a zima była u nas ciepła (szczególnie styczeń, luty 1998). I tego się trzymajmy, a nie powyższych prognoz ;)

Lukasz160391

@Amator meteorologii
Żeby było babie lato, musi też być odpowiednia sytuacja baryczna (wyż bałkański albo wyż na wschodzie Europy) a nie tylko sama wysoka temperatura i pogodne niebo.

Amator meteorologii

: No dobra niech ci będzie. Ale czy będzie tak jak mówisz podczas tego ocieplenia w drugiej połowie tygodnia? Raczej nie. Po za tym co to było za babie lato na początku z dużą różnicą temperatury ponad 15-20 stopniową w ciągu dnia. To było Ppk co odpowiadało za to tegoroczne babie lato? Już babie lato z zeszłego roku było cieplejsze bo przynosiło temperatury 20-25 stopni w ciągu dnia i temperatury 10-15 stopni w nocy.

kslawin

@wrocław

Jest jeszcze kwestia czy będzie do nas płynęło południkow z północy czy też południkowo z południa.

Patryk

Lkasz dodaj jeszcze dodatnie NAO i niże Atlantyckie nad Skandynawią
wtedy mamy Babnie Lato

wojo

błąd w depeszy synop z 0.00 z Sulejowa „201510130000 AAXX 13004 12469 10000 10264 20231 40118 60001 81100 333 00600 10303 20260 58007 81818=”, widać to na mapie http://meteomodel.pl/AKT/TEMPPL/00.

wojo

najprawdopodobniej było +1.3 C (monitor pogodynka).

Patryk

W prognozach widać pierwszy jesienny niż nad Skandynawią
http://max.nwstatic.co.uk/gfsimages/gfs.20151013/06/225/h500slp.png

Lucas wawa

Wygląda na to, że TP zbyt „na siłę” szuka w najbliższych dniach babiego lata. Po obecnych 4-7 dniach z termicznym przedzimiem, ocieplenie owszem będzie odczuwalne, ale bez „szaleństw” (w najcieplejsze dni Tmax ok. 15 st.) i zarazem nie przy typowym wyżu znad S/SE Europy.

Oby sprawdziły się też dzisiejsze nieco „łagodniejsze” zapowiedzi na 3. dekadę października – dające nadzieję na dłuższy okres z utrzymywaniem się jesiennych pejzaży :smile: .

Lisi

13 października we Wrocławiu maksymalna temperatura powinna oscylować wokół 14-15 st.C. – więc jeżeli będzie te +15 st.C. to we Wrocławiu będzie co najwyżej norma – do ciepła trochę zabraknie…

Póki co paskudna pogoda – mżawka, stratus, wyjątkowo dużo tych stratusów we Wrocławiu w październiku – wolałbym -5 ze słońcem (nawet w październiku) lub głęboki niż przechodzący nad Bałtykiem niż +10 ze stratusem i mżawką. Jutro i w czwartek deszcz, zero słońca… coś okropnego :(

amator meteorologii

U mnie też 5 stopni, zachmurzenie całkowite (stratus) ze mżawką. Śnieg już się roztopił i nie padał u mnie w Świętokrzyskim. To był jednodniowy incydent.

joa

Dokładnie, dwudniowe ocieplenie do +13 – +15 stopni to żadne babie lato. Coś chyba pomieszali… bo od poniedziałku znowu ok. 10 stopni, żadna rewelacja w połowie października.

Lucas wawa

Na TP wieszczą babie lato, a tymczasem w najbliższych dniach mamy być (niemalże) cały czas pod wpływem układów niżowych…

joa

To ochłodzenie chyba nie od poniedziałku ,tylko wtorku, źle spojrzałam na daty. W każdym razie ocieplenie niewielkie, na dwa, trzy dni, nie wiem skąd oni wytrzasnęli babie lato :?:

amator meteorologii

Z tym rzekomym babim latem wieszczonym przez Twoją Pogodę to jest robienie dobrej miny do złej gry.

Lucas wawa

@amator meteorologii
Albo jak przedwyborcze obietnice „gruszek na wierzbie”… :smile:

Lucas wawa

Rozpoczynające się ocieplenie byłoby silniejsze, gdyby nie fakt, że w ostatnim czasie bardzo ochłodziło się także w krajach na E/SE/S od Polski (w tym w rejonie Morza Czarnego).
A poza tym, jak już wcześniej wspomniałem, Polska ma być pod władaniem płytkich niżów napierających od SW (a nie wyżu z sektora SE).

Przy obecnym niedostatku wody w sporej części kraju zapowiadane dalsze przelotne opady zapewne się przydadzą – tyle, że trudno z tym przejściowym, umiarkowanym i zarazem raczej „niżowym” ociepleniem utożsamiać babie lato…

Konrad

Tymczasem ostatnie prognozy jakby GFS zrezygnowaly z jakiegos mocnego ochlodzenia w III dekadzie, malo tego np. na piatek 23 pazdziernika daje nawet 16-18 st.

Lucas wawa

@Konrad
W 3. dekadzie października zanosi się na przejście głębokiego niżu nad Skandynawią. To od jego trajektorii, ośrodków wtórnych lub wręcz rodziny niżów, a także ułożenia klinów wyżowych wokół niego/nich będzie zależał typ pogody i poziom temperatury. Na dzisiaj wiązki dla Warszawy (na dni 22-29.10) wykazują dość dużą rozpiętość między Tmin -3/-4 st. a Tmax +17/+18 st., z Tśr przeważnie na poziomie +5/+8 st.

Ale w ogólności prognozy na ten okres faktycznie (na szczęście) „złagodniały” w porównaniu z zapowiedziami sprzed 2-3 dni.

Konrad

Dokladnie, bo nikomu mroz calodobowy pod koniec pazdziernika nie jest potrzebny zwlaszcza, ze tu i owdzie trzeba porobic przed 1 listopada, a wiadomo, ze lepiej robi sie przy +10 niz -5.

chochlik

Gorzej, że ECMWF i GEM nie widzą już napływu powietrza bezpośrednio z południa po 20 października, jak to miało miejsce w kilku poprzednich osłonach.

Lucas wawa

Obecnie nawięcej prognoz wskazuje na „strefówkę” od połowy przyszłego tygodnia (tj. od ok. 22.10) – co o tej porze roku oznaczałoby niewielkie odchylenia względem termicznej „normy”. Ale to się jeszcze może zmienić…(?)

Lucas wawa

Przez ostatnich ok. 7 zimnych dni średnia „anomalia” za cały 2015 r. w Polsce spadła o ok. 0,2 st. (choć i tak wynosi jeszcze ponad 1,1 st. wzgl. okresu 1981-2010).
Z kolei średnia „anomalia” za październik w Polsce spadła już poniżej -2,5 st. (wzgl. okresu 1981-2010). Jednak z uwagi na stopniowe ocieplenie w kolejnych dniach powinna zacząć rosnąć. Za mniej więcej tydzień – jeżeli sprawdzą się obecne prognozy – przypuszczalnie powinna wynosić ok. -1,5/-1 st.

wojo

Średnia dobowa 13 X dla Sulejowa wynosi 2.9, a na mapie jest koło 5. Nie będzie to może strasznie zawyżać średnią miesięczną (o jakieś 0.07) ale trochę tak.

Amator meteorologii

Mam do was pytanie. Czy to jest mapa z anomalią średniej temperatury października do dnia dzisiejszego?
http://meteomodel.pl/klimat/poltemp/gfs/act.png

RadomirW

Niezłe te nowe prognozy dla Warszawy i okolic na najbliższe 5 dni. Będą i opady i troche słońca (dziś się zresztą już wypogodziło), temperatury w dzień też w porządku, co najwazniejsze nocami nie bedzie żadnych przymrozków a przyzwoite 5-6 stopni. Jedyny minus to silniejszy wiatr jutro i w piątek.

chochlik

@Amator
tak – to mapa poglądowa, bo pochodzi z reanaliz GFS (aktualizowana 4 razy na dobę).
Średnią temp. miesiąca pochodzącą bezpośrednio z interpolacji synopów masz tutaj:
http://meteomodel.pl/klimat/poltemp/gfs/amon_syn.png

amator meteorologii

Aha dzięki chochlik

joa

http://pogoda.wp.pl/kat,1034985,title,To-bedzie-dluga-i-mrozna-zima-Wskazuje-na-to-przyroda,wid,17907395,wiadomosc.html

ku smiechowi ;) bo w przepowiadanie pogody przez łabędzie nie wierzę, choćby to był nawet łabędzi czarnodzioby ;)

oliver57

Dobra prognoza dla Rudy Ślaskiej na 16 dni bo sporo opadów i bez przymrozków ,lub tylko niewielkie. Nadzieja na chociaż trochę udane grzybobranie w pobliskich lasach powróciła. http://www.wetteronline.de/wettertrend/ruda-slaska

Lucas wawa

@joa
Ci wszyscy przepowiadacze zapominają o tym, że zwierzęta reagują na pogodę AKTUALNĄ a nie przyszłą.
Osobiście te wszystkie przepowiednie (podobnie jak i prognozy sezonowe) traktuję jak zabawę w „kotka i myszkę” :smile: .
A tak przy okazji… Byłbym bardzo zdziwiony jakby pojawiła się jakakolwiek wróżba śnieżnej i mroźnej zimy na portalu TP…

ArcticHaze

Myślę, ze „przepowiadacze” tak naprawdę, w głębi ducha, wierzą w magiczną wiedzę świata przyrody. Czy coś w tym stylu. Coś jak to lumbago, które pod innym wpisem miało rzekomo przełamywać bariery czasowe wynikające z teorii chaosu.

Patryk

Lucas co do TP myślę zupełnie tak jak ty
oni traktują normalna zime jako zło konieczne
NIESTETY maja taka mentalność

Nawet jak beą orkany i wichury to to jest nieważne bo w końcu jest ciepełko
wiatr halny – nie ważne że powoduje szkody w końcu jest to cieplutki wiaterek

SZKODA GADAĆ

pozdrawiam :smile:

RadomirW

Ale lumbago się sprawdziło temu co się na nie powoływał, bo obfite deszcze zawitały do Wrocławia. Więc to chyba nie do końca zabobon i gusła skoro się sprawdza.

A na TP z zimą to chyba zależy od preferencji administratora serwisu. Kilka lat temu bardzo promowali zimne i śnieżne zimy, obecnie optyka zmieniła się o 180 stopni. Więc jak mniemam zmienila się osoba redagująca serwis :wink: . Nie jest dobrze jak osobiste preferencje wrzuca się do prognoz pogodowych które powinny być obiektywne i bazować tylko na faktach a nie ocenach.

ArcticHaze

Ale właściciel lumbago reklamował je jako przepowiadające pogodę nawet na kilkanaście dni naprzód. A jaka jest przeciętnie szansa, że przez najbliższe kilkanaście dni nie będzie padało? Ja mogę stosować metodę dodawania 2+2. Jeśli wyjdzie 4 to w ciągu kilku, kilkunastu dni będzie padało. I prawie zawsze mi wyjdzie prognoza!

Patryk

Radomir

ja też uważam że prowadząc wszelakie serwisy czy blogi pogodowe powinno się być obiektywny i bezstronny
Inaczej to nie ma sensu na forach roi się potem od agresywnych trollów zwolenników i przciwników lata, zimy ,deszczu ,burz itp.

Osobiście dla mnie liczy sie wiedza

Amator meteorologii

@Patryk: Ty w kwestii „obiektywizmu” to w ogóle nie powinieneś się wypowiadać, bo taki nie jesteś.

Amator meteorologii

Patryk: Wiem dlaczego ty nie lubisz tak wiatru halnego, ponieważ „niszczy” twoje ulubione krajobrazy zimowe na południu Polski. Musisz się pogodzić z tym, że halny jest jednym ze zjawisk półrocza chłodnego (od października do marca).

Lucas wawa

Ja przede wszystkim nie lubię przekoloryzowywania – jak np. ostatnio z „babim latem” na TP. Przecież chyba zdecydowana większość oceni pogodę po tym jaka jest faktycznie, a nie jaka była „namalowana” w artykule… :?: :smile:

Amator meteorologii

@Patryk: A przepraszam bardzo orkan Ksawery w grudniu 2013 r też niósł „ciepełko” , czy raczej ochłodzenie, pochmurną, bardzo wietrzną pogodą z różnego rodzaju opadami (śniegu, deszczu ze śniegiem)? Zapomniałeś już?

Amator meteorologii

Dodam jeszcze, że ten stereotyp o odwilżach w zimę, które według niektórych zawsze niosą pochmurną, deszczową i wietrzną pogodę jest już nudny. Nie każde ocieplenie w zimie przynosi taką pogodę. To zależy od cyrkulacji. Przy cyrkulacji południowej są odwilże które niosą bardzo ciepłą pogodę z temperaturą ponad 15 stopni przy słonecznej, suchej aurze . I w ostatnich zimach często tak było.

chochlik

W zeszłym roku wszystkie dni do 22 października miały u mnie dobową Tśr wyższą lub równą Tśr miesięcznej. W tym roku póki co takich dni było tylko 5. A przed nami druga (zazwyczaj chłodniejsza) połowa miesiąca. Choć akurat w tym roku raczej ciężko by druga była jeszcze chłodniejsza od tej, która właśnie się kończy..
Póki co nie widać specjalnego ocieplenia, a kolejna szansa na babie lato dopiero w okolicach 23-25 października.. ale to już terminy w których coraz trudniej się spodziewać, by w całej Polsce temp. przekroczyły 20 stopni.

Lucas wawa

@Amator meteorologii
Treści artykułów są tym bardziej obiektywne, im mniej jest w nich częstego/wyraźnego popadania w skrajności ocen w wybraną stronę.
Albo (w artykułach, bo do nich nawiązuję) w ogóle nie odwołujemy się do emocji, albo czynimy to w taki sposób, jakbyśmy uwzględniali preferencje szerokiego grona odbiorców.
No, chyba że taki, czy inny portal faktycznie „chce” być stronniczy…

Lucas wawa


Ostatnio prognozy na 2. połowę października najczęściej wskazują na temperatury zbliżone do „normy”. Na razie takowe są bardzo prawdopodobne do ok. 22.10 (przejściowo w kolejnych 2-3 dniach nawet nieco wyższe).

RadomirW

Nie śledzę ile napadalo faktycznie we Wrocławiu. Bazuję na prognozach GFSa dla Wrocławia z tego portalu, które wyskakują mi na start pogodynki :wink: . Z nich wynika że pada u Was codziennie i obficie :grin: . Czyżby model zawyżał prognozy?

Patryk

Ej obserwator ciepłoman gniewor

po co tu siedzisz i trollujesz
???
Idź do Marzeny

Amator meteorologii

Nie jestem żaden obserwator, ciepłoman, gniewor. I nie znam tych gości. Stwierdzam tylko fakty na temat rzekomego obiektywizmu co niektórych forumowiczy. A ty każdego kto ma inne zdanie niż ty wyzywasz od „trolli”. To już jest przesada.

Amator meteorologii

Mamy już mniejsze anomalie temperatury w ostatnich dniach, ale tylko dlatego, że temperatury minimalne nocne są dodatnie i nie ma takiej różnicy między temperaturami w ciągu dnia jak była wcześniej.

Amator meteorologii

Dobrze niech pada deszcz bo sucho jak pieprz. Lepsze to niż śnieg, śnieg z deszczem w tym miesiącu.

Patryk

to po prostu nie komentuj co ja pisze
OK ???

Ja nie komentuje ciebie ty nie komentujesz mnie

Konrad

A od jutra troche cieplej, noce w dalszym ciagu bez przymozkow, no i ze slabszym wiatrem niz wczoraj czy dzis, takze poczujemy lagodniejsze powietrze na co najmniej 5 lub wiecej dni.

Amator meteorologii

Dobrze Patryku. Postaram się. Sorry.

chochlik

@Radomir
Opady we Wrocku, stan na 6UTC danego dnia:
9/10 0,1mm
10-13/10 brak
14/10 0,4mm
15/10 4,9mm
dziś od 6UTC do teraz 2,7mm
razem: 8,1mm (ok. 25% miesięcznej normy)

RadomirW

To faktycznie mniej niż by wynikalo z tych prognoz. Ale i tak więcej niż w Wwie i okolicach gdzie na razie spadło niecałe 5 mm. Zobaczymy czy dzisiaj coś popada. Wolalbym przyblokowany niż nad Baltykiem aniżeli na południu Europy. Z tego piewrszego na Mazowszu na pewno popadałoby konkretniej.

Amator meteorologii

To kiepsko z tymi opadami. Są takie regiony na zachodzie, północy, gdzie mieliśmy 6 miesięcy z rzędu z sumą opadów znacznie poniżej normy, a łącznie w tych regionach jest 7 takich miesięcy wliczając luty.

Bianka

A u mnie od poczatku października nie spadła kropla deszczu ani śniegu. do tego swieci słońce i nie ma żadnych stratusow. Jeszcze trochę i październik będzie jak sierpień jeżeli chodzi o uslonecznienie. Tylko temperatury niskie.

Bianka

W poprzednim poście mam na myśli krańce północno wschodnie Polski.

spec

@wrocław
cyt.
„Dla Polski się nie sprawdziła, ale dla reszty Europy, to chyba już nie taka porażka. Jak będzie południkowa cyrkulacja, to prognoza http://www.accuweather.com/en/weather-news/2015-2016-europe-winter-forecast-seasonable-london-paris-storms-france-italy-alps/52871620 ma szanśę się spełnić.”

accuweather wzięła poama prognozę na zimę z ostatnich symulacji
http://shrani.si/f/2Q/eg/4g14MWWu/tsaira-in-t2m.png
http://shrani.si/f/1X/N7/yFoIE0Q/snowfall-in-snow.png

chochlik

@spec
W sumie można było się tego spodziewać, że musieli zerżnąć z komputerów, ale, że wzięli pod uwagę tylko jeden model (do tego mało znany) i tylko ostatnią aktualizację (a nie powiedzmy jakaś tam średnia z 2 miesięcy) to już inna sprawa.

spec


Nie jest to jedna odsłona, bo zmieniała się w czasie.
Jest jeszcze jeden model JAMSTEC, który obstawia zmienną zimę w zależności od indeksu EMI, ale w ostatniej odsłonie tylko skandynawię łapie ujemna anomalia.
http://www.jamstec.go.jp/frcgc/research/d1/iod/enmodoki_home_s.html.en#em_status

Patryk

Spec czyli na dwoje baba wróżyła

Na razie mamy tą południkowa cyrkulacje ale czy tak sie utrzyma dalej?? do zimy ????

indeks NAO ma zacząć wzrastać widać już tez niże na Atlantyku

chochlik

A gdzie ja nie napisałem, że to jedna odsłona? To co wskazałeś to pojedyncza aktualizacja ensambles, z kilku kolejnych dni, ale nie wiem ilu dokładnie – musiałbym się wczytać w opis tego australijskiego modelu.

Konrad

Cale szczescie, ze w III dekadzie pazdzierza zadnego zimowego epizodu na 90% nie bedzie (kilka dni temu byl to wybryk GFSa), prognozy sie znormalizowaly.

Co do nizow to w prognozach (tych dalszych) widac na Atlantyku nize i to nie byle jakie tylko bardziej glebokie.

Lucas wawa

@Konrad
Niemalaże pewno nie będzie do ok. 22.10. Kolejne dni, a zwłaszcza cały ostatni tydzień października to jeszcze niewiadoma. Możemy mieć takową nadzieję, jednak termin jeszcze za daleki na „przyklepywanie” czegoś.

Lucas wawa

{uściślenie}

Epizodu zimowego nie będzie (niemalaże) na pewno do ok. 22.10, a prawdopodobnie nawet do weekendu 24-25.10. Jednak cały ostatni tydzień października to jeszcze niewiadoma. Możemy mieć takową nadzieję, jednak termin jeszcze za daleki na “przyklepywanie” czegoś.

Lucas wawa

@Patryk
Z ostatnich prognoz nie wynika, aby indeksy NAO/AO już cały czas miały być na wyraźnym plusie – czasami schodzą do poziomn neutralnego, a nawet na wartości ujemne.

Lucas wawa

UM zapowiada dość sporo opadów deszczu na Mazowszu (20-30 mm?) przy przejściu płytkiego niżu w weekend – po którym miałoby zacząć się powoli ochładzać.

Amator meteorologii

Oby w ogóle już nie było incydentu zimowego, a nie epizodu aż do II połowy listopada i I połowy grudnia. Zdarzył się w ogóle taki październik z kilkoma incydentami zimowymi?

Lucas wawa

@Amator meteorologii
Na razie nie ma co „przejmować się” zimą, a nawet jej epizodami. Wraca typowa październikowa jesień – na co najmniej 7-10 dni, a prawdopodobnie i dłużej.

wojo

Zacznijmy od tego, że 10-12 X 2015 nie było poza pn-wsch i górami zimy tylko przedzimie. Np w X 1979 było przedzimie na początku miesiąca a zima pod koniec.

Robert

Tyle że w połowie miesiąca panowały niemal że letnie temperatury np w Lublinie temp przekroczyła 20 st w 6 dniach od 11 do 16 X co raczej teraz o takich temperaturach możemy pomarzyć. http://www.tutiempo.net/clima/LUBLIN_RADAWIEC/10-1979/124950.htm

chochlik

@Piotr Djaków
Dobrze wiedzieć. Niemniej widzę tu pewną sprzeczność – skoro jego wyniki są raczej niedostępne to skąd wiemy, że jest dobry?

chochlik

ECMWF już któryś raz tam z rzędu pokazuje babie lato pod koniec swojej prognozy, niemniej za każdym razem odsuwa je w czasie ;/

Amator meteorologii

Mam pytanie do was. Jaki jest zasięg wiatru halnego w południowej Polsce? Jest w jego zasięgu np. Województwo świętokrzyskiego? No dzisiaj wieje halnu na południu Polski i już jest 16 stopni w Nowym Sączu i 15 stopni w Tarnowie, a chmury tam wyparowują.

Lucas wawa

@Amator meteorologii
Maksymalnie do ok. 300 km, z tym że im dalej od gór, tym w większym stopniu odczuwamy jedynie jego „echo”. Trzeba też przy tym rozróżnić między samym efektem fenu (halnego) a tym co w ogóle ma związek z ciepłą cyrkulacją S/SW/SE.

zaciekawiony

@ Amator
Nie każdy cieplejszy wiatr z południa to halny. Powietrze z południa potrafi być całkiem ciepłe i suche i bez efektu fenowego.

Lucas wawa

Czyli południe Polski doświadczyło w tym tygodniu zarówno „trochę zimy”, jak i „trochę lata”…

W kolejnych dniach zanosi się już jednak na „normalniejszą” październikową jesień. Ku uciesze zwłaszcza mieszkańców obszarów z deficytem opadów – w wielu rejonach kraju nadal powinno przelotnie padać. Niektóre prognozy wskazują miejscami (m.in. na Mazowszu) w rozpoczynający się weekend nawet na sumy rzędu 20-30 mm. Ciekawe, czy się to sprawdzi…(?)

amator meteorologii

: Tak wiem o tym. Wystarczy napływ na przykład PZk i już wieje ciepły, suchy, południowy wiatr.

krzycho

Jasienia i zimą niekoniecznie, gdyż przy ziemi może zastratusić, przez inwersje.

chochlik

Tymczasem ostro w centrum przypadało.. nie pamiętam kiedy ostatnio tak zmokłem jak tej nocy ;/ poza tym październikowa norma opadowa już wypełniona – październik ma więc duże szanse na bycie pierwszym miesiącem tego roku z opadem powyżej normy

Lucas wawa

A około środy 21.10 zanosi się na kolejne wyraźne opady z niżu napierającego znad Bałkanów.

amator meteorologii

: No właśnie mam nadzieję, że ci domagali się deszczy po ponad 6-miesięcznej suszy są wreszcie usatysfakcjowani, ponieważ spadło go sporo w ostatnich dniach. Ciekawe czy jak norma sumy opadów dla października zostanie przekroczona już w II dekadzie tego miesiąca to ktoś będzie narzekał, że nadal jest „sucho” po bardzo suchej I dekadzie miesiąca, w której nie spadła ani jedna kropla deszczu. Niestety nie da się tak, żeby jeden miesiąc w tym przypadku październik nadrobił w opadach deszczu za 6-miesięcy posuchy w niektórych regionach Polski, bo mielibyśmy powódź jesienną. Zobaczymy jakie sumy opadów przyniosą kolejne miesiące półrocza chłodnego.

Krzycho

W każdym miesiącu musi teraz sporo padać byle nadrobić ogromne braki.

192
0
Would love your thoughts, please comment.x