2024/04/24 08:04
Subscribe
Powiadom o
18 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lucas wawa

To jest właśnie klimat południowej Europy.
Jeszcze (zdecydowanie) większa koncentracja opadów w krótkich interwałach czasowych jak u nas…

quashin

Jaki jest dla naszego kraju rekord opadu godzinowego?

wojo

@quashin w sporej wsi Sułoszowa (notabene blisko mnie) oszacowano (na podstawie danych z okolicznych stacji i parametrów hydrologicznych) opad godzinowy na ok. 180 mm.

wojo

było to 18 V 1996 r.

Ardo

Tak, w 1996 roku pluwiograf musiał zaszaleć skoro 18 razy napełniał po 10 mm w ciągu godziny czyli średnio raz na 3-4 minuty! Co ciekawe podobnej ilości miało miejsce także w maju w Komarnie i wtedy spadło 182,5 mm w ciągu 90 minut. (29.05.1968)
Nie wiem czemu w maju były takie obfite opady w krótkim czasie niż w późniejszych miesiąch bo w Niszawie spadło 222,0 mm opadów w ciągu 390 minut 19 maja 1941 roku.

wojo

Ardo
To znaczy, nie ma tam stacji meteorologicznej (chyba że ktoś miał prywatnie co w latach 90 było mało popularne). W pdfie http://www.imgw.pl/attachments/1605_vademecum_wiosna_lato.pdf napisali: „Wartość opadu w miejscowości Sułoszowa (nie ma tam stacji meteorologicznej) jest oszacowana na podstawie analizy danych zarejestrowanych na stacjach sąsiednich i na podstawie pomiarów terenowych wielkości wezbrania oraz na wynikach modeli hydrologicznych.”

wojo

Zresztą w tym Komarnie rzeczywiście mogło być w tym 1958 jeszcze więcej opadu, niż wskazywał deszczomierz – w okolicznych, odległych o ok. 2 km od Komarna wzgórzach wydajność opadu miała być jeszcze większa. A co do miesiąca – maj też jest miesiącem burzowym i konwekcja tam też może być wysoka.

krzycho

Wystarczy stacjonarna zbieżność i potop gotowy, w kwietniu na południe od Krakowa tak owa powstała i w godziny spadło ponad 50 mm z burzy, jak na kwiecień to duża suma. Gdyby to miało miejsce w późniejszych miesiącach mogło skończyć się bardzo źle, sporymi podtopieniami na dużym obszarze od Wieliczki po Myślenice i Skawinę.

krzycho

Poprawka ( w 2 godziny )

wojo

ja też poprawiam *w tym 1968

Lucas wawa

@krzycho:
W sierpniu Kraków też przeżywał „potop” – w ok. 2h więcej jak połowa miesięcznej „normy” opadowej…

krzycho

Wybacz 40 mm , to jest pikuś.W zeszłym roku w godzinę w moich okolicach spadało 60 mm w godzinę, kilka razy opad wyniósł około 30 mm w pół godziny.25 lipca 2014 stacja w Dobczycach złapała 22mm w 10 minut, ale wtedy to była najpotężniejsza burza od kilkunastu lat.

zaciekawiony

W lipcu zeszłego roku stacjonarna komórka wygenerowała na Białorusi rekordowy opad 165 mm na 13 godzin.

Lucas wawa

Najbardziej imponujące sumy opadowe mamy zawsze na skutek tzw. powodzi błyskawicznych – z niemalże nieruchomych komórek burzowych.
Paradoksalnie, niewiele dalej może nie spaść wówczas ani jedna kropla wody…

zaciekawiony

* Lucas
Raczej odwrotnie – powodzie błyskawiczne mamy wskutek nieruchomych komórek z imponującymi sumami opadowymi. Możliwa jest jeszcze sytuacja podobna do training storms, z liniowym układem komórek poruszającym się wzdłuż, tak było w zeszłym roku gdy w maju taka deszczowa linia przeszła w okolicach Nielisza, na Wieprzu była wtedy powódź.

Łukasz_B

W przeciągu najblizszych 2-4 dni nad M. Śródziemnym znowu będzie „gorąco”. Sa warunki na pierwszy tej „jesieni” medicane.

18
0
Would love your thoughts, please comment.x