2024/03/29 07:03

Upały (1)

Dzisiejszego dnia temperatura nie powinna jeszcze wzrosnąć powyżej 30°C, choć może się tak lokalnie zdarzyć (Słubice?).

Wczoraj temperatura w Paryżu wzrosła do 39.7°C, o 0.7°C poniżej rekordu z 1947. Wg Meteo France absolutne rekordy (lipca?, tego nie napisali) padły w Melun (39.4°C), Dieppe (38.3°C) i w Boulogne-sur-mer (35.4°C).

W Londynie również odnotowano rekord ciepła lipca (36.7°C).

CI2HBoLWUAAnG_cTwitter, @capitalweather

GFS dalej straszy temperaturami sięgającymi 38-39°C, ale czy tak będzie? Jeśli sprawdzi się napływ masy powietrza w której temperatura na 850hPa sięgać będzie 23°C, to jest to bardzo prawdopodobne, przy wartościach T850 rzędu 20°C należałoby oczekiwać raczej 35-36°C, choć zdarzają się niespodzianki (1994, 2012 w Czechach).

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
30 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lucas wawa

Prognozy coraz częściej wskazują na największy upał dopiero w środę 08.07 (a nie w niedzielę, czy poniedziałek). Przy czym, około poniedziałku i/lub wtorku (06-07.07) niewykluczone jest przejście torem północnym Europy jakiegoś niżu nieznacznie spychającego tą upalną strefę na południe. Myślę jednak, że zapowiedzi przez model GFS temperatury rzędu 37/39 st. (zwłaszcza na środę 08.07) na tak dużym obszarze Polski są nieco na wyrost. Przeczuwam, że przeważnie będziemy notowali ok. 35/36 st., a tylko lokalnie więcej. Ale jeszcze zobaczymy. :wink: Po ochłodzeniu ok. czwartku 09.07 niewykluczona będzie jeszcze jedna krótsza i słabsza fala upału ok. przyszłej niedzieli (tj. 12.07). Z tym,… Czytaj więcej »

Mikelis

Oby te zapowiadane upały były mniejsze, gdyż inaczej pogoda będzie nie do wytrzymania.

P.S. Irlandię jak zwykle gorące masy powietrza ominęły :)

Lucas wawa

Zgadza się. Irlandię ten gorąc zupełnie ominął. Obecnie zaś już cały obszar GB „oddycha” masą PPm.
Dla odmiany, obszar gorąco-upalnej aury rozszerza się teraz znad Beneluksu i zachodnich Niemiec ku S Skandynawii, a także (stopniowo) Polsce…

Zastanawiam się przy tym, czy masa u SW wybrzeży Norwegii ma prawo nazywać się jeszcze PZ :?: (jak sugeruje to mapka Pogodynki). Bo z bardziej fizycznego punktu widzenia powinno to być już chyba PPmc…:?:

Lucas wawa

I jeszcze jedno…
Ależ „ładna” konwekcja rozwija się nad W Francją i częścią Anglii. Ciekawe jak pod tym względem będzie u nas za 5-7 dni…:?:

Wika

Lucas lepiej o tym nawet nie mysl.Po co te niszczyscielskie burze ? Przeciez podobno upał ma byc w masie PZk a nie PZm wiec skad te burze ? Jak patrzylam na prognozy to na pewno do konca tego tygodnia u mnie padac nie bedzie.a pozniej? no wlasnie oby nie bylo jak 15 sierpnia 2008 roku

Lukasz

We Francji właśnie te trzy stacje odnotowały historyczny rekord absolutny, a mierzy się tam od 1947 oraz 11 rekordów miesięcznych. Wszystko zostało ładnie odnotowane. Paryż pobił rekord dla 1 lipca, nigdy 1 lipca nie było tak ciepło od 1879

Lukasz

Melun o 0.5 stopnia
Dieppe o 1,3 stopnia
Boulogne sur Mer o 0,6 stopnia

Lukasz

Mam pytanie, skąd ta wartość dla Paryża: Paris St.Maur 42.3 stopnia C? Wie ktoś?

ArcticHaze

W 1947 roku było o tyle łatwiej bić takie rekordy, że atmosfera nad Europą była znacznie czystsza w wyniku zniszczenie dużej części przemysłu europejskiego przez wojnę i depresji ekonomicznej jaka miała miejsce w Europie Zachodniej przed planem Marshalla. Po prostu mniejsza była aerozolowa grubość optyczna, stąd lepsze nasłonecznienie. To było również lato wyjątkowo szybkiego topnienia lodowców w Alpach. I co ciekawe wynikało to bardziej z nasłonecznienie niż z temperatury (Huss, Funk i Ohmura 2009, http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1029/2009GL040789/full). Fragment tego artykułu: „According to the century-long data series, maximal melting at the study sites took place in 1947. Melt rates were substantially higher than… Czytaj więcej »

Lukasz

Tak przypuszczałem. Paris St.Maur to będzie chyba Paris Le Bourget na ogimeci, a na Paris Orly zabrakło 1 stopnia co widzę. Dzisiaj będę śledził Genewę i Grenoble. Pobite dzienne rekordy są pewne, a do historycznych będzie niewiele.

Mikelis

@Lucas:
podejrzewam, że konwekcja w PL będzie słabsza niż na zachodzie EU.

Ardo

Rekord Melun to 38,9 C z 6 i 12 lipca 2003 roku.
Więc 39,3 C to był nowy rekord ciepła zarówno lipca jak i w historii stacji.

Ardo

Paris St.Maur znajduje się w zabudowie miasta podobnie w Krakowie czy w Czechach Praga-obserwatorium.
A to zawyża temperaturę niż w odpowiedniej lokalizacji.

wrocław

Po 13 lipca prawdopodobnie odetchniemy od upałów, bo ma się radykalnie ochłodzić z t max 18-22 C.

wrocław

Tak sobie Piotrze marzę o ochłodzeniu po tych zapowiadanych upałach w przyszłym tygodniu. Zresztą wersja ze sporym ochłodzeniem jest, moim zdaniem, bardzo prawdopodobna, bo raczej trudno oczekiwać, że ponad 2 tygodnie będą upały. Polska to nie Hiszpania. :cool:

Lucas wawa

@Wika:
Jak dla mnie, mogłoby skończyć się tylko na umiarkowanych opadach przy przechodzeniu frontu chłodnego wieńczącego upalny okres.
Musimy wziąć jednak pod uwagę, że upały zwiększają (a nie zmniejszają) prawdopodobieństwo niebezpiecznych zdarzeń pogodowych…

PS. Oczywiście określenie „ładna” (w stosunku do konwekcji, we wpisie z 9:17) zostało użyte przeze mnie ironicznie…

Lucas wawa

Warto zwrócić uwagę na to, że obecnie najcieplejszymi obszarami Europy (z temp. w widełkach 35/40 st.) są tereny E/NE Francji, krajów Beneluksu i W Niemiec. Miejscami jest tam cieplej (upalniej) jak w wielu rejonach wokół Morza Śródziemnego.
Analogicznie zimą, czasami na naszych szerokościach geograficznych mróz potrafi być silniejszy, niż na dalekiej północy Europy….

Mikelis

@wrocław: najpierw cieszysz się, że idą upały a teraz chcesz ochłodzenia :)Fakt faktem, będą silne upały, ale jednak upały, które kiedyś chciałeś, więc nie narzekaj. Poza tym w Polsce może nie będzie aż tak źle, jak przepowiada to GFS :)

Lukasz

Czytam właśnie, że w Aszchabadzie, odnotowano w 30 czerwca 47.2, tym samym został tam pobity rekord z 1995, który wynosił 46,7. Zatem czerwiec w stolicy Turkmenistanu zapisał się jako najcieplejszy od 1891.

Konrad

Obecny GFS z godz. 12:00 widzi czajaca sie izoterme 0 niedaleko Polski ok. 10 lipca.

Poza tym w wielu miejscach 11 lipca mialoby byc ok. 15 st. lub 10-12 jak widzi na np. Ziemi Lubuskiej (wyglada znajomo jak druga polowa czerwca).

Na szczescie malo realna szansa zeby sie sprawdzilo, choc przechodzenie ze skrajnosci w skrajnosc jest modne ostatnimi czasy.

Lucas wawa

@Konrad:
To było do przewidzenia, że z biegiem czasu GFS zacznie nieco „mięknąć” z upalnymi zapowiedziami.
Przypuszczalnie także te wszystkie najchłodniejsze scenariusze na dni 09-13.07 też są przesadzone, choć odczuwalne ochłodzenie (średnio o 10-15 st. wobec dnia 05.07 i ewentualnie 08.07) jest coraz bardziej prawdopodobne.

Lucas wawa

Dodam jeszcze, że wieczorny GEM (podobnie jak i GFS) też wskazuje na dość spore ochłodzenie na przełomie 1. i 2. dekady lipca. Zobaczymy jaka będzie wieczorna odsłona ECMWF… :?:

Konrad

Miejmy nadzieje, ze jak sie ochlodzi to w normalnych wartosciach ok 20 – 25 st. a nie ok. 15 jak to nie raz bywalo parenascie dni temu.

Robert

ECMWF również zapowiada dość spore ochłodzenie, zreszto przy takim układzie ciśnienienia nad Europą jaki będziemy mieć za 2-3 dni przynosi raczej krótkotrwałe upały w naszej części Europy. Tym bardziej że część N i E kontynentu będzie miała odchylenia ujemne.

Lucas wawa

Wieczorny ECMWF też potwierdza spore ochłodzenie od 09.07. Tandem wyżu znad Wysp Brytyjskich i N Atlantyku oraz niżu znad NW Rosji oznaczałby wręcz spływ sporego chłodu z sektora NW…
Jednakże na razie skala tego ochłodzenia nie jest jeszcze przesądzona.

Coraz więcej wskazuje też na to, że najbardziej upalnym dniem, w skali całego kraju, będzie jednak już niedziela 05.07 (a nie dopiero środa 08.07). Później coraz częściej mogą zahaczać o nas fronty niżów zmierzających łukiem znad Wysp Brytyjskich, nad Skandynawią i Bałtykiem, w kierunku W Rosji…

Wika

Czyli typowa polska klasyka:/ trzy dni upalne pozniej te przeklete burze i dwa albo trzy tygodnie zimna i deszczy :-/Czy nawet lato nie moze byc latem w tym smutnym kraju? CO my sie nacieszymy tym ciepłem ? jeszcze okaze sie tak że lipiec bedzie zimny i mokry jak w 2011 roku

Lukasz160391

Można już teraz powiedzieć, że lipiec 2015 na pewno nie będzie tak zimny jak lipiec 2011. W lipcu 2011 u mnie były tylko dwa dni upalne, w dodatku było najwyżej 31 stopni. A teraz wiadomo, jak będzie. U mnie może być 35 stopni a w skali ogólnopolskiej nawet 37 – 38 stopni. A poza tym pamiętam, jak na początku lipca 2011 po południu temperatura nie chciała przekroczyć 10 stopni !!! Jedynie stosunkowo ciepły poranek (15 stopni) uratowały tamten dzień od miana najzimniejszego w historii lipca, a i może całego meterologicznego lata.

30
0
Would love your thoughts, please comment.x