Author Archives: Arctic Haze ☀️

Mamy tak ciepło jak w ostatnim interglacjale. Czy trzeba już panikować?

Tuż przed Sylwestrem użytkownik (nomen omen) Sylwester zapytał na tutejszym blogu:

Przepraszam, że nie na temat ale mam pytanko. Ile globalnie obecnie brakuje nam do okresu ciepłego Emskiego? Pytam Piotra lub kogoś kto to wie. Z góry dzięki.

Chodzi o poprzedni interglacjał 129 do 114 tys. lat temu (Last Glacial Interglacial = LIG, zwany dawniej Eemskim). Odpowiedziałem, że było wtedy cieplej niż w okresie przedprzemysłowym o 0-2 C, a obecnie jesteśmy już o 1 C cieplejsi niż w XIX wieku, więc w przybliżeniu musiało być wtedy podobnie (plus minus jeden stopień).

Zabawne, ale właśnie w tym tygodniu ukazał się w Science artykuł tłumaczący to dokładniej na podstawie paleodanych o temperaturze wody oceanicznej [1]. I co się okazało?

Read more »

Cofka w Ustce. Parę refleksji.

W wyniku spiętrzenia sztormowego w porcie w Ustce, w ujściu Słupi, doszło dziś do zjawiska zwanego cofką, czyli wylania tejże rzeki na nabrzeża portowe, a co gorsza wgłąb miasta. A piszę o tym aby zwrócić uwagę na to, że za to dzisiejsze zdarzenie w 100% odpowiada spowodowane przez nas globalne ocieplenie.

Cofka w Ustce

Ustecka kamera internetowa uchwyciła cofkę w porcie. Rzeka Słupia zalewa nabrzeże i wlewa się na okoliczne tereny. Źródło: materiały prasowe

Read more »

Wątek otwarty (17)

Na ogólne żądania ludu, otwieram nowy wątek otwarty, w zastępstwie gospodarza, korzystającego pewnie z pogody.

Przypominam jednak o pytaniu kslawina o to skąd się bierze nadmiar powietrza opadającego w dół w wyżu.

I dodaję okolicznościowy obrazek.

Polska terminologia meteorologiczna dotycząca promieniowania słonecznego: bagno absolutne

Wczoraj drugi raz zwróciłem komuś uwagę, ze używa terminu “operacja słoneczna” nieprawidłowo. Postanowiłem przyjrzeć się jak ogólnie nazywane są i definiowane w polskiej meteorologii różne pojęcia związane ilością i jakością promieniowania słonecznego na powierzchni Ziemi. I to co zobaczyłem przerosło moje najgorsze obawy. To naprawdę bagno.

Heliograf Campbella - Stokesa, jeden z bohaterów wpisu.

Heliograf Campbella – Stokesa, jeden z bohaterów wpisu.

Read more »

Skąd wzięła się “nasza” definicja “dni upalnych”?

Już wiem skąd w Polsce wzięliśmy tę definicję upału (a dokładniej dnia upalnego). Szukałem źródła ale dotąd nie mogłem się przebić poza “Słownik meteorologiczny” pod redakcją prof. Niedźwiedzia. A przecież ta definicja stosowana była u nas już wcześniej. Od jak dawna i skąd się zatem wzięła?

Aż nagle olśniło mnie. Tak jak wiele innego prehistorycznego bagażu (masy powietrza) musieliśmy to otrzymać w spadku po niemieckiej (i austriackiej) meteorologii. A potem przekazywano te definicje jako najświętszą tradycję przez pokolenia meteorologów.

Read more »

Dlaczego przy wietrze od południa najcieplej bywa nad polskim morzem?

Zapytano na blogu czemu często wiosną miejscowości nadmorskie są najcieplejsze w Polsce przy południowej cyrkulacji.

Sprawa jest chyba prosta. To co odróżnia strefę brzegową o tej porze roku to cyrkulacja bryzowa, wiejąca w dzień od strony morza

Bryza

Bryza morska w dzień i w nocy

Oczywiście bryza morska chłodzi ląd. Jednak przy cyrkulacji południowej w okolicy morza niweluje się ona w dzień z wiejąca z północy bryzą. Takie zjawisko widział już Teofrast z Eresos około roku 300 p.n.e. i słusznie przypisał je działaniu Słońca [1].

Jak to wpływa na temperaturę? Zmieniając pionowe strumienie ciepła. Po stronie lądowej powstaje warstwa powietrza (CIBL = convective internal boundary layer) odizolowana od konwekcji [1], która ma pełne prawo ogrzać się bardziej niż warstwa przyziemna gdzie indziej, gdzie występuje konwekcja A także zmieniając (zmniejszając) zachmurzenie, co jeszcze bardziej wzmacnia ten efekt (gdyby nasze wybrzeże było północne i Słońce świeciłoby od morza to zjawisko miałoby jeszcze większe znaczenie). . Po prostu występuje sytuacja, gdy miejscowość nadmorska jest na skraju systemu bryzowego na tyle blisko jego brzegu aby na poziomie ziemi adwekcja zimnego powietrza znad morza była zerowa lub minimalna ale jednocześnie konwekcyjne strumienie ciepła w górę były zakłócone (zmniejszone), a krótkofalowy strumie promieniowania (oświetlenie słoneczne) było większe niż w głębi lądu przez odepchnięcie strefy konwekcji w głębi lądu od ziemi przez CIBL.

CIBL

CIBL = Convective Internal Boundary Layer, zjawisko powodujce,że nawet podczas bryzy przy ziemi może być cieplej niż w głębi lądu. A brak chmur wywołany przez bryzę jest tu kluczowy dla nagrzania tej warstwy.

Czy to na pewno poprawne wytłumaczenie? Nie. Jak wszystko w nauce to hipoteza. Jednak przemawia za nią to, że takie rzeczy obserwowano w innych częściach świata i to od bardzo dawna.

[1] Miller, S. T. K., B. D. Keim, R. W. Talbot, and H. Mao, Sea breeze: Structure, forecasting, and impacts, Rev. Geophys., 41(3), 1011, http://dx.doi.org/10.1029/2003RG000124, 2003.

Kiedy skończy się El Niño?

Też stworzę tu mój pierwszy wpis. A dotyczyć on będzie mojej dyskusji z Piotrem na temat tego kiedy się skończy El Niño. Otóż moim zdaniem nie ma szans na kontynuację tego zjawiska poza późną wiosnę tego roku. Read more »