Author Archives: Artur Gabryszewski

image_pdfimage_print

Rekordowo mało aktywny początek sezonu cyklonów tropikalnych na południowej półkuli.

W historii ery satelitarnej tak mało aktywnego początku sezonu jeszcze nie było. Na południowym Pacyfiku nie powstał jeszcze cyklon tropikalny w tym sezonie, a na Oceanie Indyjskim oprócz słabego cyklonu w lipcu i w grudniu w okolicach Australii, także panuje cisza.


Read more »

Ranking niezwykłych huraganów

Przedstawiam subiektywny ranking huraganów, cyklonów tropikalnych, które pod jakimś względem zrobiły na mnie największe wrażenie. Niekoniecznie to muszą być najsilniejsze huragany, a spotykane np w specyficznych miejscach, nie słyszane w mediach. W niektórych przypadkach będzie kilka huraganów, najczęściej o podobnych osiągach w danym kryterium.

Read more »

Rzadki cyklon na Zatoce Bengalskiej ?

Jego rzadkość polega na bardzo rzadkiej porze w której miałby wystąpić. Styczeń nie jest typowym miesiącem dla tworzenia się cyklonów tropikalnych w tym regionie. Poprzednio formacja o sile tropikalnego sztormu lub wyższej wystąpiła w 2005 roku, jednak jego maksymalna prędkość wynosiła 35 kts. Według prognoz modeli rozproszona formacja z umiarkowaną konwekcją za około 5-7 dni będzie miała szanse rozwinąć się w cyklon tropikalny.


Read more »

Podsumowanie sezonu cyklonów tropikalnych, huraganów 2016.

Tegoroczne podsumowanie sezonu huraganów w odróżnieniu do podsumowania 2015, będzie jednoczęściowe. Głównie za sprawą tego, że działo się sporo mniej, a sezon nie był rekordowy pod żadnym względem. W poprzednim roku sezon kształtowała silnie dodatnia anomalia ENSO (El-Nino).                      W tym roku anomalia ENSO miała tendencje szybko spadającą, by w drugiej połowie roku przejść we wartości ujemne, tak więc Pacyfik, główny akwen generujący cyklony tropikalne nie mógł być tak aktywny, jak rok temu. Podsumowanie w pierwszej części podsumowane statystycznie, a w drugiej część w uporządkowane chronologicznie miesiącami najciekawsze wydarzenia.


Read more »

Niespokojne święta na Filipinach, nadciąga silny tajfun Nock-Ten.

Spóźniony tajfun Nock-Ten osiągnął pogranicze czwartej i ostatniej piątej kategorii. Szkody mogą być wysokie, oko tajfunu ma przejść nad stolicą Filipin, Manila. W historii silne tajfuny bardzo rzadko uderzają w grudniu w Filipiny, jeszcze rzadziej w drugiej połowie grudnia.


Read more »

Powstają pierwsze cyklony w pobliżu Australii.

Dość dynamicznie sytuacja zmienia się w okolicach Australii. W ciągu ostatnich 24 h dość dynamicznie rozwinęła się formacja Invest SH91 (przyszły Cyklon Yvette) której GFS jeszcze 2 dni i więcej, wcześniej nie typował na przeobrażenie się w cyklon tropikalny. Prawdopodobnie formacja dojdzie jako przyszły cyklon o sile huraganu do Australii za kilka dni.


Read more »

Błędne prognozy modeli ECMWF i GFS, cyklonów brak.

Koncepcja GFS w sprawie cyklonu Vardah okazuje się słuszna, formacja pozostaje niegroźnym niżem. ECMWF z czasem łagodził prognozę przyłączając się do koncepcji GFS. Jednak i ten model został wyprowadzony w pole jeśli chodzi o cyklon w pobliżu wysp Fidżi, szanse na cyklon w tym regionie zmalały niemalże do zera.


Read more »

Cyklon Vardah dotarł do Indii z siłą huraganu.

Cyklon Vardah utrzymał swoją intensywność i był nieco silniejszy niż prognozowano. Formacja zmniejszyła swoje rozmiary, ale do samego wejścia w ląd intensywność utrzymała się na poziomie huraganu pierwszej kategorii. Niekorzystnie ułożyła się trasa, ponieważ centrum cyklonu przeszło niemalże nad dużym miastem Chennai. Niektóre modele jednak przewidują reaktywacje systemu.


Read more »

Cyklon Vardah na Zatoce Bengalskiej.

Sprawdziły się wcześniejsze prognozy GFS dotyczące głębszego niżu na Zatoce Bengalskiej. Cyklon Vardah osiąga już siłę na pograniczu tropikalnego sztormu i huraganu pierwszej kategorii. Za około 48 godzin, cyklon dojdzie do Indii.

Read more »

Możliwy cyklon tropikalny w Zatoce Bengalskiej. Spokojne ostatnie tygodnie.

Tworzy się kolejny cyklon tropikalny na Zatoce Bengalskiej. Poprzedni Cyklon Nada wystąpił na przełomie listopada i grudnia w okolicach Sri Lanki i południowych Indii. Ostatnie tygodnie to jednak spokój, poza dość nietypowym huraganem Otto na Atlantyku/Pacyfiku NE, nie wystąpił żaden poważniejszy cyklon. Wystąpił jeszcze jedynie w tych samych dniach co Otto, Tropikalny Sztorm Tokage nad Filipinami. Natomiast na południowej półkuli rozpoczęcie sezonu się opóźnia.
Read more »