Author: admin

Zima stulecia

Zima stulecia

Szybkie podsumowanie zimy stulecia we Wrocławiu (do 20 stycznia):

  • Liczba dni z całodobowym mrozem: 0
  • Liczba dni z pokrywą śnieżną >= 1 cm: 0
  • Minimalna temperatura: -6.6°C
  • Dni z średnią temperaturą dobową niższą od 0°C: 6

 

Historycznie #1: mroźna wiosna

Historycznie #1: mroźna wiosna

Chyba każdy jeszcze pamięta ekstremalnie zimną końcówkę marca 2013, kiedy jeszcze 23-go marca temperatury maksymalne spadły znacznie poniżej zera i mimo niemal bezchmurnego nieba w wielu miejscach zatrzymały się na -6°C. Niewielu jednak wie, że o ile w skali całego kraju był to najzimniejszy dzień III dekady marca, to bywało na naszych nizinach zimniej, fale chłodu nie miały jednak tak dużego zasięgu jak w 2013.

Read More Read More

Z pewnością nie orkan…

Z pewnością nie orkan…

Tym mianem media ochoczo ochrzciły wczorajszy niż, który przemieszczał się nad północą częścią naszego kraju. Rzecz jasna nie było żadnych podstaw, by niż ów orkanem nazywać. Zostawiamy więc fragment dzisiejszego komentarza synoptyka ICM, Ryszarda Klejnowskiego:

ORKAN?

Media z uporem godnym lepszej sprawy wprowadzają do naszej przestrzeni pojęciowej nazwę zjawiska, obiektu meteorologicznego, o naturze którego nie mają najwyraźniej pojęcia. Nawet służba meteorologiczna Niemiec, skąd bezrefleksyjnie przed laty skopiowano i źle przetłumaczono ten termin nie nazwała niżu Fryderyka orkanem, tylko niżem sztormowym. Orkan jest to w skali Beauforta w języku niemieckim odpowiednik huraganu, a więc 12 jej stopnia. Sprawdza się teza, że wielokrotnie powtarzana nieprawda nabiera cech niepodważalnej wiarygodności.

Ryszard Klejnowski

19 stycznia 2018 roku, piątek; 07:15

 

Istotnie, w ostatnich czasach orkanem nazywa się niemal każdy niż atmosferyczny, który przyniesie silniejsze porywy wiatru. Informacja o “orkanie” jest dalej bezmyślnie kopiowana przez kolejne media, przez co nadawana jest jej pewna wiarygodność. Jak zwykle w takich przypadkach, wina stoi tylko i wyłącznie po stronie mediów, które w pogodni za “klikalnością”, straszą nas coraz to groźniejszymi tytułami. I nic nie wskazuje na to, by miało to w najbliższym czasie ulec zmianie.

Głęboki niż nad Polską – skutki wichury

Głęboki niż nad Polską – skutki wichury

Głęboki niż, który wczorajszego dnia przyniósł nam bardzo wietrzną pogodę opuszcza już obszar Polski. Zgodnie z przewidywaniami porywy wiatru były w Polsce znacznie niższe, niż u naszych zachodnich sąsiadów i na ogół nie osiągały 100 km/h. Najsilniej powiało w Bielsku-Białej, gdzie odnotowano poryw rzędu 32 m/s (115 km/h). Na pozostałym obszarze, za wyjątkiem wyższych partii gór porywów przekraczających 100 km/h nie odnotowano.

Read More Read More

Uwaga na silny wiatr!

Uwaga na silny wiatr!

W dniu dzisiejszym przez północną część naszego kraju będzie przemieszczał się dosyć głęboki ośrodek niżowy. Jak zwykle ma to miejsce w takich przypadkach, należy się spodziewać silnych porywów wiatru, szczególnie w południowej części Polski. Najsilniej wiać ma na Dolnym Śląsku, gdzie lokalnie późnym wieczorem można się spodziewać porywów wiatru przekraczających 30 m/s (108 km/h).

Read More Read More

Meteomodel dla WOŚP

Meteomodel dla WOŚP

Nie interesują nas podziały, zespół meteomodelu (K.B., P.D.) zadecydował iż cały dochód, który przyniesie w dniu dzisiejszym strona zostanie przeznaczony na #WOŚP

Komuś może się nie podobać- nie bronimy takiego czy innego zdania, nie oceniamy.

 

-128.6°C na Antarktydzie (wg TVN)

-128.6°C na Antarktydzie (wg TVN)

Kolega podrzucił nam artykuł opublikowany na początku grudnia na TVN Meteo. Nie będziemy się zbytnio rozpisywać, za to zamieścimy zrzut ekranu:

Zadziwiające są cytowane tu wartości temperatur. Rzecz jasna wspominany tu Christopher Burt (skądinąd nam dobrze znany) jest Amerykaninem, więc w swoim wpisie na blogu (najpewniej Weather Wundeground) w sposób naturalny podawał temperatury w stopniach Fahrenheita, a nie w stopniach Celsjusza. Najwyraźniej umknęło to uwadze autora powyższego tekstu. To dosyć smutne, że portal meteo należący do tak ogromnej spółki nie posiada kadry, która taki błąd mogłaby wychwycić, tym bardziej, że od publikacji artykułu minęło już niemal półtora miesiąca. Nie wystarczające są również wyjaśnienia dotyczące tego, dlaczego w Ojmiakonie jest aż tak zimno.  Fakt, że jest to dolina rzeki, osiadanie zimnego powietrza i położenie na 63° szerokości północnej nie wyjaśniają dlaczego akurat to miejsce jest określane najzimniejszym stale zamieszkanym regionem naszej planety.

Oryginalny artykuł tutaj. Zarchiwizowany: tutaj.

P.S.

Uwaga dla malkontentów:

Istotnie, nie jest podana jednostka temperatury przy wartości -128.6, jednak wszystkie inne jednostki wyraźnie wskazują na stopnie Celsjusza. I również znaczna część z nich jest nieprawidłowa (np. -89.8°C z 1933 w Ojmiakonie).

 

 

Wątek otwarty #38

Wątek otwarty #38

Ponieważ pod ostatnim wątkiem otwartym nazbierało się już blisko 600 komentarzy, wstawiamy nowy. W fusach modele nadal nie mogą się dogadać co do tego, czy czeka jakaś konkretniejsza, dłuższa zima, czy jednak coś na kształt tego, z czym mieliśmy do czynienia ostatnio. Poniżej mapy T850 wg ECMWF i GFS na czas T+192h.

Post informacyjny, model COSMO-DE

Post informacyjny, model COSMO-DE

Dzisiaj lub jutro włączony zostanie ponownie testowo model ICON. Niestety nie możemy zagwarantować, że nie spowoduje to ponownego spowolnienia modelu GFS – z tego powodu wyłączony pozostaje model GEM (CMC). Ponieważ zaktualizowano wgrib2 do najnowszej wersji, model ICON musi przejść odpowiednie testy. Zamiast modelu GEM testowo włączony zostanie model COSMO-DE, który niestety obejmuje jedynie zachodnią połowę kraju (od zachodniej części województwa śląskiego po Żuławy). Zaletą modelu COSMO-DE jest jego aktualizacja dokonywana co 3 godziny.

Trwają prace nad bazą danych historycznych (początkowo w rozdzielczości dobowej) opartą o dane udostępnione przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie baza ta zostanie udostępniona jeszcze przed końcem roku.

 

Na początku roku mogą pojawić się problemy z danymi aktualnymi. Nie jesteśmy pewni, czy uda się zaktualizować bazy o dane z 2017 zanim zaczną się generować dane z 2018. Dotyczy to głównie wykresów temperatury rocznej, które wymagają określenia ekstremów z wielolecia.

 

Baza danych historycznych będzie w dwóch wersjach – pierwsza to wersja surowa, udostępniona szerzej. Druga, z ograniczoną ilością stacji będzie bazą z homogenizowanymi seriami temperatur średnich dobowych (a później również ekstremalnych). Baza homogeniczna będzie zawierała tylko temperatury i będzie dostępna na żądanie. Docelowo będzie ona służyć jako źródło dla POLTEMP.

Poniżej: obrazy modelu COSMO-DE w rozdzielczości 2.8 km. Model dostępny jest na stronie https://meteomodel.pl/modele-numeryczne-model-cosmo-de-mapy/. Z uwagi na brak pokrycia całego kraju tabele nie będą dostępne. Aktualizacja modelu rozpoczyna się o 1:35, 4:58, 7:35, 10:35, 13:35, 16:35, 19:35, 22:35UTC.

 

Źródła modelu COSMO-DE znajdują się na otwartym serwerze DWD: https://opendata.dwd.de/weather/cosmo/de/grib

 

 

 

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com