Author Archives: Piotr Djaków

image_pdfimage_print

2016 w Arktyce

Zakończył się rok 2016, pojawiły się już więc różne podsumowania. Poniżej kilka danych dla Arktyki.

Read more »

SSW w drodze?

Prognozy GFS wskazują na nadchodzące SSW. Do sprawdzenia w przyszłości.

Różnica w temperaturze na wysokości izobarycznej 10hPa sięgnie 90°C. Poniżej animacja.

Read more »

Gdzie jest Globalne Ocieplenie?

Mimo, iż ubiegły rok okazał się w skali globalnej rekordowo ciepły, z dużą nawiązką bijąc poprzedni rekord z… 2015, to fakt że za oknem było ostatnio zimno, skłania niektórych do pytań niemalże egzystencjalnych. Za oknem mam zimno, gdzie jest Globalne Ocieplenie, co robić, jak żyć?

Read more »

GISTEMP: 2016 rekordowo ciepły globalnie

Wg serii GISTEMP rok 2016 był globalnie rekordowo ciepły w historii pomiarów instrumentalnych. Jego anomalia wyliczona w stosunku do okresu referencyjnego 1951-1980 wyniosła +0.99K, był tym samym o 0.12K cieplejszy od poprzedniego rekordowo ciepłego roku 2015.

Wartość +0.99K to mniej więcej tyle, ile prognozowałem w grudniu. Szacunki z sierpnia okazały się mocno niedoszacowane.

Tak mało…

…lodu dryfującego na naszej planecie jeszcze w historii pomiarów obserwacyjnych nie było.

Autor: Wipneus.

Kontynuowany jest tym samym trend wyjątkowo niskiego zasięgu globalnego, rozpoczęty wiosną ubiegłego roku.

Wątek Otwarty (27)

Zgodnie z sugestiami otwieram nowy wątek otwarty. Na jakiekolwiek podsumowania będziecie musieli jeszcze poczekać – aktualnie w wolnym czasie zajmuję się pobieraniem danych mogących służyć jako uzupełnienie serii Poltemp. A myślę, że warto by było jednak podsumować zeszły rok w oparciu o pełne, dostępne już statystyki.

Dzisiejszy obrazek: w Arktyce zasięg pokrywy lodowej w dalszym ciągu rekordowo niski.

Źródło: JAXA.

Zbiór linków

Zapraszam do odwiedzenia strony Arkadiusza Urbańskiego zawierającej zbiór linków meteorologicznych, dostępnych na stronie http://arecki.ovh/POGODA.html. Zbiór linków będzie aktualizowany.

Poziom morza

W nawiązaniu do niedawnej dyskusji sztormowej, poniżej pomiary wysokości poziomu morza w Hamburgu, Rostocku i Świnoujściu. Wartości w centymetrach, 11-letnie średnie ruchome, okres bazowy 1856-1885.

Hamburg wydaje się tracić homogeniczność pod koniec XIX w. Rostock bardzo zgodny z Świnoujściem. Trend dla Rostocku w latach 1981-2015 to 1.7 cm / dekadę, w Hamburgu jest to 1.5 cm / dekadę.

Źródło.

-39.8°C i -38.9°C

Tyle zanotował nasz kolega Arnold Jakubczyk na starszej stacji położonej na torfowisku k. Czarnego Dunajca (Puścizna Rękowiańska). Na “oficjalnej” stacji z standardową klatką meteorologiczną notowano -38.9°C i ten pomiar należałoby uznać za “oficjalny”.

A tak stacja prezentowała się w dniu wczorajszym:

Zdjęcia: Arnold Jakubczyk.

P.S.

Zdjęcie powyżej pokazuje wartość -39.1°C, wynik -38.9°C otrzymano po zastosowaniu poprawki.

Mroźno (2)

Dzisiejszej nocy odnotowano temperaturę jeszcze niższą, niż poprzedniej. Na Puściźnie Rękowiańskiej temperatura spadła do -38.7°C, a gdyby nie ocieplenie w końcowej fazie nocy, być może byłoby tam -40.0°C. Imponująca była tam za to wartość temperatury przy gruncie: -42.9°C.

Read more »