GISTEMP: czwarty najcieplejszy czerwiec w historii pomiarów

Chodzi oczywiście o globalne anomalie temperatury. Ta w czerwcu osiągnęła wartość +0.69K w stosunku do okresu referencyjnego 1951-1980. Cieplej było w 1998 (+0.78K), 2015 (+0.78K) i 2016 (+0.79K). W czerwcu temperatura globalna nieco spadła w stosunku do tego, co obserwowaliśmy w poprzednich miesiącach, co było doskonale widać na mapach przedstawiających globalne anomalie temperatury wyliczone na podstawie analizy GFS.

Źródło: http://www.karstenhaustein.com/reanalysis/gfs0p5/GFS_anomaly_timeseries_global.html

Warto przy tym zauważyć, ze tegoroczny lipiec powinien globalnie odznaczać się wyższą anomalią, niż czerwiec.

Przebieg miesięcznych temperatur w serii GISTEMP:

Globalny:

Globalny – tylko lądy:

Posted in GISTEMP, Globalne Ocieplenie, Klimat, Zmiany klimatyczne Tagged , , , , , , , ,

Najnowsze wyniki PAGES2k

Kilka dni temu pojawiły się kolejne wyniki rekonstrukcji paleoklimatologicznych wykonanych przez konsorcjum PAGES2k.

Tym razem powstała seria globalnych zmian temperatury w ostatnich 2000 latach opiera się na 692 proxy z 648 punktów rozsianych po całym świecie, a nad jej stworzeniem pracowało 98 naukowców z 22 krajów.

Powyższy wykres przedstawia 30-letnie anomalie temperatury. Jak widać, z rekonstrukcji tej wynika, że globalnie już w latach 1971-2000 było cieplej, niż w czasie średniowiecznego optimum klimatycznego. Najprawdopodobniej okres ten był też najcieplejszy (globalnie, w poszczególnych rejonach naszego globu mogło być inaczej) w ostatnich 2000 latach. Oczywiście ostatnie 16 lat obejmujące lata 2001-2016 jest znacznie cieplejsze od lat 1971-2000. Tym samym istnieje spora szansa, że w skali globalnej żyjemy obecnie w najcieplejszym okresie Holocenu.

Przestrzenna i czasowa dystrybucja danych zawartych w bazie PAGES2k

Posted in Globalne Ocieplenie, Klimat, Zmiany klimatyczne Tagged , , , , , ,

Interesująca wizualizacja zmian temperatury

19 lipca Gavin A. Schmidt opublikował na Twitterze interesującą grafikę przedstawiającą zmiany rozkładu anomalii temperatury globalnej w poszczególnych miesiącach roku. Doczekał się odpowiedzi – obie grafiki są na tyle interesujące, że warto je zaprezentować.

Continue reading

Posted in Globalne Ocieplenie, Klimat, Zmiany klimatyczne Tagged , , ,

ERSSTv5

W dniu wczorajszym opublikowana została kolejna już, piąta, wersja serii anomalii temperatury powierzchni oceanów: ERSSTv5. Tym razem różnica pomiędzy wersją 4 a obecną, nie są tak duże, jak w przypadku wersji 3 i 4 – można je obejrzeć na wykresie poniżej.

Niektórzy mogą jednak odnotować dość spore obniżenie wartości w czasie ocieplenia z lat 40. XX w., które wg niektórych jest zwyczajnym artefaktem związanym z wybuchem II wojny światowej. Na temat konkretnych zmian (np. użycie danych z ICOADSr3) można przeczytać na stronach NOAA.

Dane w postaci plików binarnych można pobrać stąd. W niedługim czasie zostaną one również udostępnione na naszej stronie w postaci map.

 

Posted in Ogólne Tagged , , , , , , ,

Pożary w Chorwacji i Czarnogórze

Fala upałów, jaka przeszła niedawno nad Bałkanami spowodowała, że w ostatnich dniach wybrzeże Adriatyku przypominało bardziej piekło, niż raj na ziemi. Wszystko to za sprawą olbrzymich pożarów, jakie rozprzestrzeniają się na terenie Chorwacji i Czarnogóry. Dwa dni temu czoło pożaru dotarło do Splitu.

Continue reading

Posted in Ogólne Tagged , , , , , , ,

Czerwiec 2017 – wstępnie

Wg wstępnych danych średnia anomalia temperatury czerwca 2017 w Polsce osiągnęła wartość +1.42K względem normy z lat 1981-2010 i +1.57K względem normy 1961-1990.

Pełne podsumowanie miesięczne dla czerwca pojawi się w przyszłym tygodniu.

Posted in Globalne Ocieplenie, Klimat, Zmiany klimatyczne Tagged , , , , , , , , , ,

Rekordowo zimno w Grecji

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami w dniu wczorajszym temperatury maksymalne w części Grecji były jak na lipiec rekordowo niskie. Stacja meteorologiczna w Larissie odnotowała najwyższą temperaturę w ciągu dnia równą zaledwie 18.6°C, około 15°C niższą, niż normalna dla tego okresu.

Continue reading

Posted in Klimat, Ogólne, Pogoda, Pogoda dawniej, Prognozy Tagged , , , , , , , , , , , , , , , ,

Możliwa powódź w Grecji

Jeżeli ktoś wybrał się właśnie na wakacje do Grecji, a w szczególności do Tesalii w okolice Zatoki Pagasyjskiej, może poczuć się nieco rozczarowany. Na dzień dzisiejszy prognozowane są tam intensywne opady deszczu i burze, a suma dobowa opadu przekroczy 100 mm. Znaczna część modeli sugeruje, że Półwysep Pelion może otrzymać dobową sumę opadu w wysokości 300 mm. Oczywistym jest, że ta sytuacja oznacza zagrożenie powodziowe. Jak widać na poniższym zdjęciu z internetowej kamery, pogoda jest raczej nieciekawa.

Dla niektórych interesujący może być również fakt, że przeciętna lipcowa suma opadu w Wolos to zaledwie 15 mm. Oznacza to, że dzisiejszy opad dobowy może stanowić 700-800% normy miesięcznej. W Larissie suma dobowa opadu zmierzona dziś rano wyniosła 67.5 mm, co stanowi ok. 16% normy rocznej dla tej stacji.

Posted in Burze, Ogólne, Pogoda, Powodzie, Prognozy Tagged , , , , , , , , , , , , ,

Duże sukcesy zaczynają się od tych nieco mniejszych.

Informujemy, że dzisiejszy dzień kończymy z uśmiechem na twarzy.

Model GFS- zadziałał bez zarzutu- znaczy to tyle, że kolejna ważna rzecz na stronie została usprawniona (aczkolwiek w razie wychwycenia jakiegoś “zamulania”, któregokolwiek modelu- prosimy o kontakt mailowy (zakładka kontakt. Niestety nie jesteśmy w stanie kontrolować tego 24 godziny na dobę, a mail obudzi nas i w nocy Smilie: :) )

Teraz już wszystko powinno iść z górki, najgorsze już za nami.

Prace serwisowe nie zostały jeszcze zakończone, ale te pozostałe nie powinny mieć dużego wpływu na działanie strony jak i jej podstron.

 

 

 

 

Posted in Ogólne

Model GFS – Informacja

Około godziny 17:00 będzie sprawdzany skrypt odpowiedzialny za pobieranie danych GFS. W związku z powyższym mniej więcej w tym czasie znikną wszystkie dane z tabeli. Operacja ma na celu usprawnienie działania skryptu odpowiedzialnego za pobieranie danych modelu GFS.

Posted in Ogólne Tagged