Mamy tak ciepło jak w ostatnim interglacjale. Czy trzeba już panikować?

image_pdfimage_print

Tuż przed Sylwestrem użytkownik (nomen omen) Sylwester zapytał na tutejszym blogu:

Przepraszam, że nie na temat ale mam pytanko. Ile globalnie obecnie brakuje nam do okresu ciepłego Emskiego? Pytam Piotra lub kogoś kto to wie. Z góry dzięki.

Chodzi o poprzedni interglacjał 129 do 114 tys. lat temu (Last Glacial Interglacial = LIG, zwany dawniej Eemskim). Odpowiedziałem, że było wtedy cieplej niż w okresie przedprzemysłowym o 0-2 C, a obecnie jesteśmy już o 1 C cieplejsi niż w XIX wieku, więc w przybliżeniu musiało być wtedy podobnie (plus minus jeden stopień).

Zabawne, ale właśnie w tym tygodniu ukazał się w Science artykuł tłumaczący to dokładniej na podstawie paleodanych o temperaturze wody oceanicznej [1]. I co się okazało?

Read more »

2016 w Arktyce

image_pdfimage_print

Zakończył się rok 2016, pojawiły się już więc różne podsumowania. Poniżej kilka danych dla Arktyki.

Read more »

SSW w drodze?

image_pdfimage_print

Prognozy GFS wskazują na nadchodzące SSW. Do sprawdzenia w przyszłości.

Różnica w temperaturze na wysokości izobarycznej 10hPa sięgnie 90°C. Poniżej animacja.

Read more »

Gdzie jest Globalne Ocieplenie?

image_pdfimage_print

Mimo, iż ubiegły rok okazał się w skali globalnej rekordowo ciepły, z dużą nawiązką bijąc poprzedni rekord z… 2015, to fakt że za oknem było ostatnio zimno, skłania niektórych do pytań niemalże egzystencjalnych. Za oknem mam zimno, gdzie jest Globalne Ocieplenie, co robić, jak żyć?

Read more »

GISTEMP: 2016 rekordowo ciepły globalnie

image_pdfimage_print

Wg serii GISTEMP rok 2016 był globalnie rekordowo ciepły w historii pomiarów instrumentalnych. Jego anomalia wyliczona w stosunku do okresu referencyjnego 1951-1980 wyniosła +0.99K, był tym samym o 0.12K cieplejszy od poprzedniego rekordowo ciepłego roku 2015.

Wartość +0.99K to mniej więcej tyle, ile prognozowałem w grudniu. Szacunki z sierpnia okazały się mocno niedoszacowane.

Tak mało…

image_pdfimage_print

…lodu dryfującego na naszej planecie jeszcze w historii pomiarów obserwacyjnych nie było.

Autor: Wipneus.

Kontynuowany jest tym samym trend wyjątkowo niskiego zasięgu globalnego, rozpoczęty wiosną ubiegłego roku.

Wątek Otwarty (27)

image_pdfimage_print

Zgodnie z sugestiami otwieram nowy wątek otwarty. Na jakiekolwiek podsumowania będziecie musieli jeszcze poczekać – aktualnie w wolnym czasie zajmuję się pobieraniem danych mogących służyć jako uzupełnienie serii Poltemp. A myślę, że warto by było jednak podsumować zeszły rok w oparciu o pełne, dostępne już statystyki.

Dzisiejszy obrazek: w Arktyce zasięg pokrywy lodowej w dalszym ciągu rekordowo niski.

Źródło: JAXA.

Rekordowo mało aktywny początek sezonu cyklonów tropikalnych na południowej półkuli.

image_pdfimage_print

W historii ery satelitarnej tak mało aktywnego początku sezonu jeszcze nie było. Na południowym Pacyfiku nie powstał jeszcze cyklon tropikalny w tym sezonie, a na Oceanie Indyjskim oprócz słabego cyklonu w lipcu i w grudniu w okolicach Australii, także panuje cisza.


Read more »

Ranking niezwykłych huraganów

image_pdfimage_print

Przedstawiam subiektywny ranking huraganów, cyklonów tropikalnych, które pod jakimś względem zrobiły na mnie największe wrażenie. Niekoniecznie to muszą być najsilniejsze huragany, a spotykane np w specyficznych miejscach, nie słyszane w mediach. W niektórych przypadkach będzie kilka huraganów, najczęściej o podobnych osiągach w danym kryterium.

Read more »

Zbiór linków

image_pdfimage_print

Zapraszam do odwiedzenia strony Arkadiusza Urbańskiego zawierającej zbiór linków meteorologicznych, dostępnych na stronie http://arecki.ovh/POGODA.html. Zbiór linków będzie aktualizowany.