Author Archives: Piotr Djaków

image_pdfimage_print

GISTEMP – wrzesień 2016

Anomalia temperatury globalnej wyliczona wg NASA-GISS osiągnęła we wrześniu wartość +0.91K. Jest to ponownie wartość rekordowo wysoka, jednak tym razem różnica pomiędzy wartością z tego roku, a poprzednim rekordem wynosi zaledwie 0.01K, stąd nie można do końca stwierdzić, który z wrześni – 2014 czy 2016 – ostatecznie był rekordowy. Zresztą w analizie NCEI wrzesień 2016 znajduje się na miejscu drugim.

Wysoka wrześniowa wartość anomalii temperatury oznacza, że rekord ciepła całego roku 2016 jest już niemal w 100% pewny. Jeśli pozostałe miesiące osiągną wartości minimalne dla okresu 2001-2015, to i tak wartość roczna przekroczy rekord z roku ubiegłego o 0.03K. Wartości średnie dla tego przedziału spowodują przekroczenie poprzedniego rekordu o 0.08K.

gissmonth

Ciepła Arktyka (ponownie)

Tym razem kilka map przedstawiających rozkład prognozowanych średnich temperatur i wynikających z nich anomalii w regionie arktycznym.

Read more »

Co powie GISTEMP? – wątek otwarty (22)

Wg analiz ze strony http://www.karstenhaustein.com GFS wskazuje na to, że globalna anomalia temperatury we wrześniu była nieco niższa, niż w sierpniu (o 0.031K). W reanalizie NCAR z kolei jest ona wyższa o 0.074K. Nick Stokes we własnej analizie wykazał spadek o 0.12K w stosunku do sierpnia i to najprawdopodobniej będzie najbliższe prawdzie. Oznacza to jednocześnie kolejny rekordowo ciepły miesiąc, jednak tym razem najprawdopodobniej już ostatni. Po październiku należy oczekiwać kontynuacji wysokich anomalii (jednak poniżej rekordowego października 2015), co już absolutnie zadecyduje o tym, że 2016 jak całość będzie globalnie rekordowo ciepły i to ze znacznym zapasem w stosunku do 2015.

gfs_anomaly_timeseries_globalŹródło: http://www.karstenhaustein.com/

Gdzie spadnie śnieg?

Tym razem mapka zamieszczona w komentarzu przez Juliusza.

04_10_2016_snownew_85

Chyba jednak…

…miesięczny poziom CO2 na Muna Loa nie spadnie już w tym roku poniżej 400 ppm.

fireshot-screen-capture-042-esrl-global-monitoring-division-global-greenhouse-gas-reference-network-www_esrl_noaa_gov_gmd_ccgg_trends_monthly_htmlHistoryczne różnice w stężeniu CO2 pomiędzy październikiem a wrześniem sugerują, że październik nie da już rady “spaść” poniżej 400 ppm. Najprawdopodobniej za naszego życia nie ujrzymy tu już wartości niższych od 400 ppm.

Zimno

W dniu jutrzejszym czeka nas kolejna porcja opadów i dalsze ochłodzenie. Nawet po południu na znacznym obszarze kraju ma być poniżej 5°C. Jeszcze zimniej na Podhalu, Bieszczadach i Beskidzie Żywieckim – tam mniej niż 2-3°C, opady deszczu a powyżej 400-500 m. deszczu ze śniegiem i śniegu. Poniżej wyniki pięciu modeli numerycznych na jutro, 12UTC.

Nadal ciepło w Arktyce

Podczas gdy w Polsce szykujemy się na pierwsze naprawdę późnojesienne chłody, w innych miejscach świata jest wyjątkowo ciepło.

Read more »

KNMI – HIRLAM

Testowo dodano wyniki holenderskiego modelu HIRLAM (KNMI).

Mapy:

http://meteomodel.pl/hirpl/T2M/00

Tabele:

http://meteomodel.pl/hirtab/

Wątek otwarty (20)

Ponieważ liczba komentarzy w poprzednim wątku otwartym przekroczyła już 400, otwieram nowy.

Dziś jako temat przewodni wstawiam coś z cyklu “prognozy trafione inaczej”. Tym razem Solheim et al. 2012, którzy próbują replikować Archibalda. To się nie mogło skończyć dobrze.

untitled

I podobny…

…obraz dla Polski (wersja bardzo wstępna).