Author Archives: Piotr Djaków

image_pdfimage_print

Rekordowo ciepły listopad w Arktyce

Na części arktycznych stacji listopad 2016 okazał się być listopadem rekordowo ciepłym. Miejscami rekordy zostały pobite bardzo znacząco.

Read more »

Temperatura w Polsce – wykresy

Podobnie, jak miało to miejsce wcześniej w przypadku Arktyki 70N+, obecnie przygotowałem wykresy prezentujące przebieg temperatury w Polsce w danym roku na tle wielolecia.

Read more »

Listopad 2016 – globalnie

Analiza GFS dostępna na stronie http://www.karstenhaustein.com wskazuje na to, że tegoroczny listopad był miesiącem wyjątkowo ciepłym.

Read more »

O manipulacjach…

…w książce Fritza Vahrenholta i Sebastiana Lüninga również na wykopie.

A tymczasem my żegnamy się powoli z ciepłą i głównie słoneczną (przynajmniej na południu kraju) pogodą. Od poniedziałku już poniżej normy, w części kraju temperatury maksymalne powinny być ujemne. Zimą z prawdziwego zdarzenia nie będzie można jednak tego jeszcze nazwać. Wbrew temu, co mogło się wydawać jeszcze tydzień temu, listopad do najchłodniejszych należeć nie będzie.

tmax_43

Jakiś miesiąc temu…

…pojawił się ciekawy artykuł (Boisvert et al. 2016) na temat wpływu bardzo silnego niżu, który przeszedł nad Arktyką na przełomie grudnia i stycznia 2015/6, na pokrywę lody dryfującego Arktyki. Pełna wersja do przeczytania tutaj.

Read more »

Wątek otwarty (25)

Otwieram. Jako temat przewodni ponownie to, co dzieje się na obu biegunach. Polecam w tej kwestii ostatni artykuł w serwisie “Nauka o Klimacie”:

http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/lod-morski-w-opalach-199

A tymczasem wg prognoz modelu GFS globalna anomalia temperatury w listopadzie przekroczy w tym roku +0.6K w stosunku do wielolecia 1981-2010 i będzie zbliżona do ubiegłorocznej. To ciekawe, chociaż w zeszłym roku akurat ta analiza odnotowała dosyć spory błąd (zawyżyła o 0.07K). Rzeczywiste wartości poznamy dopiero w okolicy grudnia, choć wcześniej oszacuje to Nick Stokes.

Denializm w działaniu

Zasięg lodu dryfującego wokół Antarktydy już od dłuższego czasu osiąga rekordowo niskie wartości. Nie jeden denialista zadaje sobie tu pytanie, co robić, jak żyć? To proste:

facebookWystarczy wstawić nius sprzed dwóch lat, będący w opozycji do tego, co dzieje się obecnie. Gdy zimą zmarzną wam noski, nie zapomnijcie wstawić zdjęć z lipca i twierdzić, że jest bardzo ciepło. To pomaga.

GISTEMP – październik +0.89K

Tym razem nie rekordowo ciepło, ale niemal. Był to drugi najcieplejszy październik w historii pomiarów. Ustąpił jedynie temu z ubiegłego roku, co nie dziwi, jako że El Niño już dawno dobiegło końca. I pomimo tego, że już od dłuższego czasu “ślizgamy” się po granicy słabej La Niñi, temperatura nie spada tak szybko, jak można by tego oczekiwać. Czy uzyskamy taki efekt, jak po “super Niño 1998”, kiedy już parę lat później wartości globalnej anomalii temperatury z 1998 były niemal normą? Zobaczymy.

A tymczasem listopad może mieć anomalię o około 0.1K wyższą od październikowej.

gfs_anomaly_timeseries_global

O przyrodniku

Kilka dni temu nad tabelą przedstawiającą kwantylową charakterystykę termiczną pochylił się jakiś przyrodnik. Kilka słów na ten temat.

Read more »

Znormalizowana anomalia globalnego zasięgu i powierzchni lodu dryfującego

Aktualizacja!

Wartości były źle przeliczone, autor naniósł poprawkę. Teraz to “tylko” 8 sigma. Sprawdziłem, zgadza się.

nsidc_global_area_normanomaly nsidc_global_extent_normanomalyStare wykresy:

nsidc_global_area_normanomaly nsidc_global_extent_normanomalyOstatnie dni wyglądają imponująco. Źródło.

nsidc_global_area_byyear_bŹródło.