Author Archives: Piotr Djaków

Przymroziło

Szczególnie na północnym wschodzie naszego kraju. W Białymstoku temperatura spadła do -7.1°C, jeszcze zimniej było w Biebrzy: -8.5°C. W dniu wczorajszym na stacji w Szuszalewie temperatura spadła poniżej -9.3°C. Jest to jednak pomiar nieoficjalny. Położenie i wyposażenie stacji jest bardzo dobre, jednak nic nie wiemy o rodzaju zastosowanych czujników.

4681Powyżej: stacja meteorologiczna w Szuszalewie. Źródło: http://www.gorna.biebrza.org.pl/786,stacja-meteorologiczna.html

Najwcześniejszy opad śniegu, 14-16 września 1889

Ponieważ na 12-13 października prognozowane obecnie są pierwsze opady śniegu na nizinach, warto przypomnieć, kiedy wystąpił najwcześniejszy opad śniegu na terenie Polski, w jej obecnych granicach.

Read more »

Taka sytuacja…

PTYPE_41 T2M_41Mimo wszystko jeszcze daleko, szczególnie jak na taką sytuację synoptyczną. Tego typu prognozy potrafiły się nie sprawdzać na 72h do przodu. Mimo wszystko – brace yourself :)

Wrześniowy zasięg…

…lodu dryfującego Arktyki mniejszy niż w ostatnich dwóch latach.

monthly_ice_09_NHŹródło: NSIDC.

Północny Atlantyk…

…raz jeszcze. Tym razem kilka map i wykresów.

Read more »

Ochłodzenie…

…będzie raczej poważne. Czeka nas naprawdę chłodny okres – i kto wie, może się on okazać najsilniejszym ochłodzeniem w naszym regionie od ponad dwóch lat.

gfsanom_euWszystko zależy od dalszego rozwoju sytuacji. W chwili obecnej w prognozach mamy zarówno niskie temperatury minimalne, niskie średnie dobowe oraz okazjonalne opady śniegu. Wszystko to jeszcze dość odległe, ale patrząc po aktualnym przebiegu całej wiązki prognozy – bardzo prawdopodobne.

Nagły skok w Niño 3.4 (OiSSTv2)

Ostatnimi dniami wartość anomalii Niño 3.4 oscylowała w pobliżu +2.0K. Dziś (a raczej 30 września, bo z tego dnia pochodzą ostatnie dane) skoczyła nagle na 2.45K.

Read more »

Jesień

Średnie temperatury dobowe w ciągu najbliższych dziesięciu dni nie będą szczególnie wysokie i osiągać mają co najwyżej 13°C (chodzi o średnią 10-dniową).

Read more »

Wrzesień 2015 w Polsce

Zakończył się wrzesień, więc jak zwykle przyszła pora na podsumowania. Tegoroczny wrzesień był zdecydowanie miesiącem ciepłym z anomalią temperatury (1961-1990) wynoszącą +1.59K (+1.38K w stosunku do okresu bazowego 1981-2010).

Read more »

Pierwszy przymrozek…

…na sporym obszarze kraju. Wiele stacji zanotowało temperatury niższe od 0°C, w tym Wrocław, gdzie temperatura spadła do ok. -1°C. Na Dolnym Śląsku temperatura spadła do ok -4.5°C w Paprotkach, w Jeleniej Górze było ok. -4°C. W Jakuszycach było niemal -7°C. Jeszcze zimniej, niemal -10°C notowano na Hali Izerskiej.

20151001.0720