Author Archives: Piotr Djaków

image_pdfimage_print

Zimna wiosna?

Parę chłodnych dni, które wystąpiły w II dekadzie tegorocznego maja spowodowały, że znaczne grono osób zaczęło narzekać na późne wystąpienie ciepła. Warto przy tym zaznaczyć, że pierwsze przekroczenia temperatury 25°C notowano w Polsce już na początku kwietnia, o czym wiele z tych osób zdaje się nie pamiętać. W historii bywało jednak znacznie gorzej.

Read more »

Zimny maj?

Nie bardzo. Dni od 1 do 23 maja włącznie charakteryzowały się średnią anomalią temperatury (okres bazowy 1961-1990) równa +0.76K. Co więcej te dni są odniesione do normy całomiesięcznej, która jest wyższa, niż norma dla dni 1-23 maja, co oznacza że rzeczywista anomalia do tego dnia była w istocie jeszcze nieco wyższa (o ok. 0.3K w przypadku Wrocławia).

201605Jako chłodny maj wychodzi na razie w południowo-wschodniej części kraju. Ponieważ jednak kolejne dni mają być ciepłe, należy oczekiwać wzrostu średniej anomalii powyżej +1.0K, być może nawet powyżej +1.5K.

Pierwszy dzień z Tmax >= 30°C

Wczoraj w Dźwirzynie notowano 30.4°C, nieco niższą temperaturę mieliśmy w Darłowie (30.2°C). To dość nietypowe, żeby pierwszy dzień upalny notowano właśnie nad samym morzem. Przypominam tym samym, że od jakiegoś czasu Dźwirzyno jest normalną stacją synoptyczną, która docelowo ma zastąpić stację w Kołobrzegu. Jest to więc pomiar jak najbardziej oficjalny. Wartość 30.4°C jest wyższa od tej wykazanej na monitorze Pogodynki, gdyż jest to maksimum absolutne, a nie wartość godzinowa.

dzwirzynoŹródło: monitor.pogodynka.pl.

Wsparcie

Niestety nadszedł ten czas, w którym trzeba pomyśleć nad opłaceniem serwera i domeny. Całość pracy związanych z utrzymaniem jako takiego działania strony – pisanie skryptów, poprawianie błędów, utrzymanie przepływu danych, w końcu publikowanie na blogu, wykonuję niejako pro publico bono, nie pobierając za to żadnych opłat. Jeżeli więc komuś pasuje dotychczasowa forma działania serwisu meteomodel.pl i chciałby choć troszkę wspomóc autora – nie tylko w opłacie serwera i domeny, ale też symbolicznym piwem w podzięce za pracę, którą wykonuje już od ośmiu lat, to teraz jest na to najlepszy czas 🙂

Więcej informacji:

http://meteomodel.pl/index.php/wsparcie

Berkeley Earth: marzec – kwiecień 2016

Poniżej dane anomalii globalnych w okresie od marca do kwietnia 2016 za serią Berkeley Earth.

Read more »

GISTEMP – kwiecień 2016

Kwiecień 2016 z anomalią równą +1.11K w stosunku do wielolecia 1951-1980 okazał się być globalnie najcieplejszym kwietniem w historii pomiarów w serii GISTEMP. Był to również trzeci (ex aequo z styczniem 2016) najcieplejszy miesiąc w ogóle.

gissmonthamaps

POLTEMP 0.7

W przyszłym tygodni pojawią się zmiany w serii POLTEMP. Zmiany wynikają z zasygnalizowanych w podsumowaniu kwietniowym problemów z serią gdańską. Dodatkowo skorygowano niehomogeniczność serii wrocławskiej (lata 1791-1797).

Read more »

Trend

trend_pl

Kwiecień 2016 w Polsce

Tegoroczny kwiecień był miesiącem, który w odczuciu wielu osób był bardzo zbliżony do normy, wręcz chłodny. Tymczasem odznaczał się on anomalią temperatury (uśrednioną dla obszaru całego kraju) równą +1.51K (okres bazowy 1961-1990). W stosunku do okresu bazowego 1981-2010 anomalia ta osiągnęła +0.64K).

Read more »

Wątek otwarty (11)

Odpowiadając na prośby niektórych komentatorów otwieram wątek otwarty. W sumie bez myśli przewodniej, cały czas pod wrażeniem bzdur, jakie umieszcza w komentarzach (nie tylko tu) niejaki @ren, znany gdzie indziej jako Bronek.