Author Archives: Piotr Djaków

A w Workucie…

…spadł śnieg.

Read more »

Upał (5)

Dzisiejszy dzień ma być najcieplejszy w zachodniej części kraju. GFS nadal prognozuje dla Wrocławia ponad 38°C, ale jest to coraz bardziej wątpliwe.

Read more »

Upał (4) – Aktualizacja

Przed 8UTC najcieplej było w Bogatyni (26°C). Bardzo ciepło również w Dobrogoszczu pod Wrocławiem, ponad 25°C. W samym Wrocławiu znacznie chłodniej, 22°C.

Read more »

Upał (3)

Dzisiejszy dzień jest pierwszym dniem z naprawdę znaczącym upałem, w którym można ocenić, czy GFS prognozuje poprawnie temperatury maksymalne w takiej sytuacji.

Read more »

T850 < 0

Tym razem GFS z 06UTC uraczył nas prognoza spadku temperatury na wysokości 850hPa poniżej 0°C (12 lipca).

Read more »

Upał (2)

W stosunku do prognoz porannych z dnia wczorajszego wiele się zmieniło. Przede wszystkim okolice 8 lipca przestały straszyć temperaturami w pobliżu 39°C. Wysokie, choć wątpliwe temperatury ostały się na południowym wschodzie.

Read more »

Upały (1)

Dzisiejszego dnia temperatura nie powinna jeszcze wzrosnąć powyżej 30°C, choć może się tak lokalnie zdarzyć (Słubice?).

Read more »

Czerwiec 2015 w Polsce

Wbrew obiegowym opiniom, tegoroczny czerwiec wcale nie należał do najzimniejszych. Anomalia temperatury, uśredniona dla całego kraju osiągnęła +0.25K w stosunku do wielolecia 1961-1990 i +0.09K w stosunku do wielolecia 1981-2010.

Read more »

Odnośnie…

…40°C, które prognozował dziś rano GFS dla okolic Lublina. Wartości te są skrajnie mało prawdopodobne, nawet przy dokładnym zrealizowaniu się tamtej sytuacji barycznej. Widać to po tym, że obszar zajmowany przez te temperatury jest bardzo ograniczony i sąsiaduje z plamą temperatur znacznie niższych:

Read more »

Zimny czerwiec?

Zewsząd docierają informacje o niebywale ponoć zimnym czerwcu tego roku. Jak jest naprawdę?

Read more »