Author Archives: Piotr Djaków

image_pdfimage_print

Wątek otwarty (20)

Ponieważ liczba komentarzy w poprzednim wątku otwartym przekroczyła już 400, otwieram nowy.

Dziś jako temat przewodni wstawiam coś z cyklu “prognozy trafione inaczej”. Tym razem Solheim et al. 2012, którzy próbują replikować Archibalda. To się nie mogło skończyć dobrze.

untitled

I podobny…

…obraz dla Polski (wersja bardzo wstępna).

Bardzo…

…ciekawy rozkład anomalii temperatury dla poszczególnych pór roku zaprezentowało ostatnio SHMÚ:

shmuNa osi Y mamy rzecz jasna poszczególne stacje meteorologiczne.

Północny Atlantyk

Niniejszym powracamy do kwestii temperatury północnej części Atlantyku, która po wyjątkowym minimum z ubiegłego roku z grubsza wróciła do normalności.

Read more »

Wątek otwarty (19)

Zgodnie z życzeniem komentujących, otwieram.

A żeby nie było nudno, to wstawiam wykres:
(kliknięcie uruchamia animację)

giphy

GISTEMP dane roczne + prognoza na 2016

Źródło: Gavin A. Schmidt, Twitter.

cskzvuww8aa9u2d

GISTEMP: Sierpień globalnie najcieplejszy w historii obserwacji

Wg analizy GISTEMP (NASA GISS) sierpień był globalnie najcieplejszy w historii obserwacji. Jego anomalia temperatury wyliczona w stosunku do wielolecia 1951-1980 osiągnęła +0.98K i była wyższa od poprzedniego rekordu o 0.16K.

Oznacza to, że szanse na rekordowo ciepły rok znacznie wzrosły. Jeśli pozostałe miesiące przyjmą średnie anomalie z lat 2001-2013, to średnia anomalia roczna osiągnie 0.92K, czyli o 0.06K więcej, niż w roku ubiegłym. Jeśli będzie to średnia  z lat 2006-2015, anomalia roczna osiągnie 0.93K. Nie różni się to za wiele od moich szacunków sprzed miesiąca.

Co ciekawe, jeśli za każdy pozostały miesiąc wstawimy jego minimalną anomalię z lat 2001-2015, to i tak rekord padnie (o 0.01K). Myślę więc, że sprawa jest tutaj już przesądzona.

gissmonthgissmonth_land

Sprawdzamy Archibalda

David Archibald to kolejny “sceptyk”, który od wielu lat prognozuje silne ochłodzenie klimatu. Jego prognozy temperatury globalnej/hemisferycznej rozliczyliśmy już całkiem niedawno tutaj. Teraz czas na prognozę dotyczącą jednego konkretnego miejsca.

Read more »

Wrzesień 1912

W perspektywie mamy obecnie wiele ciepłych dni, wypada więc dać coś dla ochłody :) Tym razem padło na najzimniejszy wrzesień w całej serii pomiarowej – wrzesień 1912.

Read more »

Lipiec 2016 w Polsce

Czas na podsumowanie minionych miesięcy letnich, poczynając od lipca. Miało być razem wszystko, ale uznałem że post by się za bardzo “roztył”, więc będzie w kawałkach. Ponieważ było już o tym wspomniane, to nie powinno być dla nikogo żadnym zaskoczeniem, że tegorocznego lata nie odnotowano (znowu) miesięcy chłodnych w stosunku do wielolecia 1961-1990.

Read more »