Author Archives: Piotr Djaków

Problem z GFS

A konkretnie z serwerami, z których korzystam. Początkowo poznikały skrypty perla, teraz wróciły, ale z kolei brak pełnych plików modelu. Kiedy wróci? Nie wiem.

Szał

MS_1751_ensDo 23-go grudnia wszystko jasne. Potem nic nie wiadomo. Zapewne dopiero około 20 grudnia sytuacja wyklaruje się chociaż na święta.

Rekordowo ciepły rok w Europie…

…tym razem doniesienia z Climate Central oraz EURO4M.

Read more »

Berlin 1756

W komentarzu pod jednym z poprzednich wpisów, Robert zwrócił uwagę na to, że być może rok 1756 był najcieplejszy w Europie Środkowej. Rzeczywiście, w serii berlińskiej jest to rok najcieplejszy (i być może dopiero w tym roku rekord ten zostanie wyrównany).

Read more »

Testowy meteogram…

…na przykładzie Wrocławia.

wroclawReszta meteogramów tutaj.

Cieplej…

…zrobi się pod koniec tygodnia. Zarówno wg ECMWF, jak i GFS, temperatura osiągnąć ma 12°C

Read more »

Zanosi się na to, że…

…rekordowo ciepło będzie w całej Europie (w sensie średniej obszarowej), o czym można przeczytać tutaj:

http://doskonaleszare.blox.pl/2014/12/Rekord-ciepla-w-Europie.html

CFS – prognoza długoterminowa

Kolejna odsłona modelu CFS na 4 tygodnie wprzód.

Read more »

Czy padnie rekord?

Sprawa rekordu rocznego Polski jest cały czas otwarta.

Read more »

CCC-GISTEMP – listopad 2014

Zgodnie z podejrzeniami (bazującymi na danych z reanalizy NCAR i analizy GFS), listopad był miesiącem globalnie bardzo ciepłym, ale tym razem nie rekordowo ciepłym. Wg wstępnych wyników uzyskanych za pomocą ccc-gistemp, jego średnia anomalia globalna (1951-1980) wyniosła +0.65°C (+0.28°C w stosunku do 1981-2010). Można już więc oszacować szanse na to, by w tej serii rok 2014 okazał się być globalnie rekordowo ciepły. Szanse te są jednak niewielkie. Aby padł rekord ciepła (cały czas mówię o serii ccc-gistemp, która nieco się różni od oficjalnego gistempa), grudzień musiałby być rekordowo ciepły (+0.75°C w stosunku do 1951-1980). Znacznie większe szanse są na wyrównanie rekordu (wymagany grudzień = +0.63°C). Podsumowując – najprawdopodobniej rok 2014 w serii gistemp będzie rekordowo ciepły, ale ex aequo z 2010 – co samo w sobie jest już ciekawe, bowiem oznacza, że do wyrównania rekordów nie potrzebujemy już nawet umiarkowanego El Niño.

Dane z obliczeń ccc-gistemp można znaleźć tutaj: http://meteomodel.pl/klimat/giss/ Powyższe wyniki są wstępne i mogą się jeszcze nieco zmienić.

gremo.kurt