Author Archives: Piotr Djaków

Polska podzielona

pl12Miejscami temperatura przekroczyła 21°C. Zgodnie z prognozami wystartowała konwekcja, miejscami pojawiają się już pierwsze burze.

1888…

…w Olecku:
oleckoOj, nieszczególny to był rok. Średnia temperatura powietrza w okresie od 1 do 16 marca 1888 wyniosła w Olecku -13.3°C. Opady śniegu notowano jeszcze w maju. Marzec 1888 charakteryzował się silnym gradientem temperatury. Już w Białymstoku średnia temperatura wyniosła -4.3°C (choć należy pamiętać, że obie wartości z Olecka i Białegostoku nie są porównywalne, średnie dobowe były inaczej wyciągane, inne były również terminy obserwacji) a w Lublinie -0.6°C.

Bez tytułu

Ponieważ…

…niektórzy już szaleją po prognozach zejścia -10-ki na 850hPa w niedzielę wielkanocną, o to jak wygląda szansa na to zdarzenie w wiązce prognoz GFS z 06UTC.

T850M10_41Proponuję się więc wstrzymać z prognozami, szczególnie że wkraczamy w dość dynamiczny, trudny do prognozowania okres i naprawdę nie zdziwię się, gdy 5-go kwietnia zobaczymy na termometrach +20°C. Jest to tak samo prawdopodobne, jak to że będzie +3°C

Temperatura…

…po raz pierwszy w tym roku osiągnęła 20°C, w Przemyślu jest dokładnie 20.1°C, a ostatecznie będzie pewnie jeszcze więcej.

Niemal 7 lat…

…odkąd strona “Pogoda i Klimat” jest w sieci…

Read more »

Burze w piątek?

Na facebooku wiele osób związanych w ten, czy inny sposób z Łowcami Burz (szczerze mówiąc nie ogarniam tych wszystkich drobnych grupek, które się potworzyły w ostatnich latach i nie wiem, kogo można zaliczyć do Łowców Burz, a kogo nie) wskazuje na możliwości powstania burz (i to całkiem słusznych) już w ten piątek. I rzeczywiście, mogą mieć rację.

Read more »

Wiosna…

…przypomniała sobie, że powinna jakoś zareagować na to, że mamy już 25 marca i zareagowała. Już wczoraj temperatura miejscami osiągnęła niemal 18°C, a dziś będziemy mieli najprawdopodobniej najcieplejszy dzień tego miesiąca, gdyż temperatura miejscami osiągnąć może nawet 20°C.
CA7eoqLWQAAZlSD

Czyżby…

…moja plama chłodu na Północnym Atlantyku doczekała się poważnego komentarza? Niestety nie mam dostępu do artykułu, tylko do abstractu. Ktoś czytał?

1-atlanticoceaPowyżej: obrazek z Rahmstorf et al. 2015, liniowy trend temperatury w latach 1901-2013. Widać wyraźnie ochłodzenie północnej części Atlantyku. Autorzy najwyraźniej konkludują osłabienie cyrkulacji termohalinowej w ciągu ostatniego stulecia.

 Aktualizacja:

Znacznie więcej można się dowiedzieć od samego Rahmstorfa na Real Climate.

http://www.realclimate.org/index.php/archives/2015/03/whats-going-on-in-the-north-atlantic/

A tymczasem…

Istnieje spora szansa, że w tym roku Bałtyk będzie wolny od lodu najwcześniej w historii obserwacji. Do tej pory najwcześniej stało się to 12 maja 2008, a sto lat temu lód obserwowano nawet w lipcu.

Więcej:  http://www.finlandtimes.fi/weather/2015/03/10/14962/Record-quick-disappearance-of-Baltic-Sea-Ice-forecast

I don’t want to live on this planet anymore

viralphotoDo poczytania: http://www.earthporm.com/photo-made-animal-lovers-furious/?ts_pid=2