Wstępne podsumowanie sezonu cyklonów tropikalnych na półkuli północnej 2016.

image_pdfimage_print

Za nami już większość sezonu na półkoli północnej, wstępnie można określić czy sezon będzie aktywniejszy niż przeciętnie, lub nie w danym regionie jak i całej półkuli północnej. 

sezon

Read more »

Chwilowy brak cyklonów tropikalnych na świecie.

image_pdfimage_print

Tajfun Haima uderzył najpierw w Filipiny z czwartą kategorią, a następnie w Chiny i Hong Kong z pierwszą kategorią. W tym czasie przepadła szansa na cyklon tropikalny na Atlantyku. Po długiej ciszy rodzi się kolejny cyklon na Pacyfiku NE. Szansa na cyklon tropikalny jest także w Zatoce Bengalskiej gdzie zbliża się drugi po-monsunowy szczyt sezonu.
Read more »

GISTEMP – wrzesień 2016

image_pdfimage_print

Anomalia temperatury globalnej wyliczona wg NASA-GISS osiągnęła we wrześniu wartość +0.91K. Jest to ponownie wartość rekordowo wysoka, jednak tym razem różnica pomiędzy wartością z tego roku, a poprzednim rekordem wynosi zaledwie 0.01K, stąd nie można do końca stwierdzić, który z wrześni – 2014 czy 2016 – ostatecznie był rekordowy. Zresztą w analizie NCEI wrzesień 2016 znajduje się na miejscu drugim.

Wysoka wrześniowa wartość anomalii temperatury oznacza, że rekord ciepła całego roku 2016 jest już niemal w 100% pewny. Jeśli pozostałe miesiące osiągną wartości minimalne dla okresu 2001-2015, to i tak wartość roczna przekroczy rekord z roku ubiegłego o 0.03K. Wartości średnie dla tego przedziału spowodują przekroczenie poprzedniego rekordu o 0.08K.

gissmonth

Ciepła Arktyka (ponownie)

image_pdfimage_print

Tym razem kilka map przedstawiających rozkład prognozowanych średnich temperatur i wynikających z nich anomalii w regionie arktycznym.

Read more »

Wątek otwarty (23)

image_pdfimage_print

Jako, że “Vox populi, vox Dei”, zatem wsłuchując się w ów głos, obwieszczam wszem wobec i każdemu z osobna, że oto nowy wątek otwarty, stworzony został.
Jako, że po próżnicy mędrkować nie wypada, to na okoliczność wszczęcia zajmującej dysputy, takie oto ruchome malowidła wstawiam:


Read more »

Bardzo silny Super Tajfun Haima. Nadal aktywny Atlantyk.

image_pdfimage_print

Prognozy już od wielu dni sygnalizowały bardzo silny tajfun podążający w kierunku Filipin. Obecnie Super Tajfun Haima osiągnął ostania piątą kategorie i możliwe że za 24-30 h uderzy z podobną siłą w wyspę Luzon należącą do Filipin. Październik i listopad to częsty okres kiedy tajfuny w regionie Pacyfiku NW obniżają swoją trasę i przechodzą częściej nad Filipinami, niż Tajwanem czy w kierunku Japonii.

wp2516
Read more »

Huragan Nicole przeszedł nad Bermudami.

image_pdfimage_print

Oko huraganu przeszło nad wyspami, a centrum huraganu wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża. Nicole wytracił w ostatnich kilkunastu godzinach nieco na sile i przeszedł nad Bermudami z wiatrem 120-125 mph, czyli trzecią kategorią. Podczas przechodzenia nad Bermudami ciśnienie w huraganie wynosiło około 959-963 hPa [tendencja rosnąca]. Na samej wyspie najniższe zanotowane ciśnienie na automatycznej stacji Pearl Island to 960,2 hPa, a na oficjalnej stacji na lotnisku była to wartość 962 hPa.

2016-10-13-1438_250km_sri  Read more »

Bermudy zagrożone silnym Huraganem Nicole.

image_pdfimage_print

Podczas gdy Huragan Matthew już kilka dni temu przeszedł do historii przekształcając się w niż umiarkowanych szerokości geograficznych, w tym czasie po Atlantyku chaotycznie poruszał się z dala od lądu Huragan Nicole. Po kilku dniach Bermudy są zagrożone jednym z najsilniejszych huraganów w historii. Nicole osiągnęła niespodziewanie czwartą kategorie i wieczorem oko przejdzie bardzo blisko wysp lub nad nimi.

2016-10-13-0944_250km_sri  Read more »

Co powie GISTEMP? – wątek otwarty (22)

image_pdfimage_print

Wg analiz ze strony http://www.karstenhaustein.com GFS wskazuje na to, że globalna anomalia temperatury we wrześniu była nieco niższa, niż w sierpniu (o 0.031K). W reanalizie NCAR z kolei jest ona wyższa o 0.074K. Nick Stokes we własnej analizie wykazał spadek o 0.12K w stosunku do sierpnia i to najprawdopodobniej będzie najbliższe prawdzie. Oznacza to jednocześnie kolejny rekordowo ciepły miesiąc, jednak tym razem najprawdopodobniej już ostatni. Po październiku należy oczekiwać kontynuacji wysokich anomalii (jednak poniżej rekordowego października 2015), co już absolutnie zadecyduje o tym, że 2016 jak całość będzie globalnie rekordowo ciepły i to ze znacznym zapasem w stosunku do 2015.

gfs_anomaly_timeseries_globalŹródło: http://www.karstenhaustein.com/

Huragan Matthew nie uderza bezpośrednio w USA. Po ponad 7 dniach stracił status silnego huraganu.

image_pdfimage_print

Matthew przechodząc nad Bahamami wzmocnił się do 140 mph. Ciśnienie spadło do około 936-938 hPa. Zbliżając się do Florydy zaczęła spadać prędkość wiatru, jednak ciśnienie utrzymało się na podobnym poziomie. Oznaczało to jedno, zwiększenie powierzchni wiatru huraganowego i wiatru o sile tropikalnego sztormu. Jest to niebezpieczne ze względu na większy potencjał wysokości fali przypływowej, szczególnie w Georgii i w obydwóch Karolinach. W tej chwili centrum huraganu Matthew znajduje się bardzo blisko miasta Charleston w Karolinie Południowej. Jego siła spadła już do pierwszej kategorii.

recon_af307-3114a-matthew
Read more »