Luty i zima 2015 w Polsce

Luty już nam się zakończył – pora na podsumowania. Tegoroczna zima w opinii wielu (szczególnie wszelkich fanów zimy) miała być ostra. Miał na to wskazywać szereg indeksów i prognoz, które delikatnie mówiąc nie były trafione.

Read more »

Jeśli już…

…jesteśmy przy smutnych informacjach, to trudno zapomnieć, że 25 stycznia tego roku zmarł również Demis Roussos, grecki piosenkarz.

Read more »

:(

Odpowiadając ostatnio “live long and prosper” na idiotyczny komentarz jednego z użytkowników, nie sądziłem, że tak szybko zrobi mi się z tego powodu smutno. Otóż dziś zmarł Leonard Nimoy, znany z roli pana Spocka z Star Trek. To właśnie pan Spock znany był z wspomnianych wyżej słów.

Żegnaj Spock…

live-long-and-prosper-tee-shirt-cbs114b

Całkiem zabawne…

…jest, że po najwilgotniejszej zimie w historii, która miała miejsce w roku ubiegłym, MetOffice ogłasza obecną jako najbardziej słoneczną :)

Read more »

SYNOP – kriging

Temperatury z depesz SYNOP (kriging regresyjny z zewnętrznym dryftem) są już dostępne od jakiegoś czasu tutaj. Wyliczane są również średnie temperatury dobowe i miesięczne, te ostatnie tutaj. Średnia miesięczna nie jest wyliczana jako kriging danych ze stacji, tylko jako średnia z wyliczonych wcześniej gridów godzinowych.

amon_syn

Homogenizacja

Przyszła kolej na pokazanie, jak działa ta znienawidzona przed “sceptyków” homogenizacja danych.

Read more »

Zmiany w GHCN (2)

Kontynuacja poprzedniego wątku.

Read more »

Zmiany w GHCN

W dyskusji pod poprzednim postem @iceman zwrócił uwagę na różnicę w wynikach GISTEMP sprzed trzech lat i obecnymi. Tutaj krótka analiza tego, co właściwie się zmieniło.

Read more »

Ocieplenie w Polsce – początek 2015

Porównanie prognoz modeli GCM i rzeczywistych pomiarów wg stanu na styczeń 2015.

gcm

A Ty…

…w jaki sposób walczysz z nauką?

natgeo

schabot@mailxu.com