Przedsezonowy cyklon na Atlantyku ?

image_pdfimage_print

Istnieją spore szanse na kolejny pozasezonowy cyklon w tym roku. Pierwszym był Alex w styczniu. Invest 91 ma za kilka dni dotrzeć do wschodnich wybrzeży USA.
Read more »

Zimna wiosna?

image_pdfimage_print

Parę chłodnych dni, które wystąpiły w II dekadzie tegorocznego maja spowodowały, że znaczne grono osób zaczęło narzekać na późne wystąpienie ciepła. Warto przy tym zaznaczyć, że pierwsze przekroczenia temperatury 25°C notowano w Polsce już na początku kwietnia, o czym wiele z tych osób zdaje się nie pamiętać. W historii bywało jednak znacznie gorzej.

Read more »

Zimny maj?

image_pdfimage_print

Nie bardzo. Dni od 1 do 23 maja włącznie charakteryzowały się średnią anomalią temperatury (okres bazowy 1961-1990) równa +0.76K. Co więcej te dni są odniesione do normy całomiesięcznej, która jest wyższa, niż norma dla dni 1-23 maja, co oznacza że rzeczywista anomalia do tego dnia była w istocie jeszcze nieco wyższa (o ok. 0.3K w przypadku Wrocławia).

201605Jako chłodny maj wychodzi na razie w południowo-wschodniej części kraju. Ponieważ jednak kolejne dni mają być ciepłe, należy oczekiwać wzrostu średniej anomalii powyżej +1.0K, być może nawet powyżej +1.5K.

Pierwszy dzień z Tmax >= 30°C

image_pdfimage_print

Wczoraj w Dźwirzynie notowano 30.4°C, nieco niższą temperaturę mieliśmy w Darłowie (30.2°C). To dość nietypowe, żeby pierwszy dzień upalny notowano właśnie nad samym morzem. Przypominam tym samym, że od jakiegoś czasu Dźwirzyno jest normalną stacją synoptyczną, która docelowo ma zastąpić stację w Kołobrzegu. Jest to więc pomiar jak najbardziej oficjalny. Wartość 30.4°C jest wyższa od tej wykazanej na monitorze Pogodynki, gdyż jest to maksimum absolutne, a nie wartość godzinowa.

dzwirzynoŹródło: monitor.pogodynka.pl.

Dlaczego przy wietrze od południa najcieplej bywa nad polskim morzem?

image_pdfimage_print

Zapytano na blogu czemu często wiosną miejscowości nadmorskie są najcieplejsze w Polsce przy południowej cyrkulacji.

Sprawa jest chyba prosta. To co odróżnia strefę brzegową o tej porze roku to cyrkulacja bryzowa, wiejąca w dzień od strony morza

Bryza

Bryza morska w dzień i w nocy

Oczywiście bryza morska chłodzi ląd. Jednak przy cyrkulacji południowej w okolicy morza niweluje się ona w dzień z wiejąca z północy bryzą. Takie zjawisko widział już Teofrast z Eresos około roku 300 p.n.e. i słusznie przypisał je działaniu Słońca [1].

Jak to wpływa na temperaturę? Zmieniając pionowe strumienie ciepła. Po stronie lądowej powstaje warstwa powietrza (CIBL = convective internal boundary layer) odizolowana od konwekcji [1], która ma pełne prawo ogrzać się bardziej niż warstwa przyziemna gdzie indziej, gdzie występuje konwekcja A także zmieniając (zmniejszając) zachmurzenie, co jeszcze bardziej wzmacnia ten efekt (gdyby nasze wybrzeże było północne i Słońce świeciłoby od morza to zjawisko miałoby jeszcze większe znaczenie). . Po prostu występuje sytuacja, gdy miejscowość nadmorska jest na skraju systemu bryzowego na tyle blisko jego brzegu aby na poziomie ziemi adwekcja zimnego powietrza znad morza była zerowa lub minimalna ale jednocześnie konwekcyjne strumienie ciepła w górę były zakłócone (zmniejszone), a krótkofalowy strumie promieniowania (oświetlenie słoneczne) było większe niż w głębi lądu przez odepchnięcie strefy konwekcji w głębi lądu od ziemi przez CIBL.

CIBL

CIBL = Convective Internal Boundary Layer, zjawisko powodujce,że nawet podczas bryzy przy ziemi może być cieplej niż w głębi lądu. A brak chmur wywołany przez bryzę jest tu kluczowy dla nagrzania tej warstwy.

Czy to na pewno poprawne wytłumaczenie? Nie. Jak wszystko w nauce to hipoteza. Jednak przemawia za nią to, że takie rzeczy obserwowano w innych częściach świata i to od bardzo dawna.

[1] Miller, S. T. K., B. D. Keim, R. W. Talbot, and H. Mao, Sea breeze: Structure, forecasting, and impacts, Rev. Geophys., 41(3), 1011, http://dx.doi.org/10.1029/2003RG000124, 2003.

Cyklony tropikalne, co nas czeka w tym roku.

image_pdfimage_print

Sezon cyklonów tropikalnych na południowej półkuli, rzutem na taśmę był sezonem w okolicach normy. ACE wygenerowane wynosiło 209 przy normie wieloletniej wynoszącej 208. Obecnie znajdujemy się w fazie przejściowej i najspokojniejszym momencie pod względem cyklonów na świecie. Zakończył się sezon na półkuli południowej, rozpoczyna się na północnej.

CheQCQoUkAAFw6M
Read more »

Wsparcie

image_pdfimage_print

Niestety nadszedł ten czas, w którym trzeba pomyśleć nad opłaceniem serwera i domeny. Całość pracy związanych z utrzymaniem jako takiego działania strony – pisanie skryptów, poprawianie błędów, utrzymanie przepływu danych, w końcu publikowanie na blogu, wykonuję niejako pro publico bono, nie pobierając za to żadnych opłat. Jeżeli więc komuś pasuje dotychczasowa forma działania serwisu meteomodel.pl i chciałby choć troszkę wspomóc autora – nie tylko w opłacie serwera i domeny, ale też symbolicznym piwem w podzięce za pracę, którą wykonuje już od ośmiu lat, to teraz jest na to najlepszy czas 🙂

Więcej informacji:

http://meteomodel.pl/index.php/wsparcie

Berkeley Earth: marzec – kwiecień 2016

image_pdfimage_print

Poniżej dane anomalii globalnych w okresie od marca do kwietnia 2016 za serią Berkeley Earth.

Read more »

GISTEMP – kwiecień 2016

image_pdfimage_print

Kwiecień 2016 z anomalią równą +1.11K w stosunku do wielolecia 1951-1980 okazał się być globalnie najcieplejszym kwietniem w historii pomiarów w serii GISTEMP. Był to również trzeci (ex aequo z styczniem 2016) najcieplejszy miesiąc w ogóle.

gissmonthamaps

POLTEMP 0.7

image_pdfimage_print

W przyszłym tygodni pojawią się zmiany w serii POLTEMP. Zmiany wynikają z zasygnalizowanych w podsumowaniu kwietniowym problemów z serią gdańską. Dodatkowo skorygowano niehomogeniczność serii wrocławskiej (lata 1791-1797).

Read more »