El Niño – kolejne prognozy (króciutko)

Wg ostatniej prognozy IRI szanse na tegoroczne El Niño wzrosły do około 80%.

Read more »

Mroźny poranek

Dziś rano temperatura na niektórych stacjach spadła poniżej -4°C (Jelenia Góra, Toruń, Suwałki). W Górach Izerskich (po czeskiej stronie) temperatura spadła do -10°C, w Kvildzie było -15°C.

20140417.0640

Idzie ciepło ;)

W ostatnich dniach pogoda raczyła przypomnieć nam, że mamy w końcu dopiero kwiecień. Było chłodno, odnotowano sporo przelotnych opadów, burz, gradu, a nawet chwilowych opadów śniegu z deszczem (nawet na nizinach, m.in. we Wrocławiu). Od jutra ma się to jednak powoli zmieniać.

Read more »

Wiosna w USA

…wzięła sobie najwyraźniej wolne, szczególnie w północnych stanach i  w  Kanadzie.

Read more »

Różnica między marcem 2014 a marcem 2013

…wygląda tak:

poltemp

Marzec 2014 w Polsce

Tegoroczny marzec okazał się w Polsce być jednym z najcieplejszych w historii obserwacji – anomalia temperatury wyliczona dla obszaru Polski była najwyższa od 1990 roku, lokalnie zaś padły absolutne rekordy średniej temperatury miesięcznej. Dość zaskakująco marzec ten wystąpił po bardzo zimnym marcu 2013. Miejscami były to dwa rekordowe marce z rzędu – przy czym marzec 2013 był rekordowo zimny, zaś marzec 2014 rekordowo ciepły.

Read more »

Zielona Góra

Wszystko wskazuje na to, że odnotujemy w tym roku zdarzenie dość niezwykłe – marzec w niektórych miejscach będzie rekordowo ciepły – co samo w sobie aż tak dziwne nie jest. Niezwykłe jest za to to, że najprawdopodobniej rekordowo ciepły będzie marzec w Zielonej Górze, podczas gdy w zeszłym roku odnotowano marzec rekordowo zimny. Nie często zdarza się, by dwa skrajne rekordy dla pojedynczego miesiąca wystąpiły rok po roku, szczególnie w serii od 1881. Opierając się na danych z ogimetu można powiedzieć, że w ubiegłym roku średnia temperatura marca w Zielonej Górze wyniosła -1.9°C, tegoroczny marzec osiągnął jak do tej pory +7.3°C (wyrównuje rekord ciepła), jest zatem przeciętnie aż o 9°C cieplej, niż rok temu.

Zlodzenie Bałtyku 1720-2011

image_largeŹródło.

CO2

…na Mauna Loa tygodniowa wartość stężenia CO2 przekroczyła już 400ppm.

Read more »

Rekordowe średnie temperatury dobowe

Co prawda wczorajszy dzień nie przyniósł rekordowych temperatur maksymalnych (najcieplej było w Lesznie, +22.9°C), za to średnie temperatury dobowe miejscami były najwyższe w historii obserwacji.

Read more »

cousey coriell@mailxu.com sautrista@mailxu.com