Basil Poledouris

Za kilka dni mija ósma rocznica śmierci Basila Poledourisa.

Read more »

GFS – parallel – wyniki

Dostępne tutaj: http://meteomodel.pl/gfs-para/T2M/00

Aktualnie tylko Polska, tylko dwa parametry. Automatyczna aktualizacja modelu – testowa – planowana na okolice 11:50. Jeśli coś pójdzie nie tak, obrazki mogą zostać wyczyszczone.

GFS parallel – porównanie

Parę map porównawczych.

Read more »

GFS (2)

Parę nowych informacji – na szybko.

Read more »

Stratus

image2.ashxMiłośnicy słonecznych chwil mieszkający w środku tej białej plamy muszą być w tej chwili w kiepskim humorze. Chociaż chyba znacznie gorzej mają ci, którzy mieszkają w środku tej malutkiej plamki i widzą to zdjęcie. A tymczasem miejscami temperatura przekroczyła dziś nawet 17°C, przy czym rano było -6°C. W obszarze zalegania mgły/stratusa jest poniżej +2°C.

GFS

Wspominałem już o tym w paru miejscach, ale być może informacja ta nie dotarła do wszystkich zainteresowanych – model GFS już niedługo przejdzie poważny face-lifting.

Read more »

A tymczasem…

…zespół japońskich naukowców z Atmosphere and Ocean Research¹ Institute w Tokyo opublikował ostatnio na łamach Nature Geoscience pracę, z której wynika że najprawdopodobniej zanik pokrywy lodowej w Arktyce jednak wpływa na mroźność zim w Eurazji. Szereg przeprowadzonych symulacji wskazał, że w scenariuszach, w których zakładano zmniejszony zasięg lodu arktycznego na Morzu Barentsa i Morzu Karskim na początku okresu zimowego, prawdopodobieństwo pojawienia się blokady atmosferycznej rosło dwukrotnie. Więcej tutaj.

¹) Jest zasadnicza różnica pomiędzy “researchem” a “riserczem” ;)

Risercz ziemkiewiczowski

Jeśli nie wiecie co to jest, odsyłam tutaj. A poniżej risercz w działaniu.

Read more »

Niemcy

Ponieważ dane DWD są publicznie dostępne, z ciekawości postanowiłem zrobić coś na kształt tego, co robię dla Polski. Przykład marca 2013.

map_de

Zima tuż tuż

A konkretnie w północnej części Białorusi.

temp

sealander boblak_quiana@mailxu.com