Poziom Bałtyku

Portal “Twoja Pogoda” zabrał się za ocenę wzrostu poziomu morza na podstawie danych satelitarnych. Czytamy tam:

“Zagrożenie dotyczy także mieszkańców wybrzeży Morza Bałtyckiego. Najszybciej podnosi się poziom Zatoki Botnickiej u wybrzeży Szwecji i Finlandii, średnio o 8 mm w ciągu każdego roku. Im dalej na południe morza, tym poziom wody wzrasta wolniej, do 2-3 milimetrów u wybrzeży Polski.”

Redaktorów portalu informujemy więc, że dane satelitarne pokazują wzrost poziomu morza po korekcie na ruchy izostatyczne. W rzeczywistości Skandynawia nadal podnosi się izostatycznie po ostatnim zlodowaceniu, co w konsekwencji prowadzi do tego, że poziom wody w północnej części Bałtyku póki co opada.

Źródło.

Wątek otwarty (31)

Jako temat przewodni – stan lodu w Arktyce. Wiele wskazuje, że o ile zasięg nie jest rekordowy, o tyle grubość lodu przedstawia wiele do życzenia. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj, lub na blogu Huberta. W związku z niepewnym stanem arktycznego lodu – ankieta.

W tym roku minimalny zasięg lodu dryfującego Arktyki będzie:

View Results

Loading ... Loading ...

GISTEMP: kwiecień 2017 globalnie drugi najcieplejszy w historii pomiarów

Wg serii pomiarowej NASA-GISS anomalia temperatury globalnej osiągnęła w kwietniu 2017 wartość +0.88°C w stosunku do normy z lat 1951-1980. Był to drugi najcieplejszy kwiecień globalnie.

Read more »

Zima w Elblągu

10 maja 2017 średnia temperatura dobowa liczona z 8 terminów na dobę (00,03,06,…,21UTC)/8 na stacji Elbląg-Milejewo wyniosła -0.1°C. Był to więc w polskiej nomenklaturze meteorologicznej tzw. “dzień zimowy”. Temperatura maksymalna to zaledwie +1.5°C (zanotowana de facto dnia poprzedniego o 18UTC).

Read more »

Wątek otwarty (30)

Ponieważ jest zapotrzebowanie na nowy wątek otwarty – otwieram. Poniżej wykres prognozowanych anomalii globalnych (analiza GFS). Nadal nie widać, by globalnie miało się jakoś znacznie ochłodzić. Wręcz przeciwnie, jeśli prognozy te się sprawdzą, czeka nas jedna z najwyższych anomalii globalnej temperatury tego roku.

Tymczasem u nas nadal zimno, a dziś w okolicy Trójmiasta spadł śnieg. Już od jutra zacznie się jednak robić cieplej, szczególnie na południowym zachodzie naszego kraju, gdzie temperatura może wzrosnąć do 20°C.

Wczorajsza burza w Białymstoku

Portal “Twoja Pogoda” jako główną winowajczynię wczorajszej wyjątkowo silnej ulewy w Białymstoku wskazał Miejską Wyspę Ciepła. Jak słusznie w jednym z komentarzy napisał Piotr, należałoby sobie zadać pytanie, dlaczego więc najwyższe opady dobowe nie są notowane w największych miastach.

Read more »

Zimny kwiecień?- kontynuacja

Ze względu na sporą- (ponad 500) ilość komentarzy oraz zasugerowaniem otwarcia nowego wątku pod postem “Zimny kwiecień?” niniejszym otwieram nowy post pod podobnym tytułem.

Uprzejmie proszę o przeniesienie kontynuacji rozmów zaczętych pod tym postem:  http://meteomodel.pl/BLOG/?p=15282

Jutro bądź jeszcze dziś w nocy post zostanie uzupełniony o jakieś dane, informacje i inne.

Read more »

Późna pokrywa śnieżna – wstęp

Jako że w ostatnich dniach mieliśmy na nizinach naprawdę wysoką pokrywę śnieżną, postanowiłem sprawdzić jak to się miało w latach ubiegłych. Niestety pobranie odpowiednich danych potrwa bardzo długo – w tej chwili pozostało mi do pobrania ponad 100 stacji klimatologicznych oraz blisko 60 synoptycznych.

Read more »

410.3 ppm

Tyle osiągnęło w ostatnich dniach dobowe stężenie CO2 na Mauna Loa. Mniej więcej 4 lata po moim wpisie na temat pierwszego przekroczenia dobowej wartości 400 ppm.

Źródło: Climate Central

Zimny kwiecień?

Szanse na to, by kwiecień zakończył się najniższą anomalią termiczną co najmniej od 2003 roku rosną. Prognozy nadal nie widzą większego ocieplenia w realnym horyzoncie czasowym.

Read more »