Rekordowo ciepły listopad w Arktyce

image_pdfimage_print

Na części arktycznych stacji listopad 2016 okazał się być listopadem rekordowo ciepłym. Miejscami rekordy zostały pobite bardzo znacząco.

Read more »

Temperatura w Polsce – wykresy

image_pdfimage_print

Podobnie, jak miało to miejsce wcześniej w przypadku Arktyki 70N+, obecnie przygotowałem wykresy prezentujące przebieg temperatury w Polsce w danym roku na tle wielolecia.

Read more »

Listopad 2016 – globalnie

image_pdfimage_print

Analiza GFS dostępna na stronie http://www.karstenhaustein.com wskazuje na to, że tegoroczny listopad był miesiącem wyjątkowo ciepłym.

Read more »

Huragan Otto osiąga drugą kategorię.

image_pdfimage_print

Sprawdziły się moje wcześniejsze przypuszczenia o nabraniu na sile Huraganu Otto. Otto obecnie osiągnął drugą kategorię i wiatr o sile 105 mph [aktualizacja 110 mph]. Jest to najpóźniejszy huragan drugiej kategorii w historii obserwacji Atlantyku. Poprzedni rekord z ery satelitarnego monitoringu należał do Huraganu Kate z 1985 roku, druga kategoria była utrzymana do 21 listopada. Otto ma jeszcze szanse osiągnąć trzecią kategorie, wtedy byłby najpóźniejszym silnym huraganem w historii obserwacji, nie tylko od kiedy huragany są monitorowane przez satelity.

115541w5_nl_sm
Read more »

O manipulacjach…

image_pdfimage_print

…w książce Fritza Vahrenholta i Sebastiana Lüninga również na wykopie.

A tymczasem my żegnamy się powoli z ciepłą i głównie słoneczną (przynajmniej na południu kraju) pogodą. Od poniedziałku już poniżej normy, w części kraju temperatury maksymalne powinny być ujemne. Zimą z prawdziwego zdarzenia nie będzie można jednak tego jeszcze nazwać. Wbrew temu, co mogło się wydawać jeszcze tydzień temu, listopad do najchłodniejszych należeć nie będzie.

tmax_43

Późny Tropikalny Sztorm [Huragan] Otto w pobliżu Panamy.

image_pdfimage_print

Dalej sprawdzają się prognozy dotyczące formacji na południu Morza Karaibskiego. Formacja wczoraj przybrała do siły tropikalnego sztormu i otrzymała imię Otto. Cyklon w dalszym ciągu wzmacnia się, wiatr maksymalny osiąga już 70 mph. Jutro zacznie przesuwać w kierunku Nikaragui i Kostaryki, gdzie w historii obserwacji nie uderzył jeszcze huragan. Jeżeli Otto rozwinie się w huragan drugiej kategorii lub wyższej, pobije rekord najpóźniejszego zanotowania huraganu o takiej sile na Atlantyku. Oprócz tego może być pierwszym cyklonem tropikalnym od 1996 roku, który utrzyma siłę tropikalnego sztormu na Atlantyku i Pacyfiku.

recon_af301-0216a-otto
Read more »

Jakiś miesiąc temu…

image_pdfimage_print

…pojawił się ciekawy artykuł (Boisvert et al. 2016) na temat wpływu bardzo silnego niżu, który przeszedł nad Arktyką na przełomie grudnia i stycznia 2015/6, na pokrywę lody dryfującego Arktyki. Pełna wersja do przeczytania tutaj.

Read more »

Wątek otwarty (25)

image_pdfimage_print

Otwieram. Jako temat przewodni ponownie to, co dzieje się na obu biegunach. Polecam w tej kwestii ostatni artykuł w serwisie “Nauka o Klimacie”:

http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/lod-morski-w-opalach-199

A tymczasem wg prognoz modelu GFS globalna anomalia temperatury w listopadzie przekroczy w tym roku +0.6K w stosunku do wielolecia 1981-2010 i będzie zbliżona do ubiegłorocznej. To ciekawe, chociaż w zeszłym roku akurat ta analiza odnotowała dosyć spory błąd (zawyżyła o 0.07K). Rzeczywiste wartości poznamy dopiero w okolicy grudnia, choć wcześniej oszacuje to Nick Stokes.

Denializm w działaniu

image_pdfimage_print

Zasięg lodu dryfującego wokół Antarktydy już od dłuższego czasu osiąga rekordowo niskie wartości. Nie jeden denialista zadaje sobie tu pytanie, co robić, jak żyć? To proste:

facebookWystarczy wstawić nius sprzed dwóch lat, będący w opozycji do tego, co dzieje się obecnie. Gdy zimą zmarzną wam noski, nie zapomnijcie wstawić zdjęć z lipca i twierdzić, że jest bardzo ciepło. To pomaga.

Coraz większe szanse na cyklon tropikalny w okolicach Ameryki Środkowej.

image_pdfimage_print

Wygląda na to, że wcześniej prognozy średnio, długoterminowe GFS i innych modeli mogą się sprawdzić. Invest 90 od kilku dni stacjonuje między Kolumbią, a Ameryką Środkową w ostatnich dniach powoli się rozwija. NHC daje 70% szans na cyklon tropikalny w ciągu 48 godzin i 80% w ciągu najbliższych 120 godzin. Formacja będzie bardzo powoli się przesuwać w kierunku Nikaragui.

2016al90_diagplot_201611201800
Read more »