Pochód izoterm :)

image_pdfimage_print

Ponieważ zaczyna się na nowo dyskusja na temat przesuwania stref klimatycznych, przedstawiam kilka map.

Read more »

Lato

image_pdfimage_print

Czy w ocieplającym się klimacie są jeszcze szanse na chłodne (w stosunku do lat z XX w.) lato? Wiele osób w komentarzach zdaje się twierdzić, że nie. Czy na pewno?

Read more »

Prawdopodobnie będzie rekordowo długa cisza na Pacyfiku NW.

image_pdfimage_print

Na Pacyfiku NW nie wystąpił cyklon tropikalny od 195 dni. 198 dni to rekord. Czerwiec będzie trzecim w historii obserwacji w którym nie wystąpił cyklon tropikalny.
Read more »

Skąd wzięła się “nasza” definicja “dni upalnych”?

image_pdfimage_print

Już wiem skąd w Polsce wzięliśmy tę definicję upału (a dokładniej dnia upalnego). Szukałem źródła ale dotąd nie mogłem się przebić poza “Słownik meteorologiczny” pod redakcją prof. Niedźwiedzia. A przecież ta definicja stosowana była u nas już wcześniej. Od jak dawna i skąd się zatem wzięła?

Aż nagle olśniło mnie. Tak jak wiele innego prehistorycznego bagażu (masy powietrza) musieliśmy to otrzymać w spadku po niemieckiej (i austriackiej) meteorologii. A potem przekazywano te definicje jako najświętszą tradycję przez pokolenia meteorologów.

Read more »

Wątek otwarty (13)

image_pdfimage_print

Zgodnie z życzeniem umieszczam nowy wątek otwarty. Z informacji najświeższych – przeliczyłem na nowo anomalie dobowe czerwca, co skutkowało obniżeniem szacowanej anomalii o kilka setnych stopnia.

Poniżej: przebieg temperatury w Polsce w czerwcu 2016, do 27-go czerwca włącznie.

anom_ts

25 czerwca – rekordowo ciepło

image_pdfimage_print

Średnia anomalia dobowa osiągnęła w Polsce tego dnia +9.94K (okres bazowy 1981-2010). Była to najwyższa anomalia dobowa notowana w czerwcu w latach 1950-2016 (poprzednio +9.1K, 14 czerwca 1964). Ów rekord był w tym roku poprawiany dwukrotnie (24 i 25 czerwca). W słynącym z fali upałów roku 2000 najwyższa anomalia dobowa osiągnęła “tylko” +8.1K.

Read more »

A w 1998…

image_pdfimage_print

…ENSO w okolicy 22 czerwca wyglądało tak.

0534Warunki obecne:

latestnino

Berkeley Earth: Maj 2016 globalnie

image_pdfimage_print

Podsumowanie maja 2016 za Berkeley Earth. Poprzednie podsumowanie można znaleźć tutaj.

Read more »

Koniec El Niño

image_pdfimage_print

Jak część z was już zauważyła w komentarzach, wartości Niño 3.4 spadły już lekko poniżej zera, co oznacza, że od jakiegoś czasu wielkie El Niño 2015/16 należy do przeszłości.

Read more »

ARPÈGE i upał

image_pdfimage_print

Kiedyś zastanawiałem się, jak temperaturę maksymalną w czasie fal upałów będzie widział francuski model ARPÈGE. Wyszło, że nie najlepiej.

T2M_85Inne modele dają do 35-36°C, co jest znacznie bardziej prawdopodobne.