Śnieżka

Tegoroczne warunki termiczne na Śnieżce są szczególne. Wygląda na to, że jest to jedyna stacja w Polsce, na której rekord roczny jest już w zasadzie pewny.

Read more »

Temperatura maksymalna…

…w dniu wczorajszym. Autor: Jarek Lewandowski.

10407610_599871453475285_3641128444283880370_n

Śnieżnie

…zgodnie z prognozami, na krańcach wschodnich naszego kraju spadł śnieg. Pokrywa śnieżna w Terespolu osiągnęła dość znaczną wysokość: 12cm. Po białoruskiej stronie, w Brześciu, śniegu było jeszcze więcej: 15cm. Po za tym pokrywa raczej niewielka: do 4cm w Białymstoku i Włodawie. W zachodniej części kraju zimy w dalszym ciągu nie widać. Poniżej prognoza ECMWF dla Wrocławia.

yrŹródło: yr.no.

Pierwsze oznaki zimy…

…pojawiły się w północno-wschodniej części kraju. W Suwałkach odnotowano pierwszą pokrywę śnieżną o wysokości 1cm. W kolejnych dniach dalej ma tam padać śnieg, choć wg modelu GFS pokrywa śnieżna tylko przy samej granicy z Białorusią ma dochodzić do 10cm. W zachodniej połowie kraju póki co bezśnieżnie.

Pierwszy problem…

…z nowym GFS-em? Spójrzcie na poniższe mapy T2M z 12UTC.

Read more »

Bufflo – efekt jeziora

W ostatnich dniach w niektórych miejscach USA sporo nasypało. Winę ponosi tu słynny już efekt jeziora.

Read more »

W pierwszych…

…wynikach nowy model GFS wypada nieco lepiej, niż stary. Należy jednak pamiętać, że do potwierdzenia “wyższości” jednego modelu nad drugim, pojedynczy wynik nie wystarczy.

Poniżej prognoza na t+126h.

a

Zima tuż tuż? (2)

Wysokość pokrywy śnieżnej wg modelu GEM (t+132)

SNOW_45

Autorska prognoza

…synoptyka TVN. Do obejrzenia tutaj. A ja mam pytanie następujące: istnieje podejrzenie graniczące z pewnością, że prognoza ta to zwykła zrzynka z modelu GFS. Czy można zatem nazwać to “autorską prognozą”?

Zima tuż tuż?

Wiele z modeli sugeruje, że już za kilka dni pojawią się pierwsze akcenty zimowe. Czy tak będzie?

Read more »

maiserayford@mailxu.com