Wątek otwarty (15)

image_pdfimage_print

Otwieram, zasady te co zwykle. Bez tematu przewodniego :)

Wyrównany rekord ilości cyklonów w lipcu na Pacyfiku NE. Darby dociera nad Hawaje

image_pdfimage_print

Dwie potencjalne formacje Invest 99 i 90 przeobraziły się w cyklony tropikalne o imionach Frank i Georgette. Obydwa mają szanse zwiększyć intensywność i otrzymać miano huraganu. Tropikalny Sztorm Darby dociera nad Hawaje. Wyrównany został rekord w ilość powstałych cyklonów tropikalnych w lipcu.  Read more »

Rekordowo ciepło w Kuwejcie

Mitribah
image_pdfimage_print

21 Lipca na stacji meteorologicznej w Mitribah (Kuwejt) odnotowano 54.0°C. Była to jednocześnie najwyższa temperatura kiedykolwiek odnotowana w Kuwejcie – poprzedni rekord został pobity o 0.4°C.

Read more »

Pacyfik NE nadal aktywny.

image_pdfimage_print

Pacyfik NE nie zwalnia tempa, coraz bardziej realny jest rekord w ilości cyklonów tropikalnych dla lipca. W 1985 i 2015 roku w lipcu utworzyło się po siedem cyklonów tropikalnych. Obecnie powstało pięć cyklonów tropikalnych i pojawiły się dwie potencjalne formacje.  Read more »

Zmiany temperatury globalnej

image_pdfimage_print

Mapy GISTEMP przedstawiające rozkład anomalii temperatury w latach 1991-2015 względem okresu 1951-1980 (galeria).

Read more »

GISTEMP: czerwiec 2016 rekordowo ciepły…

image_pdfimage_print

…ale tym razem rekord pobity z ledwością. Anomalia temperatury globalnej (okres bazowy 1951-1980) osiągnęła +0.79K i była o 0.01K wyższa od rekordu z roku ubiegłego (który był z kolei o 0.01K wyższy od rekordu z 1998).

W stosunku do okresu referencyjnego 1981-2010 anomalia globalna osiągnęła +0.38K.

GISS_201606gissmonth

Wyjątkowo ciepłe morza Barentsa i Karskie, chłodna Antarktyka

image_pdfimage_print

Podczas gdy na Antarktyce jest ostatnio chłodno, wyjątkowo ciepłe zrobiły się morza Barentsa i Karskie.

Read more »

Seria huraganów na Pacyfiku NE

image_pdfimage_print

Od początku lipca powstały już Tropikalny Sztorm Agatha, Huragan Blas, Celia, Darby, obecnie Tropikalny Sztorm Estelle. Który także będzie prawdopodobnie huraganem. Sezon rozpoczął się późno, ale bardzo aktywnie.  Read more »

Ogromne opady w Trójmieście.

image_pdfimage_print

14 lipca w Trójmieście, a także w innych regionach Polski zanotowano bardzo wysokie opady przekraczające w ciągu doby 150 mm.

Read more »

Wrocław odpływa

image_pdfimage_print

Nie jest dla nikogo chyba tajemnicą, że wartości średnich temperatur dla Wrocławia są przeze mnie korygowane (i to mocno) w dół (widzicie drodzy denialiści, manipuluję danymi, ale nie w tą stronę, jak wam by się wydawało ;) ). Poniżej parę informacji.

Read more »