CO2 – globalnie

image_pdfimage_print

Średnie globalne stężenie CO2 w czerwcu 2016 osiągnęło 403.57 ppm i było o 3.78 ppm wyższe, niż w roku ubiegłym. Za tak gwałtowny przyrost odpowiada w dużej mierze minione El Niño, jednak z roku na rok stężenie CO2 rośnie coraz szybciej.

Read more »

Klimatologiczny szczyt sezonu huraganów na Atlantyku już blisko. Potencjalnie groźny Invest 99.

image_pdfimage_print

Koniec sierpnia i wrzesień to klimatologiczny szczyt sezonu na Atlantyku. Głównie ten okres przesądza jak aktywny jest sezon w danym roku. W przypadku Pacyfiku NE i NW jest to mniej kluczowe, ale także ważny moment sezonu. Pacyfik NW jest mniej produktywny, niż przeciętnie jak dotąd. Pacyfik NE miał bardzo aktywny lipiec, ale nadal regularnie tworzą się kolejne cyklony.

CqK_uyPVYAAn9E_  Read more »

Hansen 1981, 1988

image_pdfimage_print

Gdy mowa jest o globalnym ociepleniu denialiści często jako dowód przeciw podnoszą tezę, jakoby wcześniejsze prognozy dotyczące wzrostu temperatury globalnych w ogóle się nie sprawdziły. Przyjrzyjmy się więc na szybko najwcześniejszym z takich prognoz.

Read more »

Prosto z TVN-u

image_pdfimage_print

Dwa tweety eksperta od pogody.

Read more »

Polska terminologia meteorologiczna dotycząca promieniowania słonecznego: bagno absolutne

image_pdfimage_print

Wczoraj drugi raz zwróciłem komuś uwagę, ze używa terminu “operacja słoneczna” nieprawidłowo. Postanowiłem przyjrzeć się jak ogólnie nazywane są i definiowane w polskiej meteorologii różne pojęcia związane ilością i jakością promieniowania słonecznego na powierzchni Ziemi. I to co zobaczyłem przerosło moje najgorsze obawy. To naprawdę bagno.

Heliograf Campbella - Stokesa, jeden z bohaterów wpisu.

Heliograf Campbella – Stokesa, jeden z bohaterów wpisu.

Read more »

Sierpniowe cyklony tropikalne

image_pdfimage_print

Na początku sierpnia na Atlantyku wystąpił Huragan Earl. Następnie w połowię sierpnia pojawiła się kolejna poważna szansa na cyklon z Afryki. Powstał Cyklon Tropikalny Fiona, w tej chwili powstaje również z nad Afryki Cyklon Tropikalny Gaston. Na Pacyfiku NE sezon nieco przygasł, ale nadal tworzą się regularnie cyklony tropikalne. Ivette, Javier i Kay. Na Pacyfiku NW w sierpniu powstało 7 cyklonów tropikalnych, jednak żaden nie był silny.
Read more »

Co dalej z La Niña?

image_pdfimage_print

Sporo osób po bardzo silnym El Nino oczekiwało również silnej La Niñi. Tymczasem ujemna faza ENSO jest w tym roku wyjątkowo niemrawa, a właściwie to póki co jej nie ma.

Read more »

Zmiany temperatury globalnej – ląd

image_pdfimage_print

gissmonth_land

GISTEMP: Lipiec globalnie rekordowo ciepły

image_pdfimage_print

Anomalia globalnej temperatury lipca wyliczona w stosunku do wielolecia 1951-1980 osiągnęła +0.84K i była wyższa od dotychczasowego rekordu z lipca 2011 o 0.1K. Tym samym rok 2016 niemal zagwarantował sobie, że będzie rekordowo ciepły jako całość. Jeśli pozostałe miesiące od sierpnia do grudnia będą na poziomie średniej z lat 2001-2013, rekord zostanie pobity o 0.02K.

Aktualnie analiza GFS wskazuje, że również sierpień może być rekordowy, lub o ten rekord się ocierać. Stosunkowo niemrawa La Niña (a właściwie jej brak) sugeruje, że wysokie (ale już nie koniecznie rekordowe) anomalie, mogą się utrzymać do końca roku. Tym samym 2016 byłby pierwszym rokiem w historii pomiarów, w którym anomalia roczna osiągnęła powyżej +0.9K w stosunku do wielolecia 1951-1980.  Moim strzałem byłoby tu +0.92K.

Wątek otwarty (16)

image_pdfimage_print

Odpowiadając na postulaty suwerena, aby utworzyć nowy wątek otwarty, oto go tworzę.
Jako motyw przewodni proponuję La Niña i jej wpływ na pogodę na świecie.