Czas na zimno?

Nie, nie jest to kolejna prognoza globalnego ochłodzenia wysunięta przez tego, czy innego “znanego na całym świecie” rosyjskiego “akademika”. Sprawa dotyczy raczej naszego podwórka.

Read more »

A jaka jest wasza opinia…

…na temat ostatniego wyjaśnienia mirażu dolnego w serwisie “Twoja Pogoda”? Cytat:

Na skutek ogrzewania asfaltu od promieni słonecznych, ten zaczyna oddawać ciepło w postaci energii cieplnej, która sprawia, że powietrze bezpośrednio nad asfaltem jest rozedrgane. Powstaje lekki gaz, a dokładniej para wodna, która unosi się ku górze, jednocześnie w chłodniejszym powietrzu ulegając skropleniu.

Miniaturowe kropelki, które można śmiało nazwać mgłą, bo dotykają powierzchni ziemi, sprawiają wrażenie jakby leżały na asfalcie, tworząc kałuże. W tych kałużach mogą się odbijać elementy krajobrazu, bowiem powierzchnia tych drobnych kropelek działa niczym lustro. Skroplona para wodna unosi się dalej do atmosfery, gdzie na wysokości kilku kilometrów tworzy kłębiaste obłoki.

Podkreślenie moje.

Upał – prognozy dla potomnych ;)

Termin niby nie jakiś wyjątkowo odległy, ale dynamika sytuacji i jej skrajność powoduje, że należy tę prognozę traktować z przymrużeniem oka.

Read more »

Maj 2017 w Polsce

Tegoroczny maj okazał się być miesiącem z temperaturą nieco powyżej normy z lat 1981-2010. Jego średnia anomalia odniesiona do tego okresu referencyjnego osiągnęła +0.15K. Wszystkie wartości anomalii w poniższym tekście odniesiono do okresu referencyjnego 1981-2010.

Read more »

GISTEMP: maj 2017 globalnie drugi najcieplejszy w historii pomiarów

Anomalia temperatury globalnej maja odniesiona do wielolecia 1951-1980 osiągnęła wg serii pomiarowej GISTEMP +0.88K (dokładnie tyle, co w kwietniu). Był to drugi najcieplejszy maj w tej serii, zaraz po maju roku ubiegłego (+0.93K). Wartość anomalii tegorocznego maja bije wszystkie maje występujące w czasie silniejszego/umiarkowanego El Niño za wyjątkiem 2015/16 (2010 = +0.74K, 1998 = +0.70K), mimo że na przełomie 2016 i 2017 El Niño nie występowało. Zbliżony pod względem anomalii był rok 2014 (+0.87K).

Źródło: NASA GISS

Czerwiec zapowiada się póki co jako miesiąc w skali globalnej chłodniejszy, mniej więcej o 0.15 stopnia.

Rekordowo ciepły czerwiec w Hiszpanii?

Do dnia dzisiejszego średnia temperatura czerwca w Cordobie osiągnęła już 28.6°C przy przeciętnej średniej tego miesiąca równej 24.7°C i rekordzie równym 27.0°C (2005, źródło aemet.es).

Read more »

Oni wiedzieli…

…już dawniej, jaki wpływ ma rosnące stężenie CO2 w powietrzu. Poniżej wycinek z “The Rodney and Otamatea Times” z 14 sierpnia 1912 roku.

W chwili, gdy wiadomość ta dotarła do czytelników stężenie CO2 nie osiągnęło jeszcze 300 ppm. W chwili obecnej sięga ono 405 ppm, a temperatura średnia globu w stosunku do okolic roku 1912 podniosła się o około 1°C.

Wątek ten można potraktować jako wątek otwarty.

Wątek otwarty (32)

Otwieram kolejny już wątek otwarty z uwagi na to, że  liczba komentarzy pod wątkiem poprzednim jest już znaczna.

Wątki przewodnie na dziś:

  • Maj zakończył się dosyć niespodziewaną (niewielką) dodatnią anomalią termiczną (ok +0.2°C w stosunku do okresu referencyjnego 1981-2010)
  • Donald Trump wycofuje się z porozumienia paryskiego

Poziom Bałtyku

Portal “Twoja Pogoda” zabrał się za ocenę wzrostu poziomu morza na podstawie danych satelitarnych. Czytamy tam:

“Zagrożenie dotyczy także mieszkańców wybrzeży Morza Bałtyckiego. Najszybciej podnosi się poziom Zatoki Botnickiej u wybrzeży Szwecji i Finlandii, średnio o 8 mm w ciągu każdego roku. Im dalej na południe morza, tym poziom wody wzrasta wolniej, do 2-3 milimetrów u wybrzeży Polski.”

Redaktorów portalu informujemy więc, że dane satelitarne pokazują wzrost poziomu morza po korekcie na ruchy izostatyczne. W rzeczywistości Skandynawia nadal podnosi się izostatycznie po ostatnim zlodowaceniu, co w konsekwencji prowadzi do tego, że poziom wody w północnej części Bałtyku póki co opada.

Źródło.

Wątek otwarty (31)

Jako temat przewodni – stan lodu w Arktyce. Wiele wskazuje, że o ile zasięg nie jest rekordowy, o tyle grubość lodu przedstawia wiele do życzenia. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj, lub na blogu Huberta. W związku z niepewnym stanem arktycznego lodu – ankieta.

W tym roku minimalny zasięg lodu dryfującego Arktyki będzie:

  • Zbliżony do średniej z lat 2013-2016 (28%, 41 Votes)
  • Niższy, niż w roku ubiegłym (22%, 32 Votes)
  • Rekordowo niski (20%, 29 Votes)
  • Niższy, niż przeciętnie w latach 2013-2016 (14%, 20 Votes)
  • Osiągnie wartość < 1 mln km^2 (Ice-Free Arctic) (7%, 10 Votes)
  • Wyższy, niż przeciętnie w latach 2013-2016 (5%, 7 Votes)
  • Znacznie wyższy, niż przeciętnie w latach 2013-2016 (3%, 5 Votes)

Total Voters: 144

Loading ... Loading ...